Haradinaj: Do ta bëjmë referendumin per bashkim me Shqiperine

haradinaj-750x356.jpg

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka shpalosur edhe një herë idenë e tij për organizimin e një referendumi për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë.

Ai gjatë një takimi sot me strukturat e partisë në Drenas ka thënë se referendumi për bashkim nuk paraqet kërcënim për askënd.


Shpjegova për rrezikun që Kosova të mbetet në pozita të njëjta për shumë vite në vijim, e rrethuar dhe e izoluar. Edhe pse ne kemi orientimin tonë euroatlantik, nuk jemi pa opsion, nëse kjo gjendje e Kosovës do të vazhdojë me tendenca që të zgjatet deri në pafundësi.

Opsioni tjetër, do të jetë referendumi i organizuar për bashkimin tonë më Shqipërinë, sepse ne nuk do të qëndrojmë duarkryq. Ky nuk është kërcënim për askënd, por thjesht Kosova e ka të domosdoshme anëtarësimin në NATO, qoftë si shtet i pavarur, qoftë si e bashkuar me Shqipërinë”, ka thënë Haradinaj.

Gjatë mandatit tim si kryetar i qeverisë, kam parë rrezikun se Kosova mundohej të paraqitet si e pa zonja për të zgjedhur punët e saj, pa Brukselin e pa negociatat me Serbinë. Ndërtova asokohe strategjinë time, që të pengoja qëllimin kryesor të këtij rreziku, që ishte ndarja e Kosovës.
Ndërtuam murin kinez për Serbinë, respektivisht vendosëm taksën.

Evituam pra, rrezikun e ndarjes së vendit dhe Kosovën e forcuam si partner serioz në rrafshin ndërkombëtar”, ka shtuar Haradinaj.


Ai ka thënë se si kandidat për president synon forcimin e sektorit të sigurisë, garantimin e funksionimit të inteligjencës, gjyqësorit, politikës së jashtme e detyra të tjera, në funksion të fuqizimit të atdheut tonë.


Haradinaj duke uruar suksese për kandidatët e Drenasit, ka shpalosur pikat kryesore të programit qeverisës të Aleancës, për vitet 2021 – 2025, me theks të veçantë të fondit një miliardësh, që përfshihet në kuadër të planit ekonomik, e që dita ditës po përkrahet dhe promovohet si ide edhe nga partitë e tjera.

Ai pas takimit me struktura, ka vizituar familjen e mikut të tij, rapsodit të ndjerë Tahir Qorri – Drenica, ku ka ndarë medaljen “Me besim në Zot, atdhe e shtet” (post-mortem), për kontributin e tij për çështjen kombëtare.

Lajmifundit.al
 
Fushate elektorale, nacionalizem per vota.
Te gjithe e dime qe kjo eshte e parealizueshme. Ste le BEja dhe te tjeret.

Por ama mund te kete bashkim ne kushte te tjera te tipit levizje e lire te njerzve dhe mallrave pa paguar taksa tregti e lire punesim dhe levizje e lire politike lehtesuese programe zhvillimi te perbashketa etj.

Pra mundesi ka plot por deshira e politikaneve eshte vetem sa per sy e faqe.
 
Të bashkohen shqiptarët më parë.
Më vjen në mëndje Fishta: "ma parë mbledh një thes me pleshta se ban bashke dy shqiptar".
Nuk ka nevojë për referendume për një gjë të tillë, askush nuk do ishte kundër.
 
Të bashkohen shqiptarët më parë.
Më vjen në mëndje Fishta: "ma parë mbledh një thes me pleshta se ban bashke dy shqiptar".
Nuk ka nevojë për referendume për një gjë të tillë, askush nuk do ishte kundër.
Gjeopolitikisht eshte e pamundur, madje eshte komplet kunder politikave globaliste qe mbreterojne boten.
Zakonisht tezen e Bashkimit kombetar e hedhin si ide mediatikisht kur kane nevoje per vota.
 
Gjeopolitikisht eshte e pamundur, madje eshte komplet kunder politikave globaliste qe mbreterojne boten.
Zakonisht tezen e Bashkimit kombetar e hedhin si ide mediatikisht kur kane nevoje per vota.

Ndersa une Levo mendoj qe gjeopolitikisht eshte shume e mundur...

Amerikanet te vetmin aleat te forte dhe besnik ne ballkan kane shqiptaret, askend tjeter, dhe duke marre parasysh qe Serbia heret a vone do kerkoje te zgjerohet duke u bashkuar me hercegovinen sepse vetem aty mund te gjeje nje xhep te vogel ne Neum per dalje ne det atehere nuk e shoh te pamundur bashkimin e kosoves me shqiperine. Amerikanve ju duhet nje aleat i bashkuar protagonist ne ballkan dhe jo 2 shtete te ndara, te varfra ne ekonomi qe ne te ardhmen mund t'i kthehen kundra amerikanve.

Globalistet duan ti thyejne turinjt Rusise dhe nese Rusia i kercenon me rikrijimin e federates sovjetike duke kerkuar referendum ne bjellorusi kur nderkohe Krimene e mori me force atehere globalistet do kerkojne t'a dobsojne ne ballkan duke forcuar Shqiptaret dhe dobesuar Serbine.

Jam i sigurte qe projekti i pavarsise se kosoves nuk ndalet vetem me pranimin ne OKB, por eshte nje projekt afatgjate qe ka si synim bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Ndersa dekleratat e Hajradinajt jane elektorale sic ndodh rendomte sa here kemi zgjedhje.
 
Ndersa une Levo mendoj qe gjeopolitikisht eshte shume e mundur...

Amerikanet te vetmin aleat te forte dhe besnik ne ballkan kane shqiptaret, askend tjeter, dhe duke marre parasysh qe Serbia heret a vone do kerkoje te zgjerohet duke u bashkuar me hercegovinen sepse vetem aty mund te gjeje nje xhep te vogel ne Neum per dalje ne det atehere nuk e shoh te pamundur bashkimin e kosoves me shqiperine. Amerikanve ju duhet nje aleat i bashkuar protagonist ne ballkan dhe jo 2 shtete te ndara, te varfra ne ekonomi qe ne te ardhmen mund t'i kthehen kundra amerikanve.

Globalistet duan ti thyejne turinjt Rusise dhe nese Rusia i kercenon me rikrijimin e federates sovjetike duke kerkuar referendum ne bjellorusi kur nderkohe Krimene e mori me force atehere globalistet do kerkojne t'a dobsojne ne ballkan duke forcuar Shqiptaret dhe dobesuar Serbine.

Jam i sigurte qe projekti i pavarsise se kosoves nuk ndalet vetem me pranimin ne OKB, por eshte nje projekt afatgjate qe ka si synim bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Ndersa dekleratat e Hajradinajt jane elektorale sic ndodh rendomte sa here kemi zgjedhje.
Uroj te jete e mbi te gjitha te behet si arsyeton ti.
Por gjeopolitikisht eshte jo vetem Rusia me Osetine,Krimene,Krahinen e Donjeckut por edhe Kina me Hong Kongun(nuk e ka problem nje referundum farse).
Sa per globalistet rendesi ka tregu dhe jo kufinjte.
 
Top