• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Lauri

Anunnak
Në përpjekje për të përcaktuar kohën e saktë të namazit të ikindisë, shkencëtarët turq kanë zbuluar trigonomtrinë …اka është trigonemtria?

Me zhvillimin e astronomisë dhe themelimin e observatorëve në vitet 800-ta, shkencëtarët i janë kthyer llogaritjeve matematikore.

Trigonometria është zbuluar në vitet 900-ta, ndërsa bazë e saj kan qenë mu këto kalkulime.
Tre = 3
Trigonos = trekëndësh
Metron = masë

Trigonometria është dega më e rëndësishme e matematikës.

Kush e gjeti i pari trigonometrinë?

Zbulues i vërtetë i trigonomtrisë ishte Muḥammad ibn Jābir al-Ḥarrānī al-Battānī, i cili jetoi mes viteve 858-929. Astronomi dhe matematikani i mirënjohur i asaj kohe, Battani lindi në vendin Battan, që i takon rajonit Harran, në zonën Sanliurfa. Pasi shumica e veprave të tij janë përkthyer në gjuhën latine, në perëndim është i njohur edhe si Albatagnus ose Albategni.

Jancgues Risler, profesor në Institutin e Parisit, me bidnje të plotë thotë se zbuluesi i trigonometrisë dhe funksioneve trigonometrike, çfarë përdoren sot, është Battani dhe se ai në të vërtetë ishte njeriu prej të cilit bota perëndimore kanë mësuar trigonometrinë.

Nga ana tjetër, Profesor Philip K.Hitti, thotë se matematikanët perëndimorë për tangensin kanë mësuar pesë shekuj pas Battanit.

Henry Charlers, në prezantimin e tij, tha se Battani është personi i parë që ka përdorur termet sinus dhe kosinus, duke shpjeguar se ai këto i ka zhvilluar gjatë llogaritjes së orës diellore dhe i ka quajtur hije të zgjatura, ndërsa lidhja e tyre me gjeometrinë moderne paraqet diçka që ne e njohim si tangens.

Metodat teknike në matematikë dhe trigonometri të cilat i ka zhvilluar Battani, janë shfrytëzuar nga shkencëtarët si Koperniku, Kepleri, Tycho Brahei dhe Galileo.

اka e lidh trigonometrinë me namazin e ikindisë?

Trigonometria, e cila doli nga llogaritjet të cilat janë bazuar në nevojat e astronomisë, zhvillimin e saj ia ka borgj përcaktimit të saktë të kohës së namazit të ikindisë.

Turqit duke u përpjekur që matematikisht ta përcaktojnë kohën e namazit të ikindisë përmes kalkulimeve të detajuara mes Tokës e Diellit, në një masë të konsiderueshme kanë zhvilluar trigonometrinë.

Gjatë gjithë këtyre aktiviteteve, astronomët turk kanë qenë ata që kanë kaluar nga trigonometria planare në atë sferike.

Trigonometria në atë kohë është quajtur “Musellas”./islamgjakova/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Kete me namazin e Ikindise e kam lexuar ne arabisht/anglisht vetem, shqip qenka perkthyer !
 
Pe: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Nuk e ve ne dyshim vertesine e ketij lajmi, e vetmja gje qe dua te them është se turqit ne ate kohe nuk ishin dhe nuk jane akoma sot faktor percaktues si komb ne ate rajon, aq me shume qe sipas lajmit zoteria i nderuar paska qene nga sanliyrfa qe ka qene, është dhe do mbetet toke kurde me banues ekskluzivisht kurde.Nuk po kerkoj polemika e debate, thjeshte po them qe jo domosdoshmerisht zoteria ka qene TURK duke pasur parasysh qe si atehere edhe sot turqit si turq te vertete kane qene e jane pakica ne anadoll e me gjere
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Kjo teori e Trigometrit i ka rrenjet te pakten qe 4000 vjet te vjetra ne perdorim tek babilonezet.
Nuk po ve ne dukje kete kohe (4000 vjeçare)me tabelen argjiloze qe quajtur Plimpton.
As shek. VI para krishtit, teoremat e trekendshit perodreshin ne Indine e asaje kohe.
As ne shk II para Krishtit me Nicea (grek, ti themi iliro-shqiptar) i cili ishte ne gjendje te zgjidhte cdo problem te trekendshit
Nuk po ndalem as tek Tolomeo(ne foto, shek II) qe heq cdo lloje dyshimi ne teorite e trigometrise te koheve antike.
Por po ndalem tek Ariabhata (Indi) i shek V, [pak para lindjes se Muhametit-Profet, pra perpara islamit].
Aryabhata, matematikant, astronom, astrolog i cili e ka modernezuar funksionet e trogonometrise. Mertitat e trigonometrise i perkasin kembe krye dietarve idian. Me pas ne shek. VIII jane perkthyer edhe nga myslimanet, duke i dhene një hap me tej precizioni, nga 2 shifra pas presjes dhe 8. Per te cilet mburren duke ja dhene meritat e shpikjes islamit si fe.

Po ndalem ketu ne kete perjudhe per te mos kaluar ne kohet e pas-islame, per te mos i dhene akoma një modernizim te metejshem te trigonometrise ne Europe si: Valentin Oto shek 16, Leonardo Eulero shek. 17, Brook Taylor, James Gregory e Kolin Maklaurin qe kane influencuar pa mase ne seri trigonometrie deri ne infinit n. pas presjes.

Nqs piramidat e Egjyptit u ndertuan me keta teori, shekuj a mijra vite para islamit, e turqit ishin akoma gjysem majmun, çfarë ju ngelet atyre kjo shpikje???

ps. permbledhje by lauri

 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

duke ja dhene meritat e shpikjes islamit si fe.
Islami nuk është fe e shpikjes lool. I ngaterron gjerat ti keshtu, ke qejf shume. Islami ben thirrje per t'kerkuar dituri, i kushton rendesi te madhe diturise (gjegjesisht Kur'ani). Askujt nuk i humbet merita per shpikjet qe jane bere. Ata gjysem majmunet qe i quan ti, njerezit e kategorise tende kane qene argat te majmuneve atekohe .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Shoket e tu kaokaz Ado, nuk ishin ulur akoma nga pema, dhe ne Arabi nga pjelli islami kishte me shume kamel se beduin ..;) kur bota per rreth me shkencat e saje ne te gjitha drejtimet po lulezonte. Po mahnisin shkencen moderne edhe sot ata perparime te dijeve, nderkohe qe ju mburreni duke pervetsuar dijet dhe shpikjet e te tjerve.
Kjo i perket trigonemetrise ne teme, ekzistonte perfecioni i gjeometrise dhe matematikes para islamit dhe beduineve..;)
Kjo është shpikja nga teknologjia moderne e kohes faraonike, dhe e pa besueshme duke e pare vetem ne grafite murale, Por ja qe ndodhet materialisht edhe ne muzeume..;) DRITE ELEKTRIKE..:)
Kjo formule gjindet ne natyre gjithandej, mjafton qe njeriu te hap syte dhe sheh Zotin, krijuesin e saje..;)

Numri i arte i Zotit..;)
http://www.forumivirtual.com/bindje...umri-zoti-perdori-per-krijimin-e-botes-49242/

KY është SHKATRRIMI I JUAJ QE KENI NGA UNE
 
Last edited by a moderator:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

oj laura ! ty te kam than shum here mi goce qe din me ja ba qefin vetes e me ja ba rrafsh vetes ! tash historia e botes është shum e thelle ! por gjdo Pejgamber ka thirr me besu Allahun prei krijimit te njerzimit ! pra edhe ne kohen e faraonave ka pas muslim ! pra ka pas Pejgamber te Zotit qe kan besu Allahun kan thirr me besu vetem Allahun keshtu qe ka pas edhe ne ato kohera musliman te dijes ! qe ato mesime i kan marr nga Pejgamberet e Allahut , kurse Pejgamberet i kan marrur mesimet nga Allahu. Pastaj te flasim per me vone nga Pejgamberi i fundit Muhammedi s.a.w.s dhe libri i fundit Kur'ani ! ne Kur'an gjindet gjdo gje e "zbuluar" nga shkenctaret koheve te fundit normal me një shppjegim me ndryshe ! edhe kjo "big bengu" gjindet ne Kur'an por i shpjeguar pak me ndryshe por qe e ka te njejtin kuptim e gjdo gje qe na rrethon ! pastaj zbulimet e muslimaneve me Kur'an jan te pa numerta ti sot jeton me ato ne te gjith jetojm me ato , shiko kur europa ishte ne erresir dhe hanin njeri tjetrin dhe sdinin as librat e tyre ti lexonin ishin muslimanet te spanjes qe jua perkthenin librat e tyre ! shiko laura po te mos ishin Muslimanet ! ti sot ndoshta do haje bar ! por sic ta ceka ne fillim po te them prap mos ja bej qefin vetes :D
 
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

O Lauri pse i ngaterron muslimanet me matematike? per muslimanet ka mendu allahu
ndaj dhe keta sduhet te bejne shum llogari....pse keta e kan fajin qe skane me shume dije?
i mjafton te bazohen ne kuran,dhe jo me tej!!!

Ps: nuk e shef sa deshire kane te mesojne ne shkence!!
per një gje duhet tja dime per nder ne te gjitha postimet e tyre,jane teper open mind
:))
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?Shfrytezojeni diten e diele ne pushim, jo në ngaterresë te panevojë.

Jeni per çudi në biseda... Ndoshta një dite do tju tregojne edhe ne MSN :)


E dijme bukur çka dmth musliman te jesh....dhe e dijme çka na mëson Kurani dhe Islami:

Me mësu cdo gjë qe është e mirë,
Mos me hy ku nuk te takon,
Kojshiun me lanë te qetë, etj ka shumë........
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

O Lauri pse i ngaterron muslimanet me matematike? per muslimanet ka mendu allahu
ndaj dhe keta sduhet te bejne shum llogari....pse keta e kan fajin qe skane me shume dije?
i mjafton te bazohen ne kuran,dhe jo me tej!!!

Ps: nuk e shef sa deshire kane te mesojne ne shkence!!
per një gje duhet tja dime per nder ne te gjitha postimet e tyre,jane teper open mind
:))
hahaha po mos te ishin arabt musliman sot ti nuk kishe dit me i llogarit sa pizza ke per ti pergadit ! :D numrat si quhen ndryshe !? numra arabik apo ! :D
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

O Lauri pse i ngaterron muslimanet me matematike? per muslimanet ka mendu allahu
ndaj dhe keta sduhet te bejne shum llogari....pse keta e kan fajin qe skane me shume dije?
i mjafton te bazohen ne kuran,dhe jo me tej!!!

Ps: nuk e shef sa deshire kane te mesojne ne shkence!!
per një gje duhet tja dime per nder ne te gjitha postimet e tyre,jane teper open mind
:))
i nderuar muslimanet te lajne ne gjume per cilendo shkence qe ke deshire sidomos ty. ta mesojne matematiken qe habitesh te mesojne per elektricitet qe te duket se po flasin per hene , te mesojne per teologji qe kurre veshet e juaj nuk kane degju. andaj kujdes mos i pergjitheso gjerat se je shume gabim . ne kete forum ke anetar musliman qe i takojne lamive te ndryshme dhe ta dijsh i nderuar mund te jene mesus per ju. por ekziston një fakt qe muslimanet nuk dalin e te krenohen me ate qe All-llahu ua ka dhene nga dija por kur kerkohet nga ata ata e japin kontributin. nese te intereson te dijsh me shume per muslimanet ne forum pyet dhe secili te tregon ciles lami i takon. mos u mundohuni ta ulni dike sepse me ate veprim do te dilni qe ju veten tuaj e keni ul.
se gati harrova mos mendo i nderuar qe muslimanet dijne vetem per fe , fene e kane ne një rend me dijen per lamite tjera.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

O Lauri pse i ngaterron muslimanet me matematike? per muslimanet ka mendu allahu
ndaj dhe keta sduhet te bejne shum llogari....pse keta e kan fajin qe skane me shume dije?
i mjafton te bazohen ne kuran,dhe jo me tej!!!

Ps: nuk e shef sa deshire kane te mesojne ne shkence!!
per një gje duhet tja dime per nder ne te gjitha postimet e tyre,jane teper open mind
:))
Po më vjen keq që ke perdorur gjeneralizime të tilla, dhe më shumë më vjen keq që është një fushatë gjithandej ndaj Islamit dhe muslimanëve thuajse jemi aq të keqinjë. Gjithsesi shkenca nuk ka kufij të saj sepse sa më shumë që meson aq më pak e kupton që di, mjer ata që mendojnë me mendjemadhësi se i dijnë të gjitha. Në ketë forum ka herë kam mesuar shumë gjera madje edhe menyrën e mirë të të debatuarit dhe kulturën që dikur tregohej, në kohet të ketij forumi, jo që unë kam debatuar por më shumë kam mesuar e lexuar, madje me endje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Shkencat arabe kane burimet nga Kurani. Pa me thoni ju se cila shpikje është bere ne Bote duke lexuar një liber te vetem. Ju mbyti budallalleku njerz.

Keshtu kujtoni se do ju hyje gje ne koke juve???Shkencat e Profetit ne mjeksi; jane një perzirje e urines me qumshtin e kameleve. Ka plot hadithe me mesimet e Muhametit mbi dobite e urines. dhe per kete sot është një biznes ne rritje; 20 euro /L nqs kameli është virgjer, dhe 5 euro/L kur kameli nuk është virgjer.
Nuk po bej ironi, por e vertete!

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

hahaha po mos te ishin arabt musliman sot ti nuk kishe dit me i llogarit sa pizza ke per ti pergadit ! :D numrat si quhen ndryshe !? numra arabik apo ! :D
Nuk e merr dot vesh ti te verteten nqs lexon vetem Kuran ti lol

Numrat e sotem jane europian. NDONSE, quhen numrat arab nuk kane lidhje me arabine..;) Numrat quhen arab se europa i mori ne Afriken e veriut duke i quajtur numra arab, pasi njerzit identifikoheshin nepermjet religjonit. Keta "numrat arab" ne fakt jane numra indianEdhe një here ju kapa, ty edhe ate te ndriturit qe te beri like. te dyve me një gure.
Lexoni libra te tjere jasht Kuranit se ju mori ne qafe lol
 
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ado shiko filmin udha e shkronjave lol
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Keshtu kujtoni se do ju hyje gje ne koke juve???
Baje dertin ti se cka na hyne ne koke :D


Xhon Uilljam Draper ne "Zhvillimi Intelektual ne Evrope"

"Duhet te tregoj me keqardhje menyren sistematike me te cilen letersia evropiane ka vazhduar te nxjerre jashte veshtrimit detyrimet tona ndaj muhamedaneve. Sigurisht qe keto detyrime nuk mund te fshihen me. Padrejtesia e gjetur ne zemerimin fetar dhe ne mendjemadhesine nacionaliste nuk mund te vazhdoje perjetesisht. Arabet kane lene pershtypjet e tyre intelektuale mbi Evropen. Ata i kane shkruar ato ne qiell dhe cdokush qe lexon emrat e yjeve mund t'i lexoje ato.
Orientalisti Francez Dr. Gustav Lebon

"Duhet te sjellim ndermend qe asnje shkence, as ajo e kimise as ndonje shkence tjeter, nuk është zbuluar papritmas. Arabet kishin vendosur 1,000 vjet me pare laboratoret e tyre ne te cilat ata kryenin eksperimentet dhe publikonin zbulimet e tyre pa te cilat Lavoisier (te cilit i jepet merita si themelesi i kimise) nuk do kishte qene i afte te prodhonte asgje ne kete fushe. Mund te thuhet pa patur frike per ndonje kontradikte se duke i patur borxh kerkimeve dhe eksperimenteve te shkencetareve muslimane, kimia moderne erdhi ne ekzistence dhe prodhoi rezultate te medha ne formen e zbulimeve te medha, elektricitetin, telegrafin, telefonin, radion, fotografie, kinematografine dhe keshtu me radhe."


p.s.

Ju vetem qejfin vetit mund t'ja beni, asgje me shume. Une ty mund te te falenderoj shume qe hap tema te tilla, sepse po behesh shkaktar qe te dallohet I dituri nga Injoranti :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Arabia ne kohen e Muhametit ishte e perbere tribu,pagan, ebrajke, te krishtere, dhe trubu (..)e idhujve te qebase ku bente pjese edhe Profeti.
Shkrimin dhe leximin arab e shpiken te krishteret (babe e bir) rreth shek. V. Fale tyre u be e mundur te shkruhet edhe Kurani me vone. Po nga dreqin dolen kaq te zgjuar beduinet me shpikje qe pretendoni.

Ne shek. XV vendet e islamizuara, si Turqia, perdornin akoma plumbin per ene kuzhine, nderkohe qe ne Europe kishte kohe qe e dinte demin qe krijonte tek njeriu.

Spitalin e pare ne bote ne Bagdat, ndose ishte islamizuar nga arabet, per te cilin ju mburreni, është hapur - nga një i krishtere Nestorian.

një shkolle mjeksie me nivel është themeluar Gundeshapur ne Persi — nga krishteret Assiri.

Huneyn ibn-Ishaq (809-873), perkthej ne gjuhen sirjane mjaft dokumente te Aristotelit, Galeno, Platone e Ippocrate. Me vone i biri i perkthej ne arabisht. Edhe keta ishin te krishtere.

Edhe te ktishteret sirian si Yahya ibn ‘Adi (893-974) perkthej ne arabisht, dhe ka shkruar edhe ai vete materjale filozofije si "riforma morale". Edhe studenti i tij, i krishtere, Abu ‘Ali ‘Isa ibn Zur’a (943-1008), perkthej Aristotelin dhe te tjere filozof ne gjuhe sirjane dhe arabe.

E vertete, nuk duhet ti humbet puna dhe dija e disa matematikant qe kontribuan ne një hap te metejshem ne algjeber etj si Abu Ja’far Muhammad ibn Musa Al-Khwarizmi (780-850). dhe e ndonje tjetri. POR, nuk duhet te humbet as puna e qindra e qindra te pionerve te shkencave te fushave te nryshme. Dhe nuk duhet kurrsesi ti mbeshtetet një libi si Kurani.

Ju i merrni te gjitha meritat dhe i vendosni mbi Kuran, vetem se keta vende ishin te pushtuara nga islami.
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Dhe nuk duhet kurrsesi ti mbeshtetet një libi si Kurani.
Ty te dhemb ketu, mos fol me shume. Askush se humb kontributin e jo-muslimaneve ne lemi te ndryshme shkencore. Muslimanet i kane kushtuar rendesi te madhe sepse edhe vet Profeti Muhammed a.s i ka keshilluar qe ta kerkojne diturine, e te mos flasim per Kur'anin qe nxit per kerkimin e diturise.

Laur, te dhemb ty apo jo, po deshe edhe tranohu e mend le t'dalin nga koka, me vjen keq. E tere bota sot e quan "Civilizimi Islam" apo "Civilizimi Arab Islam", madje edhe dokumentare ke nga jo-muslimanet si ai nga BBC, "Kur muslimanet sunduan Europen".

Sorry, po shkel gjith n'drras t'kalbt :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ai civilizimi yt islam është një pike uji ne dete, ju e ktheni ne te kundert.
Nuk e moret vesh akoma qe jeni ne vitet e mije-vjecarit te pare me dije dhe me trute e kokes. Mjafton te ndiqni aktualitetin sa civil qe jeni.
Sa per shkencen arabe, ta tregojne hadithet. Urine me qumesht, mjaft aktuale sot ne vendet e origjines se Muhametit...;)
Nuk po hy me thelle ne jeten private te Muhametit, nga etja gruaja 1° e te cilit i kishte pire urinen e Muhametit qe bente naten dhe e mbante nen shtrat ne një ene. "Ti nuk do keshe kurr dhimbje stomaku " i tha Muhameti.. ! kjo është mjeksia arabe e derguar nga Allahu!?!

ps. te te pelcasin trute dhe syte ty, keto gjera i din nqs je klerik islam.
une nuk po shpiku asgje
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Per te folur rreth mjekesise Islame, duhet t'kesh kapacitet, gje qe ty t'mungon, ndaj sjell pjeserisht gjera, sa per t'shkaktuar huti tek pjesa tjeter qe s'dine apo s'kane lexuar/ndegjuar. Loverit s'i pelcasin syte kurre, e as trute o Laur, a e din perse ? Sepse une besoj se jam ne rruge te duhur. Fakti qe te citoj ty, nuk e bej se e meriton (është humbje kohe me ju), por e bej per hire te anetareve tjere qe ti mundohesh t'i hutosh. Ke pyetur veten ndonjehere, ca arrita deri sot ? Sa anetareve ua nderrove bindjen/mendimin per 1 x ceshtje Islame ? Ketu është dallimi. Une postoj qe t'ua sqaroj, ti poston per te ulur Islamin. Mos harro, ke perpara 1 tren, qe ka per t'bere trosha t'bukes sa here qe i del perpara :plazh:

Profesor MOOR:

"Kam kënaqësinë që marr pjesë në shpjegimin e vargjeve kur'anore dhe thënieve të Muhammedit a.s., që flasin mbi krijimin e embrionit. Jam plotësisht i bindur, se këto fakte, Muhammedit i kanë ardhur nga Zoti, sepse këto informacione shkencore, shkenca i zbuloi kohët e fundit pas një pune shumë të lodhshme. Dhe ky është fakt bindës për mua, se Muhammedi është i dërguari i Zotit."


Njerezit me fame boterore e kane thene ate qe është dashur te thuhet. Me gishterinje i numeron kundershtaret e kesaj :cool:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ti do muhabet or njeri, pa koka e myslimaneve nuk mbushet dot me dije se keni te shpuar pikerisht nga Kurani.

Pike se pari Kurani është shkruar gati 2 shekuj pas vdekjes se Muhametit. Nderkohe kalifet kishin kohe te mblidhin materjale per te plotesuar ate liber, ndose ka edhe disa prralla femijesh.

Ti do te flsesh per gjera mikroskopike, dhe anatomine e njeriut????

Kjo foto flet me teper se i gjithe Kurani. Rrrofte civilizimi Egjyptian, dhe bibloteka e Aleksandrise..;)
është vulgare, por kur flitet per shkence pranohet!!Nuk ka asnje dyshim........Ketu duket SPERMATOZO me bishtin qe ka. DHE KJO NUK MUND TE DUKET PA MIKROSKOP. Nga e dinin Egjyptianet kete????
Rrofte Egjypti me Bibloteken e saje te Aleksandrise..;)/Hajt tung. me gjithe embrionin ne kuran
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Nderkohe kalifet kishin kohe te mblidhin materjale per te plotesuar ate liber, ndose ka edhe disa prralla femijesh.
Te thash edhe me heret, Qejfin vetit mund t'ja bejsh 24/7 ! Keto foto i poston ti, sepse n'forum cifti yt i perbin keto. Do kishin qeshur, po ti kishte paraqitur dikush ne një tubim shkencor lol

Ja edhe 1 per fund, sepse po kenaqem kur po i rilexoj me zemer keto :D

Arnold dhe Guillaume ne "Trashegimia e Islamit" mbi Shkencen dhe Mjekesine Islame

"Duke pare mbrapa ne mund te themi se shkenca dhe mjekesia islame pasqyruan driten e diellit helenik, kur dita e tij kishte mbaruar, dhe ato ndricuan si një hene, duke i dhene drite nates me te erret te Evropes Mesjetare; disa yje te shndritshme i dhane driten e tyre dhe kjo hene dhe keto yje u veniten nen lindjen e një dite te re - Rilindjes. Meqenese ato kishin pjesen e tyre ne drejtimin dhe prezantimin e kesaj levizjeje te madhe, mund te thuhet qe ata jane akoma me ne."


Tung tung :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ky budallek te mori ne qafe, lexo se c'thone te tjeret per ty. Nga qe nuk e njeh veten prandaj.

një vizatim te perkryer te anatomise ne një marredhenje intime
Edhe Leonardo da Vici ka lexuar kuran.

 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ky budallek te mori ne qafe, lexo se c'thone te tjeret per ty. Nga qe nuk e njeh veten prandaj.
Ja edhe një SHOT ca thone per ne :D

John J. O'Connor dhe Edmund F. Robertson në librin e tyre MacTutor History of Mathematics archive shkruajnë:

"Hulumtimet e tanishme pikturojnë pikturë të re të borxhit që ne i kemi matematikës Islame. Papritmas, shumë ide për të cilat më herët mendohej të jenë koncepte të reja brilante nga matematikanët evropianë të shekullit të XVI, XVII dhe XVIII, tani dalin të jenë ide të matematikanëve myslimanë/arabë gati katër shekuj më të hershme." (^ John J. O'Connor and Edmund F. Robertson (1999). Arabic mathematics: forgotten brilliance? MacTutor History of Mathematics archive. )
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Per ate vendet islamike jane ata me te zhvilluarit, apo bene një ndere perendimit duke i dhene diturine dhe ngelen pa gje ne koke per vete...lol

Ne vitin 1920 mbreti i pare i Arabise kishte pallatin e tij te bere me tulla te pjekura ne diell (e vertete)

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

E sheh dallimin o i gjore ! Une te sjell fakte, ti sjell vizatime, foto etj etj :D - është vertet qesharake menyre se si debaton.

Do tjera ? Ja edhe një tjeter goditje mu ne mes te ballit lol :

Prof. Viktor Robinson i cili, në kontekst të paraqitjes dhe krahasimit në mes civilizimit islam në Andalusi thote:

Kordova ishte e ndritur me drita të shumta, deri sa europa ishte e dyndur nga papastërtia, Andalusia ka qenë model i pastërtise; deri sa europa ka qenë mishërim të ndytësisë, Kordova ka pasur në disponim ne mbi 1000 banjo bublike; deri sa europa ka ecur nëpër baltë, Kordova ka pasur rrugë të shtruara me pllaka dhe trotuare; deri sa paria europiane nuk dinin të nënshkruanin, fëmijet e arabëve shkonin nëpër shkolla. Në atë kohë, kur edhe priftërinjtë të cilët ishin të paarsimuar, me vështërsi të madhe i lexonin librat e kishave, njerëzit e shkencës në Kordovë kan ngritur bibloteka numri i të cialve ishte i madh.
Nga civilimi Islam ne EUROPE
Tung tung :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ti po sjell aforizma lol faktet rrine ne krah tjeter

Te gjithe jeni njesoj si te klonuar..;)

ps, lexo edhe komentin poshte te një vellau mysliman si ti

 

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Une e di qe e kane shpik egjyptianet dhe babilonasit trigonometrine..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Perseri po vertetohet si cdohere ajo qe kam thene se ti i ngaterron gjerat, e ke stil t'vecant, kur nxinesh ne MAT, kercen nga një dege ne degen tjeter (sigurisht, se e beson teorine e Majmunit Darwin lol :p). Lideri fetar është tjeter, shkencetari tjeter. E sheh sa qesharake është menyra si debaton :D? Sjell foto, komente, perderisa une ta mbushi gojen me fakte dhe fjale nga njerezit me fame boterore. Merr mesim, se u bere plak me krroqe lool:


Nga: Dr. Laurence Brown !
 
Top