Fjalor urban në Shqip [fjalorisht.com]

Konceptet e fjalorëve urban në internet shumë më kane pëlqyer, di një në Anglishte dhe një në gjuhën Turke. Poashtu miqtë e mi më kanë treguar për një në Kroatishte. Por në Shqip nuk e gjeja dot një fjalor të këtille me fjalë që s'i gjen dot në fjalor.

Ditëve të fundit në Twitter pashë një njoftim për një faqe të re në Shqip: www.fjalorisht.com

Menjëherë u anëtarësova dhe fillova të kontribuoj si autor. Doja ta ndaj këtë faqe dhe me ju, ndoshta dhe dikush tjeter do dëshiron të bëhet pjesë e kësaj iniciative, për të cilën uroj të bëhet një thesar fantastik i shqipes moderne dhe njohurive në shqip.
 
sidoqofe @NeVertiti, mendoj qe dy shkronja ne gjuhen shqipe duhet te ndryshohen: ë dhe ç

ë mund të bëhet thjeshtë vetëm: e (dhe do nenkuptohet automatikisht nga e lexuara se ku eshte e e ku ë.
ç duhet të bëhet: ch (si sh apo zh, pra)

në këtë formë do kishim kaluar komplet ne alfabet latin pa simbole diaktrike, sic eshte dhe angjishtja, dhe shume do e kishim lehtesuar punen e gjeneratave te reja qe do te shkruajne vetem ne hapesira dixhitale.

 
Une them te marrim ca fjale nga andej qe hane debat e ti hapim si tema ketu 😁
psh ajo me.skenderbeun ooo ca debati do shkaktonte 🤣🤣
ide e mire.

po dhe atje ne fjalorisht me pelqen mundesia se nen te njejtin titull mund ta kundershtosh autorin paraprak permes definicionit te ri. kam has ku dikush thote per ndonje qytet: oh sa qytet i bukur; e vjen tjetri thote: cfare m.. qyteti.
 
ide e mire.

po dhe atje ne fjalorisht me pelqen mundesia se nen te njejtin titull mund ta kundershtosh autorin paraprak permes definicionit te ri. kam has ku dikush thote per ndonje qytet: oh sa qytet i bukur; e vjen tjetri thote: cfare m.. qyteti.
tani te ikimbte gjithe atje thua ti? Ne themi jalla te na vijne ca kendej. :D

Aman o Beyaz, se s'kemi nerva ne te vjetrit me u regjistru ne vende tjera :D nejse, mua e pelqeu ajo fjala goodbye sot :D por nuk e mora se ste pata mare leje ty
 
tani te ikimbte gjithe atje thua ti? Ne themi jalla te na vijne ca kendej. :D

Aman o Beyaz, se s'kemi nerva ne te vjetrit me u regjistru ne vende tjera :D nejse, mua e pelqeu ajo fjala goodbye sot :D por nuk e mora se ste pata mare leje ty
erdha une, te tjeret s'besoj qe vine, ata jane rezistent ndaj ndryshimeve, si ju pra, sindromi i bumereve :)

mere se e askujt nuk eshte, copyleft.
 
erdha une, te tjeret s'besoj qe vine, ata jane rezistent ndaj ndryshimeve, si ju pra, sindromi i bumereve :)

mere se e askujt nuk eshte, copyleft.
He si ben. Dhe ti per fjalorin hyre per ate pune, por te pelqeu te rrish edhe ja tek je .
Kalaja meret nga brenda, avash avash :D. Jo perher me vrull si osmanet :D
 
He si ben. Dhe ti per fjalorin hyre per ate pune, por te pelqeu te rrish edhe ja tek je .
Kalaja meret nga brenda, avash avash :D. Jo perher me vrull si osmanet :D
1650890895124.png

eqremi e paska lene si deshire kete. se ka dhe nje vecori te tille. e kam degjuar po s'ja di kuptimin, le te vije dikush e le ta plotesoje.
 
M'u kujtua 1 fjale sot per kete fjalorin tend

"S'ka duk"- perdoret per rastet kur ti fiton shume lek por serish nuk e sheh me sy. Pra si e merr e harxhon. Ose punon shume por nuk arrin ti shohesh bereqet asaj pune.

Sot ne taksi rastisem me nje te njohur.
-Ke pas noj cik pune?
- Ka pas pune shyqyr ka pas,por s'po ka duk (te dukur) leku. Shtrenjte cdo gje.
 
Top