Stërvitja “DEFENDER - Europe 21” në Shqipëri

Baboon

12... forget about it!
Stervitja me e madhe e Natos. Qe prej luftes se dyte botore ky eshte zbarkimi me i madh i aleateve ne europe. Ose me mire i alenaces se atlantikut te veriut.

Si mendoni rreth ketij evenimenti? A eshte kjo nje demonstrim force? Nje pergjigje ndaj kremlinit dhe me tej ne lindje te afert, dhe ate te larget?
Apo ndoshta nje mega panair armatimi? Ose thjesht nje stervitje rutinore ushtarake?

Cila eshte pozita e shqiperise ne kete "show of big boys" dhe sa perfitojme ne nga kjo ekonomikisht dhe politikisht brenda dhe jashte kufijve?

Diskutim te mbare.

DE21 Infographic-1.jpgdefender-europe-21.jpeg030221.jpg
 
Eee shkoi ky pavoshi gjate i coi ca dhurata gjeneralit amerikan Tod Wolters.

Dicka pozitive per Shqiperine mendoj, tregon qe jemi te mbrojtur nga supermacia nderkombetare meqe sjemi te zotet vete.
 

Baboon

12... forget about it!
Eee shkoi ky pavoshi gjate i coi ca dhurata gjeneralit amerikan Tod Wolters.

Dicka pozitive per Shqiperine mendoj, tregon qe jemi te mbrojtur nga supermacia nderkombetare meqe sjemi te zotet vete.
Po pra sikur po i jepte suveniret e fisit zulu lool this is from great toruk makto and this from neytiri ???
Edhe ai se ca i dha, ene ky joni mu duk sikur i tha do ja jap zahos lool
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Eh na trajtojne keta si ate punen e koteles se vogel.
 

Baboon

12... forget about it!
Pozitive them për shqiptarët . Unë jam me Uncle Sam për momentin
Normal me uncle sam jemi te gjithe.
por ke von re kur tencionohet situata me naj rus etj
ka "tifoza" lufte ke ne (si ne cdo fush jan edhe ke lufta lol) thon - bjeri bjeri, kerrcitja!!
Harrojn qe ne jemi aleat edhe kur kerrcet e ha ene aleti jo vetem ai i modhi.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Lol mo mire tja bosh "mjau" se sa ... Meqe ra llafi si bo miu lool
Shiko ShBa nepermjet pikes tranzit ne Shqiperi u tregone forcen pak ketyre ne Evrope e nje shikim te larget ndaj Rusit.
Shqiperia i duhet Shba-ase,sepse eshte nje nder pikat kordinative ne Evrope ne te cilen shtrine interesat e saj ne rajonin perrreth.
Prandaj eshte dhe nje politik e paqte mes dy vendeve.
Interes i ndersjellt.
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Normal me uncle sam jemi te gjithe.
por ke von re kur tencionohet situata me naj rus etj
ka "tifoza" lufte ke ne (si ne cdo fush jan edhe ke lufta lol) thon - bjeri bjeri, kerrcitja!!
Harrojn qe ne jemi aleat edhe kur kerrcet e ha ene aleti jo vetem ai i modhi.
Unë nuk shoh alternative tjeter . Ka edhe këtej nga Talja tifoza për Putinin si Salvini psh por janë e mbesin tifoza. Putin është njëri i fuqishëm patjetër dhe me serbët sipër nesh do të jemi gjithmonë si tava me presion por nëse duhet zgjedhur dy shit-a më mirë atij që i vjen era më pak , s'kemi mundësi zgjedhjeje me tepër, mbase gabohem.
 

Baboon

12... forget about it!
Unë nuk shoh alternative tjeter . Ka edhe këtej nga Talja tifoza për Putinin si Salvini psh por janë e mbesin tifoza. Putin është njëri i fuqishëm patjetër dhe me serbët sipër nesh do të jemi gjithmonë si tava me presion por nëse duhet zgjedhur dy shit-a më mirë atij që i vjen era më pak , s'kemi mundësi zgjedhjeje me tepër, mbase gabohem.
Jo nuk gabohesh aspak e para budalliku ska kombsi lol
E dyta me ate shitin tjeter e kena provu i here, u ndam ne 68'ten kur sulmuan cekosllovakin (e vetmja here qe perendimi mbeshteti enver hoxhen pas clirimit)
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Jo nuk gabohesh aspak e para budalliku ska kombsi lol
E dyta me ate shitin tjeter e kena provu i here, u ndam ne 68'ten kur sulmuan cekosllovakin (e vetmja here qe perendimi mbeshteti enver hoxhen pas clirimit)
Më të vërtetë mëqe e kujtove, historia frynte në krahun tonë por në hiq, firifiu.
 

Baboon

12... forget about it!
Më të vërtetë mëqe e kujtove, historia frynte në krahun tonë por në hiq, firifiu.
Luft per pushtet personal edhe sot fryn era jo si atehere por fry nje puhize kto e kan menjen ke karrigia
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
E jo se sjam andej :) une jam nga vendi i me te zgjuarve dhe intelektualeve qe kane pare bote me sy qe ka prodhuar kjo toke me gjithe modestine time :p
Rrofsh, ma ruaj një provete me gjakun tënd të bëj një transfuzion sepse kam nevojë për dije, sa më shumë di aq më pak di :emoji_hugging:
 
Top