Kater Fasulet

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Fantazi e nderthurur me elemente aktualë
Unë prisja të mbyllej përralla kur u kthye vajza por ajo vazhdoi më gjatë se si tezja e saj i thuri prapë kurthin e vdekjes..
Shyqyr që jetuan të lumtur se fëmijët këtë do donin ta lexonin dhe jo vetëm ata☺
Po. Aktualiteti yne eshte nje burim pa fund idesh,ngjarjesh,karakteresh. Sikur te mund ti transformosh,kthehen ne perralla ,tregime dhe romane te bukura. Por,nuk e di a jetuan vertete te lumtur ne historinë time...Ndofta duhet te shkoj njehere tek shtepia e tyre per vizite.
 

Rrelse

Prej kuksi o Bush😜
Po. Aktualiteti yne eshte nje burim pa fund idesh,ngjarjesh,karakteresh. Sikur te mund ti transformosh,kthehen ne perralla ,tregime dhe romane te bukura. Por,nuk e di a jetuan vertete te lumtur ne historinë time...Ndofta duhet te shkoj njehere tek shtepia e tyre per vizite.
Ti ke për detyrë aq
Lëri të tjeret te jetojnë si te duan??
 

Arditi0007

Love&Love
Punë princeshash, fronesh, se si motra ja fut motres , intriga, mallkime etj
Pra, motra vret motrën ku rëndom ndodh dhe në kohët ku jetojmë që vllau vret vëllanë, kushëririn, familjen etj
Sesi motra ia fut motres...ehe, kjo do diskutuar...
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Po,ke te drejte. Por ama,te dyja vajzat kryesore luftonin per dashurinë e tyre. Edhe princesha ,edhe vajza e adoptuar,i donin meshkujt qe kishin zgjedhur. Por,nuk i donin te varfer,dhe ketu nuk ka asgje te keqe,sepse kush e do varferine? Vetem "sherr-shamata" sjell ajo. Une psh, qe shkruaj perralla,jetoj ne nje dhome 10 metra katrore,nuk kam as pune,as leke. Madje nuk kam as tavoline,as karrike ku te ulem,dhe shpesh e kaloj diten i shtrire ne dyshemene prej derrase. Nese ju do tju duhej te zgjidhni dike,sigurisht nuk do te me zgjidhnit mua
,sepse do tju shkonte jeta per dreq. Ndaj une e shkrova keshtu. Mua me pelqen sensi materialist i femrave. Eshte si nje lloj shqise e gjashte per to....por nuk eshte e keqe,ose te pakten une nuk e shoh keshtu. Kush e mendon ndryshe,le te vij te jetoj me mua,se kam nje krevat portativ rezerve.
Nuk besoj se do te japesh kete mesazh tek femijet lol , duhet te japesh mesazh qe gjithmone e mira fiton kunder te keqes (te ilustruar bukur ,thjesht dhe qartë )ose nje mesazh sa me shume edukativë pa i prekur keto termat qe thash une dhe i perforcove akoma me shume ti me mendime te gabuara ?.
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Punë princeshash, fronesh, se si motra ja fut motres , intriga, mallkime etj
Pra, motra vret motrën ku rëndom ndodh dhe në kohët ku jetojmë që vllau vret vëllanë, kushëririn, familjen etj
Nuk ka sens ti lexoj nje femij keto pz ,te pakten nen 13 vjec jo
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Nuk besoj se do te japesh kete mesazh tek femijet lol , duhet te japesh mesazh qe gjithmone e mira fiton kunder te keqes (te ilustruar bukur ,thjesht dhe qartë )ose nje mesazh sa me shume edukativë pa i prekur keto termat qe thash une dhe i perforcove akoma me shume ti me mendime te gabuara ?.
Une nuk e caj shume koken per te miren dhe te keqen. Shkruaj ashtu si me vjen,dhe nuk bej leksione morali,packa se jam mesues me profesion. Une nisa te shkruaja perralla,pasi lexova dhjetera perralla shqiptare ku predikohej nacionalizmi,miresia,edukata etj si keto. Por aty mungonte teresisht zhvillimi i brendshem,kishte vetem batuta dhe mesazhe. Vendosa te mos shkruaja kurrsesi ne ate menyre,sepse ma shpifte. Kjo eshte e gjitha....
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Ai 13 e sipër se ka menjen te përrallat por te bibilushi?
Hahahah mortje ???? sa kam qeshur ??
Une personalisht vajzes nuk do mundja t'ja lexoja ,sepse kjo :
"Punë princeshash, fronesh, se si motra ja fut motres , intriga, mallkime etj
Pra, motra vret motrën ku rëndom ndodh dhe në kohët ku jetojmë që vllau vret vëllanë, kushëririn, familjen " me duket shume negative ne zhvillimin e femijes.Ai duhet te percjell dashuri ,nuk duhet ti rrisim femijet me keto koncepte per motren (duke i ndare e bukur dhe e shemtuar apo qe sulmojn njera tjetren) etj
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Ai 13 e sipër se ka menjen te përrallat por te bibilushi?
Ka disa qe thone se une mburr veten. As me ja shkuar ndonjehere ne mendje. Por,per dreq kam nje mllef shume te madh ,sepse kam pare te botohen lloj - lloj pacavuresh,qe nuk jane me te mira se shkrimet e mija. Kjo me beri qe "te thyej penen",sic tha Emilio Salgari,nje shkrimtar qe vendi i tij e trajtoi si mos me keq.
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Une nuk e caj shume koken per te miren dhe te keqen. Shkruaj ashtu si me vjen,dhe nuk bej leksione morali,packa se jam mesues me profesion. Une nisa te shkruaja perralla,pasi lexova dhjetera perralla shqiptare ku predikohej nacionalizmi,miresia,edukata etj si keto. Por aty mungonte teresisht zhvillimi i brendshem,kishte vetem batuta dhe mesazhe. Vendosa te mos shkruaja kurrsesi ne ate menyre,sepse ma shpifte. Kjo eshte e gjitha....
Ok mua me pelqen shume ajo cfare kam lexuar , dhe sinqerisht je goxha i formuar dhe uroj t'ja arrish qellimit.Une deri tani keto kritikat ti kam bere si nene ,pasi une vet dua qe femija ime te mos i lexoj keto koncepte ,ne kete moshe jo e jo por edhe me vone ...kupton?
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
@Arditi0007 mund te me thuash pse je kaq ironik? Nese nendon se te ben interesant e ke gabim..

Hahahah mortje ???? sa kam qeshur ??
Une personalisht vajzes nuk do mundja t'ja lexoja ,sepse kjo :
"Punë princeshash, fronesh, se si motra ja fut motres , intriga, mallkime etj
Pra, motra vret motrën ku rëndom ndodh dhe në kohët ku jetojmë që vllau vret vëllanë, kushëririn, familjen " me duket shume negative ne zhvillimin e femijes.Ai duhet te percjell dashuri ,nuk duhet ti rrisim femijet me keto koncepte per motren (duke i ndare e bukur dhe e shemtuar apo qe sulmojn njera tjetren) etj
Sipas kesaj llogjike,i bie te mos shkruajme asgje,ose te pikturojme bahce me lule.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Ok mua me pelqen shume ajo cfare kam lexuar , dhe sinqerisht je goxha i formuar dhe uroj t'ja arrish qellimit.Une deri tani keto kritikat ti kam bere si nene ,pasi une vet dua qe femija ime te mos i lexoj keto koncepte ,ne kete moshe jo e jo por edhe me vone ...kupton?
Nese femijet tuaj nuk do ti lexojne keto perralla,atehere une paskam humbur kohen kot. Une e kuptoj shqetesimin tuaj,por mendoj se bota e perrallave eshte e mbushur me gjera te tilla. Sidoqofte,sejcili zgjedh vete cfare tu japi femijeve. Eshte e drejta juaj absolute,askush nuk ka te drejte tju imponohet.
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Nese femijet tuaj nuk do ti lexojne keto perralla,atehere une paskam humbur kohen kot. Une e kuptoj shqetesimin tuaj,por mendoj se bota e perrallave eshte e mbushur me gjera te tilla. Sidoqofte,sejcili zgjedh vete cfare tu japi femijeve. Eshte e drejta juaj absolute,askush nuk ka te drejte tju imponohet.
E kupton cfare doja te thoja? Keto perrallat e tua duhet te ken nje moshe te percaktuar dhe une ta shpreha se per kë moshe i shikoj ?.Vazhdo te shkruash kaq di te te them ?
 

Bastardo_Dentro

Hypa Vidhit Zbrita Vidhit Piva Uje Nvrim Tvidhit
Sa me seriozitet i keni marr prrallat e kti djalit...lereni se do i vije dita fundja thone i famshem behesh pas vdekjes :p
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Perrallat me gjakatare dhe gjith intriga . I kane shkruajtur vellezerit Grim .
I kemi lexuar ne femijerine tone .. por u shkruajten per te rritur .
Interesant,jane pikerisht te rriturit qe i marrin perrallat seriozisht. Une i bera kusherinjte personazhe negative ne novelen time,dhe tani nuk me flasin me goje. Kurse xhaxhai ka bere gati hanxharin,dhe me ka cuar fjale se nuk jam i mirepritur ne shtepine e tij. Tashti per te shkuar ne shtepine time,i bie nga nje rruge tjeter.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Sa me seriozitet i keni marr prrallat e kti djalit...lereni se do i vije dita fundja thone i famshem behesh pas vdekjes :p
Kam frike se do ta pesoj si Emilio Salgari,qe e detyruan te vriste veten nga poshterimi . Sot e quajne gjeni,po sa para ben? Kujt i duhen librat pas vdekjes,as vete shkrimtareve nuk u hyjne me ne pune.
 

Bastardo_Dentro

Hypa Vidhit Zbrita Vidhit Piva Uje Nvrim Tvidhit
Kam frike se do ta pesoj si Emilio Salgari,qe e detyruan te vriste veten nga poshterimi . Sot e quajne gjeni,po sa para ben? Kujt i duhen librat pas vdekjes,as vete shkrimtareve nuk u hyjne me ne pune.
Njeriu mundohet te ler emrin pas vdekjes me veprat kur osht gjalle... Si kam lexuar botimet e tua pasi sjam ne gjendje me qen kritik pa ofendim por ne shkrim dmth ne komente spo te gjykoj ne materualet e botuara me dukesh nje @lushi versioni 2.0 shpresoj tgabohem por rralle here me ndodh
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Sipas kesaj llogjike,i bie te mos shkruajme asgje,ose te pikturojme bahce me lule.
Bahce me lule jo , por a nuk jan pak te vegjel per konceptet e tilla? Kam pare femije qe bejne krahasime kur jan 2 motra ...une jam e bukura ti je e shemtuara ,une jam e mira ti je e keqe ...une jam mbreteresha e keshtu gjerash .Une mendoj qe cdo gje duhet te vij gradualisht tek femijet sepse eshte nje moshe qe ata nuk arrijn ta kuptojn mesazhin qe ti do te percjellesh tek ata .Ne hapat e para ne thjesht duhet ti mesojme qe te gjithe jemi te barabarte ,te bukur dhe ta duam njeri tjetrin pa dallime.Mesimet qe duhen nxjerr nga perrallat edukative duhet te jen te ilustruara sa me thjesht dhe me nota sa me pozitive .Une personalisht kam lexuar shume libra per femije pasi isha e detyruar nga dega qe kam zgjedhur (mesuese) dhe tani lexoj per vajzen .Mua shkrimet e tua(perrallat)me duken per femije te rritur dhe .
 
Redaktimi i fundit:

Rrelse

Prej kuksi o Bush😜
Pse filmat vizatimore o @Lilo nuk kanë intriga, vrasje etj?
Apo lojrat elektronike?
Po. Pse te mos i lexojnë? Madje duhet të njohin dhe botën përtej pragut te deres.
O @Ad Adi mos ndalo së shkruari por është vendi i gabuar për të marre ide apo kritikë se nuk jemi te fushës
Tako te duhurit e botoji.
Suksese?
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Njeriu mundohet te ler emrin pas vdekjes me veprat kur osht gjalle... Si kam lexuar botimet e tua pasi sjam ne gjendje me qen kritik pa ofendim por ne shkrim dmth ne komente spo te gjykoj ne materualet e botuara me dukesh nje @lushi versioni 2.0 shpresoj tgabohem por rralle here me ndodh
Vallahi nuk e kuptova. Kush eshte lushi?
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Pse filmat vizatimore o @Lilo nuk kanë intriga, vrasje etj?
Apo lojrat elektronike?
Po. Pse te mos i lexojnë? Madje duhet të njohin dhe botën përtej pragut te deres.
O @Ad Adi mos ndalo së shkruari por është vendi i gabuar për të marre ide apo kritikë se nuk jemi te fushës
Tako te duhurit e botoji.
Suksese?
Nuk po e kundershtoj Rrelse lexoje mire cfare i them , dhe mua me pelqyen shume shkrimet qe ka postuar ama jan per femije te rritur .
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Pse filmat vizatimore o @Lilo nuk kanë intriga, vrasje etj?
Apo lojrat elektronike?
Po. Pse te mos i lexojnë? Madje duhet të njohin dhe botën përtej pragut te deres.
O @Ad Adi mos ndalo së shkruari por është vendi i gabuar për të marre ide apo kritikë se nuk jemi te fushës
Tako te duhurit e botoji.
Suksese?
Une nuk po kerkoj me botues,sepse me jane neveritur. Pak a shume i kam kontaktuar te gjithe,dhe vetem heshtje kam marre prej tyre,ose fatura. Une doja te kontaktoja lexuesin e zakonshem,sepse lexuesi e percakton vleren e nje shkrimtari. Ka shkrimtare qe kane marre Nobelin,nuk i lexon askush. Vellezerit Grim nuk kane marre asnje Nobel,i lexojne te gjithe.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Interesant,jane pikerisht te rriturit qe i marrin perrallat seriozisht. Une i bera kusherinjte personazhe negative ne novelen time,dhe tani nuk me flasin me goje. Kurse xhaxhai ka bere gati hanxharin,dhe me ka cuar fjale se nuk jam i mirepritur ne shtepine e tij. Tashti per te shkuar ne shtepine time,i bie nga nje rruge tjeter.
Provoji ti kthesh ne femije jo ne monstra ?
 

ViktoriA~

Antarë i Respektuar
Nuk e mbarova dot te gjithe kam ngel ne momentin qe vajza humbet memorien dhe iken jeton me druvarin . Aty shkon parukierja e con ne shpi.... ku do i presin mishin e nese nxjerr gjak blu Shpeton dhe vajzat e tjera ...do e lexoj pak me von se kam pak pune po per aq sa lexova bukur .
 
Top