• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Te bukura per tu lexuar

bella

Anëtar i Nderuar
Diten qe me the se me doje,nuk ishte një dite e zakonshme:lekundesha si një gushkuq i pikturuar bojedeti dhe uleria nga hena.
(Claudio Siciliano)

Ki qellimin perpara teje ne cdo hap qe ben.
Ti deshiron lirin dhe nuk duhet ta harrosh kurre.
(Anonim)

Ne një shpirt apsolutisht te privuar
nga mendime dhe emocione
As tigri s'gjen vend
per kthetrat e tij
(Anonim)

Te gjithe kafshet s'besojne njeriun,dhe se kane gabim
por kur me pas është i sigurte se nuk është i kercenuar nga ai,besimi
i tyre behet kaq absolut saqe duhet te jesh një barbar
per ta perdorur
(J.J Rousseau)

Te dobtet nuk mund te jene te sinqerte

(Francois de la Rochefoucauld)

Une nuk e di pse erdha ne jete,as si,as sdi çfarë është bota
dhe as çfarë une vete jam.
E nese une vrapoj ta hetoj, me kthehet ne një injorance
gjithmone e me te frikshme.
(Ugo Foscolo)

Djelmoshat jane te forte.një here pashe një djalosh dhe i dhurova një
portokall.E ema e tij e tha: "Si thuhet zoterise"? Djaloshi me pa dhe tha : " Qeroje".
(Bill Barner)
 

bella

Anëtar i Nderuar
E bejme keshtu: "Ti shko lart dhe shtrihu ne krevat"
Dhe nese një ore nuk kam ardhur,fillo pa mua"
(Talullah Bankhead)

Lexova ne gazete se cigarja te ben keq.
Keshtu qe menjehere s'lexova me gazeta.
(Anonim)

Vetmi ne grup.Ne te gjithe aktivitetin tend jashte,
qendro brendesisht i lire.Meso te mos lejosh
te identifikosh veten me asgje cfaredo.
(Anonim)

është gjithmone dikush qe kerkon një shok.
por asnje nuk shqetesohet te jete.
(Anonim)

Pakenaqesite jane sherbyes te erret,te urryeshem,kunder te cilat
luftohet,mbi te cilin dominimi bie cdo dite e me shume
sherbyes te tmerrshem,ta pazvendesueshem,dhe qe ne rruge nentokesore
na cojne tek e verteta dhe tek vdekja.
(Marcel Proust)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Uji i burimit i thote njeriut: "Une jap ujin tim per asgje ne kembim,pelegrineve qe ndalojne ketu te etur e te lodhur.Bej ti te njejten me vellezerit e tu; bej mire te gjitheve,dhuro ate qe ke tjetrit,me lehtesim dhe zemer dhe pa kushte;mos u kerko njerzve ne kembim te mira dhe as miresi,as shperblim,meso te jetosh vetem ne gezimin e te mires tende".

(Lev Tolstoi)

Para martese,mbani syte hapur.Pas,mbyllni një...
(Franklin)

Njeriu i madh është ai qe nuk humbet zemren e tij femijnore.
(Meng-tzu)

Njerzit thone se duan te verteten,Ne relitet duan vetem shpjegimet.

(H.de Montherland)

Gjeja me e larte qe qenia njerezore mund te dhuroje mbi kete toke nuk është dashuria e nxehte dhe pasionale qe mund te transformohet ne urrejtje,por dashurin te transformuar ne miqesi,qe behet kaq mireqenie dhe e qendrueshme.

(Zenta Maurina)
 

bella

Anëtar i Nderuar
"Vetem budallenjte nuk kane dyshime"
"Je i sigurte?"
"Nuk kam asnje dyshim!"
(L. De Crescenzo)


Tre persona ishin ne pune ne një kantier,kishin te njejten pune,por kur
i pyeten,pergjigjet e tyre ishin te ndryshme. "Thyej gure" u pergjigj i pari. "Punoj per te jetuar" pergjigjet i dyti. "Marr pjese ne ndertimin e një katedrale " thote i treti.
(Peter Schultz)

Martesa: kushtezim i një komuniteti te vogel,e perbere nga një padron,një padrone dhe dy skllever; ne te gjithen e saj,dy persona.
(Bierce)

Besoja se isha një dashnore e shkelqyer,derisa zbulova qe ai ishte me azem...
(Anonime)

Ka vuajtje qe germojne ne personin si vrimat e një flauti,dhe zeri i shpirtit del melodioz.
(V. Brancati)

Disa e mbajne veten perfekt vetem sepse jane me pak kerkues ndaj vetes.
(H. Hesse)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Kush dashuron irriton gjithmone ate qe nuk dashuron.Perkedheljet nuk jane te hollat(leke) e dashurise,por monedhat me te rralla te dashurise.

Preferoj te jem e palumtur me ty sesa e palumtur me te tjere.

Ne bote ka gjera me te medha se fjalet,dashuria nuk flet.

Nese jeta është një drake,grate jane embelsira.

Oreksi formidable është masa e emocinit.Nese je i eksituar ke një aktivitet te madh molekular dhe një konsum i tille kerkon edhe riintegrimi.Prandaj dhimbje te medha dhe gezime te medha jane te shoqeruara nga uri e thelle dhe jo mungese oreksi si ne romaxa

(Doyle)

 
Last edited:

bella

Anëtar i Nderuar
Ferri nuk është kurre aq i shfrenuar sa një grua e ofenduar (Shakespeare).

një nate seksi është një liber i lexuar me pak.

Me një grua është e veshtire te jesh i lumtur,nese ajo nuk është e tille.

një dashuri imagjinare është shume here me mire se një dashuri reale.Te mos besh seks është shume eksituese.(Warhol)

Ne marredhenie cifterore është e nevojshme te ecesh krah per krah dhe jo ball per ball.

Poshte një cadre je mire kur je vetem,por kur je dy vete është teper ngushte.

Nese do isha grua do te ankohesha,por meqe jam burre do ankohem perseri.

çfarë duan grate? Te njejtat gjera qe duam ne,vetem se me ngjyra me te gjalla.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Nese ndjen se mund te vdesesh per dashuri,jeta jote ka me shume embelsi.

Kush perdore gjuhen e arsyestimit dashuron me pak.

Perse e dua? është sit e pyesesh perse një dore ka 5 gishta.

Seksi pa dashuri është një experience bosh.Po por me eksperienca qe ka verdall nuk është dhe aq keq (Woody Alen)
Shkon tek grate? Mos harro kamzhikun.

Meqe ka shtate gra per cdo burre,kush është ai bastardi qe ka marre katermbedhjete?.

Dashuria është e verber,dhe jo rralle edhe e shurdhet e memece,por ne kete rast ishte edhe budallaqe.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Dashuria është si një pice: mund te haet e ftohte dhe pa shije ose e ngrohte dhe ngjitese.Sekreti është te hash një fete me rradhe duke evituar tonin (peshk)

Shpesh here jemi kaq te dhene pas kerkimit per te gjetur gjysmen tone saqe kur e takojme nuk e veme re aspak.

Kush jane kushtet e nevojshme per mbijetesen e rraces humane?Ushqimi,uji dhe sensi i humorizmit.Po burrat? Pikerisht aty duhet sensi i humorit.

një është shoqeri,dy turme dhe tre është një feste.

Nese nuk ke paqe ne brendesi nuk mund te dashurosh.

Nese sdo te kishte seks te shpifur nuk do te kishte as seks te mrekullueshem.

Disa vajza shperndajne drite.

Gruan e ben per vete duke e bere te qesh.
 

alfonci

Veri investigatio
një qeveri e mire është ajo kur ato qe jane prane saj jane te lumtur dhe ato qe jan larg u terheq vemendjen. Konfuci.

Nese flisni tek një burre ne gjuhen qe ai flet, kjo shkon direkt ne koken e tij. Nese flisni tek një burre ne gjuhen e tij, kjo shkon direkt ne zemren e tij. Nelson Mandela.
Jini i kujdesshem ne fillim dhe ne fund sdo te keni probleme.

Udheheqesit i konsiderojne problemet dhe i ndalojne perpara se te ndodhin.

Te fitosh pa luftuar është menyra me e mire.

Aleksandri i Madh asnjehere nuk beri asnjehere ate qe premtoi. Cezari nuk premtoi asnjehere ate qe beri. (Popullore Italiane.)

Shkollimi i ben njerezit te thjeshte per tu udhehequr, por te veshtire per tu komanduar, te lehte per tu qeverisur por te pamundur per tu skllaveruar.

Ekonomia bashkon, politika percan dhe kultura diferencon. (Bashkimi Mesdhetar, motoja e krijimit.)
 
Last edited by a moderator:

alfonci

Veri investigatio
Celesi i deshtimit është perpjekja per te kenaqur gjithkend.

një ambasadro është një njeri i ndershem i derguar jashte shteti per te genjyer per vendin e tij.

një kritik (analist) është ai person qe e din rrugen por smund te ngec makinen.

menyra me e mire per te mbajtur fjalen e dhene është per te mos e dhene kurre. Napoleoni

Pas tre ditesh miqte dhe peshku ta shpifin.

një burre mund te jete i lumtur me cilendo femer perderisa nuk e don ate.

Falni armiqte tuaj por mos harroni emrat e tyre. J.F. Kenedi

Une nuk bej shaka, thjeshte shikoj qeverine dhe raportoj.

Dashuria meson edhe vithet per tu lekundur.

një nder arsyet qe nuk pi është se dua ta di se kur po kaloj momente te kendeshme.

Zotat luajne me njerezit si topa.

Sa me te larta ndertesat aq me te uleta jane moralet.
 
Last edited by a moderator:

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: Te bukura per tu lexuar

Dashuria është si zjarr i fuqishem. Ate s'mund ta shuaj dot as uji i bekuar. Madje as gjaku.
(Pregeli)

Dashuria? Ne fillim fjale te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjal te shumta.
(Pajeroni)

Te lutem me duaj pak, nese deshiron te me duash gjate.
(Herriku)

Dashuria është celes qe tek njeriu cel cdo gje.
(Hoperi)

Dashuria është fati te cilin ja japim njeri-tjetrit.
(Sandi)

Ska dyshim qe dashuria është një fshehtesi e pashpjegueshme.
(Myse)

Dashuria është i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren, as te ardhemn.
(Balzak)

Asnjehere nuk dashuron mjaft, ne qofte se nuk dashuron shume.
(Peshi)

Njerzve u pelqen me shume dashuria sesa martesa, per kete arsye romanet jan me argetues se historia.
(Shamfori)

Dashnoret ne bote shohin vetem veten, harrojn se i shohin te tjeret

Te dashurosh do te thote te duash një tjeter me shume se veten.
(Fermau)
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Disa thenje nga une:

1. Dashurine e madhe dhe urrejtjen e madhe i ndane një cipe e holle!

2. Dashuria fillon nga asgje dhe perfundon ne dhembje!

3. Te duash dike, nuk don te thote te urresh te tjeret, por te besh diferencen!

4. Nese me do pak, do te te dua shume, por mos kerko me teper se kaq!

5. Nese nuk me do, mos me lendo, sepse mungesen e dashurise mund te ta fal, por lendimin kurre!

6. Edhe nese me tratheton ngase nuk i plotesoj deshirat e tua, me thuaj ne menyre qe mos ta kuptoj nga te tjeret?

7. Eja tek une vetem nga dashuria, nuk kam nevoje te me meshirojne, por te me duan!

8. Do te te dua tere jeten, por mos me kerko te te dua edhe pas vdekjes, kjo është ireale!

9. Nuk kerkoj te me thuash TE DUA cdo minute, por te me duash cdo minute!

10. Nese ndonjehere e terpoj me dashurine ndaj teje, me trego sepse cdo gje e tepert është e demshme, bile edhe dashuria!

Keto jane thenje qe i inspiruar nga thenjet e mesiperme me linden ne koken time te cmendur nga dashuria....
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Te bukura per tu lexuar

Nese njeriu do ta konsideronte veten natyral,,dhe te fillonte te kerkonte prejardhjen e ti,,pa dal per asnje moment nga ky koncept,,dmth i te qenit natyral,,dhe nga ktu te difinonte me rradh te gjitha gjerat,do te nxjerrte kokluzionin me te mir dhe me te vertet,,per sa i perket,,prejardhjes,,arsyes dhe obligimeve!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Na ishte një her një Shpirt i vogel,,qe doli ne një takim me Zotin dhe i tha,,Hej Zot un e di se kush jam!

Zoti ju pergjigj,,ouu shkelqyshem! po kush je ti??

Shpirti i Vogel ju pergjigj,,,un jam drita! dhe Zoti i dha Buzqeshjen me te bukur dhe te embel,, dhe ju pergjigj,,

PO, ti ke te drejt,,ti je Drita!

Dhe shpirti i Vogel u ndje shum i lumtur dhe i gezuar,,sepse kishte gjetur pikrisht ate qe te gjith shpirtrat duan ta gjejn ne qiell.


por një dit Shpirti i vogel filloj te humbiste besimin ne ate qe ishte ne te vertet,,filloj te friksohej ne mbrendesi te tij,dhe kshtu vendosi te shkonte edhe një her tek Zoti,,,sepse nuk esht ide e keqe te flasesh me te,,nese vertet do te jesh ai qe je !

Pershendetje Mrekulli,,i drejtohet shpirti i vogel,,dhe i thot un e di kush jam,,a nuk esht e mundur qe edhe te jem??

Dhe Zoti i pergjigjet,,Ti po me pyet nese mund te jesh ai,,qe ke koh qe je?
Shpirti i vogel u pergjgjigj,,por ka një ndryshim te madh,,nese vetem e di se kush jam,,apo nese edhe jam me te vertet,,un dua edhe ta ndjej se si esht te jesh Drita?? Por ti je drita,, i perseriti Zoti me një buzqeshje te embel,

Por un dua te di se c´far ndjesie esht te jesh drita? Zoti perseri me një buzqeshje te embel ne fytr i thot,,kete do te duhej ta kisha ditur,,sepse ti c´do her ke qen komik,,por ka vetem një gje, thot Zoti ! dhe fytyra e tij behet serjoze! po c´far i thot shpirti i vogel??

Un nuk kam krijuar asgje tjeter pervec asaj qe ti je,,dhe problemi esht se ka vetem drit ! prandaj nuk esht dhe aq e leht per ty qe te behesh ai qe je,,sepse nuk ka asgje qe nuk esht kshtu si ti[/B] ! po si kshtu se spo te kuptoj
i thot shpirti i vogel?
po ja,,paramendoje sikur ti je një Drit qiriu ne Diell,,dhe miljona drita qiriu te tjer te rrethojn nga c´do an,,dhe te gjith se bashku,,formojn driten e Diellit,,por Drita e Diellit sdo te ishte e mundur,,sikur vetem ti te mungoje,, pra pyetja e madhe esht,,si mund ta kuptosh ti qe je Drita,,kur ne te gjitha anet je i rrethuar me drit ?
shpirti i vogel pak i acaruar i drejtohet,,po ti je Zoti,, ti duhet te mendosh një zgjidhje per kte!
ti ke te drejt i pergjigjet Zoti serisht me një buzqeshje te embel ne fytyr,,dhe i thot,,po kur ti je drita ne mes te drites,,dhe smund ta shohesh dhe ta njohesh veten,,at´her ne do te perkufizojm kufit e drites me një erresir,!

Erresir?? çfarë esht erresira ?? e pyet shpirti i vogel

Erresira esht ajo c´far ti nuk je, pergjigjet Zoti,

Po a do te kem frik un nga erresira??

Vetem nese ti do qe te kesh frik,,un skam krijuar asgje nga e cila ti duhet te kesh frik,,pervec ne rastin qe ti do vet te frigohesh!

Pergjigjet Ai.
 
Last edited:

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Te bukura per tu lexuar

Ka vetem një udhetim te mundshem: ai qe bejme ne boten tone te brendshme.Nuk mendoj se mund te udhetohet me shume ne planetin tone. Keshtu sic nuk besoj se udhetohet per t’u kthyer. Njeriu nuk mund te kthehet kurre ne te njejten pike nga e cila është nisur, sepse nderkohe ai vete ka ndryshuar. Nga vetevetja nuk mund te arratisesh. Gjithcka qe jemi e marrim me vete ne udhetim. Marrim me vete shtepine e shpirtit tone. Ashtu sic ben një breshke . Ne fakt udhetimi perreth vendeve te botes është per njeriun një udhetim simbolik. Kudo qe shkon shpirtin e tij kerkon. Prandaj njeriu duhet te udhetoje.

Andrej Arsen'eviç Tarkovskij
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Gabimi yne me i madh është se besojme tek perjetesia! Besojme tek dashuria qe zgjat pergjithmone, besojme tek miqesite qe nuk vdesin kurre...dhe ne fund nuk lendohen ata qe largohen, lendohemi ne qe shpresuam teper...!!
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Një njeri i shtyrë në moshë po udhëtonte me tren me djalin e tij, i cili ishte 25 vjeç. Në fytyrën e djalit, që ishte ulur afër dritares, shihej hare e madhe...

Në atë moment, djali nxori dorën jashtë dritares dhe ndjeu se era po kalonte përmes dorës së tij dhe bërtiti: -Baba, shiko si drunjtë po ecin pas nesh..! Plaku buzëqeshi.Pranë tyre ishte ulur një çift, që po dëgjonte bisedën mes babait dhe të birit dhe u ndjenë pak në pozicion të keq; -Si ka mundësi që ky djalë 25-vjeçar të sillet si fëmijë?- menduan ata. Papritmas djali bërtiti: -Baba shiko liqenin, shiko retë si vijnë pas nesh!Ky çift prapë u habit nga sjellja e këtij djali. Më pas filloi të bjerë shi. Pikat e shiut filluan të bien në dorën e djalit, të cilit i shkëlqente fytyra nga gëzimi. Papritmas ai bërtiti: -Baba, po bie shi, pikat e tij kanë mbushur dorën time. Shiko...shiko...! Në fund, çifti nuk pati më durim dhe iu drejtua plakut: -Pse nuk shkoni te ndonjë mjek për të gjetur ilaç për këtë djalë? Plaku u përgjigj: - Ne sapo dolëm nga spitali, birit tim tani i ka ardhur shikimi dhe po sheh për herë të parë në jetën e tij!

اdo herë kujto: Mos tento të dish rezultatin pa i ditur mirë detajet!
====================================================

I pari qe kerkon falje është me guximtari.
I pari qe fale eshtë me i forti.
I pari që harron është me i lumtur..!
====================================
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Te bukura per tu lexuar

Esht e vertete qe shum nga njerzit qe me dalin perpara,,nuk me kan ber kurr dicka te keqe,,por un smund tu jap një falenderim atyre,,nderkoh qe me duhet tu jap një buzqeshje,,,shum njerzve te tjer qe me ndjekin nga mbrapa me lopata ne dore,,.

njerez qe nuk kan besim,,njerez qe nenvlersojne,,njerez qe pesojne dhe nuk mesojne,,njerez qu ju thua ore Njeri kjo gjeja esht dicka serjoze,,nuk ben te luash me ndjenjat e saj,,sepse mund te shkaktoj pasoja katastrofale,
por nuk marin vesh,,pastaj kur ndodh pasoja ne vend qe te binden dhe te mos e perserisin me kurr gabimin,,vetem habiten apo cuditen,,por cudia me e madhe 3 dit zgjate,,pastaj harrojne se ajo ndodh si pasoj e një pergjigje zemre,,e cila ka vuajtur shume per te vertetuar pafajsin e saj,,ne shtigjet qe i ndertuat ju,,dhe per te cilat sdo te mund te shfajsoheni lehte,,sepse edhe un vertet,,,e kam provuar disa her qe ti fale,,por jan disa gjera qe me gjith deshiren tende,,me te vertet smund ti falesh,,sepse ne rastin tim,, sapo do tu zgjasja doren e pajtimit,,,i vret rrufeja ne vend !
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te bukura per tu lexuar

E нυмвe djαloѕн...
e вëre тë qeѕнтe ѕι fëмιjë , e вëre тë qαjë për тë pαrën нerë ѕι një e rrιтυr . Ajo ndryѕнoι fαlë тeje . Pαrα ѕe тë тë njιнтe тy ιѕнтe një vαjzë e vogël e gëzυαr мe αтo që jeтα ι ĸιѕнтe dнënë . Ajo ιѕнтe тιpι мoѕĸoĸcαrëѕ që вeтoнej ѕe ѕ'do вιnтe ĸυrrë në dαѕнυrι...por тι e ndryѕнove , e вëre тë тë donтe ѕι një e cмendυr . E вëre тë qeѕнтe мe veтe ĸυr тë мendonтe . E вëre që тë qαnтe ndryѕнe ĸυr ι тнe тë dυα për нerë тë pαrë . Iα dнjeтfιѕнove lυмтυrιnë мe dαѕнυrιnë тënde . I тнe fjαlë që αjo ѕι мerιтonтe , edнe тι e dι ѕнυмë мιrë ĸëтë gjë . Ajo тë deѕнι мe zeмër por тι ια тнeve αтë . тë donтe мë ѕнυмë ѕe veтen , por тι e prιѕнe ĸëтë ndjenjë . Për тë je тнjeѕнт e ѕнĸυαrα . тë тë fαlë pαѕ мιjërα gjërαve тë ѕнëмтυαrα që ι тнe ? Nυĸ e вeѕoj , edнe në qofтë ѕe do тι përмendje që тι e qυαje "jeтën тënde" dιĸυr , edнe pѕe e dι ѕнυмë мιrë që тë мendon dнe тë ndjen ende ѕι në cαѕтιn e pαrë . Iĸ djαloѕн ѕepѕe тι e нυмвe αтë që тë donтe мë ѕнυмë në вoтë . тαnι ιĸ dнe jeтo ι lυмтυr мe αтo që ι ndrrojnë тë dαѕнυrιт вrendα jαvëѕ , ѕepѕe тι nυĸ doje тe ιѕнe ι pαrι djαlë në jeтën e ѕαj . тαnι мoѕ υ pendo nëѕe një dιтë e ѕнeн тë lυмтυr në ĸrαнëт e dιĸυjт që do dιjë тα vlerѕojë мë ѕнυмë ѕe тy . C'do мαѕнĸυll do тα donтe αтë por αjo zgjodнι тë тë donтe тy . zeмrα e ѕαj υ deѕн тë тнyнej ngα мoѕvlerѕιмι yт .
Por тι вëj veтëм dιcĸα ; ''нαrroje мë мιrë'' !
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Mos iu gezo dashurise me veshtrimin e pare,se dikush tjeter mund ta kete veshtruar para teje.
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Te duash jeten do te thote te jetosh
Te duash veten do te thote te besosh
Te gjesh force aty ku shpirti te dhemb
Te ruash arsyen kur dhembja po te çmend
Luftoje deshperimin ne krahet e tij
Mos u dorezo, mposhte trishtimin, lumturine kerko
Si diten e fundit jetoje cdo dite dhe
Vdekja largohet nga jeta ka frike
Nuk resht se jetuari kur zemra ndalon
Por jeta merr fund kur ti se jeton
Jeto per vete dhe per ata qe te duan
Per ata qe te dhan jeten dhe vuajne kur ti vuan
Per një jete me te mire çdo dite duhet te luftosh
E gjithe jeta është një sfide te cilen duhet ta fitosh
Prano gjithcka qe jeta te servire
Jeto me lajme-motivin “ E nesermja do jete me mire”
Ne kete bote jemi kalimtar, te gjitheve vdekja po na prêt
Por kush diti ta jetoj, ka jetuar 1000 vjet
 

vAmPiRe

Aop aLiSa^sHkOdRaNe
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Balzak

Dashuria e vertete sic dihet,nuk njeh meshire

Dashuria koprace nuk mund te jete kurre e vertete

Dashuria është pasioni i vetem e cila nuk duron as te kaluaren,as te ardhshmen

Ata qe dashurojne ose nuk dyshojne per asgje,ose dyshojne per te gjitha
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Nuk me njohe kurre...

Mund te thuash c’te duash,por ti kurre nuk e vleresove dashurine qe te dhashe...E pranoje si fakt te mireqene. ‘‘Ok ! Ai,me do...‘‘ ‘‘Nuk mund te jetoje pa mua ‘‘ ‘‘dhe vete e ka thene...‘‘
E verteta ishte qe..Po ! Une mund te jetoja dhe pa ty,por nuk doja ta jetoja një jete te tille...
Te kujtohet sa here inatoseshe kur une te thoja qe me duket sikur është dicka qe ti po e fsheh prej meje ?!...E ndjeja sa here ti shkoje drejt gabimit...Intuita rralle here me tradhetonte...

Te kujtohet sa here ziheshim,ti duroje edhe me ore pa me folur...Une c’bëja ?! Mundohesha te justifikoja para zemres time,cdo gabim tendin...‘‘Nuk e ben me qellim,ajo tE do, do bente gjithcka per ty...‘‘
E di tani qe gjithcka ka ndryshuar, tani qe jemi me larg se kurre...E them ‘‘Me Larg Se Kurre‘‘ sepse...Deri , Dikur, Zemra nuk i njihte kufinjte e distances...Rendte si e marre pas teje...Sot... :/
Gjithcka ka marre një rrjedhe teje...Nganjehere vetem te dashurit një person nuk është e mjaftueshme...Se dikush ta ka dorezuar me mirebesim zemren nuk është e thene qe ti duhet ta marresh si te mireqene qe gjithmone ti do te jesh ‘‘Padrone e saj‘‘...Duhet c’do dite ta habisesh me surpriza te reja,detaje te cilat ti mund ti quash te parendesishme...Si një mesazh ne mes te nates...Apo dedikimin ...Jane ato qe bejne diferencen...

Por tanime asgje nuk ka rendesi...!

Teksa na hapet një dere e re,ne mbyllim ato qe lame pas...Ato qe na lane pas me sakte,atehere kur me shume patem nevoje per një fjale te ngrohte...Minimumi !
Por ja qe...Heh,jeta ndryshoka rrjedhe brenda një dite,per te mos thene brenda një momenti...Jeta ndryshon,por pjese e atij ndryshimi nuk munde te jesh ti...Nuk dite KURRE vertet ‘‘ Te Ishe‘‘ !!

është per te ardhur keq sesi gjithe ai ‘‘investim‘‘ e gjithe ajo kohe,te mos kete vlejtur per asgje...!

Sa keq per ne nuk do te kete :
‘‘ Dhe Ata Jetuan Te Lumtur Pergjithmone...!
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Ndonjehere jeta ste jep ate qe meriton ,ndonjehere po ,ndonjehere te jep me shum nga c'ka ti imagjinon
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te bukura per tu lexuar

A te ka ndodhur ndonjehere sikur prek qiellin me duart??? Kur personi me i shtrenjte te jep krahet dhe te ben te fluturosh?E ti mahnitesh,me kaltersine,ciltersine,dashurine qe te falet ne ato momente?Mos u cudisni,kalon kaq shpejt.është ceshtje kohe.Lumturia është fragmente sekondash,minutash,oresh te mbledhura se bashku,por qe nuk zgjasin pergjithmone.Sepse ai person qe t'i jep krahet te fluturosh është po ai qe te ben te biesh nga ai qiell enderrimesh!është ai qe dhimbjes sende i hap një grope te madhe e te gropos atje se bashku me ato copeza jete qe perjetove!është e tmerrshme ,është papershkrueshme dhimbja.Sa me shume te fusesh një person ne zemer po kaq i madh qenka boshlleku qe te le kur largohet.Personat e shtrenjte te premtojne se do te jene aty me ty pergjithmone por harrojne se fjala pergjithmone ekziston vetem ne momentin kur je se bashku me te!Dikur fluturoja ne qiellin tim sot jam e shtrire perdhe me shpirtin ne gjendje agonie!Jeta qenka teper e bukur kur i beson perrallave.Realiteti teper i hidhur kur zgjohesh nga kjo bote e trilluar!.:))
 

cent

...Lontano
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Jeta është si një liber, disa miq jane aty per një faqe, te tjeret jane per një kapitull,por ata te vertetet jane aty per te gjithe historine
 

Sky

Gємiйi Cойsтєllaтiой
Titulli: Te bukura per tu lexuar

Pasi e pranoj trendafilin e tij i tha: Me jep një arsye me shume per te bere ate qe bejne te dashuruarat…sepse une kam nevoje te di me shume, qe te bej një hap me shume, një hap perpara, një hap drejt teje.

Ai: Do te jap te gjitha arsyett. Me te bukurat dhe me te motivuarat e botes, qe ti te besh një hap perpara, dhe te vish drejt shpirtit tim, vetem mos harro një gje; se kurr me s'ke per tu larguar nga une.
 
A

Alltini

Titulli: Te bukura per tu lexuar

Ne një ditë,,Laurenti kishte dalë për gjah,,sepse ishte i uritur. Gjahun e par që takoj në pyllë,,ishte një Buf në gjumë,,,ai gjuajti për ta vrar,, dhe plumbi i par kaloj milimetra nga syri i majt,,dhe i dyta,,milimetra nga i djathti !
Rezultati,,një Lepur i ngordhur.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Te bukura per tu lexuarJanë ndezur kandilat e Tiranës dhe për të pestën herë një zë thërret: “Eja në shpëtim!”
Por ç’e do që për ta shpëtuar veten shumë zemra s’kanë guxim?
اdo natë është e fundit sepse çdo natë vetëm një herë vjen në botë
اdo mysafir i kësaj bote ndahet nga bota por jo çdo ndarje është fund
Ndarjet nuk janë fundi i dashurisë por fillimi i dhimbjeve për të dashurit
Sa zemra copëtohen në botë nga malli që ndarjet e shkaktojnë e takimet e shtojnë?
Sa vjet i humbëm në jetë dhe tani kërkojmë edhe një çast për t’u çmallur
E si mund të çmallemi në çastin e ndarjes kur s’u çmallëm në atë të takimit?

>Fatmir Muja
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Te bukura per tu lexuarO njeri i mirë

Edhe nëse e ushqen me nektar gjithë njerëzimin
Prapë se prapë nuk do jesh i mirë për ziliqarin
që pranon të jetojë vetë i uritur
Vetëm e vetëm që ti të mos jesh i ngopur
Edhe ty të shijon ushqimi i këndshëm
Por kur sheh se mizat kanë filluar të bien në ushqim
Ti e braktis atë fare dhe largohesh
Sepse ti je për të gjithë, por nuk je si asnjëri
 
Top