Une di nje gje, qe sdi asgje

Une di nje gje, qe sdi asgje!

Kjo thenie e famshme e e Sokratit nuk deshmon per nje modesti te tepruar,por qellimin e tij per te zbuluar te verteten.

Cfare mendoni ju rreth kesaj thenie??Cila eshte domethenia e saj sipas jush?


Mendoj qe eshte e perkryer dhe ska nevoje as ti shtosh as ti heqesh gje
per te vetmin fakt sespe dija eshte shume e gjere
dhe truri i njeriut akoma ska arritur te funksionoje as 10%
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Une mendoj se Sokrati deshironte te thoshte se sa me shume qe mesonte, aq me shume kuptonte sesa shume gjera nuk dinte, apo sa gjera te tjera duhet te mesonte akoma. Dhe ai ishte i vetedijshem per kete, pasi "e dinte" qe dijet qe kishte ishin shume pak krahasuar me gjithe keto dije qe ka njerezimi dhe bota.
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Dihet qe Sokrati eshte nga ato qe eshte marre me shpirtin e njeriut,dhe te gjitha dobesite qe ai shfaq...Te kjo shprehje e tij une mendoj se ai ka dashur te shprehe,qe jemi te vetdijeshme nga pavetedija,edhe jemi te pavetdijshem nga dija...Duam te tregojme qe dime shume,jemi te pregatitur,por harrojme qe akoma sdime nga tja fillojme..Eshte shprehje e thelle kjo,shihet ne shume kendveshtrime edhe merr pamje te ndryshme nga secili interpretim qe i behet...
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Sokrati e ka perdorur kte shprehje per tu vertetuar njerzve te Athines se lashte sa injorante qe ishin, qe nuk dinin asgje se c'do te thoshte 'te jetosh si nje njeri i mire' dhe per kte ai u denua edhe me vdekje nga populli i Athines. Duke thene qe ne nuk dime asgje, ai donte ti inkurajonte njerezit qe gjithmone ti benin pyetje kritike vetes, se ky ishte celesi i jetes dhe ne kte menyre ata mund te zbulonin se si te arrinin persosmerine njerezore. Domethene nqfse si ben pyetje vetes vazhdimisht, atehere jeta eshte e pavlere.
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

une po e them nga eksperienca ime..isha n vit t katert edhe pse shkonim neper spitale si doktor cerra..kujtonim se dinim dicka.
fillova te mesoj per provimet te nje shteti tjeter edhe sa me shume lexoja aq me shume pashe qe sdija. :)
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Kjo shprehje e Sokratit me duket sikur nuk do te deshmoj modestin e tepruar, por qellimin e ti per te zbuluar te verteten..

Eshte si puna e nje lemshi,qe kur kap nje fill,duhet te kesh durim, qe ta cosh deri ne fund, dhe kur mendon se e gjete fundin,meson qe ai filli eshte fillimi i nje lemshi tjeter.
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Besoj se kjo shprehja thote gjithcka, nje njeri qe di por ne te njejten kohe nuk di eshte nje paradoks dhe shume i vertet.
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Kjo shprehje e Sokratit me duket sikur nuk do te deshmoj modestin e tepruar, por qellimin e ti per te zbuluar te verteten..
Eshte si puna e nje lemshi,qe kur kap nje fill,duhet te kesh durim, qe ta cosh deri ne fund, dhe kur mendon se e gjete fundin,meson qe ai filli eshte fillimi i nje lemshi tjeter.

totally agree...... kjo shprehje mua me duket me se shumti si nje ze i brendshem qe cdo kush i cili e deshiron diturine ja peshperit vetes.... s'eshte nevoja ta thuash me ze te larte, ama sa here qe konfrontohesh me dicka te re, kupton se sa pak ke ditur, sidomos kur behet fjale per ndonje fushe ne te cilen nuk je eksperte.... eshte gje e madhe ta kuptosh e ta perjetosh ate gje:)
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

E tha Sokrati e mir e kishte ..te gjithe e lexuam..e komentuam ..e un bashke me tufen..te rralle e kuptuan...ja pse sot kemi EGOIZEM mjerim e plot gjera negative te tjera :)
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

pse kam pershtypjen se disa hyjn ne disa labirinte qe as vet se din ku shkojn me pas ,, thjesht ecin me iden se diku do te dali ,, e perpiqen te kapen fort mbas ides se çdo gje ka nje zgjidhje . ka nga ato situata qe dhe nje gomar mund te dij me shum se sa nje me 9 mastera shkoll , kjo sepse jeta ktij te fundit nuk i ka msu çdo hile...

sigurisht ,, hunda perpjet i ka fajet ,, e kshu me rradh ,,
 
Titulli: Une di nje gje, qe sdi asgje

Qenia njerezore ka shume mundesi, por nuk i shfrytezon ato. Shume here jemi te bindur qe ato gjera qe dim jan ashtu si i mendojm ne por ne te vertet neve marim vetem nje ser informacionesh siperfaqesore. Nuk jemi qenie te tilla qe te kerkojm gjithmon e me shume e me shume dhe akoma me shume, qe ti shikojm gjerat 360 grade. Derisa njeriu do te vazhdoj te perdori vetem nje pjesez shume te vogel te trurit do vazhdojm te mos dim asgje!
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Nuk duket se Sokrati me këtë thënje ka dashur të tregojë ndonjë
modesti, pasi që këtë e ka thënë gjatë mbrojtjes së tij para gjyqit.
Një nxënës i Platonit thot se (thuhet në faqen e wikipedias)Platoni ka bërë
gabim drejtshkrimor. Askund në veprat e Platonit kjo nuk rezulton.
Poashtu edhe në faqen e wikipedias në gjuhë gjermane thuhet
se është gabim drejtshkrimor.


p.s. Sokrati gjatë jetës së vet nuk ka lënë asnjë dorëshkrim,
por për atë tregon nxënësi i tij, Platoni.


Shqip:

Sokrati - Wikipedia


Anglsiht:

I know that I know nothing - Wikipedia, the free encyclopedia

Gjermanisht:

Ich weiك, dass ich nichts weiك
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

Kjo shprehje mua me duket me se shumti si nje ze i brendshem qe cdo kush i cili e deshiron diturine ja peshperit vetes.... s'eshte nevoja ta thuash me ze te larte, ama sa here qe konfrontohesh me dicka te re, kupton se sa pak ke ditur, sidomos kur behet fjale per ndonje fushe ne te cilen nuk je eksperte.... eshte gje e madhe ta kuptosh e ta perjetosh ate gje:)

Sa e kuptueshme kjo vajze.. Nga humbi keshtu... :vesyze:
 
Titulli: Une di nje gje, qe sdi asgje

Une per vete di nje gje; Qe di shume gjera :p
 
Titulli: Une di nje gje, qe sdi asgje

Sokrati nuk ishte nje njeri i ndritur por kishte nje deshire te madhe per tu ndricuar...

Me kete thenie ai i nxiste njerezit kureshtare per jeten

Ne kohen e tij nuk egzistonin fete monoteiste e prap se prap ata qe ishin te interesuar te komandonin popullin e helmuan Sokratin..

Kjo thenie eshte shum domethenese,,ata qe e kuptojne kete thenie kan shum shanse per ta pare jeten si nje rebus deri ne ndricimin e tyre (nga qenie 3 dimensionale ne qenie universale)
 
Titulli: Une di nje gje, qe sdi asgje

Une di nje gje....me mire te di asgje se cdo gje!
Nganjehere te dish me shume sec duhet te krijon me shume konfuzitet....sesa kur sdi asgje!
 
Titulli: Une di nje gje, qe sdi asgje

E un kam vertetuar njê qê : qè po bêrè sikur s'di asgjê fle mê rehat .
 
Un di nje gje qe sdi asgje.

Ka kuptimin se njerezit dijn dicka,por ne realitet nuk dijn shum.
Duhet te mesosh me shum per te ditur per dicka.
Njeriu duhet te mesoj me shum,pasi kjo "gjeja"e sokratit nuk te ben pun .
Tek kjo shprehje fus veten;).
 
Une di shume gjera qe njerezit nuk I dine, pse do thuash ti. Jam betu per koken e komshies puth nuk I them njeriu pse...:D
 
Pe: Une di nje gje, qe sdi asgje

pse kam pershtypjen se disa hyjn ne disa labirinte qe as vet se din ku shkojn me pas ,, thjesht ecin me iden se diku do te dali ,, e perpiqen te kapen fort mbas ides se çdo gje ka nje zgjidhje . ka nga ato situata qe dhe nje gomar mund te dij me shum se sa nje me 9 mastera shkoll , kjo sepse jeta ktij te fundit nuk i ka msu çdo hile...

sigurisht ,, hunda perpjet i ka fajet ,, e kshu me rradh ,,
Zhigooo zgjuarsia jone ka qene e thekshme qe ne fillimet tona ne kete forum! hahahahaha.
ah u plakemmm. :p

Per temen;
Zhigo e paska shpjegu shume bukur siper!
Do shtoja,ne duhet te dime qe ekzistojme ne kohe,dhe duhet mesuar se si te shfrytezojme kohen pozitivisht!
Une s`dua ta pranoj qe di vec nje gje,noo di mjafte gjera,qe mua me ndihmojne te bej nje jete te qete dhe me shije pozitive!
Per mua kjo eshte dija ime!
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top