Qofte në salcë domateje

Vajza

V.I.P
Qofte në salcë domateje: Shumë të buta dhe të shijshme dhe gatuhen në çast!Përgatiten shumë shpejt dhe lehtë, kështu që për një drekë të shijshme nuk ju duhet shumë kohë dhe mund.
Shiko fotografinë 1919754

Përbërësit:


▪ 300 g mish të bluar,
▪ një kore buke në qumësht,
▪ 1 qepë,
▪ 3 thelpinj hudhre,
▪ fletë majdanozi,
▪ 1 vezë,
▪ kripë, piper,
▪ 1 lugë e vogël spec të bluar, mund edhe i spec i shtypur.

Përbërësit për salcë:

▪ vaj,
▪ 1 lugë miell,
▪ 200 ml domate te zier,
▪ keçap.

Shtesa: patate e zier.

Përgatitja:

Në pak vaj fërgoni një lugë miell dhe qiteni në domate, shtoni pak keçap dhe ujë që salca të tëhollohet pak.


Shtoni erëzat, nëse ju duket që ushqimi është pak i tharbët, shtoni pak sheqer.

Si shtojcë, zieni disa patate dhe hidhjani sipër dhe sipër tyre këtë salcën e magjishme. Mund të përdorni edhe pure patateje.

Ju bëftë mirë!
 
Top