Ateistet ??

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ateistet ??

Ceshtja e egzistences se TIJ qysh para Universit eshte mesuar nga libra fetar te shkruar para dy mije vjetesh dhe nese bejme nje krahasim me egzistencen e universit dhe shkrimin e librave na del hesapi qe AI u be i gjalle 2000 vjet e ketej. Megjithate koklavitja me e madhe behet kur librat jane te ndryshem dhe ka tentime per pervetesimin e ATIJ. Kjo e bene edhe me te komplikuar situaten pasi qe egzistenca e TIJ eshte shenderruar ne ceshtje fontan deshirash.

Ne nje gjuruldi te tille fontan deshirash me egzaktja na del se nuk egziston. Megjithate besimtaret kane te drejte te besojne librin e tyre njejte sikur ateistet qe kan te drejte mbajne mendimin se nuk egziston.

Egzistenca e tij eshte absolute, por ne si njerez e shohim ne kendveshtrime te ndryshme, gje e cila as e ul as e ngren Ate... gjthss, kur flitet per bindje, thelbin e jetes, sbehet fjale me vetem per fonte deshirash, deshirat jane gjera dytesore: me pelqen kjo, sme pelqen ajo... se kur e shikon ket pune vetem deshire del tamam ne ate perfundim, qe nuk ekziston se s'para i ven rendesi cdo gjeje, argumenteve ne fjale. (mgjth dhe kjo eshte relative, per dike eshte dicka thelbesore per dike thjesht deshire xhanem), edhe pse ne ate perfundim skan dal te gjithe, por ti ne kete rast dole ne ate perfundim.

E dyta, se ne sot kemi vetem 3 libra te shejne ne duar sdo te thote qe Ai u be i gjalle para 2000 vjetesh. Para ketyra librave ka pas dhe fletushka te shenjta, gje te cilat permenden ne Kuran, psh. Abrahamit i ka pas shpallur fletushka. Keto libra qe kemi, jane vashdimesi e te gjithe shpalljes. AI ka qene gjithmone I GJALLE nepermjet librave dhe profeteve, Disa profeteve si ka shpallur liber por ato vete ishin percues te fjales se Tij. Po ne normal qe ato gjera i msojme nepermjet librave qe kemi tani, se ne ate kohe s'kthehemi dot e ti pyesim.

Sa u perket tentimeve te pervetesimit te Atij, (i referohesh librave te shenjte qe ndryshojne?se nuk e kuptova).. Nqs e ke per To, ateher kjo eshte nje arsye pse jan derguar profet te njepasnjeshem pasi pas vdekjes se tyre njerezit nderhynin ne ato libra dhe keshtu derisa devijonin komplet. Derisa u zbrit Kurani, i njejti qe ate dite e deri me sot... PAstaj se cte zgjedhesh midis ketyre sh zgjedhjeve qe erdhen si pasoje po e ne njerezve, me nderhyrjet per interesa te ndryshme, eshte e drejte e gjithsecilit.. Zoti mendjen na e dha, tgjitha informatat para duarsh i kemi, kshuqe sido qe te vendosim vetem ne vete do jemi pergjegjes...
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Ateistet ??

Ceshtja e egzistences se TIJ qysh para Universit eshte mesuar nga libra fetar te shkruar para dy mije vjetesh dhe nese bejme nje krahasim me egzistencen e universit dhe shkrimin e librave na del hesapi qe AI u be i gjalle 2000 vjet e ketej. Megjithate koklavitja me e madhe behet kur librat jane te ndryshem dhe ka tentime per pervetesimin e ATIJ. Kjo e bene edhe me te komplikuar situaten pasi qe egzistenca e TIJ eshte shenderruar ne ceshtje fontan deshirash.

Ne nje gjuruldi te tille fontan deshirash me egzaktja na del se nuk egziston. Megjithate besimtaret kane te drejte te besojne librin e tyre njejte sikur ateistet qe kan te drejte mbajne mendimin se nuk egziston.

vetem nje INJORANT me shkronja te medha po e them injorant ne kete aspekt kuptohet thot qe Zoti eshte bere i ditur qe 2000 vite !!! sepse qe mijera vite Zoti ka dergu Pejgamber tek popujt , sepse sipas logjikes tende Zoti ka dergu vetem Isen(Jezusin) a.s. dhe Muhammedin a.s ? e qe dihen edhe shum Pejgamber te tjere para ktyre te 2ve qe nfakt kta te 2 Pejgamber jan te fundit Isa a.s eshte i parafundit dhe Muhammedi a.s eshte i fundit ! ku po i len ti qindra Pejgamber te tjere para tyre qe Zoti i ka dergu dhe jua ka mesu besimin ne nje Zot popujve te ndryshem ? pra para se te komentoni hulumtoni e lexoni !!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

E dyta, se ne sot kemi vetem 3 libra te shejne ne duar sdo te thote qe Ai u be i gjalle para 2000 vjetesh. Para ketyra librave ka pas dhe fletushka te shenjta, gje te cilat permenden ne Kuran, psh. Abrahamit i ka pas shpallur fletushka. Keto libra qe kemi, jane vashdimesi e te gjithe shpalljes. AI ka qene gjithmone I GJALLE nepermjet librave dhe profeteve, Disa profeteve si ka shpallur liber por ato vete ishin percues te fjales se Tij. Po ne normal qe ato gjera i msojme nepermjet librave qe kemi tani, se ne ate kohe s'kthehemi dot e ti pyesim.
...

Ah, po sa per fletushka e dija kete se shkruheshin ne Kine, madje dikur shkruhej edhe ne pergamen, gure dhe forma te ndryshme.

Kjo ceshtja se dikur dergonte vetem fjale dhe pastaj filloi te shkruante libra me duket aq qesharake sa te thuash se me vone mesoi te shkruante dhe filloi te shkruaj.

E sa i perket nderrimit te gjithe atyre librave une jam ne pritje te vellimit te peste (V) sepse e ka kuptu se perseri njerezia ka devijuar dhe kish dergu ne ribotim me freskime madje dhe ilustrime. :kapele:
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Mire e ke. Duhet mbyllur nenforumi ateist pra, se s'ja vlen te qendroje i hapur perderisa nuk ka ateiste. Jetojeni jeten pra, mos u futni tek nenforumet fetare :plazh:

Në fakt duhet mbyllur ai nënforumi juaj se na ka zënë tmerri, nuk hapim dot një faqe neti ,vetëm postimet tuaja lexon.Nëse do e kisha unë në dorë do e mbyllja nënforumin fetar edhe ju nuk kishit si të shkonit në parajsë pastaj se nuk do të këthenit në rrugën e të madhit të pafetë.Do kisha me vete në ferr edhe të gjithë anëtarët e tjerë besimtarë të cilët për faj të adminit nuk shkuan dot tek virgjëreshat.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ateistet ??

okay dakort... e kisha per detyre te pergjigjesha pjesen qe patet nenvizuar, interpretimi pastaj mbetet ne dore tuaj! Per vellimin e 5-te kemi nja 1400 vjet qe po presim por spo botohet gje... te shohim a do e mberrijme ate dite kur te vij vellimi tjeter...
 
Titulli: Ateistet ??

Dmth ne të gjithë këto të mira i gëzojmë prej jush?

Jo , nuk e thash kete , por e mendova te mirat te cilat i shijoni ne kete bote , mbase ne jemi me juve ne kete dunja i shijoni edhe ju keto . Por , ne boten tjeter do te kendohet tjeter kenge . E sa jemi ne besimtaret musliman ne mesin e juaj shijoni kenaqesit e qastit ne kete dunja Iron dhe ndash mohone Zotin , ndash besone eshte e drjete e juaja . Se psh : nje kriminel ne boten tjeter te shperblehte njejte me nje besimtare hmmm do te jete padrejtesi prej Zotit athere , nese do te jete keshtu ! Ose me ndryshe nje pabesimtare dhe nje besimtar i Zotit te jete ne Xhennet i shperblyer prap nuk eshte drejtesi . Sepse shtrohet pyetja pse ne athere kemi besuar ?!
Ndoshta me kuptove Soulmind per ''kurrizin'' !
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Deuid nuk pajtohem shume me ty... Se ti beson vetem e vetem per te shkuar ne Xhennet?? Ate askush nuk mund ta di pos Zotit... ti nese falesh per shembull 5 here ne dite nuk do te thote se do hysh direkt ne parajse... ose nese ai ose ajo eshte i ndonje feje tjeter nuk do te thote se do te futet ne ferr... ZEMRA eshte ajo qe na ngre larte, dhe askush tjeter pos nesh nuk e di se cfare fshihet ne te... Mjafton te sillemi mire me te gjithe, mos kete urrejte ne zemrat tona, te ndihmojme sa te kemi mundesine, mos bejme thashetheme por te shohim punen tone... cdo gje tjeter qe vjen pas ketyre eshte nje "+" per ne...
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Nëse do e kisha unë në dorë do e mbyllja nënforumin fetar

Me dhimbsesh qe s'ke mundesi :plazh:
 
Titulli: Ateistet ??

Deuid nuk pajtohem shume me ty... Se ti beson vetem e vetem per te shkuar ne Xhennet?? Ate askush nuk mund ta di pos Zotit... ti nese falesh per shembull 5 here ne dite nuk do te thote se do hysh direkt ne parajse... ose nese ai ose ajo eshte i ndonje feje tjeter nuk do te thote se do te futet ne ferr... ZEMRA eshte ajo qe na ngre larte, dhe askush tjeter pos nesh nuk e di se cfare fshihet ne te... Mjafton te sillemi mire me te gjithe, mos kete urrejte ne zemrat tona, te ndihmojme sa te kemi mundesine, mos bejme thashetheme por te shohim punen tone... cdo gje tjeter qe vjen pas ketyre eshte nje "+" per ne...

Swetie , une i besoj dhe adhuroj Zotin , sepse e kam kuptuar se per kete me ka krijuar Ai . E si shperblim per besimin dhe adhrimin tone Zoti e ka bere Xhennetin . Dhe Swetie , une jam shume i bindur se une kurr me veprat e mia smund ta fitoi Xhennetin , por eshte meshira e Zotit qe do te jete per besimtaret musliman qe do ta fitojne Xhennetin . Te kuptohemi Swetie , te rrim duart kryq dhe ta qojm jeten tone neper pube te nates psh , te bejem cdo gjynahe hapatas , vallahin keshtu muslimanet nuk jane dhe nuk duhet te jene. Se musliman i thone vetit edhe shiiat e devijuar ! Muslimanet duhet ta bejne jeten simbas Kuranit dhe Sunnetit . Keta jane muslimanet e vertete . E une keto parime Islame mundohna sa kam mundesi ti pasoj , e a do ta fitoj une Xhennetin shpresohet ne te ardhmene Swetie . Aty vetem Zoti e dine .

Swettie pa 5 namaze as mos ja mesyj Xhennetit bie fjala , sepse eshte nje ajet qe tregon per disa njerez te cilet nuk jane kane prej atyre qe falen ( lexo kuranin meson per ata cili eshte denimi per ta , dhe shpresoj qe ne mos te jemi prej tyreve ) , zemra nuk te qone ne Xhennet po te qon Namzi , Agjerimi , dhe veprat e tjera te mira ne pergjethesi . Se nje njeri qe ka zemer te mire , si athere mos ta fale namazin . Namazi eshte vepra me e madheja qe mundet te bej nje musliman . Muhamedi a.s , Swetie para se me dhane shpirte ne kete dunja amanet ne ka lene namazin namazin , nuk na ka lane amanet zemren ne ato momente . Te kuptoj qe njeriu duhet cdo veper ta beje nga zemra e paster , por kur zemra eshte e paster athere edhe vepra pason nga zemra e paster . E po theme Namazi eshte vepra me me vlere dhe ne jemi me afer Zotit vetem ne namaz . Psh nje zemer , kur nuk deshiron te jete ne kontakt me Zotin 5 here ne dite hmmm , zemra e tille duhet te pastrohet ( nga cytjet e shejtanit ! ).

Dhe tjetera Swetiee , Xhennet pa e besuar Muhamedin a.s dhe ISLAMIN nuk ka per asnje njeri . Muhamedi a.s , eshte i dergur Pejgamber per tere njerezimin . E ateistat dhe pabesimtaret tjere , le ta presin Buden apo Krishtin apo zotin e Jahudive qe kane pervetsu vetem per vete , per ti dergu ne Parajsen e tyre ata ! Se Xhennet nuk ka Sweetie pa e besu ALLAHUN DHE MUHAMEDIN a.s . Keto jane parime baze qe duhet te i dij nje besimtar . Se Zoti dergon Pejgamber , dergon Libra , dhe ata prap e mohojn Ate , e mohojn Profetin e Tij te derguar per ta , athere si Zoti do ti shperblej ne Xhennet a ???
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

ose nese ai ose ajo eshte i ndonje feje tjeter nuk do te thote se do te futet ne ferr...

Paske problem me parime Islame e nderuar. Hudhja nje shiqim e lexoji, kushtet per t'shkuar ne Parajse dhe kush shkon e kush nuk shkon :)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ateistet ??

Në përgjithësi thonë që ateistët kanë njohuri për besimet fetare edhe më shumë se sa praktikantët e këtyre besimeve.Duke u bazuar tek kjo, dhe duke e marrë si të qënë, do të thoja që :kur lexon të ''pavërteta'' normalisht lindin dyshimet mbi vërtetësinë e të pagabueshmit.I pagabueshmi nuk mund të gabojë,njerëzorët po.

Jam shume dakort, dhe i qendroj k'tij mendimi, :)

Dyshimi me i madh ne lidhje me fete, eshte fakti qe te lejohet te ndryshosh fene, pra eshte thjeshte kendveshtrimi personal, dhe mendja e shpelare nga propagandad :)
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Ateistet ? = Nuk ka ateiste, vetem se shtiren ashtu
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Te kuptohemi Swetie , te rrim duart kryq dhe ta qojm jeten tone neper pube te nates psh , te bejem cdo gjynahe hapatas , vallahin keshtu muslimanet nuk jane dhe nuk duhet te jene. Se musliman i thone vetit edhe shiiat e devijuar ! Muslimanet duhet ta bejne jeten simbas Kuranit dhe Sunnetit . Keta jane muslimanet e vertete . E une keto parime Islame mundohna sa kam mundesi ti pasoj , e a do ta fitoj une Xhennetin shpresohet ne te ardhmene Swetie . Aty vetem Zoti e dine .

Sipas teje te rrish neper klube te nates eshte gjynah?? C'te keqe ka aty nese une dal naten me shoqeri, as jam e zhveshur, as Alkohol nuk pi, as asgje te keqe nuk bej... thjesht kaloj caste, argetohem me shoqerine. Islami eshte feja me e thjeshte, me e qarte, me e paster dhe me praktike por vetem keq interpretohet, ne shumicen e rasteve ne vete i nderlikojme gjerat...


por kur zemra eshte e paster athere edhe vepra pason nga zemra e paster . E po theme Namazi eshte vepra me me vlere dhe ne jemi me afer Zotit vetem ne namaz . Psh nje zemer , kur nuk deshiron te jete ne kontakt me Zotin 5 here ne dite hmmm , zemra e tille duhet te pastrohet ( nga cytjet e shejtanit ! ).

Po ate doja ta thoja edhe une, kur eshte zemra e paster, kur ka besim ne te... ateher edhe veprat e mira pasojne pas saj...
Ok, te kuptoj dhe e di fort mire se cfare mendon... por per fat te keq ka dhe nga ato qe jane ne kontakt me Zotin 5 here ne dite por sjellja e tyre eshte "0"... ketyre zemrave cfare duhet tu bejme valle?

Dhe tjetera Swetiee , Xhennet pa e besuar Muhamedin a.s dhe ISLAMIN nuk ka per asnje njeri . Muhamedi a.s , eshte i dergur Pejgamber per tere njerezimin . E ateistat dhe pabesimtaret tjere , le ta presin Buden apo Krishtin apo zotin e Jahudive qe kane pervetsu vetem per vete , per ti dergu ne Parajsen e tyre ata ! Se Xhennet nuk ka Sweetie pa e besu ALLAHUN DHE MUHAMEDIN a.s . Keto jane parime baze qe duhet te i dij nje besimtar . Se Zoti dergon Pejgamber , dergon Libra , dhe ata prap e mohojn Ate , e mohojn Profetin e Tij te derguar per ta , athere si Zoti do ti shperblej ne Xhennet a ???

Mos e harro ate hadith ku vrasesi i 99 vetave deshironte te pendohej per mekatet e tij... por qe pastaj hasi ne nje pengese, e cila, ndonese shperfaqi karakterin e tij prej vrasesi, nuk e shoi deshiren per pendim. Ai e vrau edhe njeriun qe i tha se nuk ka pendim tek Allahu... por perseri nuk u ndalua se kerkuari rruge per tu penduar. Ky Person pra u pendua dhe shpetoi.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

okay dakort... e kisha per detyre te pergjigjesha pjesen qe patet nenvizuar, interpretimi pastaj mbetet ne dore tuaj! Per vellimin e 5-te kemi nja 1400 vjet qe po presim por spo botohet gje... te shohim a do e mberrijme ate dite kur te vij vellimi tjeter...

Me duket se ke dyshime ne fuqin e TIJ!??? Paj, per fuqin e ATIJ (sipas mesimeve tuaja nuk se eshte e vonshme asnje gje). Nese na eshte dashur te presim qe nga krijimi i Universit e deri te ardhja e librit te pare (edhe pse eshte shkruar nga njerezit) me qindra mijera e miliona vite atehere pse mos ta presim edhe vellimin e V-te ???? :chhPastaj meq po behet me ilustrime do edhe pergaditje! ::kafe::
 
Redaktimi i fundit:

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Ateistet ??

Ateistet ? = Nuk ka ateiste, vetem se shtiren ashtu

Shtiren ateist vetem e vetem per nje arsye te mundohen te paraqiten ne qender te vemendjes ky eshte fakt .
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Paske problem me parime Islame e nderuar. Hudhja nje shiqim e lexoji, kushtet per t'shkuar ne Parajse dhe kush shkon e kush nuk shkon :)

Gabim e kuptoj une kete:

E ata që besuan dhe bënë vepra të mira, ata janë banues të Xhennetit, aty janë përgjithmonë.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Gabim e kuptoj une kete:

E ata që besuan dhe bënë vepra të mira, ata janë banues të Xhennetit, aty janë përgjithmonë.

Gabim e nderuar, sepse kjo vlen per muslimanet :)

Ja ku e ke me kjarte ne Kur'an:

S’ka dyshim se ata,të cilët nuk besuan nga ithtarët e librit dhe nga idhujtarët,do të jenë në zjarrin e xhehennemit,aty do të jenë përgjithmonë. (''(El-Bejjineh 5-6)

p.s. Ithtaret e Librit konsiderohen te krishteret dhe cifutet. Ndaj te thash, hudhja nje shiqim e lexo me shume :)
 
Titulli: Ateistet ??

Sipas teje te rrish neper klube te nates eshte gjynah?? C'te keqe ka aty nese une dal naten me shoqeri, as jam e zhveshur, as Alkohol nuk pi, as asgje te keqe nuk bej... thjesht kaloj caste, argetohem me shoqerine. Islami eshte feja me e thjeshte, me e qarte, me e paster dhe me praktike por vetem keq interpretohet, ne shumicen e rasteve ne vete i nderlikojme gjerat...
Nje besimtar-e e devotesheme , sigurisht qe argetimin e saj , deshirat kerkesat menyren e jetes ne teresi ja pershtat simbas Fese se vete . Eshte e vertete qe ISLAMI eshte fe shume e thejshte e kuptueshme dhe e paster , per ata cdo ndales dhe cdo urdher sherben vetem per te miren tone . Edhe pse ne ndoshta s'mund ti kuptojm keto dispozita ndonjehere !
Po ate doja ta thoja edhe une, kur eshte zemra e paster, kur ka besim ne te... ateher edhe veprat e mira pasojne pas saj...
Ok, te kuptoj dhe e di fort mire se cfare mendon... por per fat te keq ka dhe nga ato qe jane ne kontakt me Zotin 5 here ne dite por sjellja e tyre eshte "0"... ketyre zemrave cfare duhet tu bejme valle?
Te rralle jane ata e nderuar . Se eshte e vertete prej besimtareve ka te kategorive te ndryshme . Vetem nuk mjafton sikur disa qe thone : une e kam zemren e paster , nuk kam nevoj per te fale namaz ! Kjo simbas meje eshte keshille e shejtanit qe ka nxen vend te nje besimtar . ''Namazi vertete te largon nga shemtuarat dhe te irriturat'' keshtu thote Kurani . Dhe jam shume i sigurt se kur te kryhet Namazi ditor , 5 here ne dite , nga cdo tre ore mbrenda dites , eshte e pamundeshme qe njeriu te jete prej atyreve qe bejne vepra te keqia . Sepse cdo 3 ore kur te jesh ne kontakt me Zotin , zemra e besimtarit pastrohet dhe edukohet dhe mundesia per te bere gabime te medha eshte e veshtir .

Mos e harro ate hadith ku vrasesi i 99 vetave deshironte te pendohej per mekatet e tij... por qe pastaj hasi ne nje pengese, e cila, ndonese shperfaqi karakterin e tij prej vrasesi, nuk e shoi deshiren per pendim. Ai e vrau edhe njeriun qe i tha se nuk ka pendim tek Allahu... por perseri nuk u ndalua se kerkuari rruge per tu penduar. Ky Person pra u pendua dhe shpetoi.

Ky hadithe duhet te mirret dhe te kuptohet vetem per meshiren e ALLAHUT qe ka ndaj besimtareve qe i humbin shpresat per faljen dhe meshiren nga ALLAHU .
Tani si ta lexojm kete hadithe , nuk bene tani te rrijm kembe kryq , mbase ALLAHU e ka falur ate qe i ka vrare 100 njerez , pra na fale edhe neve ! Jo , jo ne vetem veten mund ta genjejme , ALLAHU ate e ka fale sepse ka kerkuar pendim . Vdekja eshte e mshefte , nese neve na kap vdekja , dhe nuk pendohemi dhe nuk i kreyejm uredhrat dhe ndalesat e ALLAHUT si do te jete puna e jone ??? Zoti inshalla na udhezon te gjitheve Swettie , por ne jemi te ri , gjenerat e re , mundemi te lexojm te studijojm , dhe ti kuptojm gjerat ashtu si jane ne te vertete .
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ... Sinqerisht bravo !
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ... Sinqerisht bravo !


Edhe shkrimi yt mund t'i duket dikujt qesharak
apo i pakuptimtë...


Po, nejse, unë po ndalem vetëm te ajo që ke thënë
rastësi, nëse tenton ta definosh ku do të dilje?

Psh. nëse ekziston vetëm bira = rastësi,
nëse ekziston vetëm kunji = rastësi,
mirëpo, nëse ekziston kunji për të hyrë te bira,
aty përfundon rastësia!
 
Redaktimi i fundit:

MasteR

I'm offline
Titulli: Ateistet ??

Shume thone qe ska zot dhe qe sbesojne ne qenien e zotit,por nese u ndodh dicka apo gjenden ne veshtiresi te gjith thirrin o zot me ndihmo
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pe: Titulli: Ateistet ??

Edhe shkrimi yt mund t'i duket dikujt qesharak
apo i pakuptimtë...


Po, nejse, unë po ndalem vetëm te ajo që ke thënë
rastësi, nëse tenton ta definosh ku do të dilje?

Psh. nëse ekziston vetëm bira = rastësi,
nëse ekziston vetëm kunji = rastësi,
mirëpo, nëse ekziston kunji për të hyrë te bira,
aty përfundon rastësia!

Patjeter qe ju duket i pakuptimt shumve bieles , per kete jam shume koshjet dhe nuk pretendoj tja mbush mendjen askujt .
Secili ka arsyet dhe llogjken e vet dhe pikerisht ketu qendron nje nder te mirat e jetes lol
Kurse per ate punen e bires dhe kunjit skam asnje koment se me tingelloi shume banale .
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ... Sinqerisht bravo !
S'ikur ti që nuk i kupton ata që arrijnë nga asgjëja (ky këndvështri i yt)
të krijojnë diçka që për ty është diçka që vetëm kapen.
Ti do të dëshiroje t'i bindje ata, por sjell argumente të thata
e boshe që qëndrojnë në ajër.
Unë të sjolla një argument shumë të thjeshtë,
por ty të duket banale. Por that's the way it is,
unë s'i kam krijuar, andaj mundohu t'i kuptosh si diçka normale,
se s'jemi tek libido.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

O Riki , kam shume respekt per ty , keshtu perkthehet popullorçe ajo pjesa e shkrimit tim , te cilen ti ke zmadhuar .
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ...
Sinqerisht bravo !

po pra, une ndonjehere i kam zili, bah
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ateistet ??

O Riki , kam shume respekt per ty , keshtu perkthehet popullorçe ajo pjesa e shkrimit tim , te cilen ti ke zmadhuar .

Vetëm po diskutojmë, asgjë për t'u marrë personale.
Nejse, duket pakëz ironike, nëse krahason rreshtat e
fundit me ato të mesit. Po, nejse , po kënaqem me kaq...
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Ateistet ??

Hartini

Si e gjykon ti ate qe 99% te kushtetutave ne bote e kan nocionin zot ne himn edhe betohen para bibles apo kuranit para se me marr pushtetin ?

P.SH AMERIKA

Himni kombetar shqiptar ka nje varge qe thote :

Se zoti tha me gojen e vet qe kombi nuk shuhet permbi dhe..
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Në fakt zoti i himnit të flamurit tonë thotë që kombet shuhen për mbi dhe.
Nuk mund të kuptoj si doni ti mbushni mëndjen dikujt që të besojë ato që besoni ju.Bindjet nuk ndryshohen o njerëz,kot merreni me këtë punë.Njësoj si ti thuash Deuidit që allahu nuk egziston edhe ti mbushet mëndja.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Ateistet ??


Ne kemi besu dhe jemi te bindur se Allahu ekziston.


3 pyetje për ateistët?

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Ateistet ??


Kur përpiqen dhe ateistët të bëjnë rolin e të zgjuarit....


 
Top