Republika e Kosovës në rrezik nga politikanët e blerë

Desa

Felix Culpa
S/M
Ma dërguan këtë linkun me bisedë mes dy politikanëve sërb.
Është e përkthyer në gjuhën shqipe.
Ja se si e percepton gjendjen politike politikani sërb nga Kosova. Me të drejtë jep nocionin të gjithë janë i njëjti *** për politakënt, përveç Albin Kurtit.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Mos u shqetesoni dhe mos e shikoni as Serbine dhe as Greqine si sfida te paperballueshme per neve.

Sherbimi informativ serb, dhe strukturat e larta shteterore qe i perdorin keto mekanizma, nuk jane aq budallenj sa te bisedojn ne telefon gjera aq konfidenciale. Telefonatat pergjohen SHUME lehte, dhe ata e dijn fare mire kete rrezik. Mund te kete shume arsye pse e ka bere ate deklarate ne telefon (per te ekzagjeruar aftesite e tyre, ose per te bere propagand duke supozuar ose planifikuar publikimin e bisedes, ose thjesht per tallje, etj.), por s'ka asnje shanc te jete e vertet. Sikur Serbia te kontrollonte Thacin, Haradinajn, Mustafen, etj., domethene shumicen e politikaneve me rendesi ne Kosove, serbet do e kishin marre me kohe ate qe duan: zbatimin e marreveshjes se vdekur per Bashkesine e Komunave Serbe (e njohur si Zajednica). Por nuk e arriten dote, sepse Isa dhe Hashimi futen disa klauzola mbrojtese ne ate marreveshje famekeqe, kunder deshires se Serbise, cka rrezoi gjithe planin serb.
 

Vajza

V.I.P
Mos u shqetesoni dhe mos e shikoni as Serbine dhe as Greqine si sfida te paperballueshme per neve.

Sherbimi informativ serb, dhe strukturat e larta shteterore qe i perdorin keto mekanizma, nuk jane aq budallenj sa te bisedojn ne telefon gjera aq konfidenciale. Telefonatat pergjohen SHUME lehte, dhe ata e dijn fare mire kete rrezik. Mund te kete shume arsye pse e ka bere ate deklarate ne telefon (per te ekzagjeruar aftesite e tyre, ose per te bere propagand duke supozuar ose planifikuar publikimin e bisedes, ose thjesht per tallje, etj.), por s'ka asnje shanc te jete e vertet. Sikur Serbia te kontrollonte Thacin, Haradinajn, Mustafen, etj., domethene shumicen e politikaneve me rendesi ne Kosove, serbet do e kishin marre me kohe ate qe duan: zbatimin e marreveshjes se vdekur per Bashkesine e Komunave Serbe (e njohur si Zajednica). Por nuk e arriten dote, sepse Isa dhe Hashimi futen disa klauzola mbrojtese ne ate marreveshje famekeqe, kunder deshires se Serbise, cka rrezoi gjithe planin serb.
Po por pergjimet qe u ben ne Maqedoni rezultuan te verteta,ndoshta ka 1 te vertet ktu . Sa per thacin dhe Ramushin qe jane **** shitur as nk diskutohet.Nuk kane sjell permiresim ne Kosov pervecse shume skamje dhe mospasje .
 
Pamfleti nuk eshte media serioze. Cdo pergjim qe behet pa vendim gjykate nuk eshte i ligjshem dhe ka pasoja ligjore rrjedhimisht dhe vertetesia e tyre le per te deshiruar sepse mund te kete 1001 prapaskena inçizimi madje dhe me dijeni te tyre.

Gjithesesi duhet hetuar per vertetesine e videos mos dale si pergjimet e Babales inskenim.

Per politikanet kosovare mendoj se jane hajna por kurresesi te perfshihen ne tradheti kombetare.
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Jam e bindjes që besoj në pafajësi deri sa e kundërta të vërtetohet. Kjo video mund të jetë e manipuluar (me siguri është për çështje qëllimi e përfitimi të sërbëve), por më shumë e kisha te perceptimi i tyre i çështjes politike në Kosovë. Sa të drejtë ka mbi Albin Kurtin? A është vërtetë situata politike aq e mjerrë, sa që vetëm NJË politikan i vetëm do e drejtonte Kosovën në rrugën e duhur?
Pra, shikuar nga perspektiva sërbe, a na njohin ata më mirë se që njohim veten?
 
Jam e bindjes që besoj në pafajësi deri sa e kundërta të vërtetohet. Kjo video mund të jetë e manipuluar (me siguri është për çështje qëllimi e përfitimi të sërbëve), por më shumë e kisha te perceptimi i tyre i çështjes politike në Kosovë. Sa të drejtë ka mbi Albin Kurtin? A është vërtetë situata politike aq e mjerrë, sa që vetëm NJË politikan i vetëm do e drejtonte Kosovën në rrugën e duhur?
Pra, shikuar nga perspektiva sërbe, a na njohin ata më mirë se që njohim veten?

Nuk e hapa videon por mendoj se klasa politike ne Kosove eshte ne krize identiteti. Ndryshimin ne Kosove dhe jo vetem atje nuk mund ta sjelle 1 politikan nje individ i vetem por te gjithe bashke pozite opozite duke pasur parasysh qe e ardhmja e kosoves eshte nje mentalitet pro europian pro dialogut dhe larg neporizmit dhe aferave korruptive. Keto detaje te te metave tona ne shqiptaret i dime shume mire nuk ka nevoje ta na i thote as Serbi as Greku.
Albini nje nga njerezit me trim dhe karizmarik. Nga me te pelqyerit ne shqiperi dhe kosove me levizjen vetvendosja. Problemi eshte qe etja per pushtet i tjeterson njerezit. Kjo i ndodhi dhe Albinit.
 
Top