Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
Te lumte goja.

Shqiperine po e marin neper kembe me keto lloj "gjeste" gjoja miqesore...

Plaget e Shqiperise jane copetimi i saj dhe mosperparimi...

Mungojne 20 000 kilometra rruge pa permendur hekurrudhen, jemi te fundit ne Ballkan dhe ne Europe, ndersa Turqia na do si palaco te saj...

Sigurisht qe nuk eshte e drejte Greqia me ligjin e luftes qe na ka dhe Serbia me mos njohjen e Pavaresise se Kosoves, po edhe Turqia nuk na ka bere kokovene e kuqe, deboi Serbia shqipetaret kosovare ne Turqi dhe Turqia i pranoi, deboi Greqia shqipetaret came ne Turqi dhe Turqia i pranoi, kjo eshte mikja jone, pse nuk e ndaloi Serbine dhe Greqine?!

...pa kaluar ne industrine e Turqise qe nuk thote eja moj Shqiperi te maresh fryme edhe ti, t'i prodhojme se bashku gjerat, kete me thoni mik dhe vella ju?!

-Shqipetaret dine te perparojne, por nuk i lene ujqerit...
Ja the po kujt ja thua... Serbet dhe greket donin vendin tone .. kurse Turqia i pranoj se i duhej krah pune i lire .. e pse jo te zbukurohej dhe rraca mongole. Qe vete turqit e quajne cdo gje te ardhur nga Europa- Rrumeli.
Gjithsesi defrehem me mendjen djallezore te bashkbiseduesve .. qe mundohen te manipulojne e te mashtrojne ne emer te " shqiptarizmit" lol.
Rrespekt per ju @Eugeneral
 
Mungojne 20 000 kilometra rruge pa permendur hekurrudhen, jemi te fundit ne Ballkan dhe ne Europe, ndersa Turqia na do si palaco te saj...

Sigurisht qe nuk eshte e drejte Greqia me ligjin e luftes qe na ka dhe Serbia me mos njohjen e Pavaresise se Kosoves, po edhe Turqia nuk na ka bere kokovene e kuqe, deboi Serbia shqipetaret kosovare ne Turqi dhe Turqia i pranoi, deboi Greqia shqipetaret came ne Turqi dhe Turqia i pranoi, kjo eshte mikja jone, pse nuk e ndaloi Serbine dhe Greqine?!

...pa kaluar ne industrine e Turqise qe nuk thote eja moj Shqiperi te maresh fryme edhe ti, t'i prodhojme se bashku gjerat, kete me thoni mik dhe vella ju?!

Vazhdon te zhvendoses vemendjen nga thelbi. Nje copy-paste i shpejt:

Gjuha shqipe si opsion ne shkollat turke eshte ndihme per komunitetin shqiptar ne Turqi, dhe njekohesisht afron me shume Shqiperine me Turqine. Nje afrim shume i mirepritur duke konsideruar armiqesine e Greqise me te dy vendet me fjale dhe dobesine aktuale te Shqiperise. Duke konsideruar avantazhet qe sjell afrimi ne fjale, sidomos armiqesine Greke, eshte cmenduri te thuash "jo mik me turkun se kemi histori armiqesore para nje shekulli".
 
Tju freskojme cik historine.. edhe sllavet erdhen si miq ne tokat tona ne fillim.
Pastaj perdoren fene dhe gjuhen per te na asimiluar .
I vermi ndryshim me Turkun eshte se sllavet ngelen e bene shtete ne Tokat tona .. ndersa turqit iken se kapitulluan.
Ky eshte trekendeshi i Bermudas.
Na duan te na asimilojne dhe do ishim zhdukur me kohe .. por " fati " yne eshte se kane konflikt interesi keto tri shtete serbi , greqi dhe Turqi.
Luftojne secila per Influenza ne token plot me tradhtare te shqiptareve.
Kush paguan me shume do e ket se fundi .
Nese Zoti nuk ve dore .. do humbim si shume kultura te tjera neper bote.
 
Tju freskojme cik historine.. edhe sllavet erdhen si miq ne tokat tona ne fillim.
Pastaj perdoren fene dhe gjuhen per te na asimiluar .
I vermi ndryshim me Turkun eshte se sllavet ngelen e bene shtete ne Tokat tona .. ndersa turqit iken se kapitulluan.
Ky eshte trekendeshi i Bermudas.
Na duan te na asimilojne dhe do ishim zhdukur me kohe .. por " fati " yne eshte se kane konflikt interesi keto tri shtete serbi , greqi dhe Turqi.
Luftojne secila per Influenza ne token plot me tradhtare te shqiptareve.
Kush paguan me shume do e ket se fundi .
Nese Zoti nuk ve dore .. do humbim si shume kultura te tjera neper bote.

Te lumte zemra te lumte.
Goxha mesazhe me siper dhe kapen ne copa fjalesh, nuk guxojne t'i citojne te plota...

-Nje keshille kam per turkun, te luftoje i vetem nese don te fitoje dhe mos te na i caje shume torrovinen.
...shume halle kane shqipetaret dhe askush s'na ka dale perkrahe!
 
Te lumte zemra te lumte.
Goxha mesazhe me siper dhe kapen ne copa fjalesh, nuk guxojne t'i citojne te plota...

-Nje keshille kam per turkun, te luftoje i vetem nese don te fitoje dhe mos te na i caje shume torrovinen.
...shume halle kane shqipetaret dhe askush s'na ka dale perkrahe!
Kapen me copa fjalesh ?
Jo i nderuar nuk e ceka kot termin tradhtare te kombit.. fillojne sulmojne duke shpifur, manipuluar apo ndryshojne faktet sy nder sy.
Pra ne e kemi te keqen brenda .. jemi te lehte te behemi mish per top.
Ka persona qe mohojne ate qe u ka ber koken apo shkelin mbi varre per interesa personale .
 
Kapen me copa fjalesh ?
Jo i nderuar nuk e ceka kot termin tradhtare te kombit.. fillojne sulmojne duke shpifur, manipuluar apo ndryshojne faktet sy nder sy.
Pra ne e kemi te keqen brenda .. jemi te lehte te behemi mish per top.
Ka persona qe mohojne ate qe u ka ber koken apo shkelin mbi varre per interesa personale .


Ndoshta, por ka edhe shume shqipefolesa... Ka edhe turq qe dine Shqip, ka edhe grek qe dine Shqip, ka edhe serb qe dine Shqip dhe hiqen si shqipetare dhew i thone shqipetarit te varfer je agjent grek fjala vjen...
 
Ndoshta, por ka edhe shume shqipefolesa... Ka edhe turq qe dine Shqip, ka edhe grek qe dine Shqip, ka edhe serb qe dine Shqip dhe hiqen si shqipetare dhew i thone shqipetarit te varfer je agjent grek fjala vjen...
Po ky Version eshte me i pranueshem se tradhtia e kombit .
Qe historikisht mbahemi per burrni e bese ☺
 
Bolori gjithandej

Dmth nuk u shqeteson fakti sesi per interesa personale , nje jug i tere u be minoritar ? Sesi nje parlament i tere ne greqi ngrihet e kerkon te drejta mbi disa gjinra e gjonra dhe asnje fjale , asnje reagim , asnje kuisje
Ama ju shqeteson qe nje gjuhe e huaj e cila eshte me ZGJEDHJE shtohet ne nr e gjuheve qe kemi
Problem i madh shume ,bile une them ta cojme ne Hag kete ceshtje sepse po na neperkembin , po na mohojne te drejten themeltare.

Bile edhe camerine dhe ligjin e luftes qe greqia mohon e mban me fuqi e ka pikerisht nga gjuha me zgjedhje

Po pika sju bie lool
 
Bolori gjithandej

Dmth nuk u shqeteson fakti sesi per interesa personale , nje jug i tere u be minoritar ? Sesi nje parlament i tere ne greqi ngrihet e kerkon te drejta mbi disa gjinra e gjonra dhe asnje fjale , asnje reagim , asnje kuisje
Ama ju shqeteson qe nje gjuhe e huaj e cila eshte me ZGJEDHJE shtohet ne nr e gjuheve qe kemi
Problem i madh shume ,bile une them ta cojme ne Hag kete ceshtje sepse po na neperkembin , po na mohojne te drejten themeltare.

Bile edhe camerine dhe ligjin e luftes qe greqia mohon e mban me fuqi e ka pikerisht nga gjuha me zgjedhje

Po pika sju bie lool
I kemi cekur te gjitha.. pike per pike.. po pika qe su bije pra pu- shtetareve tane .. he tani qetesohu lol
 
Bolori gjithandej

Dmth nuk u shqeteson fakti sesi per interesa personale , nje jug i tere u be minoritar ? Sesi nje parlament i tere ne greqi ngrihet e kerkon te drejta mbi disa gjinra e gjonra dhe asnje fjale , asnje reagim , asnje kuisje
Ama ju shqeteson qe nje gjuhe e huaj e cila eshte me ZGJEDHJE shtohet ne nr e gjuheve qe kemi
Problem i madh shume ,bile une them ta cojme ne Hag kete ceshtje sepse po na neperkembin , po na mohojne te drejten themeltare.

Bile edhe camerine dhe ligjin e luftes qe greqia mohon e mban me fuqi e ka pikerisht nga gjuha me zgjedhje

Po pika sju bie lool
Nuk di pse patrillat proeuropiane nuk protestojnë per faktin se ka 70 vjet qe mësojmë fjalen "Karandash" akoma apo ta kemi se ndoshta ngjallet Stalini lool lool
 
Po po me siguri , por edhe nese do ishte PD une pro do isha ,sepse per aq kohe sa me funksionon llogjika skam arsye per te qene kundra :)

Dmth ka te keqija plot per te ulerir , gjuha e huj jo
 
Po po me siguri , por edhe nese do ishte PD une pro do isha ,sepse per aq kohe sa me funksionon llogjika skam arsye per te qene kundra :)

Dmth ka te keqija plot per te ulerir , gjuha e huj jo
Per sistem shkollet sduhet pyetur erdogani dhe kjo eshte shume me shume se nje e uleritur ..eshte krim
 
nese do ishte PD une pro do isha

PD s'do kishte bere nje afrim te tille me Turqine sepse eshte parti E VERTETUAR si e kapur nga Greqia. Marreveshja e Detit e firmosur nga Basha ne 2009 ishte kryekeput tradheti kombetare. Rregullat nderkombetare e thone se nga ku fillojn matjet kur ndahen hapesira detare mes fqinjeve (ishujt e pabanuar nuk kane te njejten peshe), dhe Basha e injoroi ate rregull ne favor te Greqise.
 
Per sistem shkollet sduhet pyetur erdogani dhe kjo eshte shume me shume se nje e uleritur ..eshte krim
Cilin sistem moj shoqe ?
Pse moj anglishtja apo frengjishtja u vu me kerkese nga amerika e franca?
Une mendoj se eshte tym koti sepse eshte me zgjedhje ,jo detyrim!
Beni dallimin
 
Ahh ngrini zerat per ato palaconlleqet qe harxhoni kohen e i shihni ...telenovelat turke qe kane zaptuar ekranet
Ato po ,sepse kane filluar njerezit te mendojne e sillen sikur te ishin aktor telenovelash
 
Cilin sistem moj shoqe ?
Pse moj anglishtja apo frengjishtja u vu me kerkese nga amerika e franca?
Une mendoj se eshte tym koti sepse eshte me zgjedhje ,jo detyrim!
Beni dallimin
Sa pa sens ke fol dhe ste falet me gjith ate IQ. .. nejse .. sa per protokoll.. e dime mire politiken dhe ku i rrah Rames dhe Erdoganit..ama me gisht ne goje do ngelin shqiptaret.tung
 
Duhet kapur thelbi.
Kur nje % e madhe e popullsise ka orjentim besimi ndaj nje vendi,ose ka simpati politike ekonomike e shkembime bilaterale,eshte normale te kete dhe opsione tilla.
PErderi sa nuk eshte e detyrueshme,cdo gje ok.
Kush deshiron e studion e meson,kush jo,se zgjedh.
S`ka noj gje te cuditshme ne kete mes.
 
Cfare e keqe i ka ardhur deri tani Shqiperise nga Turqia ?
Ku nje pjese e bizneseve behen me Turqine
Ku mijra punonjes paguhen nga Turqit
Pse ben politike kur vjen biseda ne ekonomi?
Per mua interesi politik eshte zero kur vjen puna te rroga qe coj ne shqiperi

Kam punuar me grek ,punoj me turq
Dallin ta them nje moment tjeter!
 
Ahh ngrini zerat per ato palaconlleqet qe harxhoni kohen e i shihni ...telenovelat turke qe kane zaptuar ekranet
Ato po ,sepse kane filluar njerezit te mendojne e sillen sikur te ishin aktor telenovelash
Po he pra.. ja dhe forca e medias..nje her ja u ben te shijshme nepermjet emocioneve pastaj te detyrueshme ne shkolle lol.. gjuthsesi do na pasurohet Shqipja edhe me shume me fjale komshije ?
 
Duhet kapur thelbi.
Kur nje % e madhe e popullsise ka orjentim besimi ndaj nje vendi,ose ka simpati politike ekonomike e shkembime bilaterale,eshte normale te kete dhe opsione tilla.
PErderi sa nuk eshte e detyrueshme,cdo gje ok.
Kush deshiron e studion e meson,kush jo,se zgjedh.
S`ka noj gje te cuditshme ne kete mes.

Nuk eshte ceshtje simpatie ndaj Turqise, por detyrim ndaj minoritetit shqiptar ne Turqi dhe poashtu interes i perbashket antigrek.
 
Dhe spo mohon njeri historine qe ky komb ka kaluar , kam qene nje nga ato qe kam hapur trma e jam perplasur me cdokend ktu
Ama jepi cezarit ci takon cezarit!
Ne kte rast jeni tu bo tym kot dhe po e politizoni pa lidhje!
 
Cfare e keqe i ka ardhur deri tani Shqiperise nga Turqia ?
Ku nje pjese e bizneseve behen me Turqine
Ku mijra punonjes paguhen nga Turqit
Pse ben politike kur vjen biseda ne ekonomi?
Per mua interesi politik eshte zero kur vjen puna te rroga qe coj ne shqiperi

Kam punuar me grek ,punoj me turq
Dallin ta them nje moment tjeter!
Po moj shoqe po po sa po the u be jugu minoritar per interesa personale .. pra she ata per buke goje e bejn .. edhe ata qe punojn me turkun edhe per turkun per buke goje e bejne ?
 
Po he pra.. ja dhe forca e medias..nje her ja u ben te shijshme nepermjet emocioneve pastaj te detyrueshme ne shkolle lol.. gjuthsesi do na pasurohet Shqipja edhe me shume me fjale komshije ?
Hap fjalorin e dashur se gjysmen e ke turke ,serbe , dhe greke!
Su shqetesove me heret , sot te duket shqetesuese lool
 
Po moj shoqe po po sa po the u be jugu minoritar per interesa personale .. pra she ata per buke goje e bejn .. edhe ata qe punojn me turkun edhe per turkun per buke goje e bejne ?
Epo e verteta duhet thene !
Ke degjuar ndonjehwre te detyroj turku te behesh turk?
Jo!
Te ka kerkuar turku te mohosh rrenjet e tua?
Jo

E ja kshu
 
Top