Raporti/ Shqipëria e treta në botë për përdorimin e kokainës, ja mosha e rrezikuar për vdekjet nga droga

Raporti/ Shqipëria e treta në botë për përdorimin e kokainës, ja mosha e rrezikuar për vdekjet nga droga

Shqipëria renditet e treta në botë për përdorim e lartë të kokainës, ku sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, 2.5% e shqiptarëve e kishin provuar të paktën një herë në jetën e tyre, pas Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-ve.

kokaina.jpgkokaine, foto ilustruese

Por, ndërsa tendenca është që preh e varësisë dhe përdorues më të shpeshtë të jenë moshat e reja, në Shqipëri pasojat kanë qenë më fatale për grupmoshën 50-69 vjeç.

Sipas të dhënave të portalit Out World in Data, grupmosha 50-69 vjeç kanë përqindjen më të lartë të vdekjeve të parakohshme nga përdorimi i drogave të jashtëligjshme, me 46.6% të totalit të tyre. Kurse vdekjet e parakohshme në moshën 15-49 vjeç zinin vetëm 17.37%. Në ndryshim, të dhënat botërore (mesatarja e të gjitha shteteve) tregojnë se vdekjet e parakohshme të moshës 15-49 vjeç ishin 41.99% e totalit, ndërsa në grupmoshën 50-69 vjeç, vdekjet e parakohshme ishin 38%.

Në total, në vitin 2017 numri i vdekjeve të parakohshme nga përdorimi i drogave ishte 142. Our World in Data raporton se përdorimi i paligjshëm i drogës është përgjegjës për mbi 585,000 vdekje të parakohshme çdo vit në botë.

Ky është një vlerësim i numrit të njerëzve që vdiqën më herët për shkak të përdorimit të drogave të paligjshme gjatë jetës së tyre. Kjo është një matje e ndryshme nga vlerësimet më poshtë të cilat përqendrohen në numrin e vdekjeve të shkaktuara drejtpërdrejt nga përdorimi i paligjshëm i drogës.

Vdekjet e parakohshme nga përdorimi i paligjshëm i drogës si një faktor rreziku përfshijnë një gamë të gjerë shkaqesh të vdekjes.

Të dhënat nga IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) dhe të publikuara nga portali Our World in Data treguan se norma e vdekjeve nga përdorimi i drogave në Shqipëri shënoi rritje në 2017-n.

Pas disa vitesh që ky tregues ishte në rënie të vazhdueshme, arriti përsëri në nivelin e para 10 viteve (shiko grafikun). Në 2017, përllogaritet se norma e vdekjeve për 100,000 banorë ishte 0.69, po aq sa në 2008-n.

Në 2017-n, në të gjithë Shqipërinë numri i personave që merrnin trajtim për varësinë nga drogat ishte 800, prej të cilëve 719 marrin trajtim për varësinë nga heroina, sipas të dhënave nga Aksion Plus. Ndërsa drejtuesit e OJF-së treguan se trendi i përdoruesve ishte në rritje. Monitor

Capture-63.png
Panorama
 

Attachments

 • kokaina.jpg
  kokaina.jpg
  27.8 KB · Shikime: 0
 • Capture-63.png
  Capture-63.png
  217.3 KB · Shikime: 0
 • kokaina.jpg
  kokaina.jpg
  27.8 KB · Shikime: 0
 • Capture-63.png
  Capture-63.png
  217.3 KB · Shikime: 0
Me duket pak absurde.
Se besoj t`jemi te tretet ne bote.
Ama,mjer ai individ qe eshte i varur nga lendet narkotike.
 
Mese e vertete, po flisja me ca shoke te antidroges edhe nuk po ju besoja vesheve se çfar me tregonin per lulezimin e droges neper shkolla, lokale, rruge...etj
ah zot,ne lule te rinise i helmojne.
Sa veshtire mosha e adoleshences.
 
ah zot,ne lule te rinise i helmojne.
Sa veshtire mosha e adoleshences.
Kujtoj nje episod shume vite me pare, ne qytetin e Vlores, do vinte Nano edhe do te asistonte ne djegien e gomonove te kapura.
Nje polic nga Dukati, e mbaj mend sikur te kishte qene sot, i vendos nje skafi te ri flaken. Nano i afrohet edhe i thote: budalla, po mos te punojne keto skafe, femijet e tu tani do te ishin duke konsumuar droge.
Te gjithe ne qe ishim aty qeshem me batuten, por e verteta e tille paska qene, tashme linjat e droges pothuajse jane te bllokuara, mbjellja e droges ne cdo cep te shqiperise ka prodhuar kete realitet te dhimbshem.
 
Kush do I cik caj ose I qese sheqer per tu ndje mire kte weekend, ju lutem kontaktoni @L0v3rM4n, si distributor zyrtar ktu ne forum! Flm! :p
 
A ka pak apo shumë pusher?


Mase ka ndonjë cop vënd se sqënka keq çmimi lol

Ne palas te plazhi eshte ai qe merr leket e shezllonave po e pyete te pergjgjet direkt
dhe ta zgjidh hallin ne vend :p ta garantoj lol
 
Ne palas te plazhi eshte ai qe merr leket e shezllonave po e pyete te pergjgjet direkt
dhe ta zgjidh hallin ne vend :p ta garantoj lol

Jo po pyesja nqs ka pak që merren me këtë punë, të shpërngulem e unë, të zë ca lekë ??
 
Hajde te restoranti qe do hap une
aty do me duhet dikush me fshese
dhe dipllome per larje larje pjatash lol
 
Kush jeton ne Shqiperi e di qe ky shkrim eshte shume afer realitetit.
Jane 3 kategori: adoleshentet qe pijne hashash ne mase, te varurit qe cpohen me heroine dhe ata e hapen by*esh duke pi coca, keta te fundit jane shtu vertete shume se neve shqipot mbarojme me u hap icik.
 
Eh eh , s’ka si koka ashtu si shqiperia...:p
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top