A vuajne qytetaret e Tiranes me mbi popullizmin qe po ndodh !?

Qytetaret e tiranes, dmth ato qe banojne ne qytetin e tiranes sigurisht qe e ndjejne mbipopullimin. Me shtimin e popullsise ne vend qe te zgjerohen rruget e trotuaret, zvogelohen. Pallatet shtohen perdite, parqet e lulishtet jo. Tani ka trafik njerzish edhe ne semafor, kur do te kalosh ne anen tjeter te rruges, perplasesh me ato qe te vijne perballe.
 
Une do pres ndonje nga Dibra te ankohet se vetem ata kane te drejte mbi kte fakt, ata e themeluan dhe ata jane “Tirona”.🙃
Themelimin e Tiranes e ben te gjithe nga veriu ne jug, ju binte bretku ne pike te diellit per 30 lek dita( lek te vjetra)per te mbajtur të ashtuquajturit BYRONE POLITIKE dhe sot NIVELIN E ULË te shoqerise😥🤦‍♂️
 
Themelimin e Tiranes e ben te gjithe nga veriu ne jug, ju binte bretku ne pike te diellit per 30 lek dita( lek te vjetra)per te mbajtur të ashtuquajturit BYRONE POLITIKE dhe sot NIVELIN E ULË te shoqerise😥🤦‍♂️
Me tutje, me tutje, shtrije shikimin para komunizmit içik tu befsha.
 
Skam cfare te lexoj jam shume i informuar per vendin ku kam lindur. Mehalla DIBRANE ka ardhur mbas 1913
Nuk ka ardhur, aty kane qene, ndoshta emri i eshte vendosur ose eshte krijuar pas atij viti.
Edhe djali im ne Tirane ka lindur ama nuk e di historine e Tiranes fare lool
 
Nuk ka ardhur, aty kane qene, ndoshta emri i eshte vendosur ose eshte krijuar pas atij viti.
Edhe djali im ne Tirane ka lindur ama nuk e di historine e Tiranes fare lool
Une jam kurjoz në drejtim te historisë me pelqen shume. Sigursht bej tifo per vendin e lindjes se gjysherve dhe stergjysherve🙏Por prinderit dhe une jemi te lindur ne Tirane .Meqe djali juaj ka lindur ne Tirane( ta kesh me jetë të gjatë🙏) duhet te punosh shume per te ditur historine e ketij qyteti 🙏
 
Une jam kurjoz në drejtim te historisë me pelqen shume. Sigursht bej tifo per vendin e lindjes se gjysherve dhe stergjysherve🙏Por prinderit dhe une jemi te lindur ne Tirane .Meqe djali juaj ka lindur ne Tirane( ta kesh me jetë të gjatë🙏) duhet te punosh shume per te ditur historine e ketij qyteti 🙏
Sic e di ti me mahalla e? Jo jo flm, sdua te punoj fare lool
 
mos behi diskriminues. :p

Sa per temen.
Shoqeria ime e ngushte ka qene gjithnje Tironse dem baba dem. :))
Dy gjera i them me bindje ne lidhje me ta.
Jane njerez shume te thjesht,te mire dhe shume te qete.
Persa i perket pjeses tjeter,cdo kyeqytet i nje shteti eshte i destinuar te behet metropol.
Metropolet jane mbipupullim,pupullsie,mundesie,punsimi,zhurmimi etj etj etj faktor pafund.
Kryeqytetet metropole te te gjithe botes shquhen per mos fjetjen e qyteti kurre ,ne nje 24 oresh nuk flejne kurre,per tranzitin dhe sigurisht dhe shume mundesite njerzore qe i afron cdo individi kur eshte i zoti ose e zonja.
 
Top