Pse ka kaq shumë urrejtje, pse ka kaq shumë mllef. Pse ndodh kjo? E kemi si shoqëri?

@ilva_tare: Pse ka kaq shumë urrejtje, pse ka kaq shumë mllef. Pse ndodh kjo? E kemi si shoqëri?

@ardianvehbiu - "Në përgjithësi po ta shikosh si fenomen të përgjithshëm, kjo lë të kuptosh se shumë njerëz nuk ndihen mirë. Nuk janë mirë me veten, nuk janë ne paqe me shoqërinë, nuk janë në paqe me politikën, janë të paqetë. Kjo ka lidhje në përgjithësi me stabilitetin e përgjithshëm të jetës shqiptare sot. Nuk ka një balancë të jetës emocionale me jetën intelektuale. Të gjitha këto janë prishur nëse kanë qenë ndonjëherë në balancë, por njerëzit nuk janë të qetë dhe kjo do ishte një arsye.
Një arsye tjetër për mendimin tim është se vetë politika duke qenë në plan të parë, duke u evidentuar në mënyrë të caktuar si media, paraqitet si shumë konfliktuale dhe debati poltik paraqitet me nota të forta konflikiti siç e shikojmë dhe në shkëmbimet që bëhen në parlament ose gjetiu. Edhe mediat vetë i fryjnë këtij lloj impostimi të debatit dhe njerëzit mësohen që të ndërhyjë në publik vetëm për të korrigjuar ose për të sharë.
Ka humbur kultura e të ndërhyrit në publik për të kountribuar diçka."
1661240815511.jpeg

* Qershor 2014, intervistë për emisionin "Tonight" nga gazetarja Ilva Tare në Rtv Ora News.

Marre nga insta i E.Xhelili
 
Zakonishf mllef e urretje kan ata qe jan rritur pa dashuri ose nuk marrin aq sa duhet kshu skan ça japin .😁
 
Kjo ndodh pergjithesisht te shoqnia shqiptare territoriale, pse?

Ka nje arsye llogjike.

se pari kjo ndjenje negative eshte me se shumti e perhapur te moshat e medha...

se dyti ky lloj negativiteti e ka burimin nga sistemi komunist pasi njerzit ne ate kohe ishin rritur ne nje barazi relative, nje divan, nje tv, nje komodine ishin te gjithe njelloj dhe sfida e vetme e njerzeve ishte kush te bente me mire kermillin (lepirsin servilin) per tu ngjitur ne shkallet e larta te partise, mirpo me ndryshimin e sistemit nuk ndryshoj fare lepirja per tu ngjitur ne shkallet e partise ama ndryshoj qasja e brendeshme kshuqe kur shqiptari i thjeshte shikonte se filani kishte ble makine, kishte ble vile, ishte bere i pasur, aty ai u ndje i diskriminuar dhe filloi te xhelozonte sic nuk e kishte bere kurre me pare me shfaqje negativiteti ...ect

Shpjegimi tjeter asht ne Adn e pellazgut shqiptar 😂🙉
 
Nese njeriu do kuptonte se sa e veshtire eshte te llogjikosh veten,qe duhet te gjejme brendesine e saj per ta bere te gjej driten tone per te na ndricuar dhe mbushur shpirtin,shume kush ndoshta s`do kishte guximin te niste udhtimin ne kohen e jetes.
Por ja qe jeta eshte nje segment i detyrueshem ecje,me apo pa driten ne brendesi.
Dhe ketu pastaj nisin mullinjet e erresires njerzore,sepse ne kete segment duhet pune me veten per te kuptuar ,pranuar dhe shijuar boten per rreth.
 
Ehh...
Futesh në instagram shikon një vajzë të kuruar që po han gatime deti.
Hyn edhe komenton....hë erdhën qerosat nga anglia..
Mora një shembull të zakonshëm,ku nëse sheh një vajzë të sukseshme domosdo do hamendësosh se ka një partner të pasur.
Urrejtja e mllefi ka ekzistuar që në lindjen e njeriut,nuk u shfaq sot.
Ama sot janë rrjetet sociale dhe është mëse e dukshme.
Është për të ardhur keq kur ti urren dikë vetëm se ka kulturë/ekonomi/paraqitjen më të mirë se ty.
 
Kjo ndodh pergjithesisht te shoqnia shqiptare territoriale, pse?

Ka nje arsye llogjike.

se pari kjo ndjenje negative eshte me se shumti e perhapur te moshat e medha...

se dyti ky lloj negativiteti e ka burimin nga sistemi komunist pasi njerzit ne ate kohe ishin rritur ne nje barazi relative, nje divan, nje tv, nje komodine ishin te gjithe njelloj dhe sfida e vetme e njerzeve ishte kush te bente me mire kermillin (lepirsin servilin) per tu ngjitur ne shkallet e larta te partise, mirpo me ndryshimin e sistemit nuk ndryshoj fare lepirja per tu ngjitur ne shkallet e partise ama ndryshoj qasja e brendeshme kshuqe kur shqiptari i thjeshte shikonte se filani kishte ble makine, kishte ble vile, ishte bere i pasur, aty ai u ndje i diskriminuar dhe filloi te xhelozonte sic nuk e kishte bere kurre me pare me shfaqje negativiteti ...ect

Shpjegimi tjeter asht ne Adn e pellazgut shqiptar 😂🙉
me fal per nderhyrjen, por sapo lexova 2 rreshtat e para ku permendej sistemi i vjeter komunist dhe "ADN-ja pellazge" mendova menjehere qe je nisur me kemben e gabuar ne shtjellimin e ceshtjes.
Ne sinteze mund te them me bindje dhe me fakte qe:
1) sistemi komunist ne Albanien ka 32-33 vjet qe ka rene dhe jo cdo idiotsi tonen pas gjithe atyre viteve duhet t'ja atribuojme domosdoshmerisht atij sistemi te rrenuar para 3 dekadash!
Sot teorikisht dhe natürlich, presupozohet qe ne Albanien eshte prodhuar nje brez i ri- i pa ndotur nga dogmat ideologjike te 30 vjeteve me pare, evolucioni shoqeror dhe cikli natyror i njerzimit - e vertetojne kte teori qe them!
Nga kjo pikenisje pyes: Ku e sheh ti komunizmen ne brezin e ri apo ne kasten qeverisese te Shqiperise?
- Kta te sotmit jane thjesht: ose brekedhjere dhe injorante me mentalitet bizantin (nenkupto- osmallinj te pje*dhur dhe ndryshe nga komunistat e vertete te kohes) , ose jane Hajdute dhe dallaverexhinj te thekur qe as ne librat e Historise Shqiptare nuk i gjejme dhe nuk posedojne as Ideologji, as Parime, as Buonsens, as Orientim Politik, etc etc.... por thjesht posedojne vesin me te keq qe zoteron specia humane; Vjedhjen dhe Grabitjen e cdo gjeje te perbashket, ne dem te shoqerise!
(e pra- Komunizma predikonte dhe aplikonte te kunderten: Interesi Shoqeror/ Mbi interesin vetjak! Pra asnje lidhje me Komunizmen- sic thua ti!)
2) Sa per ADN shqiptare mund te thuhet vetem kaq: Ajo eshte e vjeter sa e gjithe bota, eshte autoktone dhe aspak inferiore ndaj fqinjeve te saj nayrale, ADN-ja shqiptare ka treguar qe dikur ne Durres (por ndoshta edhe ne mbare Albanien), ne pushimin e drekes dyqaneve private nuk i vihej dryni apo alarmi, por mjaftonte thjesht nje karrige e mbeshtetur prapa deres- per ti lene te kuptuar klienteles qe Dyqani ishte i mbyllur dhe Pronari ne ate moment/kohe nuk ofronte asnje sherbim!
Pikerisht kta njerez me kte ADN- qe ti e permend me percmim, deri para pak vitesh, vepronin sic kishin vepruar me shekuj me radhe: I gjendeshin miqve apo komshiut apo farefisit , ne ditet me te hidhura apo me te gezuara te tij, me ndihmen e sinqerte dhe te pakondicionuar, me sensin human dhe vlerat me te mira njerzore!
Mendoj qe thellesia e ceshtjes se trajtuar, e lyp qe te jeni me te informuar dhe me ne brendesi te tradites shqiptare. historise se saj unike dhe te ndershme, dhe pasi te keni kryer kte trajektore- ju lejohet te jepni vlerisimin tuaj personal!
Respekte. 🖐
 
me fal per nderhyrjen, por sapo lexova 2 rreshtat e para ku permendej sistemi i vjeter komunist dhe "ADN-ja pellazge" mendova menjehere qe je nisur me kemben e gabuar ne shtjellimin e ceshtjes.
Ne sinteze mund te them me bindje dhe me fakte qe:
1) sistemi komunist ne Albanien ka 32-33 vjet qe ka rene dhe jo cdo idiotsi tonen pas gjithe atyre viteve duhet t'ja atribuojme domosdoshmerisht atij sistemi te rrenuar para 3 dekadash!
Sot teorikisht dhe natürlich, presupozohet qe ne Albanien eshte prodhuar nje brez i ri- i pa ndotur nga dogmat ideologjike te 30 vjeteve me pare, evolucioni shoqeror dhe cikli natyror i njerzimit - e vertetojne kte teori qe them!
Nga kjo pikenisje pyes: Ku e sheh ti komunizmen ne brezin e ri apo ne kasten qeverisese te Shqiperise?
- Kta te sotmit jane thjesht: ose brekedhjere dhe injorante me mentalitet bizantin (nenkupto- osmallinj te pje*dhur dhe ndryshe nga komunistat e vertete te kohes) , ose jane Hajdute dhe dallaverexhinj te thekur qe as ne librat e Historise Shqiptare nuk i gjejme dhe nuk posedojne as Ideologji, as Parime, as Buonsens, as Orientim Politik, etc etc.... por thjesht posedojne vesin me te keq qe zoteron specia humane; Vjedhjen dhe Grabitjen e cdo gjeje te perbashket, ne dem te shoqerise!
(e pra- Komunizma predikonte dhe aplikonte te kunderten: Interesi Shoqeror/ Mbi interesin vetjak! Pra asnje lidhje me Komunizmen- sic thua ti!)
2) Sa per ADN shqiptare mund te thuhet vetem kaq: Ajo eshte e vjeter sa e gjithe bota, eshte autoktone dhe aspak inferiore ndaj fqinjeve te saj nayrale, ADN-ja shqiptare ka treguar qe dikur ne Durres (por ndoshta edhe ne mbare Albanien), ne pushimin e drekes dyqaneve private nuk i vihej dryni apo alarmi, por mjaftonte thjesht nje karrige e mbeshtetur prapa deres- per ti lene te kuptuar klienteles qe Dyqani ishte i mbyllur dhe Pronari ne ate moment/kohe nuk ofronte asnje sherbim!
Pikerisht kta njerez me kte ADN- qe ti e permend me percmim, deri para pak vitesh, vepronin sic kishin vepruar me shekuj me radhe: I gjendeshin miqve apo komshiut apo farefisit , ne ditet me te hidhura apo me te gezuara te tij, me ndihmen e sinqerte dhe te pakondicionuar, me sensin human dhe vlerat me te mira njerzore!
Mendoj qe thellesia e ceshtjes se trajtuar, e lyp qe te jeni me te informuar dhe me ne brendesi te tradites shqiptare. historise se saj unike dhe te ndershme, dhe pasi te keni kryer kte trajektore- ju lejohet te jepni vlerisimin tuaj personal!

Flm per nderhyrjen sapo lexova ne rreshtin e pare te komentit tend "me bindje" mi preve krahet, nuk kam se cfare te shtoj tjeter as te lexoj, do ishte nje diskutim shterpe pasi bindja per mua nenkupton hermetizmin burgosjen e ideve te nje personi.

Une jam njeri pa bindje!
Kam vetem nje bindje diten e gjykimit!

Shpresoj qe shqiptaret (se kam me juve personalisht) te clirohen nga bindjet!
 
Flm per nderhyrjen sapo lexova ne rreshtin e pare te komentit tend "me bindje" mi preve krahet, nuk kam se cfare te shtoj tjeter as te lexoj, do ishte nje diskutim shterpe pasi bindja per mua nenkupton hermetizmin burgosjen e ideve te nje personi.

Une jam njeri pa bindje!
Kam vetem nje bindje diten e gjykimit!

Shpresoj qe shqiptaret (se kam me juve personalisht) te cliroheb nga bindjet!

Kaq!
well, God have mercy on you and all over of us! 🖐
 
@ilva_tare: Pse ka kaq shumë urrejtje, pse ka kaq shumë mllef. Pse ndodh kjo? E kemi si shoqëri?

@ardianvehbiu - "Në përgjithësi po ta shikosh si fenomen të përgjithshëm, kjo lë të kuptosh se shumë njerëz nuk ndihen mirë. Nuk janë mirë me veten, nuk janë ne paqe me shoqërinë, nuk janë në paqe me politikën, janë të paqetë. Kjo ka lidhje në përgjithësi me stabilitetin e përgjithshëm të jetës shqiptare sot. Nuk ka një balancë të jetës emocionale me jetën intelektuale. Të gjitha këto janë prishur nëse kanë qenë ndonjëherë në balancë, por njerëzit nuk janë të qetë dhe kjo do ishte një arsye.
Një arsye tjetër për mendimin tim është se vetë politika duke qenë në plan të parë, duke u evidentuar në mënyrë të caktuar si media, paraqitet si shumë konfliktuale dhe debati poltik paraqitet me nota të forta konflikiti siç e shikojmë dhe në shkëmbimet që bëhen në parlament ose gjetiu. Edhe mediat vetë i fryjnë këtij lloj impostimi të debatit dhe njerëzit mësohen që të ndërhyjë në publik vetëm për të korrigjuar ose për të sharë.
Ka humbur kultura e të ndërhyrit në publik për të kountribuar diçka."
Shiko fotografinë 1950024

* Qershor 2014, intervistë për emisionin "Tonight" nga gazetarja Ilva Tare në Rtv Ora News.

Marre nga insta i E.Xhelili
Mendoj qe ne masen me te madhe te popullsise ne Shqiperi nuk ka patur ndonjehere kulutre.

Ekzistonte nje fare kodi neper zonat rurale dhe malore dhe mbi te rrotullohej e gjithe shoqeria tribalo/fisnore.
Kultura e mbrapshte ose a pa edukate ku neper te mbeshtillen shum nenkembesa te keqberjes dhe keqsjelljes eshte mbartur prej shekujsh neper shtresa duke krijuar nje kore te pa rikuperueshme ku nuk gjen dot nje recete akoma edhe tani.
Neper te gjitha etapat e historise do te gjejme gjurme te qarta mbi kurrizin e mentaliteti te kombit tone prej nga ku te "berit placke" dhe "te berit te gropes" jane moto dhe timon per shum e shum karaktere si ne politike por edhe tek ata njerezit e thjeshte sepse ne veprojme ne turme akoma.

Ta paturit maturi, ndergjegjie, moral, sjellje qytetari apo edhe katundari, jane zhdukur apo edhe hequr nga DNAja e kombit tone here me buzeqeshje e here me te shkulur e me sa po duken bathet nuk do ti qasen me kurre.
Dikur ka patur edhe pak respekt per familjen dhe tjetrin, tani edhe ajo eshte ne avullim e siper si vlere duke i klene zgaver, plot vlerave te tjera qe vertet kane nje te zgerdhire plot ndricim dhe te kuq buzesh provokues, por vrasin dhe infektojne ne ate grade qe cojne kombin ne vetshkaterrim.
 
Back
Top