Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
@Eugeneral, leri marredheniet shqiptaro-turke ti, por na thuaj cfare mendon per dokumentarin qe publikoi se fundmi Marin Mema ("Kur Gjini u be grek...") mbi origjinen shqiptare te fshatrave te Dropullit. Te merziti ndopak?
 
@Eugeneral, leri marredheniet shqiptaro-turke ti, por na thuaj cfare mendon per dokumentarin qe publikoi se fundmi Marin Mema ("Kur Gjini u be grek...") mbi origjinen shqiptare te fshatrave te Dropullit. Te merziti ndopak?


Jo mo pse te me merziti dhe nuk e kuptoj akoma pse mban kete qendrim me mua, mos je gje kunder shqipetarit?!
Dhe sa per dirigjent nuk te shkon qe me thua cfare te le e cfare te kap...
 
mos je gje kunder shqipetarit?!

Ashtu i bje faktikisht... ceshtja eshte se me cfare identiteti te rreme jeton ti. E perseris: ben mire te shikosh dokumentarin. Edhe nje fshat ne Dropull qe supozohet te kete popullsi te ardhur nga Greqia, rezulton te jete me origjin arvanite.
 
Pershendetje te dashur anetare, te me falni per largimin e gjate nga forumi por ju kam pare here pas here se dini ta menanxhoni mire dhe keshtu nuk kam nderhyre...
Tani per kete temen ketu, kam edhe une nje mendim, cdo gjuhe qe te mesosh mire eshte sepse njihesh me kulturen e tjetrit, por inati me vjen qe nese Turqia (Perandoria Osmane atekohe) i jepte Pavaresine Shqiperise (para luftes ruso-turke) atehere Anglia dhe Perendimi do flijonin edhe ushtarin e fundit qe Turqia te mos e humbiste luften sepse Rusia do merte Stambollin, por kur kishin cfare te copetonin (tokat shqipetare) atehere Anglia dhe Perendimi nuk e vune ujin ne zjarr...
Dhe keshtu une nuk e kam shume qejf "miqesine" me Turqine sepse ata jane paksa "budallenj" nga pikepamja strategjike, me pake fjale sa per te na mare me qafe jane...
Nuk e di a me kuptuat!

@gues-t ke dicka lidhur me pergjigjen time mbi teme? Po nuk ke mos e merzit muhabetin se behesh shume bajat!
 
Po ku eshte e keqja?
Tani nese bota te ndalet te shikoj historin cdo popull veq gjuhen e vete do fliste.
Me mir me mesu ne shkoll se me dhen lek ne kurs dhe ato 1ore jo me shum?se nuk te del bugjeti.
 
nese Turqia (Perandoria Osmane atekohe) i jepte Pavaresine Shqiperise (para luftes ruso-turke) atehere Anglia dhe Perendimi do flijonin edhe ushtarin e fundit qe Turqia te mos e humbiste luften sepse Rusia do merte Stambollin, por kur kishin cfare te copetonin (tokat shqipetare) atehere Anglia dhe Perendimi nuk e vune ujin ne zjarr...
Dhe keshtu une nuk e kam shume qejf "miqesine" me Turqine sepse ata jane paksa "budallenj" nga pikepamja strategjike, me pake fjale sa per te na mare me qafe jane...
Nuk e di a me kuptuat!

Ti nuk je injorant apo budalla qe te besosh keto qe shkrove me siper. Por s'ka asgje per t'u cuditur kur nje shqiptar i asimiluar ne grek, sic besoj se eshte rasti jot, kundershton miqesine aktuale shqiptaro-turke.

Aleancat aktuale kushtezohen nga kushtet aktuale. Historia ne raste te tilla nuk ka prioritet dhe s'mund te lejohet te diktoj politiken, se per ndryshe i bje qe cdo komb te qendroj perjetesisht armiqesor me kombet fqinje meqenese kane pasur konflikte ne te shkuaren.

Argumenti tjeter se po perpiqen te na shfrytezojn eshte po aq qesharak. Per momentin armiqesine e kemi me Greqine dhe Serbine, jo me Turqine. Jane fqinjet ata qe jane LIGJERISHT ne gjendje lufte me neve, dhe qe punojn ne menyre te palodhshme kunder nesh ne pothuajse cdo sfere. Neve perfirtojm shume me teper nga kjo miqesi se cfare perfiton Turqia.
 
Ti nuk je injorant apo budalla qe te besosh keto qe shkrove me siper. Por s'ka asgje per t'u cuditur kur nje shqiptar i asimiluar ne grek, sic besoj se eshte rasti jot, kundershton miqesine aktuale shqiptaro-turke.

Aleancat aktuale kushtezohen nga kushtet aktuale. Historia ne raste te tilla nuk ka prioritet dhe s'mund te lejohet te diktoj politiken, se per ndryshe i bje qe cdo komb te qendroj perjetesisht armiqesor me kombet fqinje meqenese kane pasur konflikte ne te shkuaren.

Argumenti tjeter se po perpiqen te na shfrytezojn eshte po aq qesharak. Per momentin armiqesine e kemi me Greqine dhe Serbine, jo me Turqine. Jane fqinjet ata qe jane LIGJERISHT ne gjendje lufte me neve, dhe qe punojn ne menyre te palodhshme kunder nesh ne pothuajse cdo sfere. Neve perfirtojm shume me teper nga kjo miqesi se cfare perfiton Turqia.


E para, mor zoteri, nuk jam shqipetar i asimiluar ne grek, te me maresh te keqen se kam 22 vjet ne Greqi dhe e dua Shqiperine me shume se ty, zoterote...
E dyta, njeriu nga pesimi nxjerr mesim, qe do me thene se ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron, nuk e di se mos u ngaterrove, te ta them ndryshe, Turqise nuk i hyn gjemb ne kembe rron apo vdes shqipetari, ate (Turqine) per ta patur Perendimi me anen e tij i thote mere Shqiperine nen kontrrollin tend por mos devijo nga aleanca Perendimore, mirepo ne rast se denohet Turqia e peson Shqiperia sic e ka pesuar me copetim dhe, ne postimin tim me pare kisha thene se Turqia nuk do ta humbiste luften po te mos merte shqipetaret neper kembe, sic mendoj se po bene edhe sot...
E treta, ka shume lloj armiqsh qe ti nuk i din me sa duket, jane ekonomik, gjeografik, kulturor, strategjik, historik dhe do ishte mire qe nder keto te kishim edhe miq...
Sa per miqesine e Turqise me Shqiperine, nese Turqia nuk i kerkon te falur Shqiperise per pushtimin 500 vjecar qe i ka bere, une as ta peshtyj ne surrat nuk e dua Turqine.

...besoj se u kuptuam!
 
E para, mor zoteri, nuk jam shqipetar i asimiluar ne grek, te me maresh te keqen se kam 22 vjet ne Greqi dhe e dua Shqiperine me shume se ty, zoterote...

Qasja jote mbi historine e Shqiperise dhe tema te ngjashme sociale - SIDOMOS kur postoje disa brrockulla linguistike - eshte mjaft e rrafinuar, dhe e shoqeruar me shenja te tjera qe demaskojn qellimin e vertet. Por sic te thash me heret, ti s'je as injorant dhe as budalla. Qasja jote eshte e stervitur, e informuar me fakte qe ti i keqperdor per manipulim, por kryekeput tinzare! Mund te genjesh nje sy te pastervitur, por kete fushe une e njoh mjaftueshem per te bere dallimin midis nje qasje te sinqert dhe nje qasje propogandistike antishqiptare. Madje nuk jam shprehur menjere sapo ju kam dalluar, por ju kam provokuar dhe keni deshtuar ne menyren e reagimit.
 
Te besh bisede me ty mbi historine/politiken e Shqiperise eshte fiks sikur te bisedosh per qeverisjen e Shqiperise me ndonje si puna e Agron Gjekmarkaj (zhurmues per llogari te PD-se)...
 
E para, mor zoteri, nuk jam shqipetar i asimiluar ne grek, te me maresh te keqen se kam 22 vjet ne Greqi dhe e dua Shqiperine me shume se ty, zoterote...
E dyta, njeriu nga pesimi nxjerr mesim, qe do me thene se ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron, nuk e di se mos u ngaterrove, te ta them ndryshe, Turqise nuk i hyn gjemb ne kembe rron apo vdes shqipetari, ate (Turqine) per ta patur Perendimi me anen e tij i thote mere Shqiperine nen kontrrollin tend por mos devijo nga aleanca Perendimore, mirepo ne rast se denohet Turqia e peson Shqiperia sic e ka pesuar me copetim dhe, ne postimin tim me pare kisha thene se Turqia nuk do ta humbiste luften po te mos merte shqipetaret neper kembe, sic mendoj se po bene edhe sot...
E treta, ka shume lloj armiqsh qe ti nuk i din me sa duket, jane ekonomik, gjeografik, kulturor, strategjik, historik dhe do ishte mire qe nder keto te kishim edhe miq...
Sa per miqesine e Turqise me Shqiperine, nese Turqia nuk i kerkon te falur Shqiperise per pushtimin 500 vjecar qe i ka bere, une as ta peshtyj ne surrat nuk e dua Turqine.

...besoj se u kuptuam!


@gues-t filloi tema te behet chit-chat?
 
Qasja jote mbi historine e Shqiperise dhe tema te ngjashme sociale - SIDOMOS kur postoje disa brrockulla linguistike - eshte mjaft e rrafinuar, dhe e shoqeruar me shenja te tjera qe demaskojn qellimin e vertet. Por sic te thash me heret, ti s'je as injorant dhe as budalla. Qasja jote eshte e stervitur, e informuar me fakte qe ti i keqperdor per manipulim, por kryekeput tinzare! Mund te genjesh nje sy te pastervitur, por kete fushe une e njoh mjaftueshem per te bere dallimin midis nje qasje te sinqert dhe nje qasje propogandistike antishqiptare. Madje nuk jam shprehur menjere sapo ju kam dalluar, por ju kam provokuar dhe keni deshtuar ne menyren e reagimit.
Bravo .. as sja vlen te diskutosh ne kete nivel .. talles apo dashakeq informues.
E verteta qendron packa se njerezit per interesa personale ngjyrosin me te zeze dhe diellin .
 
Po ku eshte e keqja?
Tani nese bota te ndalet te shikoj historin cdo popull veq gjuhen e vete do fliste.
Me mir me mesu ne shkoll se me dhen lek ne kurs dhe ato 1ore jo me shum?se nuk te del bugjeti.
A mesohet serbisht ne Kosove ?
 
Nuk ju kuptova qarte, kishit cituar postimin e anetarit gues-t dhe thoshnit

"Bravo .. as sja vlen te diskutosh ne kete nivel .. talles apo dashakeq informues.
E verteta qendron packa se njerezit per interesa personale ngjyrosin me te zeze dhe diellin ."

...anetarit gues-t i ka hyre ne mendje se jam agjent grek dhe ndaj nuk e dua miqesine shqiptaro-turke, pika qe s'i bie them une me mire!

Ate qe kisha per te thene e kam thene me siper, Turqia eshte sa per te na mare neper kembe.

Shqiperia ka 30 milione shqipetare neper bote dhe mendimi im (i njerit prej atyre) ishte ai qe thashe me siper, i pelqen apo jo dikujt.
 
Nuk ju kuptova qarte, kishit cituar postimin e anetarit gues-t dhe thoshnit

"Bravo .. as sja vlen te diskutosh ne kete nivel .. talles apo dashakeq informues.
E verteta qendron packa se njerezit per interesa personale ngjyrosin me te zeze dhe diellin ."

...anetarit gues-t i ka hyre ne mendje se jam agjent grek dhe ndaj nuk e dua miqesine shqiptaro-turke, pika qe s'i bie them une me mire!

Ate qe kisha per te thene e kam thene me siper, Turqia eshte sa per te na mare neper kembe.

Shqiperia ka 30 milione shqipetare neper bote dhe mendimi im (i njerit prej atyre) ishte ai qe thashe me siper, i pelqen apo jo dikujt.
Mesnate...gjithsesi kur e verteta qe keni shkruar ju dhemb e kalojne ne personale.
Qe dihet historikisht, qe " miqt "e popullit tone ne na kane perdorur ne cdo lloj forme .
Ne kete rast madje Erdogani shkon dhe me larg .. ne jemi kavie e endrres se tij per nje Turqi kolonjale.
Se hiq interesat tregtare me Shqiperine ,, sa vlere ka turqishtja per politiken apo Kulturen ne Europe ?
Pra a krahasohet gjuha turke per nga rendesia , me mandarin apo anglisht ?
Apo me gjermanishten , meqe keto 5 vjet shumica derrmuse e emigranteve vijne ketej ?

Pergjigja eshte jo .
Pra cfare interesi / perfitim kulturor ka nje nxenes shqiptar qe te behet turqishtja gjuhe Standarte ne shkolle ? .
Pergjigja eshte asgje .
 
Mesnate...gjithsesi kur e verteta qe keni shkruar ju dhemb e kalojne ne personale.
Qe dihet historikisht, qe " miqt "e popullit tone ne na kane perdorur ne cdo lloj forme .
Ne kete rast madje Erdogani shkon dhe me larg .. ne jemi kavie e endrres se tij per nje Turqi kolonjale.
Se hiq interesat tregtare me Shqiperine ,, sa vlere ka turqishtja per politiken apo Kulturen ne Europe ?
Pra a krahasohet gjuha turke per nga rendesia , me mandarin apo anglisht ?
Apo me gjermanishten , meqe keto 5 vjet shumica derrmuse e emigranteve vijne ketej ?

Pergjigja eshte jo .
Pra cfare interesi / perfitim kulturor ka nje nxenes shqiptar qe te behet turqishtja gjuhe Standarte ne shkolle ? .
Pergjigja eshte asgje .


Me preket emocionin, une nuk desha ta krahasoj turqishten me gjuhet e tjera pasi cdo gjuhe e ka vleren e saj, por sic u shpreha dhe ne fillim Turqia kurre nuk na eshte drejtuar si mik... Edhe gjeostrategjikisht ta shikosh rruga e tregetise turke shkon STAMBOLL-Sofie-BEOGRAD... A ka rruge tregetie me Shqiperine kjo Turqi?! ...jo! Atehere cfare lloj miqesie na paska kjo Turqi?!...
Pra, jane te pikasura gjerat jo vetem qe anglishtja eshte gjuhe nderkombetare por edhe japonishten te vendosesh neper shkolla nese nuk ka RRUGE te perbashket, atehere cfare miqesie mund te kete...

Ju faleminderit qe sa do pak me kuptuat!
 
Me preket emocionin, une nuk desha ta krahasoj turqishten me gjuhet e tjera pasi cdo gjuhe e ka vleren e saj, por sic u shpreha dhe ne fillim Turqia kurre nuk na eshte drejtuar si mik... Edhe gjeostrategjikisht ta shikosh rruga e tregetise turke shkon STAMBOLL-Sofie-BEOGRAD... A ka rruge tregetie me Shqiperine kjo Turqi?! ...jo! Atehere cfare lloj miqesie na paska kjo Turqi?!...
Pra, jane te pikasura gjerat jo vetem qe anglishtja eshte gjuhe nderkombetare por edhe japonishten te vendosesh neper shkolla nese nuk ka RRUGE te perbashket, atehere cfare miqesie mund te kete...

Ju faleminderit qe sa do pak me kuptuat!
Une te kuptoj drejt .. por dhe duke krahasuar me vendet ku jetojme meqe behet fjale shkollimi njeriu llogjikon.
Nuk ul apo shtoj asgje per vlerat e nje gjuhe .
Personalisht kinezcen se honeps fare apo rusishten.
Por ne Gjermani jane dy gjuhet me te preferuara nga te rinjt per tu mesuar ne kurse ,.
Arsyeja dihet .. influenca e ketyre shteteve ne tregti dhe Industrie eshte shume e madhe
.
Pra une sjam kunder asnje gjuhe qe mesohet ne nje menyre te pavarur nga masa .
Por ta besh Standarte.. si dhe behet fjale te ndryshohet historija ne favor te Turqise ... per mendimin tim kryeministri eshte kriminel .
 
Vleresimi i marreveshjes per gjuhen eshte shume e thjesht per t'u vleresuar.

1. Gjuha shqipe si opsion ne shkollat turke eshte ndihme per komunitetin shqiptar ne Turqi, dhe njekohesisht afron me shume Shqiperine me Turqine. Nje afrim shume i mirepritur duke konsideruar armiqesine e Greqise me te dy vendet me fjale dhe dobesine aktuale te Shqiperise. Duke konsideruar avantazhet qe sjell afrimi ne fjale, sidomos armiqesine Greke, eshte cmenduri te thuash "jo mik me turkun se kemi histori armiqesore para nje shekulli".

2. Gjuha turke si opsion ne shkolla shqipe. Mesimi i nje gjuhe te huaj, i pa shoqeruar me ndikime ideologjike, nuk perben asnje problem. Dhe pse jo turqisht, kur konsideron se eshte ekonomia me e fuqishme ne rajon. Eshte thjesht opsion - s'eshte e detyruar!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Endrra, nuk je ne pozite per te dhene leksione per metoden e debatimit sepse ti nuk i ke kursyer akuzat ofenduese ndaj meje kur nuk te pelqenin pikepamjet. Bashkebiseduesit une i'a kam dhene shancin te jepte detaje, te sqarohej, para se ta akuzoja. Per shembull, ne nje rast solli nje list me fjale dhe shkronja te lashta greke te cilat i copetoi dhe i levizte rrokjet sipas qejfit deri sa nxirrte perfundime qe i interesonin. Pastaj keto perfundime i perdorte per te akuzuar gjuhetaret/akademiket shqiptar si tradhetar se gjoja kane mbyllur syte ndaj ketyre "deshmive". Por nuk jepte shpjegime per te justifikuar metodologjine! Ky thjesht njeri prej treguesve qe me kujtohen.

Nejse, nuk dua te humbas me shume kohe me kete aspekt - pra nese eshte e drejt akuza ime apo jo - dhe mbi te gjitha s'me intereson aspak mendimi jot mbi qasjen time. Madje do e shfrytezoj kete rast per te qene i sinqert per dicka tjeter: ndjej neveri kur te lexoj dhe po te fus ne listen e antareve te injoruar. Shpresoj qe ti te besh te njejten gje me mua. Ka antar me te cilet kam pasur perplasje si shkak keqkuptimesh apo fale pakujdesise deri ne nderprerje te komunikimit, por gjithsesi ruaj nje nivel respekti per ata individ. Per ty eshte shume ndryshe... e perseris: ndjej antipati per ty dhe s'kam asnje deshire te te marr ne konsiderat si antare.
 
Vleresimi i marreveshjes per gjuhen eshte shume e thjesht per t'u vleresuar.

1. Gjuha shqipe si opsion ne shkollat turke eshte ndihme per komunitetin shqiptar ne Turqi, dhe njekohesisht afron me shume Shqiperine me Turqine. Nje afrim shume i mirepritur duke konsideruar armiqesine e Greqise me te dy vendet me fjale dhe dobesine aktuale te Shqiperise. Duke konsideruar avantazhet qe sjell afrimi ne fjale, sidomos armiqesine Greke, eshte cmenduri te thuash "jo mik me turkun se kemi histori armiqesore para nje shekulli".

2. Gjuha turke si opsion ne shkolla shqipe. Mesimi i nje gjuhe te huaj, i pa shoqeruar me ndikime ideologjike, nuk perben asnje problem. Dhe pse jo turqisht, kur konsideron se eshte ekonomia me e fuqishme ne rajon.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Endrra, nuk je ne pozite per te dhene leksione per metoden e debatimit sepse ti nuk i ke kursyer akuzat ofenduese ndaj meje kur nuk te pelqenin pikepamjet. Bashkebiseduesit une i'a kam dhene shancin te jepte detaje, te sqarohej, para se ta akuzoja. Per shembull, ne nje rast solli nje list me fjale dhe shkronja te lashta greke te cilat i copetoi dhe i levizte rrokjet sipas qejfit deri sa nxirrte perfundime qe i interesonin. Pastaj keto perfundime i perdorte per te akuzuar gjuhetaret/akademiket shqiptar si tradhetar se gjoja kane mbyllur syte ndaj ketyre "deshmive". Por nuk jepte shpjegime per te justifikuar metodologjine! Ky thjesht njeri prej treguesve qe me kujtohen.

Nejse, nuk dua te humbas me shume kohe me kete aspekt - pra nese eshte e drejt akuza ime apo jo - dhe mbi te gjitha s'me intereson aspak mendimi jot mbi qasjen time. Madje do e shfrytezoj kete rast per te qene i sinqert per dicka tjeter: ndjej neveri kur te lexoj dhe po te fus ne listen e antareve te injoruar. Shpresoj qe ti te besh te njejten gje me mua. Ka antar me te cilet kam pasur perplasje si shkak keqkuptimesh apo fale pakujdesise deri ne nderprerje te komunikimit, por gjithsesi ruaj nje nivel respekti per ata individ. Per ty eshte shume ndryshe... e perseris: ndjej antipati per ty dhe s'kam asnje deshire te te marr ne konsiderat si antare.
Pikerisht kur ndjen antipati per mua.. dmth e ke kthyer ne personale.
Duke te cituar po me shkronjat e tua .
Le ta mbyllim antipatine bilaterale ketu .

Qasja jote mbi historine e Shqiperise dhe tema te ngjashme sociale - SIDOMOS kur postoje disa brrockulla linguistike - eshte mjaft e rrafinuar, dhe e shoqeruar me shenja te tjera qe demaskojn qellimin e vertet. Por sic te thash me heret, ti s'je as injorant dhe as budalla. Qasja jote eshte e stervitur, e informuar me fakte qe ti i keqperdor per manipulim, por kryekeput tinzare! Mund te genjesh nje sy te pastervitur, por kete fushe une e njoh mjaftueshem per te bere dallimin midis nje qasje te sinqert dhe nje qasje propogandistike antishqiptare. Madje nuk jam shprehur menjere sapo ju kam dalluar, por ju kam provokuar dhe keni deshtuar ne menyren e reagimit.lol
Ik tashi se do neveritesh dhe kalon ne anoreksi.. eshte gje fatale per nje maçullush sic je ti lol
 
Dmth nese rama nuk do kishte pranuar kete pakt .. Turqia akoma sdo e lejonte mesimin e shqipes neper shkolla ne Turqi .
Behet fjale per per 10 milion shqiptare ne Turqi.
Pra nese cdo vend qe ka pakice shqiptare . te na qaset me keto ide gjenocidi te Erdoganit.. ather te qafsha moj Shqiperi.
 
Vleresimi i marreveshjes per gjuhen eshte shume e thjesht per t'u vleresuar.

1. Gjuha shqipe si opsion ne shkollat turke eshte ndihme per komunitetin shqiptar ne Turqi, dhe njekohesisht afron me shume Shqiperine me Turqine. Nje afrim shume i mirepritur duke konsideruar armiqesine e Greqise me te dy vendet me fjale dhe dobesine aktuale te Shqiperise. Duke konsideruar avantazhet qe sjell afrimi ne fjale, sidomos armiqesine Greke, eshte cmenduri te thuash "jo mik me turkun se kemi histori armiqesore para nje shekulli".

2. Gjuha turke si opsion ne shkolla shqipe. Mesimi i nje gjuhe te huaj, i pa shoqeruar me ndikime ideologjike, nuk perben asnje problem. Dhe pse jo turqisht, kur konsideron se eshte ekonomia me e fuqishme ne rajon. Eshte thjesht opsion - s'eshte e detyruar!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Endrra, nuk je ne pozite per te dhene leksione per metoden e debatimit sepse ti nuk i ke kursyer akuzat ofenduese ndaj meje kur nuk te pelqenin pikepamjet. Bashkebiseduesit une i'a kam dhene shancin te jepte detaje, te sqarohej, para se ta akuzoja. Per shembull, ne nje rast solli nje list me fjale dhe shkronja te lashta greke te cilat i copetoi dhe i levizte rrokjet sipas qejfit deri sa nxirrte perfundime qe i interesonin. Pastaj keto perfundime i perdorte per te akuzuar gjuhetaret/akademiket shqiptar si tradhetar se gjoja kane mbyllur syte ndaj ketyre "deshmive". Por nuk jepte shpjegime per te justifikuar metodologjine! Ky thjesht njeri prej treguesve qe me kujtohen.

Nejse, nuk dua te humbas me shume kohe me kete aspekt - pra nese eshte e drejt akuza ime apo jo - dhe mbi te gjitha s'me intereson aspak mendimi jot mbi qasjen time. Madje do e shfrytezoj kete rast per te qene i sinqert per dicka tjeter: ndjej neveri kur te lexoj dhe po te fus ne listen e antareve te injoruar. Shpresoj qe ti te besh te njejten gje me mua. Ka antar me te cilet kam pasur perplasje si shkak keqkuptimesh apo fale pakujdesise deri ne nderprerje te komunikimit, por gjithsesi ruaj nje nivel respekti per ata individ. Per ty eshte shume ndryshe... e perseris: ndjej antipati per ty dhe s'kam asnje deshire te te marr ne konsiderat si antare.

I bashkangjitem edhe une mendimit tend, dhe futjes se endrres ne listen e injorimit. E kam nje bindje qe s'eshte shqiptare, apo e shitur, ne ca tema nuk i intereson masakrat e serbeve ndaj shqiptareve te Kosoves. Thjeshte, eshte nje anetare fake per mua qe shtiret si shqiptare dhe kinse respekton, por anti shqiptare dhe urrejtese e kosovareve.

Shyqyr ra kjo teme dhe ma kujtove t'ja fus nje bllok sa TURQIA e madhe :p
 
Une te kuptoj drejt .. por dhe duke krahasuar me vendet ku jetojme meqe behet fjale shkollimi njeriu llogjikon.
Nuk ul apo shtoj asgje per vlerat e nje gjuhe .
Personalisht kinezcen se honeps fare apo rusishten.
Por ne Gjermani jane dy gjuhet me te preferuara nga te rinjt per tu mesuar ne kurse ,.
Arsyeja dihet .. influenca e ketyre shteteve ne tregti dhe Industrie eshte shume e madhe
.
Pra une sjam kunder asnje gjuhe qe mesohet ne nje menyre te pavarur nga masa .
Por ta besh Standarte.. si dhe behet fjale te ndryshohet historija ne favor te Turqise ... per mendimin tim kryeministri eshte kriminel .

Te lumte goja.

Shqiperine po e marin neper kembe me keto lloj "gjeste" gjoja miqesore...

Plaget e Shqiperise jane copetimi i saj dhe mosperparimi...

Mungojne 20 000 kilometra rruge pa permendur hekurrudhen, jemi te fundit ne Ballkan dhe ne Europe, ndersa Turqia na do si palaco te saj...

Sigurisht qe nuk eshte e drejte Greqia me ligjin e luftes qe na ka dhe Serbia me mos njohjen e Pavaresise se Kosoves, po edhe Turqia nuk na ka bere kokovene e kuqe, deboi Serbia shqipetaret kosovare ne Turqi dhe Turqia i pranoi, deboi Greqia shqipetaret came ne Turqi dhe Turqia i pranoi, kjo eshte mikja jone, pse nuk e ndaloi Serbine dhe Greqine?!

...pa kaluar ne industrine e Turqise qe nuk thote eja moj Shqiperi te maresh fryme edhe ti, t'i prodhojme se bashku gjerat, kete me thoni mik dhe vella ju?!

-Shqipetaret dine te perparojne, por nuk i lene ujqerit...
 
I bashkangjitem edhe une mendimit tend, dhe futjes se endrres ne listen e injorimit. E kam nje bindje qe s'eshte shqiptare, apo e shitur, ne ca tema nuk i intereson masakrat e serbeve ndaj shqiptareve te Kosoves. Thjeshte, eshte nje anetare fake per mua qe shtiret si shqiptare dhe kinse respekton, por anti shqiptare dhe urrejtese e kosovareve.

Shyqyr ra kjo teme dhe ma kujtove t'ja fus nje bllok sa TURQIA e madhe :p
Po turko shkaba qe di dhe Serbisht dhe di hollesite e krimeve serbe ngaqe ke punuar dge perkthyes.
Jo vetem qe je antishqiptar me vule po dhe je hipokrit dhe antishqiptar ne gen ?
 
Top