Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Flm. V.

Kete me te kuqe nuk e kuptova prej kendveshtrimit tim (prej shtegut):D
E ka thene Naimi?

Po po, e ka thene ai!:):manikure:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

" E mos braktisni jo, kisha e xhamija, veq e para fe per shqiptart eshte shqiptaria." keshtu thot Arbana dhe keshtu sigurisht ka thene autori por eshte modifikuar me vone nga komunistet si cdo gje tjeter dhe e bene te bardhen te zeze dhe te zezen te bardhe per kopene.

Pashko Vasa vet kishte fe dhe besim andaj keto vargje jane origjinale. Qellimin e kishte t'i lenin perçarjet deri sa ta formonin berthamen e shtetit dhe te forcoheshin, pastaj secili mundt te mirrej me besimin e vet personal pa i penguar te tjeret.

Primare per nje popull eshte t'i siguroj kufijt e vet dhe mireqenien.

Ju mund te na quani me lloj lloj emrash neve te besimit islam sa te doni, por pikerisht ju po e beni ate kunder se ciles flet Vaso Pasha ne keto vargje. Ju nuk e paskeni iden se per cfar flisni e as per cfar flasin vargjet se sikur ta dinit, do ta kuptonit qe keni rene pikerisht ne ate kategori me cfar po llomotisni.

Pajtohem pjeserisht me mendimin tend.
Je i sigurte apo eshte nje hipotizim?

Ketu edhe ti po e lidh gomarin nga bishti si disa te tjere.
Nuk e kuptoj pse i jepni kete drjetim? Ketu po kerkojme te dallojme se cfare vendosni ne vend te pare, fene apo atdhene. Ketu del qe jane myslimanet qe konsiderojne me shume fene se atdhene, dhe skeni pse akuzoni te tjeret se pse ju quajne arab-shqiptare. Po e konfermoni vete ju, dhe qe ne vidio quhen "shqiptari i ndyre". Keto fjale i drejtohen te gjith atyre qe nuk vendosin atdhene mbi fe, dhe pa i drejtuar gishtin asnje feje.

Nuk ke dhene mendimin tend akoma.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Pajtohem pjeserisht me mendimin tend.
Je i sigurte apo eshte nje hipotizim?

Ketu edhe ti po e lidh gomarin nga bishti si disa te tjere.
Nuk e kuptoj pse i jepni kete drjetim? Ketu po kerkojme te dallojme se cfare vendosni ne vend te pare, fene apo atdhene. Ketu del qe jane myslimanet qe konsiderojne me shume fene se atdhene, dhe skeni pse akuzoni te tjeret se pse ju quajne arab-shqiptare. Po e konfermoni vete ju, dhe qe ne vidio quhen "shqiptari i ndyre". Keto fjale i drejtohen te gjith atyre qe nuk vendosin atdhene mbi fe, dhe pa i drejtuar gishtin asnje feje.
Nuk ke dhene mendimin tend akoma.Urdher obligativ ne fe eshte mbrojtja e atedheut, sikur ta dije. Fene mund ta quaj edhe njerezi apo njerezishmeri dhe nuk mund te thuash "e ve ne rend te pare njerezishmerine apo atedhene?", sepse nje popull pa njerezishmeri (nder, moral, bese, bujari, urtesi, maturi, burreri, modesti, atedhedashuri, qe dallon te drejten nga e shtrembeta, te miren nga e keqja dhe qe eshte ne gjendje ta sakrifikoje me te shtrenjten qe e ka per to, pra jeten, pasurine, etj) nuk ka atedhe dhe nuk do te ket kurr atedhe.
( Ky sipas mendimit tim eshte edhe kuptimi i vargut te Naim frasherit
Feja e kohes se sotme eshte njerezimi )


Pra per mua feja e ne kete rast Islami = Njerezia apo Njerezishmeria, per tjetrin Krishterimi etj. Atedheu nuk te ben njeri as te njerezishem po nuk i plotesove kushtet tjera dhe atedheut nuk i nevoitet nje qe nuk i ka ato dhe asnje njeriu nuk i nevoitet nje "njeri" i tille ne mesin shoqeris (popullit) se tij.

Te jesh njeri me plotkuptimin e fjales, nuk eshte vetem te kesh trup dhe forme njeriu e te hash e te pish, por njeri dhe njerezi eshte ajo brenda teje, qe permban dhe kultivon ato virtyte qe permenda dhe ato qe nuk i kam permendur.

Pra si rrjedhoje pyetja eshte e pakuptimt, sepse ne besim (lexo njerezi) nje nga kushtet dhe urdherat eshte ta mbrosh atedheun e me kete e mbrone edhe Njerezine dhe gjith ato qe nevojiten per mireqenien e popullit tend.

Ose si te te pyes dikush: "A i jep perparesi shkolles apo shendetit?". Kur nuk e ke shendetin as shkollen s'e ben dot e nga ana tjeter ne shkolle meson si ta ruash shendetin.

(shendeti = atedheu, shkolla = besimi.)

Nese nuk je i lire ta ushtrosh besimin tend apo kulturen tende si popull, dhe persekutohesh, poshterohesh, fyhesh, perdhunohesh per shkak te besimit tend te brendshem apo perkatesis kombetare dhe kercenohesh edhe me zhdukje fizike ti dhe te dashurit tu dhe pasuria jote e fituar me djeres qe nga stergjysherit, eshte obligim i secilit te ngrihet ne mbrojtje te vlerave te veta deri sa armiku e ul koken dhe te le rehat apo nese vazhdon, shfaroset ne teresi.
 
Redaktimi i fundit:

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Kush e ka pa filmin e Trojes sigurt i ka ndi kto fjale :

Honor the God

Love your woman

And defend your country


Dmth, secila e ka vendin e vet, po hë foli selverit hë rrotes kerrit
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

beso ne zot,
besoj vetes
respekto prinderit dhe familjen me shume,
jeto jeten dhe leri te tjeret te jetojne.
 
Top