• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

3 mijë € 1 kg, njihuni me bimën e rrallë që rritet në vendin tonë

Hera

Βιβλίο φάγος
3 mijë € 1 kg, njihuni me bimën e rrallë që rritet në vendin tonë

1568883734 Tart


Rreth 3.000 Euro për një kilogram tartuf dhe në Shqipëri kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht.


Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo, që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë.


Në Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht.

Tartufi shqiptar është shumë i ngjashëm me kushëririn e tij francez, por ato kushtojnë shumë më pak.

Por ndodh shpesh që tartufi shqiptar të merret dhe të shitet në tregun evropian me shumëfishin e vlerës.

Aq me vlerë është tartufi i bardhë saqë është i kuotuar edhe në bursë, ku çmimet fillojnë nga 300 në 1000 Euro.

Mungesa e një legjislacioni që të mbrojë këtë bimë të rrallë ka bërë që Shqipëria të humbasë me miliona euro të vjedhura nga “gjuetarë” të paligjshëm të tregut vendas dhe atij të huaj.

Ata mbërrijnë në Shqipëri kryesisht nga Italia por dhe vende të tjera dhe jenë kërkues të tartufit. Vjedhja e të cilit do t’u siguronte atyre përfitime të mëdha.

Sipas Agroweb, janë konstatuar edhe transportime të zhardhokëve të ngjashëm me pataten drejt Italisë. Për të cilat nuk është se ka një kuadër të përcaktuar ligjor që e ndalon kalimin jashtë kufijve.
Gjuetia e Tartufit
Për gjetjen e tartufit, “gjuetarëve” u nevojiten edhe qentë e stërvitur mirë, që janë edhe maskimi i tyre më i mirë.
Më parë përdoreshin derrat të cilët lëshohen në pyll.
Aroma e tartufit i ndjell, pasi ka të njëjtat feromone seksuale si të mashkullit, duke bërë që në këtë mënyrë të gjejnë bimën.


Tartufi është një lloj kërpudhe që rritet në rrënjët e lisit, blirit, pishës dhe shelgut të egër.
Zakonisht ai rritet në tokë ranore dhe nuk ka as rrënjë, as gjedhe, as degë. Kjo specie është në formën e zhardhokut dhe e merr ushqimin nga rrënjët e bimëve të tjera.
Ai thith prej rrënjëve kripëra minerale, të cilat janë pikërisht ato që e bëjnë kaq të kërkuar dhe të çmuar këtë specie të rrallë.
Në natyrë gjenden disa lloje tartufë. I ziu është ai që haset më shpesh dhe që arrin një vlerë deri në 350 euro për kilogramë.
Tartufët e bardhë ngjajnë me zhardhokët e patates. Por me formacion më të çrregullt, të cilët çmohen më shumë, për shkak të vlerave ushqyese dhe shijeve që mbartin.
E veçanta e këtyre kërpudhave është se aroma e tyre varet nga bima në të cilën rritet.
Tartufi më i shtrenjtë rritet në rrënjët e lisit dhe merr aromën e kësaj peme.
Zhardhoku i tartufit e merr formën nga formacioni i terrenit dhe nga rrënjët e bimëve në të cilat paraziton.
Sa më i madh të jetë zhardhoku i tartufit aq më shumë vlerësohet e për këtë arsye i rritet edhe çmimi.
Kërpudhat e zonës së Reçit në Malësi të Madhe janë gjithashtu tejet të kërkuara dhe eksportohen në Francë.
Këto kërpudha rriten në zonën e gështenjave dhe mbulohen nga degë dhe gjethe gështenjash.
Këto kërpudha të bardha të cilësisë së lartë, të cilat shumw pak njerwz i njohin shiten më pas restorantet e Tiranës dhe Durrësit.
Për shkak se kultivimi i kësaj specieje nuk ka arritur të imitojë asnjë prej cilësive të saj në gjendje të egër, e ka rritur tej mase çmimin në treg.
Tartufi është padyshim një thesar i fshehur në pyjet tona. Për të cilin ne dimë kaq pak dhe që kemi humbur kaq shumë. Tartufi është një biznes me fitim marramendës.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Hem kur isha femije shpesh here i gjuanim njeri-tjetrit si top, duke luajtur neper livadhe.
Sidomos neper ahishte dalin shume.
 

MasteR

I'm offline
Ka dhe ne zonen time 😊
 
  • Like
Reactions: Ivy

Aver

VIP
Hem kur isha femije shpesh here i gjuanim njeri-tjetrit si top, duke luajtur neper livadhe.
Sidomos neper ahishte dalin shume.
E gjuanit njeri - tjetrin me tartuf?
Me TARTUF?!!!

Me trego me ze te vogel ku eshte ai vendi Nev. Sipas gjitha gjasave do e blejme te dy nga nje ishull.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
E gjuanit njeri - tjetrin me tartuf?
Me TARTUF?!!!

Me trego me ze te vogel ku eshte ai vendi Nev. Sipas gjitha gjasave do e blejme te dy nga nje ishull.
Apo na merr e nje top.te lujame top.
Averooo. :)) ahahahahha
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Ka tartuf ne shqiperi?? Ku moj ku??? Ku jan ato livadhe :p
Marr canten nisem ne drejtim te panjohur drejt tartufit?? Cngjyr ishin??
 
Top