Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Lauri

Anunnak
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jTaDCEOw9yc]YouTube - Pashko Vasa O moj Shipni Reshat Arbana[/ame]
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Shum e bukur
ka shume vete ktu ne forum qe duhet ta ndigjojne shume here dhe ta fusin ne tru mire
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Kusht asht' ky Reshat Arbana qe ja paska
perdhunos vargjet Pashko Vas' ?
Sa turp.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Kusht asht' ky Reshat Arbana qe ja paska
perdhunos vargjet Pashko Vas' ?
Sa turp.

Pse i paska perdhunos vargjet , pa na i trego ti qe te fillojme dhe ne te tjeret te kemi Turp nga perdhunimi i ketyre vargjeve ?
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Pse i paska perdhunos vargjet , pa na i trego ti qe te fillojme dhe ne te tjeret te kemi Turp nga perdhunimi i ketyre vargjeve ?

( E mos braktisni kisha e xhamia)

Mesazhi i Pashko Vases ishte tjjeter ne at' koh, qe vlen edhe sot duke pa drejtimi fetar qe po merr dita dites kombi Shiptar.
 
Last edited by a moderator:

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

( E mos braktisni kisha e xhamia)

Mesazhi i Pashko Vases ishte tjjeter ne at' koh, qe vlen edhe sot duke pa drejtimi fetar qe po merr dita dites kombi Shiptar.

Ty ANGEL&DEBIL nuk ja vlen me tu pergjigj.

A e ke origjinalin e poezise agfa apo e thuaj nga xhepi yt kete fjale ?
Se aty thuhet Mos shikoni kish e Xhamia ( jo braktis) feja e shqiptarit eshte shqiptaria
Po e ke origjinalin na e sill ketu , ja vlen me te verete ne kete forum te diskutojme per kete poezi te madhe pro shqiptare
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

( E mos braktisni kisha e xhamia)

Mesazhi i Pashko Vases ishte tjjeter ne at' koh, qe vlen edhe sot duke pa drejtimi fetar qe po merr dita dites kombi Shiptar.

Ty ANGEL&DEBIL nuk ja vlen me tu pergjigj.
Te degjova me vemendje ke shume te drejte . Do ta takoj keto dite Reshatin e do e pyes nese e ke recituar keshtu , apo e kane bere montazh
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Ne te vertete eshte mos shikoni kisha e xhamia, nderhyrja ne poezi duket e paskrupullt, tendencioze dhe e ulet.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Do isha kurjoz edhe une te lexoja origjinalin. Nqs dikush e ka apo mund ta gjeje dhe te na e sjelle ketu ne fv, do te na shuante kete kurjozitet.
Une e kam vene re me kohe kete ndryshim, dhe kam menduar se "mos braktisni kisha e zhamija" eshte origjinale, dhe "mos shikoni kisha......" ka qene e modifikuar nga rregjimi i dikurshem enverjan.
- Gjithsesi eshte nje poezi e MADHE qe me terheq shume. Dhe duhet te beje te reflektoje disa "arab shqiptare"te cilet vene fene mbi atdhe, qe ne poezi quhen SHQIPTARI I NDYRE
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

kjo video o realizim fantazi....edhe pse Shqiptaria s'o fe, m'vjen keq..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=68A1xl9DbuE]YouTube - Shqipnija e Mjerume ( O moj Shqipni) Pashko Vasa[/ame]
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

O moj Shqypni, e mjera Shqypni

O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
Kush të ka qitë me krye n'hi?
Ti ke pas qenë një zojë e randë,
Burrat e dheut të thirrshin nanë.
Ke pase shumë t'mira e begati,
Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
Gja e vend shumë, ara e bashtina,
Me armë të bardha, me pushkë ltina,
Me burra trima, me gra të dlira;
Ti ndër gjith shoqet ke qenë ma e mira!

Kur kriste pushka si me shkrep moti,
Zogu i shqyptarit gjithmonë i zoti
Ke qenë për luftë e n'luftë ka dekun
E dhunë mbrapa kurr s'i mbetun.
Kur ka lidhe besen burri i Shqypnisë,
I ka shti dridhen gjithë Rumelisë;
Ndër lufta t'rrebta gjithëkund ka ra,
Me faqe t'bardhë gjithmonë asht nda!

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem përdhe,
Shkon bota sipri, me kambë, të shklet
E nji fjalë t'ambël askush s'ta flet.
Si mal me borë, si fushë me lule
Ke pas qenë veshun, sot je me crule,
E s'të ka mbetun as em'n as besë;
Vet e ke prishun për faqe t'zezë!

Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,
Ndër nji qind çeta jeni shpërnda;
Sa thonë kam fe sa thonë kam din;
Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
Do thonë: " Jam grek", "shkje"-disa tjerë,
Por jemi vllazen t'gjith more t'mjerë!
Priftnit e hoxhët ju kanë hutue,
Për me ju damun me ju vorfnue!
Vjen njeri i huej e ju rri n'votër,
Me ju turpnue me grue e motër,
E për sa pare puth do t'fitoni,
Besën e t'parëve t'gjith e harroni,
Baheni robt e njerit t'huej,
puth nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej!

Qani ju shpata e ju dyfeqe,
Shqiptari u zu si zog ndër leqe!
Qani ju trima bashkë me ne,
Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
E s'i ka mbetun as bukë as mish,
As zjarm në votër, as dritë, as pishë;
As gjak në faqe, as nder ndër shokë,
Por asht rrëzue e bamun trokë!

Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
M'ata sy t'bukur q'dini me qa,
Eni t'vajtojmë Shqypninë e mjerë,
puth mbet' e shkretë pa em'n, pa nder;
Ka mbet e vejë si grue pa burrë,
Ka mbet si nanë, puth s'pat djalë kurrë!

Kujt i ban zemra m'e e lan' me dekë
Ket fare trimneshe, puth sot asht mekë?
Ketë nanë të dashtun a do ta lamë,
puth njeri i huej ta shklasë me kam?

Nuk, nuk! Këtë marre askush s'e do
Këtë faqe t'zezë gjithkush e dro!
Para se t'hupet kështu Shqypnia,
Me pushkë n'dorë le t'desë trimnia!

اoniu, shqyptarë, prej gjumit çoniu,
Të gjithë si vllazën n'nji besë shtërngoniu,
E mos shikoni kisha e xhamia:
Feja e shqyptarit asht Shqyptaria!

Qysh prej Tivarit deri n'Prevezë,
Gjithkund l'shon dielli vap'ë dhe rreze,
Asht tok' e jona, prind na e kanë lanë
Kush mos na e preki, se desim t'tanë
Të desim si burrat që vdiqnë motit
Edhe mos marrohna përpara Zotit.

Po te marresh ne konsiderate faktin per te cilin Vasa thote se prifterinjte e hoxhallaret jane "dem dhe varferi" per kombin, atehere i bie qe rreshtat e fundit te jene "MOS SHIKONI"...

Megjithate, mund edhe te jete "mos braktisni" gjithmone per teorine se rilindasit, nuk percmonin profetet, por zedhenesit e tyre!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

kjo video o realizim fantazi....edhe pse Shqiptaria s'o fe, m'vjen keq..

Sihana, feja eshte nje projektim i mendjes se njeriut moj..:)
Te thuash qe shqiptaria nuk eshte fe, eshte njelloj sikur te hedhesh poshte faktin se Naim Frasheri ka ekzistuar...
Nese per fe quani ato "filozofi" te cilat jane shperhapur nepermjet jezusit dhe muhametit, atehere i bie qe shqiptaria te mos jete fe...
Nese me termin fe, nenkuptohen ato filozofi jete qe merren me mireqenien e shpirtit te njeriut duke e drejtuar drejt Zotit, atehere Shqiptaria i bie te jete fare mire te gjitha keto gjera :)
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

e di eshte puna fraza e Pashko Vases eshte qarte dhe unike per te gjitha fete.

Shqiptaret nuk kan asnje sherr me asnje komb tjeter sepse ato kane fene e ndryshme,

ketu nuk ka pse te shpiken jo arabo-shqiptaret, jo izraelo-shqiptaret.

feja eshte individuale lerni popullin te lire te besojne (nuk na prish pune feja ju garantoj per kete)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Nuk me paske kuptuar Bri. Se kombi ka lindur para Fese eshte bindja juaj fetare ndoshta (se di a mund te them keshtu). Por, per muslimanet, bindja eshte ndryshe. Feja lindi se bashku me njeriun e pare Ademin (a.s.). Sdq, mos t'futemi andej. Kjo ishte sa per te te treguar se jo te gjithe mendojne si ti.

Respekt per mendimet e kunderta.

Atehere, e paskam patur gabim. Te me falesh, ti nuk ke mungese njohjesh historike, ti ke mungese nocjonesh.

Ajo qe lindi me njeriun nuk eshte FEJA. Ai qe lindi me njeriun eshte BESIMI, qe sjell si pasoje FETE.
Nese do ishte keshtu sic thua ti, nuk do ekzistonin fe POLITEISTE dhe MONOTEISTE. Nuk do kishte gjithe keto polemika....
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Mjere kombin tone ce ka gjetur
Po pse feja e shqiptarit duhet te jete, feja dhe jo Shqiptaria , apo qe ta shkrijne me teper nga ce shkrine Ta ndjane me teper nga ce ndane. Po ne ajo "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" na mbajti more te paudhe
Kush na i ruajti keto pak metra kateror qe po mundohemi ti bashkojme tani mbas 100 vietesh ? Feja muslimane ,-qe thonin jane turq e ndane KOSOVEN si pasuri te perandorise Osmane. Apo feja orthodokse qe i detyroi Camet te nderronin fene e ne te kundert i ckonvertuan dhe i debuan nga tokat etyre
O te marre , lexoni vec bibles dhe kuranit edhe historine e popullit tuaj se eshte shume e dhimbshme kjo histori
O miope te feve dhe mosmirenjohes te vendit qe ju ka dhene gjuhen ne te cilen shkruani , lexojeni me shpirt kete histori te ketij populli e do t'ju vije me te verete per te qare , sa padrejtesira na jane bere ne nga keto palo budallalleqe qe po lexoj ne internet une sot
Edhe thone pastaj qe historia nuk perseritet
Mbas 100 vitesh dikush nga pinjollet tuaj do mashtroje me keto qe kam thene une se une paskam qene pro fese dhe komunismi apo ndonje sistem tjeter ka nderruar theniet emia
JO thenien e Vaso Pashes e keni nderruar ju .........!!!!!!!
Ai e ka thene FEja e shqiptarit eshte Shqiptaria ,e mos shikoni kisha e xhamia
Se ato si kemi ne na i kane sjelle ata qe sjane te gjakut tone ( e shtova une kete te fundit , si keni bere ju te kjo video )
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Atehere, e paskam patur gabim. Te me falesh, ti nuk ke mungese njohjesh historike, ti ke mungese nocjonesh.

Ajo qe lindi me njeriun nuk eshte FEJA. Ai qe lindi me njeriun eshte BESIMI, qe sjell si pasoje FETE.
Nese do ishte keshtu sic thua ti, nuk do ekzistonin fe POLITEISTE dhe MONOTEISTE. Nuk do kishte gjithe keto polemika....

Prap si gjithnje, sipas bindjes sate lol. Bri, duhet ta kesh te kjarte nje gje, se jo te gjithe mendojne si ti. Une me qellim thash qe tek muslimanet eshte tjeter bindje. Islami lindi me Ademin a.s. dhe perfundoi me mesazhin e fundit, me Muhammedin a.s. (vula e profeteve).

Pra, kjo eshte bindja jone. Une respektoj bindjen tende dhe bindjen e te tjereve, deri ne momentin kur ofendohet besimi/bindja ime.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

shume e bukur dhe domethenese kjo video te lumte lauri rrespekte
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Sa here degjoj kete poezi gjithmon dhe me shum me pelqen,dhe me trishton gjithashtu sepse eshte tani me aktuale se kurre.Mallkuar qofshin nga gjaku i deshmoreve ata qe vene fe mbi atdhe. MALLKUAR
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Lauri te lumte per videon qe solle,ta futim mire te gjithe ne trurin e tyre te kalbur apo te mykur nga feja se nuk do lejojme sa te egzistoje shpirti shqiptar fene te futet para shqiptarizmit.
le te besojne ku te duan,e drejta e tyre eshte.
por te mos mendojne se mund ta kthejne Shqiperine tone te dashur ne arabi,greqi,serbi apo ne indonezi,
shqiperia eshte dhe do ngelet
shqiperi para cdo feje apo besimi.......
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Lauri te lumte per videon qe solle,ta futim mire te gjithe ne trurin e tyre te kalbur apo te mykur nga feja se nuk do lejojme sa te egzistoje shpirti shqiptar fene te futet para shqiptarizmit.
le te besojne ku te duan,e drejta e tyre eshte.
por te mos mendojne se mund ta kthejne Shqiperine tone te dashur ne arabi,greqi,serbi apo ne indonezi,
shqiperia eshte dhe do ngelet
shqiperi para cdo feje apo besimi.......

100% dakort me ty
 

entila

Anëtar i ri
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

shume e bukur video! me beri te kujtoj femijerine e kur isha ne gjimnaz, ne tekstet shkollore ishte gjithmone. me kujtohet qe e dija te tere permendesh. komplimente atij qe e ka vendosur ketu..
menyra se si reciton ky Reshat arbasha eshte shume mbreselenese, te ndez zjarrin e patriotizmit ne shpirt. vertet shume fantastike!
 

DavidiT

Antarë
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Ndoshta jam nder antaret me i vjeteri i ketij forumi nga mosha por sigurisht duhet me kuptuar cdo njeri nga ne ka kombesi -Shqiptare -.DUHET meduar se ne jemi vetem nje populll ne mes te dallgeve te nje oqeani te madh qe quhet JETE.Qe duhet te perballoj keto dallge vetem nepermjet asaj qe quhet -EKUJLIBER----------------------------------QE E KA EMRIN -SHQPTARI-.
 
Last edited by a moderator:

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

" E mos braktisni jo, kisha e xhamija, veq e para fe per shqiptart eshte shqiptaria." keshtu thot Arbana dhe keshtu sigurisht ka thene autori por eshte modifikuar me vone nga komunistet si cdo gje tjeter dhe e bene te bardhen te zeze dhe te zezen te bardhe per kopene.

Pashko Vasa vet kishte fe dhe besim andaj keto vargje jane origjinale. Qellimin e kishte t'i lenin perçarjet deri sa ta formonin berthamen e shtetit dhe te forcoheshin, pastaj secili mundt te mirrej me besimin e vet personal pa i penguar te tjeret.

Primare per nje popull eshte t'i siguroj kufijt e vet dhe mireqenien.

Ju mund te na quani me lloj lloj emrash neve te besimit islam sa te doni, por pikerisht ju po e beni ate kunder se ciles flet Vaso Pasha ne keto vargje. Ju nuk e paskeni iden se per cfar flisni e as per cfar flasin vargjet se sikur ta dinit, do ta kuptonit qe keni rene pikerisht ne ate kategori me cfar po llomotisni.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

" E mos braktisni jo, kisha e xhamija, veq e para fe per shqiptart eshte shqiptaria." keshtu thot Arbana dhe keshtu sigurisht ka thene autori por eshte modifikuar me vone nga komunistet si cdo gje tjeter dhe e bene te bardhen te zeze dhe te zezen te bardhe per kopene.

Pashko Vasa vet kishte fe dhe besim andaj keto vargje jane origjinale. Qellimin e kishte t'i lenin perçarjet deri sa ta formonin berthamen e shtetit dhe te forcoheshin, pastaj secili mundt te mirrej me besimin e vet personal pa i penguar te tjeret.

Primare per nje popull eshte t'i siguroj kufijt e vet dhe mireqenien.

Ju mund te na quani me lloj lloj emrash neve te besimit islam sa te doni, por pikerisht ju po e beni ate kunder se ciles flet Vaso Pasha ne keto vargje. Ju nuk e paskeni iden se per cfar flisni e as per cfar flasin vargjet se sikur ta dinit, do ta kuptonit qe keni rene pikerisht ne ate kategori me cfar po llomotisni.

Te lumtë :)!

Firma yte, padyshim qe u pershtatet shume personave
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Ju lutem, as edhe nje postim jashte teme!!! Po pashe edhe nje te tille, do merrni direkt ban ne teme!

Nese keni dicka te thoni ne lidhje me poezine, thuajeni, perndryshe postimet tjera nuk lejohen!

Nuk late teme pa kunjuar njeri tjetrit, thua se po flasin serbi me shqiptarin jo dy shqiptare bashke. Turp te keni!
 

loyalx

Muslim
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Sihana, feja eshte nje projektim i mendjes se njeriut moj..:)
Te thuash qe shqiptaria nuk eshte fe, eshte njelloj sikur te hedhesh poshte faktin se Naim Frasheri ka ekzistuar...
Nese per fe quani ato "filozofi" te cilat jane shperhapur nepermjet jezusit dhe muhametit, atehere i bie qe shqiptaria te mos jete fe...
Nese me termin fe, nenkuptohen ato filozofi jete qe merren me mireqenien e shpirtit te njeriut duke e drejtuar drejt Zotit, atehere Shqiptaria i bie te jete fare mire te gjitha keto gjera :)

Sihana, feja eshte nje projektim i mendjes se njeriut moj..:)
Te thuash qe shqiptaria nuk eshte fe, eshte njelloj sikur te hedhesh poshte faktin se Naim Frasheri ka ekzistuar...
Nese per fe quani ato "filozofi" te cilat jane shperhapur nepermjet jezusit dhe muhametit, atehere i bie qe shqiptaria te mos jete fe...
Nese me termin fe, nenkuptohen ato filozofi jete qe merren me mireqenien e shpirtit te njeriut duke e drejtuar drejt Zotit, atehere Shqiptaria i bie te jete fare mire te gjitha keto gjera :)

Naimin e quajten poet 'apostull' sepse ai me penen e tij te mprehte, ndezi zjarre e flake dashurine e shenjte fetare e kombetare, dashurine ndaj lirise e paqes, athdhedashurine dhe dashurine ndaj arsimit e dijes per identitetin e etnitetin e shqiptareve.
Naimi e deshi dhe e respektoj fene e tij, dhe kjo verehet kudo ne veprimtarine letrare te tij, sepse pothuaj s'ka veper, bile nuk jane 5-6 vjersha ku Naimi te mos kete rrahur se paku ndonje nga ceshtjet e fese.
Ne veprem e Naimit ''Mesime'' qe eshte e perbere prej tre kapitujve: Mesime, Urtesia, dhe Thelb' i Kur'anit, Naimi ka paraqitur nje traktat islam, te punuar sipas modelit islam. Ai vepren e fillon me ''N'emerit e me urdherit te Zotit te math e te vertete'' qe ne te vertete me perkthy ne gjuhen arabe eshte ''Bismil-lahi-Rrahmani-Rrahim''. Naimi porosit ''Njeriu Zotn' e vertete ta besojne dhe udhen' e Zotit te mos harronje: shpirtin' e tij ta sbukuronj' e ta lartesonje...nga miresia e nga njerezia te mos ndahete; te ligat' e te keqijate t'i debonje' e t'i mergonje; q'ahere behete njer'i mbaruare''.
Krahas faktit se Naimi nga njeriu kerkon qe t njohe Zotin e te perpiqet qe kete jete ta beje sa me te lumtur, ai kerkon prej tij edhe qe te siguroje jeten e amshueshme. Mbeshtetur mbi nje hadith te Pejgamberit a.s, ai thote: ''Perpiqu per ate jete, se do te vec neser' atje; perpiqu dhe per kete jete, se do te rronjc gjithene ketu,''
Ai jo rastesisht, qe ne kapitullin e pare te vepres 'Mesime', si porosi te fundit do ta thote kete: ''Zot, Fali Shqiperis' e shqipetarevet, q'i falene emerit tent, gjithe te mirate, qe ke ne jete, dhe mergoji nga te gjitha te ligate''.
Ne kapitullin e fundit ne 'Mesime' ne ''thelb'i Kur'anit'', Naimi ka bere nje si shqiperim a adaptim te disa ajeteve te Kur'anit, te cilat i mendonte te ishin si thelb i Kur'anit per shqiptaret e besimit islam. Ketu ne kete kapitull, Naimi kalon kombetaren dhe arrin ne sferen universale. Kaptina ''Thelb' i Kur'anit'', qe ngerthen 17 faqe, permbyllet me disa keshilla qe jep vete Naimi, si mendimtar e dijetar i shquar, dhe ne vend te fjales permbyllese, ai bene ket betim: ''Per diellin' e per dritet qe ep, per hen' e per diten' e per natene, per qiejet' e per Ate, q'i beri, per dhen' e per te zotne, per Perendin' e per shpirtine, ajy, q' e mba shpirtine te qeruare, do te jete fat-bardhe, ajy q' e nxin, do te jete fat-zi.
E perendis' u befte''.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Naimin e quajten poet 'apostull' sepse ai me penen e tij te mprehte, ndezi zjarre e flake dashurine e shenjte fetare e kombetare, dashurine ndaj lirise e paqes, athdhedashurine dhe dashurine ndaj arsimit e dijes per identitetin e etnitetin e shqiptareve.
Naimi e deshi dhe e respektoj fene e tij, dhe kjo verehet kudo ne veprimtarine letrare te tij, sepse pothuaj s'ka veper, bile nuk jane 5-6 vjersha ku Naimi te mos kete rrahur se paku ndonje nga ceshtjet e fese.
Ne veprem e Naimit ''Mesime'' qe eshte e perbere prej tre kapitujve: Mesime, Urtesia, dhe Thelb' i Kur'anit, Naimi ka paraqitur nje traktat islam, te punuar sipas modelit islam. Ai vepren e fillon me ''N'emerit e me urdherit te Zotit te math e te vertete'' qe ne te vertete me perkthy ne gjuhen arabe eshte ''Bismil-lahi-Rrahmani-Rrahim''. Naimi porosit ''Njeriu Zotn' e vertete ta besojne dhe udhen' e Zotit te mos harronje: shpirtin' e tij ta sbukuronj' e ta lartesonje...nga miresia e nga njerezia te mos ndahete; te ligat' e te keqijate t'i debonje' e t'i mergonje; q'ahere behete njer'i mbaruare''.
Krahas faktit se Naimi nga njeriu kerkon qe t njohe Zotin e te perpiqet qe kete jete ta beje sa me te lumtur, ai kerkon prej tij edhe qe te siguroje jeten e amshueshme. Mbeshtetur mbi nje hadith te Pejgamberit a.s, ai thote: ''Perpiqu per ate jete, se do te vec neser' atje; perpiqu dhe per kete jete, se do te rronjc gjithene ketu,''
Ai jo rastesisht, qe ne kapitullin e pare te vepres 'Mesime', si porosi te fundit do ta thote kete: ''Zot, Fali Shqiperis' e shqipetarevet, q'i falene emerit tent, gjithe te mirate, qe ke ne jete, dhe mergoji nga te gjitha te ligate''.
Ne kapitullin e fundit ne 'Mesime' ne ''thelb'i Kur'anit'', Naimi ka bere nje si shqiperim a adaptim te disa ajeteve te Kur'anit, te cilat i mendonte te ishin si thelb i Kur'anit per shqiptaret e besimit islam. Ketu ne kete kapitull, Naimi kalon kombetaren dhe arrin ne sferen universale. Kaptina ''Thelb' i Kur'anit'', qe ngerthen 17 faqe, permbyllet me disa keshilla qe jep vete Naimi, si mendimtar e dijetar i shquar, dhe ne vend te fjales permbyllese, ai bene ket betim: ''Per diellin' e per dritet qe ep, per hen' e per diten' e per natene, per qiejet' e per Ate, q'i beri, per dhen' e per te zotne, per Perendin' e per shpirtine, ajy, q' e mba shpirtine te qeruare, do te jete fat-bardhe, ajy q' e nxin, do te jete fat-zi.
E perendis' u befte''.

Ah me ne fund dikush me erdhi ne shteg..:)
Mbi te gjitha komplimente per shpjegimin perfekt:)
Naim Frasheri ishte Mysliman Bektashi dhe ai ja dedikoi gjithe jeten e tij shenjterimit te virtyteve me te larta te njeriut.
Naimi, jo vetem Kuranin por edhe Biblen e ka futur ne veprat e tija...Madje madje, ne poezite Frasherore ka dhe nuansa buddiste. Kjo do te thote, qe i madhi Naim ja kishte komplet idene FESE. Dinte mire prejardhjen e FESE, KOMBIT dhe NJERIUT...

Ja cila eshte ideja e Zotit FRASHEROR:

Zot’i math e i vërtetë!
gjithësija je ti vetë!
më ç’do anë, që vërejmë,
fytyrënë tënde gjejmë.​
Naim Frashëri [BN - 28]​
Pa kur desh Zot’ i vërtetë,
të çfaqej në këtë jetë,
nxori në jetë njerinë,
atje e gjen Perëndinë​
Naim Frashëri [BN - 29]​
ا’do gjë që shohëm në jetë
na rrëfen Zotn’ e vërtetë,
më ç’do anë, që shikojmë,
atë fytyrë vështrojmë.​
Naim Frashëri [BN - 30]​
Kush pandeh’ të dil nga dheu
Gjithë ky rrëmet q’është sot,
Oh! përveç se i madhi Zot,
Që me dorë të ti e kreu.​
Naim Frashëri [BN - 31]​
Feja e kohës së sotme është vetëm njerëzimi.
 

loyalx

Muslim
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Ah me ne fund dikush me erdhi ne shteg..:)
Mbi te gjitha komplimente per shpjegimin perfekt:)
Naim Frasheri ishte Mysliman Bektashi dhe ai ja dedikoi gjithe jeten e tij shenjterimit te virtyteve me te larta te njeriut.
Naimi, jo vetem Kuranin por edhe Biblen e ka futur ne veprat e tija...Madje madje, ne poezite Frasherore ka dhe nuansa buddiste. Kjo do te thote, qe i madhi Naim ja kishte komplet idene FESE. Dinte mire prejardhjen e FESE, KOMBIT dhe NJERIUT...

Ja cila eshte ideja e Zotit FRASHEROR:

Zot’i math e i vërtetë!
gjithësija je ti vetë!
më ç’do anë, që vërejmë,
fytyrënë tënde gjejmë.​
Naim Frashëri [BN - 28]​
Pa kur desh Zot’ i vërtetë,
të çfaqej në këtë jetë,
nxori në jetë njerinë,
atje e gjen Perëndinë​
Naim Frashëri [BN - 29]​
ا’do gjë që shohëm në jetë
na rrëfen Zotn’ e vërtetë,
më ç’do anë, që shikojmë,
atë fytyrë vështrojmë.​
Naim Frashëri [BN - 30]​
Kush pandeh’ të dil nga dheu
Gjithë ky rrëmet q’është sot,
Oh! përveç se i madhi Zot,
Që me dorë të ti e kreu.​
Naim Frashëri [BN - 31]​
Feja e kohës së sotme është vetëm njerëzimi.

Flm. V.

Kete me te kuqe nuk e kuptova prej kendveshtrimit tim (prej shtegut):D
E ka thene Naimi?
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Vargjet "E mos shikoni kisha e xhamia" nuk i kam kuptuar kurre si vargje qe kishin per qellim qe t'i mesonin shqiptareve te braktisnin fe, jo.

Por jane vargje qe thone qe mes nesh nuk duhet te shohim ndryshimet fetare sepse feja me e rendesishme per ne qe na bashkon te gjithe se bashku eshte shqiptaria, se vellezerit e tu shqiptare te nje feje te ndryshme nga ajo e jotja i ke me afer se te huajt e se njejtes fe me tenden (kujtoni se si plot turp disa shqiptare donin te rrinin me Turqine per shkak te fese?).
 
Redaktimi i fundit:
Top