Ateistet ??

Hbk

Anëtar Aktiv

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Ku mund te mbyll nje dite te me beje nje check ne kemben e majte se e godita dje ??? eshte i shtrenjte ?? sigurimet shendetsore te Greqise i pranon ??

hahahahahahahahah sa kam qesh me kete, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :gallate: :gallate: :gallate: :gallate: :gallate: :gallate:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

e per ata qe qeshin vet me veti vlen kjo:
2:6. E ata që mohuan (Kur'anin dhe Muhammedin), për ta është njësoj ua tërhoqe vërejtjen apo nuk ua tërhoqe, ata nuk besojnë.
2:7. All-llahu ua mbylli atyre zemrat, veshët e tyre dhe në të pamurit e tyre ka një perde, e ata kanë një dënim të madh.

me te vertete qe All-llahu eshte i pa te meta dhe vetem tek ai eshte kthimi yne
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

mos qesh almir se je bo vet per tu qesh :haha:

E drejte, jam bo per te qesh, se mendoj qe njerezit ne shekullin 21 sduhet te besojne qe Adami dhe Eva jane njerezit e pare, Noe shpetoi boten, Zoti ekziston dhe na kontrollon etj etj. Pres akoma dike te thote qe Toka eshte e sheshte dhe eshte qendra e universit :p :p :p :p :p :p
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

vete na i mbylli veshet dhe zemrat per kte dhe vete na denon?

me duket se keni dal ca nga tema,po shnderrohet ne propagande fetare ktu, nderkohe qe tema i drejtohet ateistave..per me teper lexoni postimin e pare:)
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

E pse te gjitha keto duhet t'i kete vendosur dikush?

Cdo gje e krijuar ka qellimin e vet. Gjithcka eshte krijuar ne sherbim te njeriut. Patjeter duhet t'besohet se ka nje Rregullues, qe e sundon gjithesine dhe ligjet e saj, ka nje dirigjues, qe i dirigjon sa e sa planete me perpikeri, padyshim se kjo nuk mund t'quhet rastesi.


Njeriu i vdekur nuk leviz sepse zemra dhe truri nuk punojne me.

Perse vdes njeriu ? Kush e ben njeriun te vdese, perse zemra punon deri ne nje kohe te caktuar, pra ka fund jeta e njeriut. Mos valle edhe vdekja qenka rastesi ? Mund t'thuash se eshte ligj i natyres, po natyren kush e krijoi, dhe t'gjithe ato ligje ...?

dhe jo me filozofi dhe teologji.

Nqfs besoni ne rastesi, atehere ju pyes, si u be rastesisht ajo qe besoni? Ne krijimin e secilit send qe merr pjese ne kete bote eshte parapelqyer nje precizim i madh dhe dobi efikase dhe krijuar me nje logjike e mentalitet qe nuk eshte mundur te krijohet me mire se eshte. Le t'fillojme nga atomi me i vogel e deri ne galaktikat madheshtore qe qarkullojne dhe sherbejne nen urdherin e Krijuesit te tyre. Psh: Nje atom me i vogel si nje mjeshter i mrekullueshem vepron ne secilin send te gjithesise. Njesoj edhe galaktikat e planetet qarkullojne me nje ekuilibrim te persosur.

Po keshtu edhe rruzulli yne madheshtor sillet ne 2 drejtime per dobine e krijesave qe jetojne ne te, njeri sillet rreth vetes qe te formohet nata qe te pushojne gjallesat dhe dita qe te kontribojne per ushqimin e tyre qe jetojne neper to dhe drejtimni i 2-te eshte me interesanti qe Ajo fuqi i rrotullon ata me shpejtesi 108. 000 km ne ore me nje drejtpeshim qe te mos beje ndonje aksident me planetet tjere duke u sjellur rreth diellit shkon e sillet vazhdimisht me nje drejtim as me shpejte as me ngadale as me tutje, imagjinoje se duke marrur mase nga gjendja e tij te meparshem mund te dijme se pas 10 vjetesh sot ne cilin sekond behet lindja e diellit po ajo sillet per t'i sjelle stinet. Perseri edhe kjo behet per sherbimin e gjallesave qe jetojne ne te. Biologet duke konstatuar qarkullimin e tyre shkruajne neper libra. Rruzulli sillet keshtu e kaq sa eshte larg nga Jupiteri, nga planetet tjere e nga Dielli dhe krenohen sa s'ta merr mendja. Zbulimi e konstatimi i seciles shkence eshte per dobine e njerezve qe ato qe me heret duke ndihmuar shkalle-shkalle njeri tjetrin e kane sjelle deri ketu. Por ata nuk jane shpikesa. Ato nuk e sjellin rruzullin dhe planetet e tjere. Ata vetem se e kane konstatuar levizjen e tyre. Ne i urojme ata per hulumtimin qe bejne, por gabimi i tyre eshte qe levizjen ne Gjithesi ia japin rastesise, njesoj sic ben ti dhe akoma s'jep pergjigje te kjarte rreth t'gjitha ketyre qe i kam permendur deri me tani.
A nuk duhet t'mendosh se si sillet Toka? Si ka mundesi te mos beje ndonje perplasje me planete te tjere qe ekuilibrimi i tyre eshte aq preciz sa qe po qe se shkon pak me ngadale do t'ndeshet me ndonje planet, njelloj edhe po iku pak me shpejt, perseri do t'beje ndonje perplasje. Mos valle edhe kjo eshte filozofi per ju ? Jam i bindur se nje njeri qe vetem pak ka mendje, nuk i quan keto argumente filozofike. Ndoshta ne momentin qe s'i kupton po, i quan filozofike, ky eshte tjeter muhabet, problemi eshte tek truri i tij. Si perfundim, teoria e Evolucionit nuk ka mundur te shkoje me tutje se nje teori, pra eshte gjunjezuar.

Code:
Ju lutem, argumentoni me matematike, fizike dhe kimi

Sot shkenca qe hulumton krijimin e njerezve, pra mjekesia konstaton se njeriu eshte krijuar me permbi 80 trilion qelizash, qe qelizat e tij vazhdojne duke marrur forma te ndryshme. Ta shohim se ajo qeliza cfare eshte dhe sa eshte e madhe. Gjatesia e nje milimetri eshte 1000 mikron, kurse qelizat jane ne forma te ndryshme duke filluar nga 5 mikrone e deri ne 20 mikrone. Si ta llogarisim qelizen me te vogel qe eshte 5 mikrone ne 1 milimeter permbane 200 qeliza. Kur ta shumezojme me 200 te asaj javes tjeter vetem siperfaqja e milimetrit permbushet me 40. 000 qeliza qe ne nje qelize te vetem Zoti e ka permbledhur njeriun, qe ai eshte ne madhesine e nje qyteti te madh sa Stambolli.

Tani mjekesia cfare thote, cfare ka ne kete qelize?
Secila qelize perbehet nga 25. 000 molekula ADN (gene) shifra e fisit qe ato i sherbejne molekulave ANR. Nje qelize eshte perbere nga 1. 000. 000 proteina, kurse nje proteine formohet nga 8. 000 aminoacide, ku secili aminoacid perbehet nga 5 elemente qe cdo elemente formohet nga 40 mije atome. Pra njeri pas tjetrit kur i shtojme qelizat e nje njeriut te vetem zgjatet e behet 1000 km e gjate. Tani kete ceshtje ta sqarojme pak me mire. Bota nga dielli eshte 150milion km larg. Kur t'i rreshtojme molekulat e njeriut te vetem ato mundin t'i bejne 600 vargje te gjate prej rruzullit tone e deri ne diell.
Gjepurat e filozofeve materialist dhe t'atyre qe besojne ne rastesi, nuk kane fund. Ata qe besuan se t'gjitha keto qe i kam cekur, jane krijuar rastesisht, apo i ka bere natyra, se i ka bere evolucioni, ja cfare thote nje profesor zviceran i matematikes, qe quhet Charles Jugin Cai:

"Mundesia qe te formohet rastesisht nje molekule e vetme, eshte e tille sa qe asaj do t'i duhej qe para nje numri te vendosen 160 zer, dmth aq eshte e pamundur qe te krijohet rastesisht nje molekule e vetme"

Tani me duket se e kuptove se sa e pamundur eshte qe te behet rastesisht nje molekule. Kurse Krijuesi kujtesen e njeriut e ka krijuar ne madhesine e kokrres se grurit me kapacitet qe te permbaje diturine e nje dhome plot e perplot me libra. Zoti na ka dhene shqisat. Veshit ia ka rregulluar frekuencat qe te mos vijne zerat maksimale nga vendet e largeta edhe ato minimale te perpunimeve te lukthit te vellaut qe e kemi perpara. Njesoj edhe syrin na e ka dhene Ai. Shikuesi qe e di vleren e shikimit duke i rregulluar reflekset e shikimit, nga qe jane shqisa te vlefshme na ka dhene nga dy. Nqfs vetem per te konstatuar diagnozen e numrit te syzeve okulisti ka nevoje per studim se paku 20 vjet, pastaj edhe mjeshtrit te optikes i duhet shkolle qe t'i beje syzet. Tani syzet e thjeshta nqfs nuk behen rastesisht dhe ka nevoje per aq shkolle, atehere flisni vet se si behet syri rastesisht???!

Tani ta marrim parasysh nevojen me te madhe te njeriut, pra ajrin qe ne trupin e njeriut hyn nga fyti dhe nga hunda, duke kaluar kafshata neper fyt, gjuha e vogel ze vrimen e frymes, ne kete rast marrim fryme nga hunda, sepse njeriu nuk mund te qendroje ne kembe as 1 minute pa fryme. Zoti Fuqiplote, duke e ditur nevojen per te, oksigjenin (ajrin e paster) na e ka afruar tek hunda. Per te gjetur ate, nuk duhet te shkojme andej e ketej, tani ai eshte ne trupin e njeriut duke shkuar neper 80 trilion qeliza te trupit edhe kur ushqimin e shnderron ne energji, ku duke e kthyer perseri, kthehet si dioksid karboni (ajri i ndotur).

Pastaj veshka ka 1 milion vrima. Mjekesia atyre u thote "Nefron". Veshka me to e kullon dhe e ndane gjakun nga uji i piste. Ujin e piste s'e leshon vend e pa vend, por Fuqiploti i saj i ka krijuar nje strajce qe ky uje te mblidhet aty dhe kur ta gjesh vendin e pelqyer e hedh. Zemra 340 liter ne ore gjakun e shperndane neper trup. Mjerisht nuk ia dime vleren e zemres e veshkave per te cilat duhet te falenderojme ne vecanti Zotin, qe veshket i ka krijuar si 2 makina te vogla. Por veshken e vleresojne shume mire ata qe iu jane prishur veshkat e per te qendruar gjalle ka nevoje 3 here ne jave qe te shkojne neper aparate te dializave, te ngratet e hypin mbi aparat e ne te qendrojne 2-3 ore deri sa aparati t'ia ndaje gjakun nga uji i piste dhe perseri nepermjet damareve ia japin gjakun trupit.

Pra, a ka mundesi perballe miresive te panumerta qe i rradhitem vetem nje nder njemije, te mos besojme Krijuesin tone e te mos falenderojme duke pranuar mirenjohjen ndaj Tij ? Nqfs edhe keto qe i solla, thua se jane argumente filozofike, e qe ne realitet te solla ashtu sic kerkove, apo ke bindjen se jane krijuar rastesisht, te pyes une ty njehere tani, si u krijuan rastesisht ?

Ju pershendes. Pres pergjgije nga ana juaj, ju flm
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

E pse te gjitha keto duhet t'i kete vendosur dikush?

Cdo gje e krijuar ka qellimin e vet. Gjithcka eshte krijuar ne sherbim te njeriut. Patjeter duhet t'besohet se ka nje Rregullues, qe e sundon gjithesine dhe ligjet e saj, ka nje dirigjues, qe i dirigjon sa e sa planete me perpikeri, padyshim se kjo nuk mund t'quhet rastesi.


Njeriu i vdekur nuk leviz sepse zemra dhe truri nuk punojne me.

Perse vdes njeriu ? Kush e ben njeriun te vdese, perse zemra punon deri ne nje kohe te caktuar, pra ka fund jeta e njeriut. Mos valle edhe vdekja qenka rastesi ? Mund t'thuash se eshte ligj i natyres, po natyren kush e krijoi, dhe t'gjithe ato ligje ...?

dhe jo me filozofi dhe teologji.

Nqfs besoni ne rastesi, atehere ju pyes, si u be rastesisht ajo qe besoni? Ne krijimin e secilit send qe merr pjese ne kete bote eshte parapelqyer nje precizim i madh dhe dobi efikase dhe krijuar me nje logjike e mentalitet qe nuk eshte mundur te krijohet me mire se eshte. Le t'fillojme nga atomi me i vogel e deri ne galaktikat madheshtore qe qarkullojne dhe sherbejne nen urdherin e Krijuesit te tyre. Psh: Nje atom me i vogel si nje mjeshter i mrekullueshem vepron ne secilin send te gjithesise. Njesoj edhe galaktikat e planetet qarkullojne me nje ekuilibrim te persosur.

Po keshtu edhe rruzulli yne madheshtor sillet ne 2 drejtime per dobine e krijesave qe jetojne ne te, njeri sillet rreth vetes qe te formohet nata qe te pushojne gjallesat dhe dita qe te kontribojne per ushqimin e tyre qe jetojne neper to dhe drejtimni i 2-te eshte me interesanti qe Ajo fuqi i rrotullon ata me shpejtesi 108. 000 km ne ore me nje drejtpeshim qe te mos beje ndonje aksident me planetet tjere duke u sjellur rreth diellit shkon e sillet vazhdimisht me nje drejtim as me shpejte as me ngadale as me tutje, imagjinoje se duke marrur mase nga gjendja e tij te meparshem mund te dijme se pas 10 vjetesh sot ne cilin sekond behet lindja e diellit po ajo sillet per t'i sjelle stinet. Perseri edhe kjo behet per sherbimin e gjallesave qe jetojne ne te. Biologet duke konstatuar qarkullimin e tyre shkruajne neper libra. Rruzulli sillet keshtu e kaq sa eshte larg nga Jupiteri, nga planetet tjere e nga Dielli dhe krenohen sa s'ta merr mendja. Zbulimi e konstatimi i seciles shkence eshte per dobine e njerezve qe ato qe me heret duke ndihmuar shkalle-shkalle njeri tjetrin e kane sjelle deri ketu. Por ata nuk jane shpikesa. Ato nuk e sjellin rruzullin dhe planetet e tjere. Ata vetem se e kane konstatuar levizjen e tyre. Ne i urojme ata per hulumtimin qe bejne, por gabimi i tyre eshte qe levizjen ne Gjithesi ia japin rastesise, njesoj sic ben ti dhe akoma s'jep pergjigje te kjarte rreth t'gjitha ketyre qe i kam permendur deri me tani.
A nuk duhet t'mendosh se si sillet Toka? Si ka mundesi te mos beje ndonje perplasje me planete te tjere qe ekuilibrimi i tyre eshte aq preciz sa qe po qe se shkon pak me ngadale do t'ndeshet me ndonje planet, njelloj edhe po iku pak me shpejt, perseri do t'beje ndonje perplasje. Mos valle edhe kjo eshte filozofi per ju ? Jam i bindur se nje njeri qe vetem pak ka mendje, nuk i quan keto argumente filozofike. Ndoshta ne momentin qe s'i kupton po, i quan filozofike, ky eshte tjeter muhabet, problemi eshte tek truri i tij. Si perfundim, teoria e Evolucionit nuk ka mundur te shkoje me tutje se nje teori, pra eshte gjunjezuar.

Code:
Ju lutem, argumentoni me matematike, fizike dhe kimi

Sot shkenca qe hulumton krijimin e njerezve, pra mjekesia konstaton se njeriu eshte krijuar me permbi 80 trilion qelizash, qe qelizat e tij vazhdojne duke marrur forma te ndryshme. Ta shohim se ajo qeliza cfare eshte dhe sa eshte e madhe. Gjatesia e nje milimetri eshte 1000 mikron, kurse qelizat jane ne forma te ndryshme duke filluar nga 5 mikrone e deri ne 20 mikrone. Si ta llogarisim qelizen me te vogel qe eshte 5 mikrone ne 1 milimeter permbane 200 qeliza. Kur ta shumezojme me 200 te asaj javes tjeter vetem siperfaqja e milimetrit permbushet me 40. 000 qeliza qe ne nje qelize te vetem Zoti e ka permbledhur njeriun, qe ai eshte ne madhesine e nje qyteti te madh sa Stambolli.

Tani mjekesia cfare thote, cfare ka ne kete qelize?
Secila qelize perbehet nga 25. 000 molekula ADN (gene) shifra e fisit qe ato i sherbejne molekulave ANR. Nje qelize eshte perbere nga 1. 000. 000 proteina, kurse nje proteine formohet nga 8. 000 aminoacide, ku secili aminoacid perbehet nga 5 elemente qe cdo elemente formohet nga 40 mije atome. Pra njeri pas tjetrit kur i shtojme qelizat e nje njeriut te vetem zgjatet e behet 1000 km e gjate. Tani kete ceshtje ta sqarojme pak me mire. Bota nga dielli eshte 150milion km larg. Kur t'i rreshtojme molekulat e njeriut te vetem ato mundin t'i bejne 600 vargje te gjate prej rruzullit tone e deri ne diell.
Gjepurat e filozofeve materialist dhe t'atyre qe besojne ne rastesi, nuk kane fund. Ata qe besuan se t'gjitha keto qe i kam cekur, jane krijuar rastesisht, apo i ka bere natyra, se i ka bere evolucioni, ja cfare thote nje profesor zviceran i matematikes, qe quhet Charles Jugin Cai:

"Mundesia qe te formohet rastesisht nje molekule e vetme, eshte e tille sa qe asaj do t'i duhej qe para nje numri te vendosen 160 zer, dmth aq eshte e pamundur qe te krijohet rastesisht nje molekule e vetme"

Tani me duket se e kuptove se sa e pamundur eshte qe te behet rastesisht nje molekule. Kurse Krijuesi kujtesen e njeriut e ka krijuar ne madhesine e kokrres se grurit me kapacitet qe te permbaje diturine e nje dhome plot e perplot me libra. Zoti na ka dhene shqisat. Veshit ia ka rregulluar frekuencat qe te mos vijne zerat maksimale nga vendet e largeta edhe ato minimale te perpunimeve te lukthit te vellaut qe e kemi perpara. Njesoj edhe syrin na e ka dhene Ai. Shikuesi qe e di vleren e shikimit duke i rregulluar reflekset e shikimit, nga qe jane shqisa te vlefshme na ka dhene nga dy. Nqfs vetem per te konstatuar diagnozen e numrit te syzeve okulisti ka nevoje per studim se paku 20 vjet, pastaj edhe mjeshtrit te optikes i duhet shkolle qe t'i beje syzet. Tani syzet e thjeshta nqfs nuk behen rastesisht dhe ka nevoje per aq shkolle, atehere flisni vet se si behet syri rastesisht???!

Tani ta marrim parasysh nevojen me te madhe te njeriut, pra ajrin qe ne trupin e njeriut hyn nga fyti dhe nga hunda, duke kaluar kafshata neper fyt, gjuha e vogel ze vrimen e frymes, ne kete rast marrim fryme nga hunda, sepse njeriu nuk mund te qendroje ne kembe as 1 minute pa fryme. Zoti Fuqiplote, duke e ditur nevojen per te, oksigjenin (ajrin e paster) na e ka afruar tek hunda. Per te gjetur ate, nuk duhet te shkojme andej e ketej, tani ai eshte ne trupin e njeriut duke shkuar neper 80 trilion qeliza te trupit edhe kur ushqimin e shnderron ne energji, ku duke e kthyer perseri, kthehet si dioksid karboni (ajri i ndotur).

Pastaj veshka ka 1 milion vrima. Mjekesia atyre u thote "Nefron". Veshka me to e kullon dhe e ndane gjakun nga uji i piste. Ujin e piste s'e leshon vend e pa vend, por Fuqiploti i saj i ka krijuar nje strajce qe ky uje te mblidhet aty dhe kur ta gjesh vendin e pelqyer e hedh. Zemra 340 liter ne ore gjakun e shperndane neper trup. Mjerisht nuk ia dime vleren e zemres e veshkave per te cilat duhet te falenderojme ne vecanti Zotin, qe veshket i ka krijuar si 2 makina te vogla. Por veshken e vleresojne shume mire ata qe iu jane prishur veshkat e per te qendruar gjalle ka nevoje 3 here ne jave qe te shkojne neper aparate te dializave, te ngratet e hypin mbi aparat e ne te qendrojne 2-3 ore deri sa aparati t'ia ndaje gjakun nga uji i piste dhe perseri nepermjet damareve ia japin gjakun trupit.

Pra, a ka mundesi perballe miresive te panumerta qe i rradhitem vetem nje nder njemije, te mos besojme Krijuesin tone e te mos falenderojme duke pranuar mirenjohjen ndaj Tij ? Nqfs edhe keto qe i solla, thua se jane argumente filozofike, e qe ne realitet te solla ashtu sic kerkove, apo ke bindjen se jane krijuar rastesisht, te pyes une ty njehere tani, si u krijuan rastesisht ?

Ju pershendes. Pres pergjgije nga ana juaj, ju flm
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

vete na i mbylli veshet dhe zemrat per kte dhe vete na denon?

me duket se keni dal ca nga tema,po shnderrohet ne propagande fetare ktu, nderkohe qe tema i drejtohet ateistave..per me teper lexoni postimin e pare:)

per kete po flisja dhe une...po sma vuri veshin njeri......
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Cdo gje e krijuar ka qellimin e vet. Gjithcka eshte krijuar ne sherbim te njeriut. Patjeter duhet t'besohet se ka nje Rregullues, qe e sundon gjithesine dhe ligjet e saj, ka nje dirigjues, qe i dirigjon sa e sa planete me perpikeri, padyshim se kjo nuk mund t'quhet rastesi.
Perse vdes njeriu ? Kush e ben njeriun te vdese, perse zemra punon deri ne nje kohe te caktuar, pra ka fund jeta e njeriut. Mos valle edhe vdekja qenka rastesi ? Mund t'thuash se eshte ligj i natyres, po natyren kush e krijoi, dhe t'gjithe ato ligje ...?Nqfs besoni ne rastesi, atehere ju pyes, si u be rastesisht ajo qe besoni? Ne krijimin e secilit send qe merr pjese ne kete bote eshte parapelqyer nje precizim i madh dhe dobi efikase dhe krijuar me nje logjike e mentalitet qe nuk eshte mundur te krijohet me mire se eshte. Le t'fillojme nga atomi me i vogel e deri ne galaktikat madheshtore qe qarkullojne dhe sherbejne nen urdherin e Krijuesit te tyre. Psh: Nje atom me i vogel si nje mjeshter i mrekullueshem vepron ne secilin send te gjithesise. Njesoj edhe galaktikat e planetet qarkullojne me nje ekuilibrim te persosur.

Po keshtu edhe rruzulli yne madheshtor sillet ne 2 drejtime per dobine e krijesave qe jetojne ne te, njeri sillet rreth vetes qe te formohet nata qe te pushojne gjallesat dhe dita qe te kontribojne per ushqimin e tyre qe jetojne neper to dhe drejtimni i 2-te eshte me interesanti qe Ajo fuqi i rrotullon ata me shpejtesi 108. 000 km ne ore me nje drejtpeshim qe te mos beje ndonje aksident me planetet tjere duke u sjellur rreth diellit shkon e sillet vazhdimisht me nje drejtim as me shpejte as me ngadale as me tutje, imagjinoje se duke marrur mase nga gjendja e tij te meparshem mund te dijme se pas 10 vjetesh sot ne cilin sekond behet lindja e diellit po ajo sillet per t'i sjelle stinet. Perseri edhe kjo behet per sherbimin e gjallesave qe jetojne ne te. Biologet duke konstatuar qarkullimin e tyre shkruajne neper libra. Rruzulli sillet keshtu e kaq sa eshte larg nga Jupiteri, nga planetet tjere e nga Dielli dhe krenohen sa s'ta merr mendja. Zbulimi e konstatimi i seciles shkence eshte per dobine e njerezve qe ato qe me heret duke ndihmuar shkalle-shkalle njeri tjetrin e kane sjelle deri ketu. Por ata nuk jane shpikesa. Ato nuk e sjellin rruzullin dhe planetet e tjere. Ata vetem se e kane konstatuar levizjen e tyre. Ne i urojme ata per hulumtimin qe bejne, por gabimi i tyre eshte qe levizjen ne Gjithesi ia japin rastesise, njesoj sic ben ti dhe akoma s'jep pergjigje te kjarte rreth t'gjitha ketyre qe i kam permendur deri me tani.
A nuk duhet t'mendosh se si sillet Toka? Si ka mundesi te mos beje ndonje perplasje me planete te tjere qe ekuilibrimi i tyre eshte aq preciz sa qe po qe se shkon pak me ngadale do t'ndeshet me ndonje planet, njelloj edhe po iku pak me shpejt, perseri do t'beje ndonje perplasje. Mos valle edhe kjo eshte filozofi per ju ? Jam i bindur se nje njeri qe vetem pak ka mendje, nuk i quan keto argumente filozofike. Ndoshta ne momentin qe s'i kupton po, i quan filozofike, ky eshte tjeter muhabet, problemi eshte tek truri i tij. Si perfundim, teoria e Evolucionit nuk ka mundur te shkoje me tutje se nje teori, pra eshte gjunjezuar.

Code:
Ju lutem, argumentoni me matematike, fizike dhe kimi

Sot shkenca qe hulumton krijimin e njerezve, pra mjekesia konstaton se njeriu eshte krijuar me permbi 80 trilion qelizash, qe qelizat e tij vazhdojne duke marrur forma te ndryshme. Ta shohim se ajo qeliza cfare eshte dhe sa eshte e madhe. Gjatesia e nje milimetri eshte 1000 mikron, kurse qelizat jane ne forma te ndryshme duke filluar nga 5 mikrone e deri ne 20 mikrone. Si ta llogarisim qelizen me te vogel qe eshte 5 mikrone ne 1 milimeter permbane 200 qeliza. Kur ta shumezojme me 200 te asaj javes tjeter vetem siperfaqja e milimetrit permbushet me 40. 000 qeliza qe ne nje qelize te vetem Zoti e ka permbledhur njeriun, qe ai eshte ne madhesine e nje qyteti te madh sa Stambolli.

Tani mjekesia cfare thote, cfare ka ne kete qelize?
Secila qelize perbehet nga 25. 000 molekula ADN (gene) shifra e fisit qe ato i sherbejne molekulave ANR. Nje qelize eshte perbere nga 1. 000. 000 proteina, kurse nje proteine formohet nga 8. 000 aminoacide, ku secili aminoacid perbehet nga 5 elemente qe cdo elemente formohet nga 40 mije atome. Pra njeri pas tjetrit kur i shtojme qelizat e nje njeriut te vetem zgjatet e behet 1000 km e gjate. Tani kete ceshtje ta sqarojme pak me mire. Bota nga dielli eshte 150milion km larg. Kur t'i rreshtojme molekulat e njeriut te vetem ato mundin t'i bejne 600 vargje te gjate prej rruzullit tone e deri ne diell.
Gjepurat e filozofeve materialist dhe t'atyre qe besojne ne rastesi, nuk kane fund. Ata qe besuan se t'gjitha keto qe i kam cekur, jane krijuar rastesisht, apo i ka bere natyra, se i ka bere evolucioni, ja cfare thote nje profesor zviceran i matematikes, qe quhet Charles Jugin Cai:

"Mundesia qe te formohet rastesisht nje molekule e vetme, eshte e tille sa qe asaj do t'i duhej qe para nje numri te vendosen 160 zer, dmth aq eshte e pamundur qe te krijohet rastesisht nje molekule e vetme"

Tani me duket se e kuptove se sa e pamundur eshte qe te behet rastesisht nje molekule. Kurse Krijuesi kujtesen e njeriut e ka krijuar ne madhesine e kokrres se grurit me kapacitet qe te permbaje diturine e nje dhome plot e perplot me libra. Zoti na ka dhene shqisat. Veshit ia ka rregulluar frekuencat qe te mos vijne zerat maksimale nga vendet e largeta edhe ato minimale te perpunimeve te lukthit te vellaut qe e kemi perpara. Njesoj edhe syrin na e ka dhene Ai. Shikuesi qe e di vleren e shikimit duke i rregulluar reflekset e shikimit, nga qe jane shqisa te vlefshme na ka dhene nga dy. Nqfs vetem per te konstatuar diagnozen e numrit te syzeve okulisti ka nevoje per studim se paku 20 vjet, pastaj edhe mjeshtrit te optikes i duhet shkolle qe t'i beje syzet. Tani syzet e thjeshta nqfs nuk behen rastesisht dhe ka nevoje per aq shkolle, atehere flisni vet se si behet syri rastesisht???!

Tani ta marrim parasysh nevojen me te madhe te njeriut, pra ajrin qe ne trupin e njeriut hyn nga fyti dhe nga hunda, duke kaluar kafshata neper fyt, gjuha e vogel ze vrimen e frymes, ne kete rast marrim fryme nga hunda, sepse njeriu nuk mund te qendroje ne kembe as 1 minute pa fryme. Zoti Fuqiplote, duke e ditur nevojen per te, oksigjenin (ajrin e paster) na e ka afruar tek hunda. Per te gjetur ate, nuk duhet te shkojme andej e ketej, tani ai eshte ne trupin e njeriut duke shkuar neper 80 trilion qeliza te trupit edhe kur ushqimin e shnderron ne energji, ku duke e kthyer perseri, kthehet si dioksid karboni (ajri i ndotur).

Pastaj veshka ka 1 milion vrima. Mjekesia atyre u thote "Nefron". Veshka me to e kullon dhe e ndane gjakun nga uji i piste. Ujin e piste s'e leshon vend e pa vend, por Fuqiploti i saj i ka krijuar nje strajce qe ky uje te mblidhet aty dhe kur ta gjesh vendin e pelqyer e hedh. Zemra 340 liter ne ore gjakun e shperndane neper trup. Mjerisht nuk ia dime vleren e zemres e veshkave per te cilat duhet te falenderojme ne vecanti Zotin, qe veshket i ka krijuar si 2 makina te vogla. Por veshken e vleresojne shume mire ata qe iu jane prishur veshkat e per te qendruar gjalle ka nevoje 3 here ne jave qe te shkojne neper aparate te dializave, te ngratet e hypin mbi aparat e ne te qendrojne 2-3 ore deri sa aparati t'ia ndaje gjakun nga uji i piste dhe perseri nepermjet damareve ia japin gjakun trupit.

Pra, a ka mundesi perballe miresive te panumerta qe i rradhitem vetem nje nder njemije, te mos besojme Krijuesin tone e te mos falenderojme duke pranuar mirenjohjen ndaj Tij ? Nqfs edhe keto qe i solla, thua se jane argumente filozofike, e qe ne realitet te solla ashtu sic kerkove, apo ke bindjen se jane krijuar rastesisht, te pyes une ty njehere tani, si u krijuan rastesisht ?

Ju pershendes. Pres pergjgije nga ana juaj, ju flm

Shume sakte ne faktet qe keni sjelle, por perseri dua fakt per EKZISTENCEN E KESAJ QENIEJE. Nuk me bindin qe te gjitha keto i ka sjelle dikush. Ju thjesht po konstatoni qe dikush i ka sjelle keto, por nuk po ma vertetoni kete gje.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

mu pergjigjni kur njerzit vuanin nga semundjet qe sua dinin ilacin,kur vdisni se sdini kuren ku ishte ky zotiiii qe sheroka???
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Shume sakte ne faktet qe keni sjelle, por perseri dua fakt per EKZISTENCEN E KESAJ QENIEJE. Nuk me bindin qe te gjitha keto i ka sjelle dikush. Ju thjesht po konstatoni qe dikush i ka sjelle keto, por nuk po ma vertetoni kete gje.

Ato fakte deshmojne ekzistencen e Zotit, pra kundershtojne bindjen tende se jane krijuar nga rastesia. E kur dic nuk krijohet nga rastesia, padyshim i bie se eshte nje Krijues. Tek Krijuesi nuk mund te arrihet as me mjete te fizikes as me metoda te shkences se sotme. Krijimin e atyre me saktesi te padyshimte qe i ceka me lart, nuk eshte e mundur t'ia braktisim rastesise. Kujt do t'i mbeshtetet krijimi i qiejve dhe i tokes? Keto as vetvetiu nuk mund te behen, po ashtu as rastesisht nuk mund t'krijohen kurre. Sepse logjika e sheh te nevojshme te mbeshtetet ne nje fuqi qe sheh dhe eshte shume e dijshme dhe eshte e afte qe te krijoje cdo gje.
Po te kishe lexuar me vemendje argumentet qe i solla dhe t'i kishe analizuar thelle, t'kishe menduar thelle, ndryshe do t'kishe shkruar. Nuk u bene as 2 minuta kur i lexove t'gjitha dhe postove. Kjo deshmon edhe 1 here se ju nuk jeni per debat me argumente bindese. Kryeneqesia dhe injoranca juaj nuk u lejon t'i hapni syte dhe t'a pranoni realitetin. Une akoma jam duke pritur pergjigje ndaj pyetjes qe ta kam bere me heret, t'pershendes
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Ato fakte deshmojne ekzistencen e Zotit, pra kundershtojne bindjen tende se jane krijuar nga rastesia. E kur dic nuk krijohet nga rastesia, padyshim i bie se eshte nje Krijues. Tek Krijuesi nuk mund te arrihet as me mjete te fizikes as me metoda te shkences se sotme. Krijimin e atyre me saktesi te padyshimte qe i ceka me lart, nuk eshte e mundur t'ia braktisim rastesise. Kujt do t'i mbeshtetet krijimi i qiejve dhe i tokes? Keto as vetvetiu nuk mund te behen, po ashtu as rastesisht nuk mund t'krijohen kurre. Sepse logjika e sheh te nevojshme te mbeshtetet ne nje fuqi qe sheh dhe eshte shume e dijshme dhe eshte e afte qe te krijoje cdo gje.
Po te kishe lexuar me vemendje argumentet qe i solla dhe t'i kishe analizuar thelle, t'kishe menduar thelle, ndryshe do t'kishe shkruar. Nuk u bene as 2 minuta kur i lexove t'gjitha dhe postove. Kjo deshmon edhe 1 here se ju nuk jeni per debat me argumente bindese. Kryeneqesia dhe injoranca juaj nuk u lejon t'i hapni syte dhe t'a pranoni realitetin. Une akoma jam duke pritur pergjigje ndaj pyetjes qe ta kam bere me heret, t'pershendes

neve qekemi injorant...ok...po pse si pgj kesaj pyetjes ateher kur njerzit vuanin nga semundjet qe sua dinin ilacin,kur vdisni se sdini kuren ku ishte ky zotiiii qe sheroka???
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Ato fakte deshmojne ekzistencen e Zotit, pra kundershtojne bindjen tende se jane krijuar nga rastesia. E kur dic nuk krijohet nga rastesia, padyshim i bie se eshte nje Krijues. Tek Krijuesi nuk mund te arrihet as me mjete te fizikes as me metoda te shkences se sotme. Krijimin e atyre me saktesi te padyshimte qe i ceka me lart, nuk eshte e mundur t'ia braktisim rastesise. Kujt do t'i mbeshtetet krijimi i qiejve dhe i tokes? Keto as vetvetiu nuk mund te behen, po ashtu as rastesisht nuk mund t'krijohen kurre. Sepse logjika e sheh te nevojshme te mbeshtetet ne nje fuqi qe sheh dhe eshte shume e dijshme dhe eshte e afte qe te krijoje cdo gje.
Po te kishe lexuar me vemendje argumentet qe i solla dhe t'i kishe analizuar thelle, t'kishe menduar thelle, ndryshe do t'kishe shkruar. Nuk u bene as 2 minuta kur i lexove t'gjitha dhe postove. Kjo deshmon edhe 1 here se ju nuk jeni per debat me argumente bindese. Kryeneqesia dhe injoranca juaj nuk u lejon t'i hapni syte dhe t'a pranoni realitetin. Une akoma jam duke pritur pergjigje ndaj pyetjes qe ta kam bere me heret, t'pershendes

Nqs ju mendoni se une jam injorant, thjesht sepse nuk besoj ne ekzistencen e nje qenieje superiore, atehere ju fyeni jo vetem mua, por rreth 30-35% te popullsise se botes. Numer i cili vjen ne rritje dita-dites. Jua kam shpjeguar me probabilitet, i cili eshte nga 0 deri ne 1, nqs me kuptoni cfare them, sepse me sa shoh nga matematika nuk jeni dhe aq mire. Mua me duket se lavazhi i trurit qe u eshte bere juve nuk ju lejon te shihni realitetin.
Nje pyetje te vogel: Juve kaq i rendesishem u duket vetja saqe patjeter duhet te thoni se ju ka sjelle dikush, me nje qellim, me nje plan per ju, dhe ai dikushi ju ka sjelle vetem qe ju ta adhuroni ate, qe ai t'u coje ne nje vend me te mire, dhe te rrini aty ne pafundesi? Ai dikushi nuk kishte tjeter me se te merrej ne kohen e lire? Ishte merzitur nga vetmia? Vendosi te krijonte skllever, qe te punonin per te, t'i bindeshin rregullave te tij, atyre qe nuk besonin ti digjnin, nderkohe qe thote se na do te gjitheve, eshte meshireplot dhe fal? Mua me duket nje humbje kohe e ketij njeriu te padukshem, dhe humbje akoma me e madhe e njerezve qe e besojne.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

neve qekemi injorant...ok...po pse si pgj kesaj pyetjes ateher kur njerzit vuanin nga semundjet qe sua dinin ilacin,kur vdisni se sdini kuren ku ishte ky zotiiii qe sheroka???

Ai i sheron ne jeten tjeter. Te lutem shume tashi. :p :p
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

theaxeofpain:

Pergjigjen pres nga ju. Ne te gjitha pyetjet qe keni bere, u jam pergjigjur, ti akoma s'pergjigjesh. Mos ik ..=)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

theaxeofpain:

Pergjigjen pres nga ju. Ne te gjitha pyetjet qe keni bere, u jam pergjigjur, ti akoma s'pergjigjesh. Mos ik ..=)

jo ne fakt ne shume pyetje qe ju kam bere ne postime me perpara sjeni pgj...jeni pgj vetem aty ku ju intereson.....
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Me fal, ciles pyetje, se me jane bere shume, dhe mund te kem harruar ndonje. Nese eshte e mundur shkurtimisht ju lutem. Faleminderit.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Cdo gje e krijuar ka qellimin e vet. Gjithcka eshte krijuar ne sherbim te njeriut. Patjeter duhet t'besohet se ka nje Rregullues, qe e sundon gjithesine dhe ligjet e saj, ka nje dirigjues, qe i dirigjon sa e sa planete me perpikeri, padyshim se kjo nuk mund t'quhet rastesi.
Perse vdes njeriu ? Kush e ben njeriun te vdese, perse zemra punon deri ne nje kohe te caktuar, pra ka fund jeta e njeriut. Mos valle edhe vdekja qenka rastesi ? Mund t'thuash se eshte ligj i natyres, po natyren kush e krijoi, dhe t'gjithe ato ligje ...?Nqfs besoni ne rastesi, atehere ju pyes, si u be rastesisht ajo qe besoni? Ne krijimin e secilit send qe merr pjese ne kete bote eshte parapelqyer nje precizim i madh dhe dobi efikase dhe krijuar me nje logjike e mentalitet qe nuk eshte mundur te krijohet me mire se eshte. Le t'fillojme nga atomi me i vogel e deri ne galaktikat madheshtore qe qarkullojne dhe sherbejne nen urdherin e Krijuesit te tyre. Psh: Nje atom me i vogel si nje mjeshter i mrekullueshem vepron ne secilin send te gjithesise. Njesoj edhe galaktikat e planetet qarkullojne me nje ekuilibrim te persosur.

Po keshtu edhe rruzulli yne madheshtor sillet ne 2 drejtime per dobine e krijesave qe jetojne ne te, njeri sillet rreth vetes qe te formohet nata qe te pushojne gjallesat dhe dita qe te kontribojne per ushqimin e tyre qe jetojne neper to dhe drejtimni i 2-te eshte me interesanti qe Ajo fuqi i rrotullon ata me shpejtesi 108. 000 km ne ore me nje drejtpeshim qe te mos beje ndonje aksident me planetet tjere duke u sjellur rreth diellit shkon e sillet vazhdimisht me nje drejtim as me shpejte as me ngadale as me tutje, imagjinoje se duke marrur mase nga gjendja e tij te meparshem mund te dijme se pas 10 vjetesh sot ne cilin sekond behet lindja e diellit po ajo sillet per t'i sjelle stinet. Perseri edhe kjo behet per sherbimin e gjallesave qe jetojne ne te. Biologet duke konstatuar qarkullimin e tyre shkruajne neper libra. Rruzulli sillet keshtu e kaq sa eshte larg nga Jupiteri, nga planetet tjere e nga Dielli dhe krenohen sa s'ta merr mendja. Zbulimi e konstatimi i seciles shkence eshte per dobine e njerezve qe ato qe me heret duke ndihmuar shkalle-shkalle njeri tjetrin e kane sjelle deri ketu. Por ata nuk jane shpikesa. Ato nuk e sjellin rruzullin dhe planetet e tjere. Ata vetem se e kane konstatuar levizjen e tyre. Ne i urojme ata per hulumtimin qe bejne, por gabimi i tyre eshte qe levizjen ne Gjithesi ia japin rastesise, njesoj sic ben ti dhe akoma s'jep pergjigje te kjarte rreth t'gjitha ketyre qe i kam permendur deri me tani.
A nuk duhet t'mendosh se si sillet Toka? Si ka mundesi te mos beje ndonje perplasje me planete te tjere qe ekuilibrimi i tyre eshte aq preciz sa qe po qe se shkon pak me ngadale do t'ndeshet me ndonje planet, njelloj edhe po iku pak me shpejt, perseri do t'beje ndonje perplasje. Mos valle edhe kjo eshte filozofi per ju ? Jam i bindur se nje njeri qe vetem pak ka mendje, nuk i quan keto argumente filozofike. Ndoshta ne momentin qe s'i kupton po, i quan filozofike, ky eshte tjeter muhabet, problemi eshte tek truri i tij. Si perfundim, teoria e Evolucionit nuk ka mundur te shkoje me tutje se nje teori, pra eshte gjunjezuar.

Code:
Ju lutem, argumentoni me matematike, fizike dhe kimi

Sot shkenca qe hulumton krijimin e njerezve, pra mjekesia konstaton se njeriu eshte krijuar me permbi 80 trilion qelizash, qe qelizat e tij vazhdojne duke marrur forma te ndryshme. Ta shohim se ajo qeliza cfare eshte dhe sa eshte e madhe. Gjatesia e nje milimetri eshte 1000 mikron, kurse qelizat jane ne forma te ndryshme duke filluar nga 5 mikrone e deri ne 20 mikrone. Si ta llogarisim qelizen me te vogel qe eshte 5 mikrone ne 1 milimeter permbane 200 qeliza. Kur ta shumezojme me 200 te asaj javes tjeter vetem siperfaqja e milimetrit permbushet me 40. 000 qeliza qe ne nje qelize te vetem Zoti e ka permbledhur njeriun, qe ai eshte ne madhesine e nje qyteti te madh sa Stambolli.

Tani mjekesia cfare thote, cfare ka ne kete qelize?
Secila qelize perbehet nga 25. 000 molekula ADN (gene) shifra e fisit qe ato i sherbejne molekulave ANR. Nje qelize eshte perbere nga 1. 000. 000 proteina, kurse nje proteine formohet nga 8. 000 aminoacide, ku secili aminoacid perbehet nga 5 elemente qe cdo elemente formohet nga 40 mije atome. Pra njeri pas tjetrit kur i shtojme qelizat e nje njeriut te vetem zgjatet e behet 1000 km e gjate. Tani kete ceshtje ta sqarojme pak me mire. Bota nga dielli eshte 150milion km larg. Kur t'i rreshtojme molekulat e njeriut te vetem ato mundin t'i bejne 600 vargje te gjate prej rruzullit tone e deri ne diell.
Gjepurat e filozofeve materialist dhe t'atyre qe besojne ne rastesi, nuk kane fund. Ata qe besuan se t'gjitha keto qe i kam cekur, jane krijuar rastesisht, apo i ka bere natyra, se i ka bere evolucioni, ja cfare thote nje profesor zviceran i matematikes, qe quhet Charles Jugin Cai:

"Mundesia qe te formohet rastesisht nje molekule e vetme, eshte e tille sa qe asaj do t'i duhej qe para nje numri te vendosen 160 zer, dmth aq eshte e pamundur qe te krijohet rastesisht nje molekule e vetme"

Tani me duket se e kuptove se sa e pamundur eshte qe te behet rastesisht nje molekule. Kurse Krijuesi kujtesen e njeriut e ka krijuar ne madhesine e kokrres se grurit me kapacitet qe te permbaje diturine e nje dhome plot e perplot me libra. Zoti na ka dhene shqisat. Veshit ia ka rregulluar frekuencat qe te mos vijne zerat maksimale nga vendet e largeta edhe ato minimale te perpunimeve te lukthit te vellaut qe e kemi perpara. Njesoj edhe syrin na e ka dhene Ai. Shikuesi qe e di vleren e shikimit duke i rregulluar reflekset e shikimit, nga qe jane shqisa te vlefshme na ka dhene nga dy. Nqfs vetem per te konstatuar diagnozen e numrit te syzeve okulisti ka nevoje per studim se paku 20 vjet, pastaj edhe mjeshtrit te optikes i duhet shkolle qe t'i beje syzet. Tani syzet e thjeshta nqfs nuk behen rastesisht dhe ka nevoje per aq shkolle, atehere flisni vet se si behet syri rastesisht???!

Tani ta marrim parasysh nevojen me te madhe te njeriut, pra ajrin qe ne trupin e njeriut hyn nga fyti dhe nga hunda, duke kaluar kafshata neper fyt, gjuha e vogel ze vrimen e frymes, ne kete rast marrim fryme nga hunda, sepse njeriu nuk mund te qendroje ne kembe as 1 minute pa fryme. Zoti Fuqiplote, duke e ditur nevojen per te, oksigjenin (ajrin e paster) na e ka afruar tek hunda. Per te gjetur ate, nuk duhet te shkojme andej e ketej, tani ai eshte ne trupin e njeriut duke shkuar neper 80 trilion qeliza te trupit edhe kur ushqimin e shnderron ne energji, ku duke e kthyer perseri, kthehet si dioksid karboni (ajri i ndotur).

Pastaj veshka ka 1 milion vrima. Mjekesia atyre u thote "Nefron". Veshka me to e kullon dhe e ndane gjakun nga uji i piste. Ujin e piste s'e leshon vend e pa vend, por Fuqiploti i saj i ka krijuar nje strajce qe ky uje te mblidhet aty dhe kur ta gjesh vendin e pelqyer e hedh. Zemra 340 liter ne ore gjakun e shperndane neper trup. Mjerisht nuk ia dime vleren e zemres e veshkave per te cilat duhet te falenderojme ne vecanti Zotin, qe veshket i ka krijuar si 2 makina te vogla. Por veshken e vleresojne shume mire ata qe iu jane prishur veshkat e per te qendruar gjalle ka nevoje 3 here ne jave qe te shkojne neper aparate te dializave, te ngratet e hypin mbi aparat e ne te qendrojne 2-3 ore deri sa aparati t'ia ndaje gjakun nga uji i piste dhe perseri nepermjet damareve ia japin gjakun trupit.

Pra, a ka mundesi perballe miresive te panumerta qe i rradhitem vetem nje nder njemije, te mos besojme Krijuesin tone e te mos falenderojme duke pranuar mirenjohjen ndaj Tij ? Nqfs edhe keto qe i solla, thua se jane argumente filozofike, e qe ne realitet te solla ashtu sic kerkove, apo ke bindjen se jane krijuar rastesisht, te pyes une ty njehere tani, si u krijuan rastesisht ?

Ju pershendes. Pres pergjgije nga ana juaj, ju flm

Kjo ishte pyetja ime.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

E kam shpjeguar. Po e shpjegoj perseri.
Gjithesia eshte e perbere nga shume universe. Universet jane te perbere nga galaksite. Galaksite jane te perbera prej yjesish dhe nebuloza gazesh. Yjesite jane te perbera nga yjet. Yjet kane rreth vetes planete, satelite, meteore, asteroide dhe lloje mbetjesh te tjera hapesinore. Planetet jane te perbera prej shkembinjsh te materialeve te ndryshme, dhe gazeve te ndryshme.
Kur 2 yje perplasen ose shkrihen me njeri tjetrin, krijohet Supernova, e cila nuk eshte gje tjeter vecse nje shperthim me fuqi kolosale. Pas shperthimit ngelen mbetje ne hapesire. Duke ditur se per shkak te forces gravitacionale trupat terhiqen mes tyre, mbetjet hapesinore kane tendencen te terhiqen me njeri tjetrin. Nje mbetje me mase me te madhe terheq ato me mase me te vogel, te cilat bashkohen, duke krijuar grumbuj te medhenj mbetjesh, deri ne nje mase aq te madhe sa nje trup i tille mund te konsiderohet planet. Normalisht pas supernoves ka edhe mbetje ne forme gazesh, duke qene se ne hapesiren kozmike ne temperaturen afersisht 0 Kelvin nuk kane mundesi te lengezohen. Kur nje planet formohet nga mbetjet e ngurta, ka forcen e mjaftueshme gravitacionale per te thithur gazet, te cilat duke qene shume me te lehta ne mase se trupat e ngurte, kane tendence te qendrojne rreth e rrotull nje planeti, deri ne ate pike ku planeti arrin t'i terheqe ato, qe te mos shperndahen ne hapesire. Planeti jone me kalimin e viteve arriti te vendosej ne nje largesi perfekte me Diellin, ku gazrat, nen ndikimin e ngrohtesise, filluan te shkrinin. Toka ishte e pasur me hidrogjen dhe oksigjen, qe kur bashkeveprojne formojne H2O, uje. Filluan aktivitetet e para atmosferike, si psh shiu. Duke vazhduar ky aktivitet, u krijuan oqeanet, detet, liqenet etj, deri ne ate pike sa vetem 1/3 e planetit ishte toke. Pllakat tektonike nen uje, jane perhere ne levizje. Keshtu nga nje kontinent i vetem qe ishte Pangea, duke levizur disa pjese te pllakes gjigande tokesore, u formuan kontinentet. Per shembull po te shohesh harten e tokes, veren se pjesa lindore e Amerikes Jugore perputhet me pjesen perendimore te Afrikes.
Thame qe u formuan oqeanet. Toka perbehej dhe nga gaze te tjere, si metani dhe dioksidi i karbonit. Dioksidi i karbonit shperbehet ne 2 atome oksigjen dhe 1 atom karbon. Oksigjeni dhe karboni bashkeveprojne me gazin metan, ne nje reaksion shume te fuqishem. Nga ky reaksion, lindi jeta ne Toke, probabiliteti i formimit te se ciles eshte afersisht 0. Por ja qe ne planetin tone ky reaksion pati si pasoje lindjen e qelizave, te cilat u shumuan etj etj, derisa arritem tek njeriu. Se e kam shpjeguar me perpara evolucionin.
Une jam i mendimit se: Gjithesia eshte nje sistem i pafundem, pa limit kohor dhe hapesinor. Qe do te thote, nuk ka fillim dhe as fund. Brenda se cilit ka nje numer te pafundem universesh, galaktikash, yjesh dhe planetet. Shkaterrimi i universeve dhe formimi i te rejave, shkaterrimi i galaktikave dhe formimi i te tjerave, etj deri tek shkaterrimi i yjeve dhe formimi i yjeve te reja dhe planeteve te rinj, eshte nje proces i vazhdueshem dhe i pandalshem. Thjesht eshte i tille. Dhe ne kete proces do te vazhdoje te lindin gjallesa te reja ne planete te ndryshem, ndoshta me qindra milione vite drite larg njeri tjetrit, dhe qe nuk mund ta shohin njeri tjetrin. Ne mund te ishim ne nje planet tjeter, jo ne Toke. Mund te ishim me ndryshe se c'jemi. Ne nje planet tjeter mund te ekzistojne gjallesa te tjera, ndoshta me te zhvilluara se ne, ndoshta me pak te zhvilluara. Ndoshta jane krijuar nga elemente te tjera, ndoshta nga te njejtet elemente si ne. Ndoshta jane njesoj si ne. Probabiliteti eshte aq i vogel sa edhe i madh qe te ekzistojne forma te tjera jete diku larg, aty ku ne nuk mund te arrijme. Ndoshta ne nuk jemi te vetmit ne kete hapesire te pafund, ndoshta mundesia e jeteve te tjera eshte shume me e madhe sesa mendojme ne. Gjithesia eshte e pafund, si ne kohe, ashtu dhe ne hapesire. Dhe ne qofte se une do te flas per Zot, une do te nenkuptoj Gjithesine, si dicka madheshtore, mahnitese, misterioze dhe te pafund. Gjithcka tjeter eshte rastesi, probabilitet matematikor, te cilin pa e studiuar, nuk mund ta kuptoni kurre.

Shpresoj ta kem argumentuar qarte mendimin tim te rastesise. Me shume nuk kam ca t'u them.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Por ja qe ne planetin tone ky reaksion pati si pasoje lindjen e qelizave, te cilat u shumuan etj etj, derisa arritem tek njeriu.

Le te supozojme se miliona vjet me pare u formua nje qelize, duke pasur t'gjitha gjerat e nevojshme per jeten. Perseri evolucioni rrezohet ne kete pike. Kjo sepse edhe nqfs qeliza do t'jetonte per ca kohe, ajo do te vdiste e pas vdekjes se saj nuk do te mbetej asgje dhe cdo gje do te kthehej atje ku nisi. Kjo sepse qeliza e pare per shkak te mungeses se informacionit gjenetik nuk do te kishte qene ne gjendje te riprodhohej dhe te rifillonte nje gjenerate e re. Jeta do te kishte mbaruar me vdekjen e saj.

Sistemi gjenetik nuk permban vetem ADN-ne. Ato qe do te permendim me poshte ekzistojne ne te njejtin mjedis: enzimat per te lexuar kodin ne ADN, mesazheri ARN qe duhet t'prodhohet pas leximit te ketyre kodeve, ribozomi mbi te cilin do t'fiksohet mesazheri ARN sipas ketij kodi, transferuesi ARN per te transferuar aminoacidet te ribozomet per t’u perdorur ne prodhim si dhe enzima jashtezakonisht komplekse per t'zhvilluar procese t'shumta te ndermjetme. Nje ambient i tille nuk mund te ekzistojë vecse ne 1 mjedis teresisht te izoluar dhe te kontrolluar si qeliza, ku gjenden t'gjitha materialet e paperpunuara te domosdoshme dhe burimet e energjise.

Si rezultat, materia organike mund të veteriprodhohet vetem nqfs ajo ekziston si nje qelize plotesisht e zhvilluar me t'gjitha organelet e saj ne 1 ambient te pershtatshem ku ajo mund te mbijetoje, te shkembeje lende dhe te marre energji nga ambienti qe e rrethon. Kjo dmth se qeliza e pare ne toke u formua papritur me strukturen e saj jashtezakonisht komplekse.

Keshtu nqfs nje strukture komplekse erdhi ne ekzistence papritur, cfare do te thote kjo?

Shpresoj ta kem argumentuar qarte mendimin tim te rastesise.

Ju pohoni se jeta eshte formuar rastesisht. Sipas kesaj thenieje, disa atome inorganike dhe te pandergjegjshme u bashkuan per t'formuar qelizen dhe me pas gjerat e tjera t'gjalla, perfshi ketu dhe njeriun. Le te mendojme pak per kete. Kur bashkojme elementet baze per ndertimin e jetes, si psh karbonin, fosforin, azotin dhe potasiumin, do t'formohet vetem 1 grumbull elementesh. Nuk ka rendesi se ne cfare trajtimi kalon ky grumbull, ai nuk mund te formoje asnje gje te gjalle !!! Nese doni, le te kryejme nje "eksperiment" dhe te ekzaminojme, ne emer te evolucionisteve, ate qe ata e deklarojne me gjysme zeri nen emrin "formula darviniane".

Le te vendosin evolucionistet shume materiale te pranishme ne perberjen e organizmave t'gjalle si psh fosfor, azot, karbon, oksigjen, hekur dhe magnezium ne fuqi te medha. Per me teper, le t'shtojne edhe ndonje material qe nuk ekziston ne kushte normale, por qe ata mendojne se eshte i nevojshem. Le t'shtojne ne kete perzierje aminoacide...qe nuk kane mundesi te formohen ne kushtet natyrore , dhe proteina.. e cila ka nje probabilitet formimi 1 ne 10950 - sa te duan. Le ta ekspozojne kete perzierje ne aq nxehtesi dhe lageshti sa te duan. Le ta perziejne ate me uje me cfaredo pajisje teknologjike te zhvilluar. Le te vendosin para ketyre fuqive shkencetaret me te njohur. Le te presin keta eksperte per biliona, madje triliona vjet. Le t'perdorin t'gjitha llojet e kushteve qe ata mendojne se jane te nevojshme per formimin e njeriut. Cfaredo qe te bejnë, ata nuk mund te krijojne nga keto fuqi 1 njeri, fjala vjen 1 profesor qe ekzaminon strukturen e qelizave te tij ne mikroskop. Ata nuk mund te prodhojne gjirafa, luane, blete, kanarina, kuaj, pleshta, delfine, trendafila, orkide, banane, portokalle, luleshtrydhe, molle, domate, kermij, midhje, kandila, karkaleca, apo miliona gjallesa te tjera si keto. Ne te vertete ata nuk mund te arrijne te krijojne as dhe 1 qelize te vetme prej ndonjeres prej tyre.

Shkurt, atomet e pandergjegjshme nuk mund te formojne qelizen duke u bashkuar. Ato nuk mund te marrin 1 vendim per ta ndare qelizen ne 2, ne 4 e keshtu me radhe... derisa me vone te krijojne 1 profesor qe ne fillim do te shpike mikroskopin elektronik dhe pastaj do te ekzaminoje strukturen e qelizave te tij ne kete mikroskop. Materia eshte e pandergjegjshme, grumbull pa jete. Jeta vjen vetem prej krijimit te Zotit.

Teoria e evolucionit, qe pretendon te kunderten, bie ne kundershtim te hapur me arsyen. Po te mendosh qofte edhe pak mbi thenien e evolucionisteve shkeputesh nga realiteti, tamam si shembulli i mesiperm. :gjujpeshk:
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Teoria nuk eshte e vertetuar 100%. Mos harro qe Darwin i ka bere keto observime perpara 200 vjetesh, nuk ka pasur teknikat e mjaftueshme. Jane gjetur shume gabime, normalisht, dhe po punohet per t'i ndrequr keto gabime. Dhe une mendoj se duke e vertetuar teoria e Big-Bang, e cila eshte 99% e vertetuar, thjesht po punohet per te mesuar se c'fare ka ndodhur ne kohen 10 ne fuqi -14 sekonda pas shperthimit te madh, do te arrihet edhe zbulimi i jetes ne toke. Ju mendoni se jeten e ka krijuar dikush, une mendoj se eshte krijuar nga rastesia. Une nuk jam shkencetar, por njeri i thjeshte me aspiratat e tija, dhe me lirine per te besuar c'fare te doje.
Shkencetaret mund te rrine me miliona vite dhe perseri nuk mund te arrijne te simulojne krijimin e jetes. Probabiliteti. Mos harro se edhe njeriu eshte materie, edhe gjirafa, edhe elefanti, edhe profesori, edhe mikroskopi, edhe cdo gje qe ndihet me ane te shqisave. Te cilat jane kontakti i pare dhe i vetem i mendjes se njeriut me mjedisin e jashtem.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

shkencëtarët e kanë gjetur si ka filluar gjallërimi i saj. Sipas shkencëtarëve toka kishte jetuar 3 miliard vite pa gjallesa. Kur planeti ynë fillojë të ftohej si ftohet gaca e zjarrtë, fillojë të krijohet atmosfera. Aso kohe ajo ishte shumë e vrazhdë, binte shiu e reshje të përziera, ujë-elemente. Pikat që binin në tokë, grumbulloheshin dhe duke u grumbulluar u formuan liqenjëzit. Me reshjet shtohej edhe mbushja sipërfaqeve të parregullta dhe ‘‘liqenjëzit’’ lidheshin njëri me tjetrin. Nga këto lidhje u formuan sipërfaqe të mëdha me ujë nën të cilat filloj të lëvizë jeta.lëvizja aq e nxituar e ujit, elementeve, ju mundësojë të përqafoheshin më shpesh ndërmjet veti. Vetëtimat e shpeshta me energjinë e tyre kujdeseshin për gjallërimin e elementeve.qeliza qenia e parë që gjallëroi jetën.

Analizat e koralit Buck Reef Chert të Afrikes së Jugut, që daton 3 miliardë vjet përpara, tregon se ai ishte formuar nga shtresa sendimentesh klasike dhe se shumica e lëndës që përmban karbon kishte si origjinë organizma fotosintetikë.
 
Redaktimi i fundit:

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Le te supozojme se miliona vjet me pare u formua nje qelize, duke pasur t'gjitha gjerat e nevojshme per jeten. Perseri evolucioni rrezohet ne kete pike. Kjo sepse edhe nqfs qeliza do t'jetonte per ca kohe, ajo do te vdiste e pas vdekjes se saj nuk do te mbetej asgje dhe cdo gje do te kthehej atje ku nisi. Kjo sepse qeliza e pare per shkak te mungeses se informacionit gjenetik nuk do te kishte qene ne gjendje te riprodhohej dhe te rifillonte nje gjenerate e re. Jeta do te kishte mbaruar me vdekjen e saj.

Sistemi gjenetik nuk permban vetem ADN-ne. Ato qe do te permendim me poshte ekzistojne ne te njejtin mjedis: enzimat per te lexuar kodin ne ADN, mesazheri ARN qe duhet t'prodhohet pas leximit te ketyre kodeve, ribozomi mbi te cilin do t'fiksohet mesazheri ARN sipas ketij kodi, transferuesi ARN per te transferuar aminoacidet te ribozomet per t’u perdorur ne prodhim si dhe enzima jashtezakonisht komplekse per t'zhvilluar procese t'shumta te ndermjetme. Nje ambient i tille nuk mund te ekzistojë vecse ne 1 mjedis teresisht te izoluar dhe te kontrolluar si qeliza, ku gjenden t'gjitha materialet e paperpunuara te domosdoshme dhe burimet e energjise.

Si rezultat, materia organike mund të veteriprodhohet vetem nqfs ajo ekziston si nje qelize plotesisht e zhvilluar me t'gjitha organelet e saj ne 1 ambient te pershtatshem ku ajo mund te mbijetoje, te shkembeje lende dhe te marre energji nga ambienti qe e rrethon. Kjo dmth se qeliza e pare ne toke u formua papritur me strukturen e saj jashtezakonisht komplekse.

Keshtu nqfs nje strukture komplekse erdhi ne ekzistence papritur, cfare do te thote kjo?Ju pohoni se jeta eshte formuar rastesisht. Sipas kesaj thenieje, disa atome inorganike dhe te pandergjegjshme u bashkuan per t'formuar qelizen dhe me pas gjerat e tjera t'gjalla, perfshi ketu dhe njeriun. Le te mendojme pak per kete. Kur bashkojme elementet baze per ndertimin e jetes, si psh karbonin, fosforin, azotin dhe potasiumin, do t'formohet vetem 1 grumbull elementesh. Nuk ka rendesi se ne cfare trajtimi kalon ky grumbull, ai nuk mund te formoje asnje gje te gjalle !!! Nese doni, le te kryejme nje "eksperiment" dhe te ekzaminojme, ne emer te evolucionisteve, ate qe ata e deklarojne me gjysme zeri nen emrin "formula darviniane".

Le te vendosin evolucionistet shume materiale te pranishme ne perberjen e organizmave t'gjalle si psh fosfor, azot, karbon, oksigjen, hekur dhe magnezium ne fuqi te medha. Per me teper, le t'shtojne edhe ndonje material qe nuk ekziston ne kushte normale, por qe ata mendojne se eshte i nevojshem. Le t'shtojne ne kete perzierje aminoacide...qe nuk kane mundesi te formohen ne kushtet natyrore , dhe proteina.. e cila ka nje probabilitet formimi 1 ne 10950 - sa te duan. Le ta ekspozojne kete perzierje ne aq nxehtesi dhe lageshti sa te duan. Le ta perziejne ate me uje me cfaredo pajisje teknologjike te zhvilluar. Le te vendosin para ketyre fuqive shkencetaret me te njohur. Le te presin keta eksperte per biliona, madje triliona vjet. Le t'perdorin t'gjitha llojet e kushteve qe ata mendojne se jane te nevojshme per formimin e njeriut. Cfaredo qe te bejnë, ata nuk mund te krijojne nga keto fuqi 1 njeri, fjala vjen 1 profesor qe ekzaminon strukturen e qelizave te tij ne mikroskop. Ata nuk mund te prodhojne gjirafa, luane, blete, kanarina, kuaj, pleshta, delfine, trendafila, orkide, banane, portokalle, luleshtrydhe, molle, domate, kermij, midhje, kandila, karkaleca, apo miliona gjallesa te tjera si keto. Ne te vertete ata nuk mund te arrijne te krijojne as dhe 1 qelize te vetme prej ndonjeres prej tyre.

Shkurt, atomet e pandergjegjshme nuk mund te formojne qelizen duke u bashkuar. Ato nuk mund te marrin 1 vendim per ta ndare qelizen ne 2, ne 4 e keshtu me radhe... derisa me vone te krijojne 1 profesor qe ne fillim do te shpike mikroskopin elektronik dhe pastaj do te ekzaminoje strukturen e qelizave te tij ne kete mikroskop. Materia eshte e pandergjegjshme, grumbull pa jete. Jeta vjen vetem prej krijimit te Zotit.

Teoria e evolucionit, qe pretendon te kunderten, bie ne kundershtim te hapur me arsyen. Po te mendosh qofte edhe pak mbi thenien e evolucionisteve shkeputesh nga realiteti, tamam si shembulli i mesiperm. :gjujpeshk:

Ju sugjeroj edhe dicka tjeter. Nje link me disa teori shume interesante per formimin e jetes ne toke, gjithmone duke perjashtuar teorite fetare.
http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_life
Ju sugjeroj edhe kete link, nje eksperiment me te dhena interesante, dhe perfundime gjithashtu interesante.
http://en.wikipedia.org/wiki/Miller_experiment
 
Redaktimi i fundit:

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Uji i rrjedhshëm është vendimtar për jetën, ashtu si e njohim ne.
Jetën në Tokë duhet t´ia dimë për nder një rastësie
fatlume: gazi dyoksid karboni gjendet në
pikërisht nivelin e duhur për të na mundësuar ne një atmosferë mbrojtëse me temperatura miqësore për jetën. Si mbartës i hidrogjenit, gurit themelor më të
rëndësishëm të tërë jetës, ai merr pjesë në të gjitha ciklet biologjike.

Filozofi Poseidon (Poseidonius 135 - 51 p.e.s.) ka shkruar: "Dielli ndriçon krejt botën pothuajse të pafundmë. Përmes plotnisë së fuqisë së tij ai i hukat Tokës jetë..."

Jeta në Tokë, në formën e mikrobeve, ka filluar para mbi 3 miliardë vjetësh..
Si duket ajo që u krijua e para ishte qeliza e cila më vonë u mbush me molekula të gjalla. Sistemet e gjalla e kanë zanafillën në të ashtuquajturat "inkubatorë inorganikë" - kupe të vogla në shkëmbinj sulfurikë në fundin e oqeaneve. Sulfuri i hekurit përshpejton reaksionet që bashkojnë molekulat inorganike në organike - disa baktere e përdorin atë edhe sot e kësaj dite.

Kur rrjedhjet hidrotermale - të pasura në lëndë themelore për krijimin e jetës si hidrogjen, cianik, sulfur dhe monokside karboni - dolën nga korja e Tokës në fundin e oqeaneve, u shkaktuan reaksione midis tyre brenda zgavrave të vockla të sulfideve metalike duke formuar kështu organizmat e parë të gjallë.

Kështu jeta është një rrjedhojë kimike rrymash tejçuese përgjatë kores së Tokës dhe, në parim, kjo gjë mund të ndodhë në çdo planet apo hënë të lagësht dhe njëkohësisht shkëmbore si ç´mund të bëhet fjalë për hënën Europa të Jupiterit që mendohet të ketë një kore të akullt.

Një teori tjetër thotë se jeta në fillimet e saja ishte pjesë e ligjeve të grimcave, Mekanikës Kuantike. Kjo mekanikë i dha jetës hapin vendimtar. Në këtë shikim të ri del që jeta që është zhvilluar në planetin tonë i ka rrënjët e saja thellë në Gjithësi e cila nga ana e saj gjithashtu u bindet ligjeve të Mekanikës Kuantike.
Pra ai që i dha hov jetës në Tokë ka qenë një shkaktar që i përket Mekanikës Kuantike. Vetë teoria e kësaj mekanike parashikon qenien e qelizave të gjalla.
Edhe vetë molekula e DNA-së e cila drejton qelizat e organizmave të gjallë është pjesë e parimeve të Mekanikës Kuantike. Efekti i kësaj mekanike sipas të cilit një grimcë mund të jetë njëkohësisht në vende të ndryshme është po ai që ndodh me DNA-në. Kështu krijohet një dinamikë e jetës.

Sipas një teorie tjetër jeta në Tokë mund të jetë krijuar nga një përzierje e vetëm dy aminoacideve, beta-alaninë dhe glicinë të cilat janë sjellur në Tokë nga kometat. Po të njëjtët aminoacidë janë të nevojshëm për të krijuar peptidnukleinoacidin që mendohet të jetë ai acid prej të cilit është formuar DNA-ja.

Të kollofisësh apo të kollofitesh: jeta është një luftë për të mbijetuar. Të gjitha mundësitë shfrytëzohen plotësisht për të gjetur një qoshe të ngrohtë që do të mundësonte ekzistencën e vetë qenies. Ngadhënjimtar del ai organizëm që i është përshtatur më së miri mjedisit ku jeton.

Por kjo nuk do të thotë se mbijetesa e individëve më të suksesshëm është e garantuar përgjithmonë, pasiqë rrethanat ndryshojnë tërë kohës.

Disa kafshë kanë zhvilluar ndërkëmbyeshmëri gjithnjë e më të efektshme në mënyrë që t´i bëjnë ballë rrugës së jetës. Shumëllojshmëria e natyrës ka për shkas pikërisht këtë ndryshim të vazhdueshëm. Përftimi i kësaj begatie jete ka ngjarë përgjatë një kohe të gjatë. Nga forma krahasimisht të thjeshta jete janë zhvilluar përgjatë një rrjedhe prej miliona vjetësh organizma gjithnjë e më të ndërlikuar.

Llojet e kafshëve që jetojnë sot janë fryt i këtij evolucioni. Disave iu desh përgjatë rrjedhës kohore të ndryshonin vetëm pak, në mënyrë që t''''''''iu përshtateshin kushteve gjithnjë e në ndryshim. Disa të tjerë iu nënshtruan kthesave rrënjësore.

Në tërë Tokën iu desh jetës t´i bëjë ballë sfidave gjithnjë e më të reja si dhe t´i përshtatet kushteve nga më të skajshmet. Këto ujdisje përcaktohen në fund të fundit nga ajo që është trashëguar në qeliza, pra nga gjenet. Janë vetëm pak ato gjene që drejtojnë të tërë rrjedhën, duke qenë përgjegjëse për zhvillimin e trajtës së jashtme. Ky parim ndodhet brenda të gjithë organizmave që gjenden në natyrë. Ky është një tregues i qartë i një burimi të përbashkët të jetës.

Ka një lidhje më të qartë që hallkëzon qeniet e gjalla me njëra-tjetrën. Kafshët nga më të ndryshmet, bota e madhe e bimëve dhe vetë bakteriet shfaqin një shenjë dalluese të prejardhjes së tyre të përbashkët në DNA, molekulën e trashëgimisë. Pavarësisht nga qenia e gjallë, në të cilën ndodhet DNA, ajo është e përbërë gjithnjë nga katër elementë ndërtimi. Mënyra e renditjes së këtyre përbërësve e bën qenien e gjallë të jetë ajo që është. Ndryshimet më të vogla në kodin gjenetik mund të sillnin ndryshime të mëdha në ndërtimin trupor të saj.

Ashtu si me legot, blloqet themelore ndërtuese në biologji janë të ngurtë dhe fare të ngjashëm me njëri-tjetrin, por "një variacion i gjerë strukturash mund të ngrihen nga pjesë të ngjashme.

Nga variacionet e renditjeve të elementëve të ndërtimit është përftuar shumëllojshmëria e jetës. Nën sundimin e kushteve të mjedisit morën trajtë forma jete të cilat munden të mbijetojnë në një qoshe të ngrohtë të Tokës sonë. Së fundi, edhe njeriu është prodhim i këtij evolucioni.

Të gjithë organizmat e gjallë ndriçojnë, disa më pak e disa më tepër. Edhe ushqimet e ngrira ndriçojnë ndonëse më pak sesa ushqimet e freskëta.
Ky quhet ndriçim biofotonik.
Disa dijetarë mendojnë se kjo është drita e jetës dhe se është një mjet komunikimi përbrenda qelizave si dhe një tregues i shkallës së rregullit biollogjik.
Por pjesa më e madhe e dijetarëve që merren me shkencat e natyrës janë të mendimit se ky ndriçim është vetëm pasojë (mbeturinë) e metabolizmave që ndodhin në organizëm.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Ai 1% ashtu do mbetet, sikur pyka ne lis themi ne kosovaret. Kjo teori nuk eshte e afte te shpjegoje as formimin e 1 proteine te vetme. As ligjet e probabilitetit, as ligjet e fizikes dhe kimise nuk ofrojne ndonje shans per formimin e rastesishem te jetes. Evolucionistet mund te ngushellojne veten vetem duke enderruar, se shkenca do t’i zgjidhe ne te ardhmen problemet e tyre. Megjithate shkenca kurre nuk ka per te vertetuar, sado kohe te kaloje, thenie te tilla, jo vetem krejtesisht te pabazuara, por edhe te palogjikshme. Perkundrazi, progresi i shkences i ben akoma edhe me te qarta theniet e palogjikshme te evolucionisteve.
Nuk ka si te jete ndryshe. Sa me shume detaje qe zbulohen rreth struktures dhe funksioneve te qelizes, aq me shume behet e qarte se qeliza nuk eshte 1 kompozim i thjeshte i formuar rastesisht, ashtu sic mendohej te ishte sipas arsyetimit biologjik primitiv te kohes se Darvinit.

Ne kete situate qe nuk ka nevoje per koment, mohimi i krijimit, vendosja e origjines se jetes mbi rastesi te pamundura, si dhe kembengulja me insistim ne to mund te behen burim poshterimi. Sa me teper qe del ne pah fytyra e vertete e evolucionit aq me teper opinioni publik shikon te verteten. Nuk do t'kaloje shume kohe, kur avokateve miope e fanatike te evolucionit do t’u vije turp te dalin mes njerezve. :boss:
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Ai 1% ashtu do mbetet, sikur pyka ne lis themi ne kosovaret. Kjo teori nuk eshte e afte te shpjegoje as formimin e 1 proteine te vetme. As ligjet e probabilitetit, as ligjet e fizikes dhe kimise nuk ofrojne ndonje shans per formimin e rastesishem te jetes. Evolucionistet mund te ngushellojne veten vetem duke enderruar, se shkenca do t’i zgjidhe ne te ardhmen problemet e tyre. Megjithate shkenca kurre nuk ka per te vertetuar, sado kohe te kaloje, thenie te tilla, jo vetem krejtesisht te pabazuara, por edhe te palogjikshme. Perkundrazi, progresi i shkences i ben akoma edhe me te qarta theniet e palogjikshme te evolucionisteve.
Nuk ka si te jete ndryshe. Sa me shume detaje qe zbulohen rreth struktures dhe funksioneve te qelizes, aq me shume behet e qarte se qeliza nuk eshte 1 kompozim i thjeshte i formuar rastesisht, ashtu sic mendohej te ishte sipas arsyetimit biologjik primitiv te kohes se Darvinit.

Ne kete situate qe nuk ka nevoje per koment, mohimi i krijimit, vendosja e origjines se jetes mbi rastesi te pamundura, si dhe kembengulja me insistim ne to mund te behen burim poshterimi. Sa me teper qe del ne pah fytyra e vertete e evolucionit aq me teper opinioni publik shikon te verteten. Nuk do t'kaloje shume kohe, kur avokateve miope e fanatike te evolucionit do t’u vije turp te dalin mes njerezve. :boss:

Ju lutem, lexoni ato 2 link-et qe postova pak me siper. Per sot ju uroj naten e mire, dhe me ktheni pergjigje neser.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

prandaj kisha i kerkoi falje darvinit dhe e pranoi teorin e evolucionit...lexoji me kujdes postimet te lutem......
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Ju lutem, lexoni ato 2 link-et qe postova pak me siper. Per sot ju uroj naten e mire, dhe me ktheni pergjigje neser.

Jane gjetur shume gabime, normalisht, dhe po punohet per t'i ndrequr keto gabime. Dhe une mendoj se duke e vertetuar teoria e Big-Bang, e cila eshte 99% e vertetuar,

Kur t'vertetohet, flasim perseri. Ketu jam, mos ke frike se nuk iki >)
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

I kam vezhguar, dhe i vezhgoj shpesh. Dhe sa me shume i vezhgoj bindem se kam te drejte qe gjithcka eshte rastesi.

e kur jemi te rastësia tani do ua tregoj një ndodhi time kur isha fëmije.
si fëmije me është dashur te dal ne fushe dhe ti kullos lopët. ne vendin ku ne i ruanim lopët ishte një lum. kishte rene shi shume dhe lumi ishte rritur aq sa ishte dal nga shtrati i tij. ne lum ne i dërgonim lopët për te pire ujë. rastësisht lopët futen ne lume dhe për shkak te ujit te rritur kalojnë ne anën tjetër te lumit. meqë isha fëmije dhe nuk dija te notoja nuk kisha mundësi te kaloja lumin. afër meje ndodheshin shume shkopinj druri. lopët secilën here me largohesh dhe assesi nuk kisha mundësi te dal e ti marr. dhe duke pritur kur rastesisht filluan shkopinjtë nga druri te bashkohen ne mes vete dhe te formojnë një si lloje ure .dhe atëherë unë hipa mbi te dhe dola ne anën tjetër te lumit e i morra lopët. dhe me ne fund shpëtova nga dënimi ne shtepi për shkak te humbjes se lopëve. me te vërtete qe ndodhin rastësitë. dhe prandaj thuhet rasti është mbret i botës.
 
Top