7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Do të dëshironit të mendoni se nuk është kurr vonë për të filluar, por e vërteta është se koha po ecën kur bie fjala për të pasurit muskuj të barkut bukur të zhvilluar në kohë për të qenë gati për pllazhë. Mos panikoni, por filloni të ushtroni muskujt e barkut sipas këshillave më poshtë. Ju rekomandojmë të bazoheni në fotot, si dhe përshkrimin e shkurtër të secilit ushtrim për bark.

Fjala e urtë si “muskujt e barkut janë të formuar në kuzhinë” është plotësisht e vërtetë, por poashtu është e rëndësishme të siguroheni që po përdorni formën e duhur kur të punoni drejt qëllimeve tuaja mirë të definuara dhe forcimin e kurrizit. Këto udhëzime ju sigurojnë se nuk humbni kohë – ose më keq, të bëni vetën gati për lëndim.

Qëndroni i tkurrur

ABS1-1024x567.jpg

Nëse tërheqeni përpara dhe me pas përprapa, do të ngarkoni muskujt e barkut. Përsëriteni këtë lëvizjë për disa herë. Mund të e përsëritni deri në 12 herë.


Lëvizni lehtë, me ritëm të ngadalshëm


ABS2-1024x567.jpg

Lëvizni shumë ngadalë, duke u tkurrur me intensitet dhe vrull të ngadalshëm. Vrulli vie nga lëvizjet e shpejta, që edhe zvogëlohet cilësia e ushtrimeve dhe rrezikoheni nga lëndimet.

Nxjerrni frymën në majë të lëvizjes

ABS3-1024x567.jpg

Mbani frymën deri sa të arrini majën e tkurrjes së muskujve të barkut, për një tkurrje më të fortë. Nëse lëshoni frymën më herët, do të zvogëloni presionin në shtrëngimin e e muskujve të barkut, ashtu që nuk do të jeni në gjendje ti ngarkoni muskujt si duhet.


Mbani kokën në vijë me trupin


ABS4-1024x567.jpg

Mbani kokën drejt në vijë me trupin kur të ngriheni dhe tkurrni muskujt e barkut. Secila lëvizje e qafës që nuk është në drejtim me trupin, do të shkaktojë ndonjë lëndim të mundshëm.


Sigurohuni që të gjitha lëvizjet kryhen me pjesën e lartë të trupit deri në bel


ABS5-1024x567.jpg

Gjatë lëvizjeve lartë/poshtë të muskujve të barkut, shpinda juaj lëviz anash dhe mos e shtrëngoni shpindën në një pozitë që nuk e lëvizni.


Muskujt e barkut rigjenerohen shpejt, ashtu që nëse pushoni ndërmjet përsëritjeve të ushtrimeve


ABS6-1024x567.jpg

Edhe nëse pushoni për një sekond, do të jetë e vështirë të lodhni muskulin e barkut aq shumë për një kohë të shkurtër.


Bëni pauza të sakta ndërmjet serive të ushtrimeve

ABS7-1024x567.jpg

Pasi ta përfundoni me ushtrimet e barkut, pushoni për 60 sekonda për ti rigjeneruar muskujt e barkut, ashtu që të mund të kryeni edhe një seri tjetër të ushtrimeve të barkut. Nëse nuk pushoni siç ju rekomandojmë, muskujt e barkut do të ju lodhen dhe nuk do të arrini të permbyllni me sukses ushtrimet.(c)Transformohu
 

Fly

Larguar
Kto i dim ne po pertojme :p
Per te me frymezuar mua e solle?
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Sigurisht qe vetem per ty :p

Mire dembel, ath provo kete tjetren. Brylat 90 grade perpiqu te rrish sa me gjate ne kete pozicion.

abs-single-move-feature.jpg
 

Fly

Larguar
Edhe muskuj barku bej un po he.
Kshu rri un po erdhe dhe ti te besh muhabet :D
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

kam ide me te mire, duke te shtuar shkallen e veshtirsis ty :p

maxresdefault.jpg
 

Attachments

 • maxresdefault.jpg
  maxresdefault.jpg
  92.9 KB · Shikime: 0
 • maxresdefault.jpg
  maxresdefault.jpg
  92.9 KB · Shikime: 0

Fly

Larguar
Sa kreative qe je :p
Sa kg je? Dmth sa do mbaj extra? :p
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Pak gje. 50 kg :D
 

Fly

Larguar
Po ti kaq qenke, me kaq me mburresh mua? Po ti qenke miza jo une :p
po mire per te qendruar brenda temes, sa muskuj barku ben ti?
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Plot bej, skam bark e kam te sheshte.


A do te te mesoj dhe ndonje ushtrim tjeter ne grup psh :D
 

Fly

Larguar
7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

vetem nqs grupi eshte me 2 veta dhe vendet ti zem un me ty :p
do te behesh istruktorja ime private?
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Si thua per keto ushtrime te veshtira :p

oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
 

Attachments

 • oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  30.5 KB · Shikime: 0
 • oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  30.5 KB · Shikime: 0

Fly

Larguar
Kur fillon seanca e pare dhe meqense jam tip i vendosur per te arritur objektivin a mund te punojme me 2 seanca njeheresh? :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Si thua per keto ushtrime te veshtira :p

oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg

Kto lloje ushtrimesh te shkrin celulitin ;)
 

Attachments

 • oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  30.5 KB · Shikime: 0
 • oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  oyfriend-girlfriend-kiss-push-up-Favim.com-1636725.jpg
  30.5 KB · Shikime: 0

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Mire e fillojme sot mbasdite, si fillim bejme 5 km vrap sa per nxemje pastaj filllojme me keto ushtrimet :d
 

Fly

Larguar
7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

keto 5km i ben me ndalesa? :p
sa kohe ke qe ben vrap ti?

kitrra celulitin ja bejm hallall po ka per te na shkri komplet
 
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Ps: mbani larg njerzit qe pelqejne nutella
birra dhe jeten e nates :p
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Kam ca vite. Ok fillojme me 2 km sot. Risim rezistencen nga pak, palluq :p


Kitra cka asht celuliti? ;)
 
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Mjafton nje ushtrim i vetem dhe barkun e ke derrase :D
Pse 7?
7 jane shume
 

Fly

Larguar
I bejm dhe 5 ne por bejme 2km vrap, 1 ecje dhe prap 2 km vrap :D
Po un sa kam hyr ne muajin 4, ti me le targen :p

Do me besh si ai ne foto? :p
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Mjafton nje ushtrim i vetem dhe barkun e ke derrase :D
Pse 7?
7 jane shume

Ti Voy ke nevoje per ushtrime te tjera per te forcuar trapezin bicepsin dhe tricepsin :D


tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
 

Attachments

 • tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  50.5 KB · Shikime: 0
 • tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  50.5 KB · Shikime: 0

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

I bejm dhe 5 ne por bejme 2km vrap, 1 ecje dhe prap 2 km vrap :D
Po un sa kam hyr ne muajin 4, ti me le targen :p

Lol

Pse shetitje ne sheshin elyse po dalim ,,, vrap ore vrap :p
 
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Ti Voy ke nevoje per ushtrime te tjera per te forcuar trapezin bicepsin dhe tricepsin :D


tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg

lol

Ja mjafton ky ushtrimi qe thua ti, s`ke nevoje per te tjere
 

Attachments

 • tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  50.5 KB · Shikime: 0
 • tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  tumblr_nk1gkcQHlA1tzpn0ao1_500.jpg
  50.5 KB · Shikime: 0

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

U pa puna duhet te hap ndonje palester, punesoj nja 4-5 goca te bukura dhe sukses i garantuar :p
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Nese do te jesh i suksesshem ne jete meshiren leje pas dere... cit. Marla :p
 

Fly

Larguar
Nese do muskuj barku :p
E ke parasysh ate fjalen qe thone shpesh: bej vrap, stervitje per qef? Ti i thu ik p.... asaj :p
Do futem ne ushtri u pa puna, te pelqejne ushtaret?
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

nooopppppeee. Shif se sjemi ke tema jone "pyetje pergjigje" :p

Muskujt e barkut do i bejme ne forma argetuese sic folem me siper. Dil nga tema tani mos e flliqim me :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ushqimi i shendetshem,pak gjimnastike dhe barku peshk pastaj :p
 
Top