Toscana, nje Parajse e vertete.

Lauri

Anunnak
Toscana, mes tokes dhe ParRrajses.
Toka qe rriti poetin, shkenctarin, njeriu gjenial me talent universal Leonardo Da Vinci. Skulptorin, arkitektin,poetin dhe protagonisti i Rilindjes italiane Michelangelo Buonarroti. Nje nga familjet me me fame dhe principeshe por dhe gjithe Europen, i 'Medici. Familja me protagoniste jo vetem per historine italjane, por edhe ate europiane per 3 shekuj me rradhe. Familja qe i dha Vatikanit 3 Pape, dhe 2 mbreteresha Frances. Familja qe gezon edhe sot nje respekt dhe fame per hovin qe i ka dhene vendit gjate shekujve ne art, kulture, ekonomi, arkive me doreshkrime dhe plot gjera te cmuara qe pasurojne muzeumet e Firences duke e bere ate kryeqytetin europian te rilindjes se saje.
Kjo eshte Toscana, toka etruske.FB_IMG_1572862974571.jpgFB_IMG_1572862966617.jpgFB_IMG_1572862958389.jpgFB_IMG_1572862982632.jpgFB_IMG_1572862998551.jpgFB_IMG_1572862995673.jpgFB_IMG_1572863004548.jpgFB_IMG_1572863001521.jpgFB_IMG_1572863011049.jpgFB_IMG_1572863014040.jpgFB_IMG_1572863023427.jpgFB_IMG_1572863020356.jpgFB_IMG_1572863030144.jpg
Di Lauri.
Tema vazhdon.
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Ciao @NeVertiti
Opcioni i modifikimit postimit (personal)per ne fukarenjt nuk keni mendu e??
Me dalin nga tastiera e cel ne italisht ca fjale tek tuk .?
 

Didi

C'est la vie.
Ciao @NeVertiti
Opcioni i modifikimit postimit (personal)per ne fukarenjt nuk keni mendu e??
Me dalin nga tastiera e cel ne italisht ca fjale tek tuk .?

Titullin e redaktova une, se mungonin ca germa. Ke vetem disa minuta kohe, diku rreth 5/7 sic ka qene gjithmon. :)
Nqs do te modifikosh dicka tjeter thuaj.
 

Lauri

Anunnak
Titullin e redaktova une, se mungonin ca germa. Ke vetem disa minuta kohe, diku rreth 5/7 sic ka qene gjithmon. :)
Nqs do te modifikosh dicka tjeter thuaj.
Flm Didi
20191104_122350.jpg
 

Lauri

Anunnak
Groseto
Province of Grosseto
Pitigliano lauri ishte mrekulli
Ndjeke kete teme se do postoj edhe gjera te tjera. Heren tjeter do na ngelesh ketu ne Toscana pergjithome m duket ?
Aty afer Grosseto Siena mjaft banjo natyrore llixha ?? relax total. ?
 

ltea

Anëtar i ri
Hajde jeshilllek hajde

urraaaaaa
 

Ketrush

Anëtar i ri
Toscana, mes tokes dhe ParRrajses.
Toka qe rriti poetin, shkenctarin, njeriu gjenial me talent universal Leonardo Da Vinci. Skulptorin, arkitektin,poetin dhe protagonisti i Rilindjes italiane Michelangelo Buonarroti. Nje nga familjet me me fame dhe principeshe por dhe gjithe Europen, i 'Medici. Familja me protagoniste jo vetem per historine italjane, por edhe ate europiane per 3 shekuj me rradhe. Familja qe i dha Vatikanit 3 Pape, dhe 2 mbreteresha Frances. Familja qe gezon edhe sot nje respekt dhe fame per hovin qe i ka dhene vendit gjate shekujve ne art, kulture, ekonomi, arkive me doreshkrime dhe plot gjera te cmuara qe pasurojne muzeumet e Firences duke e bere ate kryeqytetin europian te rilindjes se saje.
Kjo eshte Toscana, toka etruske.Shiko fotografinë 1699762Shiko fotografinë 1699763Shiko fotografinë 1699764Shiko fotografinë 1699765Shiko fotografinë 1699766Shiko fotografinë 1699767Shiko fotografinë 1699768Shiko fotografinë 1699769Shiko fotografinë 1699770Shiko fotografinë 1699771Shiko fotografinë 1699772Shiko fotografinë 1699773Shiko fotografinë 1699774
Di Lauri.
Tema vazhdon.
:)
 

Lauri

Anunnak
Toscana: 54 vende qe nuk duhet ti humbesh.;)


 

Lauri

Anunnak
Groseto
Province of Grosseto
Pitigliano lauri ishte mrekulli
Mos me thuaj qe nuk ke qene tek uijvara e Mullirit ne Terme di Saturnia 10 min me makine nga Pitigliano :)


15/16/17 nentor prenotacioni ne agriturizem
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Torre Di Guinigi - Lucca.
E ku tjeter pervecse ne Toscana
Kulla e shek 14' me 7 lisat e saje ne lartesine 44m, pronari i saje ishte Paolo Guinigi, nga merr edhe emrin Kulla, ishte nje nga me te pasurit ne Europen e asj kohe. Lisat kane lindur "aksidentalisht" vetevetiu, gje qe e ben me interesante viziten e 300'000 personave ne vit.
W Toscana.
FB_IMG_1573107656216.jpg
FB_IMG_1573107648117.jpg
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Torre Di Guinigi - Lucca.
E ku tjeter pervecse ne Toscana
Kulla e shek 14' me 7 lisat e saje ne lartesine 44m, pronari i saje ishte Paolo Guinigi, nga merr edhe emrin Kulla, ishte nje nga me te pasurit ne Europen e asj kohe. Lisat kane lindur "aksidentalisht" vetevetiu, gje qe e ben me interesante viziten e 300'000 personave ne vit.
W Toscana.
Shiko fotografinë 1700032
Shiko fotografinë 1700033
Eshte nice...
Per mos te folur per guzhinen .... e veren ..
 

Lauri

Anunnak
Erdha sot tek Terme di Saturnia ne Toscana, te kaloj kete fund jave si ma deshi qefi.
Nuk po shqetesohem se me shkoj rruga bosh. Por po trishtohem jashte mase per shkatrimin e kesaj perle natyrore qe vete natyra e prishi. Me reshjet e dendura pa pushim te ketyre diteve. ??????????????????????????
1 Saturnia-kQqG-RdBn69z6g1O2sFmNig623LI-590x445@Corriere-Web-Sezioni.jpg81-screenshot-20191115-191804.jpg
 
Top