Shoqeri ne krize!

Sikur te mos mjaftonim vrasjet ne mes te njerezve, krimi dhe kriminaliteti i bandave, sikur te mos mjaftonte krimi ne familje me femije qe bejne copash prinderit e tyre, sikur te mos mjaftonte perdhunimi i dhjetra grave dhe vajzave edhe brenda ambienteve te shkollave, sikur te mos mjaftonte dhuna qe nga familja e deri ne parlament, nje ngjarje e kobshme ploteson gjerdanin makaber te krimit ne Shqiperi. Komshiu qe vret dhe varros ne balte femijen 8 vjecar te komshiut. Ca po bejme? Ku po shkojme? A ka njeri qe ndalet dhe mendohet?
Pasi kemi shkaterruar njerezoren brenda nesh, pasi kemi keputur cdo filiz miresie, pasi i kemi shpallur lufte shpirtit dhe shpirterores me te gjitha mekanizmat e vrasjes se shpirtit, duke iu turrur si te babezitur shfrenimit ne cdo dimension, ankohemi se gjerat po shkojne keq.
Ku eshte familja? Ku eshte shkolla? Ku eshte politika? Ku jane mediat? Po korrim ate qe kemi mbjellur. Frutet me te keqija te mundshme. Turp per gjithe ata qe nuk i kthehen dhe nuk inkurajojne njerezoren, te gjithe ata qe ngriten makinerine perverse te ndertimit te njeriut rob te epshit te vet larg misionit per te cilin ai eshte krijuar.
Duhet patjeter nje rithemelim i shoqerise dhe individit shqiptar, ndryshe ngjarja e radhes do jete thjesht statistike ne rrugen tone tatepjetese.

|Redi Shehu|
 
Ligjet ekzistojne por nuk ka shtet qe ti zbatoje ato. Ja psh ka ligj qe te semuret psiqike duhet te jene te mbyllur ne institucione perkatese jo te jetojne te lire mes njerezve normale. Ku eshte shteti?!
Injoranca prodhon kriza te cdo lloj forme, por ajo qe me ben pershtypje mua eshte indiferenca e familjeve shqiptare dhe populli dele qe duron ende keta ndyresira qe na qeverisin.

RIP femijes pa fat! Zoti e meshirofte!
Po jap arsyetimet e mia pse mendoj që kriza është e importuar nga Evropa.

1. Ligji i dënimit me vdekje nuk ekziston në Shqipëri, është hequr me kërkesë të Evropës.

2. Në shumë vende evropiane si Anglia, Franca, Italia etj. ndodhin shumë krime nga njerëz që kanë pasur probleme të rënda me drejtësinë, por janë dënuar pak dhe pasi kanë dalë nga burgu, kanë bërë krime edhe më të rënda, deri në vrasje masive. Duket se ligjet në Evropë për këta njerëz janë shumë të buta dhe nuk merret parasysh rrezikshmëria e tyre.

3. Për të sëmurët psikikë, po tregoj diçka nga përvoja ime. Këtu ku banoj unë, tek kjo lagja ime e qetë, papritur një ditë të bukur shohim dikë, një njeri të çuditshëm që rrinte në mes të rrugës dhe nuk bënte gjë, vetëm rrinte pa lëvizur dhe shikonte në sy ata që kalonin. Dukej që nuk ishte në rregull nga trutë. Pasi pyeta, mora vesh se ky ishte një i çmendur që kishte ardhur me banim aty dhe m'u duk çudi se si njerëz të tillë liheshin kështu.

Më vonë mora vesh se institucioni ku mbahen këta njerëz kishte falimentuar për mungesë fondesh dhe tani shteti u kishte dhënë secilit prej tyre shtëpi, e i kishte strehuar mes njerëzve normalë. Mirëpo kjo nuk kishte logjikë. Një spital/çmendinë që i mbledh të gjithë kushton më pak se t'i japësh secilit prej tyre shtëpi. Dukej një justifikim i kotë.


Që ta përmbledh, të gjitha këto tregojnë se siguria në Evropë është e ulët dhe Shqipëria thjesht po ndjek Evropën.

Për momentin, duket se sistemin dhe ligjet më të mira i ka Kina, e cila ka gjetur balancën e duhur. Krahas zhvillimit ekonomik që është në rritje, Kina është vendi më i sigurt në botë, me kriminalitetin më të ulët.

Kam parë disa video në YouTube. Shumë perëndimorë që jetojnë atje, thonë se mund të lëvizin pa frikë gjithë natën në çdo cep të qytetit dhe ndihen më të sigurt se në vendet e tyre. Një qytetare angleze që jetonte në Shenzhen thoshte se biçikletën elektrike e linte jashtë shtëpisë dhe nuk e lidhte, se nuk e vjedh njeri. As pakot postale që lihen jashtë dyerve dhe përmbajnë gjëra të shtrenjta, nuk vidhen.
 
Me qafsh mua a e lexon veten ca shkruan, po ç’te perfshihesh ne debatet e tua kur si fillim ato qe shkruan ti duan perkthim Shqip-Shqip dhe permbajtja e tyre ka ose ofendime ose ne 3 fjale dy i ke “chit-chat”?!

E ke vene re qe te bejne skip pothuajse te gjithe? Pse?
Se nuk te perballojne dot ne debat mendon ti?!🤣
Jo o jo, thjesht ti keput broçkulla pa lidhje dhe ne çdo pseudo-debat i fut nje sulm alla diversion te lodhur ndaj forumit.

Kshu qe ndihu i privilegjuar nese te citoj, (jo replikoj se replika ka nivel dhe une nuk shoh te tille), sepse po te rris vlerat ne rrugen tende drejt revolucionit bazuar ne virtualitet.

Rikthehu ne çdo koment tendin dhe shiko çfare thua, ne komentin e 3 te mbarojne argumentat e fillon ofendon.
Ky eshte thelbi qe ti se kupton, fundja nuk ke si ta kuptosh sepse nese do e kuptoje mbase do reflektoje dhe do rriteshe ne nivel diskutimi me nje vije me lart.

Peace Revolution Man.
Ti flet për ofendime? Ti që e ke nis që në rrjeshtin e komentit të parë me ofendim? Ti nuk gjen dot një ofendim timin ktu që ja kam bërë dikujt, as një nuk gjen.
Ti je marrë me mua që në komentin e parë ndërkoh un e solla me foto ate që e kam thënë dhe rithën..që në kte forum anashkalohen temat me impakt e u kushtohet temave chit chat koh e pa masë,por tani që e mendoj realisht ju jeni në habitatin tuaj , jam un që kërkoj nga ju diçka që ju sju shkon,mos dil ke revolucioni është larg shumë ai koncept për ty ta kuptosh si fillim ,sidomos nga ata që anashkalojnë 8 tema për të arrit tek tema e shoqërisë në krizë.
 
Po jap arsyetimet e mia pse mendoj që kriza është e importuar nga Evropa.

1. Ligji i dënimit me vdekje nuk ekziston në Shqipëri, është hequr me kërkesë të Evropës.

2. Në shumë vende evropiane si Anglia, Franca, Italia etj. ndodhin shumë krime nga njerëz që kanë pasur probleme të rënda me drejtësinë, por janë dënuar pak dhe pasi kanë dalë nga burgu, kanë bërë krime edhe më të rënda, deri në vrasje masive. Duket se ligjet në Evropë për këta njerëz janë shumë të buta dhe nuk merret parasysh rrezikshmëria e tyre.

3. Për të sëmurët psikikë, po tregoj diçka nga përvoja ime. Këtu ku banoj unë, tek kjo lagja ime e qetë, papritur një ditë të bukur shohim dikë, një njeri të çuditshëm që rrinte në mes të rrugës dhe nuk bënte gjë, vetëm rrinte pa lëvizur dhe shikonte në sy ata që kalonin. Dukej që nuk ishte në rregull nga trutë. Pasi pyeta, mora vesh se ky ishte një i çmendur që kishte ardhur me banim aty dhe m'u duk çudi se si njerëz të tillë liheshin kështu.

Më vonë mora vesh se institucioni ku mbahen këta njerëz kishte falimentuar për mungesë fondesh dhe tani shteti u kishte dhënë secilit prej tyre shtëpi, e i kishte strehuar mes njerëzve normalë. Mirëpo kjo nuk kishte logjikë. Një spital/çmendinë që i mbledh të gjithë kushton më pak se t'i japësh secilit prej tyre shtëpi. Dukej një justifikim i kotë.


Që ta përmbledh, të gjitha këto tregojnë se siguria në Evropë është e ulët dhe Shqipëria thjesht po ndjek Evropën.

Për momentin, duket se sistemin dhe ligjet më të mira i ka Kina, e cila ka gjetur balancën e duhur. Krahas zhvillimit ekonomik që është në rritje, Kina është vendi më i sigurt në botë, me kriminalitetin më të ulët.

Kam parë disa video në YouTube. Shumë perëndimorë që jetojnë atje, thonë se mund të lëvizin pa frikë gjithë natën në çdo cep të qytetit dhe ndihen më të sigurt se në vendet e tyre. Një qytetare angleze që jetonte në Shenzhen thoshte se biçikletën elektrike e linte jashtë shtëpisë dhe nuk e lidhte, se nuk e vjedh njeri. As pakot postale që lihen jashtë dyerve dhe përmbajnë gjëra të shtrenjta, nuk vidhen.

Te verteta keto qe shkruan. Eshte e vertete qe heqja e denimit me vdekje eshte nje nga kushtet per te hyre shqiperia ne europe por ama mua me duket e drejte pasi shkel konventen e te drejtave te njeriut per jeten kjo ne aspektin ligjor dhe kunder ne aspektin teologjik pasi Zoti ta jep e Zoti ka te drejte te ta marre jeten. Forma shtrenguese jane ligjet dhe institucionet ligjzbatuese dhe edukuese.
Ne shqiperi per fat te keq eshte cdo gje mbrapsh ske ku ta kapesh por ama si rasti i mbremshem ka shume raste dhe ne boten e civilizuar.
Zoti mos na dhente prova te tilla por ajo qe kemi ne dore eshte te kemi kujdes per te afermit tane se po te kem shpresen ke shteti i bie qe kemi vdek me kohe.
 
Qe je per te ardhur keq nuk eshte ofendim, eshte konstatim.🤣🤣🤣
E shikon qe kam te drejte, prape chit chat😂😂😂
Ja te dhashe mundesine sot ta shkruash me shume se parashikimi jot ditor.

Sa per te tjerat kush ka sy di te lexoje.

Ti dmth ke konstatu që un jam për të ardh keq se solla në forum një fakt me foto që ktu anashkalohen tema serioze për Chit-Chate.

Un sjell fakt me foto ; ti konstaton që jam për të ardh keq ....wtf...çtë thomiOfendimet nga mua që i pretendoje ku janë?


Që ti ke 3 tema që nis replikën ndaj fakteve që un shkruaj dhe kërkon vëmendjen forumit nëpërmjet atyre që un nxis për diskutim ska dyshim

Replikën i thonçin se nis keqardhjen për të kërku vëmëndjen
 
O Katil po ti e paske bere me nerva Monin mo?...se me erdhi tape ne shtepi kishte pire jashte mase.,.mezi kemi dale ne mengjes
Monin kur se ben ti dhe haremi yt qe fillon nga kati 1 deri ne katin e 9 ku ndodhemi , ska lind akoma katili lool

Po cohu na hap shishen e veres se na u tha gurmazi , eccc
 
Per fatin ton te keq shiqeria sot (dhe jo vetem sot) gjendet ne kriz totale dhe e pafuqishme te reagoj perball ktyre fenomenve qe ndodhin nga dita ne dit , kjo vjen dhe si shkak shiqerir menefregizmi dhe indiferenca qe tregojem perball ktyre ngjarjeve te renda qe ndodhin sot ,mjafton te jemi mir ne dhe te mos na cenoj njeri, pa per ca ndodh me te tjeret nuk na plas shum ndoshta dikush do me kundershtoj por une kshu e shikoj realitetin sot ... Sa te semur mendor sa manjak e sa invalid shikojem sot neper rruge askush nuk mundohet te mari pergjegjsin e ktyre njerzve po ashtu kemi dhe mje shtet te pjerdhur qe nuk do tja di fare se cfar behet me kta njerez...

Te flasim per kte rast..Ky njeri ka qen brenda dhe per nje tjeter rrembim te nje adoleshentje..dhe aty e kan par ,kontrolluar dhe vizituar dhe jam i bindur qe e kan dit qe ska qen mir mendrisht , prap e kan nxjerr pa i dhen asnje lloj kure per te ardhmen pa asnjelloj ndihme qe ky njeri te ndiqesh nga ndo nje qender rehabilitimi , qe mund te shmangte te tilla probleme qe solli ky njeri duke i mar jeten nje femije ne lule te jetes e duke shuar deren e shpis prindrve te ktij femije....
 
Top