Programe Fitness

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Programe Fitness

Hani o njerz ushqehi , mos hiqni dore nga shijet e ushqimit,se dhjami duhet tani ne stinen e dimrit hahahahaahh :p.
Pastaj ne vere,breg detit ne rere aty si dosat,nga dielli i tepert shkrijne kalorit :p
 
Titulli: Programe Fitness

Cfar ushqimi eshte mir te konsumohet para palestre?

Un zakonisht palestren e bej ne drek (per 30-60min do iki) dhe gjate kesaj kohe kam pire vec 1 kafe dhe nje kore buke misri (madhesine e 3 gishtave) mund te ha ose jo dhe nje sallate pa buke, jo per efekt palestre apo djete por ky eshte pak a shum mengjesi im (ndonjehere dhe dreka).

Eshte e demshme? ka pak ushqim ketu? Lexova dhe qe cokollata e zeze eshte e mire

Fly ketu do lexoshe shume
ketu ka shume produkte, qe te harxhosh leke, disa bejne pune dhe disa te tjere jo!
fillimisht per 3 muajt e pare, nuk te duhet azgje nga keto
fillo stervitu dhe ha ushqim normalisht per aq sa ka nevoje trupi jot

Mire do ishte te na postoje skeden tende, objektivin qe do te arrish, dhe djeten perkatese. ne qoftese i ke
 

Fly

Larguar
Titulli: Programe Fitness

Fly ketu do lexoshe shume
ketu ka shume produkte, qe te harxhosh leke, disa bejne pune dhe disa te tjere jo!
fillimisht per 3 muajt e pare, nuk te duhet azgje nga keto
fillo stervitu dhe ha ushqim normalisht per aq sa ka nevoje trupi jot

Mire do ishte te na postoje skeden tende, objektivin qe do te arrish, dhe djeten perkatese. ne qoftese i ke

Nuk ndjek ndonje djete se si thash e bej me teper per qef por meqense e bej te tregohem pak me i kujdesshem, ajo qe thash me siper eshte rutin ushqimi me apo pa palester.

Ne pergjithesi doja te hiqja rreth 7-8kg, me teper tek pjesa e barkut pastaj te tjerat jane extra (nqs do ket extra)

Me teper jam kurioz pasi lexoj artikuj nga nje fanpage: /TheAlbanianFitness (shtoje pas adreses se fb)
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Programe Fitness

Ne qoftse proteinat gjenden ne ushqime, si na qenkan te demshme?
te kristali e ke maru shkollen ti?
e di ti qe trupi djeg vetem nje sasi proteinash, dhe po ate sasi kerkon te marri serisht?
Ne qoftese ne marrim doza te gabuara proteinash, ato kalojne direkt per shkarkim!
Ka cikle proteinash+bcca qe te ndihmojne shume per zhvillimin e muskujve,
proteinat jane tullat e trupit, pa ato ska kuptim stervitja.

Jo se kam mbaruar tek kristali ,diku aty afer . Po ti pse pyet ,apo kot te hane dhembet ?

Ne ushqime gjendet edhe kokaina ,morfina ,edhe shum lloje gjerash ,por jo te gjitha mund ti konsumosh edhe kshu thate fare dhe te te bejne mire ore djaliiii

Per temen

Proteina te gjithe ,jepini ,pijini pa pushim dhe kur te shkoni 40 e siper hajdeni na flisni njeher rezultatet ketu ne forum ,nese do jemi :p .

Nese jane proteina te ushqyeshme nuk quhen me proteina por ushqim per x efekt . Qumeshti i sojes nuk eshte proteine e prodhuar ne laborator ,eshte ushqim natyral nuk prodhohet nga perberje te tjera o miq Proteinik . Proteinat qe prodhohen ne laborator ,cfaredo qofshin edhe perberje nga qumeshti i sojes te kene ,brenda tyre fusin edhe perberes te tjere nxites . :sport:
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Programe Fitness

Jo se kam mbaruar tek kristali ,diku aty afer . Po ti pse pyet ,apo kot te hane dhembet ?

Ne ushqime gjendet edhe kokaina ,morfina ,edhe shum lloje gjerash ,por jo te gjitha mund ti konsumosh edhe kshu thate fare dhe te te bejne mire ore djaliiii

Per temen


Proteina te gjithe ,jepini ,pijini pa pushim dhe kur te shkoni 40 e siper hajdeni na flisni njeher rezultatet ketu ne forum ,nese do jemi :p .

Nese jane proteina te ushqyeshme nuk quhen me proteina por ushqim per x efekt . Qumeshti i sojes nuk eshte proteine e prodhuar ne laborator ,eshte ushqim natyral nuk prodhohet nga perberje te tjera o miq Proteinik . Proteinat qe prodhohen ne laborator ,cfaredo qofshin edhe perberje nga qumeshti i sojes te kene ,brenda tyre fusin edhe perberes te tjere nxites . :sport:


Kjo ishte pergjigje prej eksperti lol
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Programe Fitness

Jo se kam mbaruar tek kristali ,diku aty afer . Po ti pse pyet ,apo kot te hane dhembet ?

Ne ushqime gjendet edhe kokaina ,morfina ,edhe shum lloje gjerash ,por jo te gjitha mund ti konsumosh edhe kshu thate fare dhe te te bejne mire ore djaliiii

Per temen

Proteina te gjithe ,jepini ,pijini pa pushim dhe kur te shkoni 40 e siper hajdeni na flisni njeher rezultatet ketu ne forum ,nese do jemi :p .

Nese jane proteina te ushqyeshme nuk quhen me proteina por ushqim per x efekt . Qumeshti i sojes nuk eshte proteine e prodhuar ne laborator ,eshte ushqim natyral nuk prodhohet nga perberje te tjera o miq Proteinik . Proteinat qe prodhohen ne laborator ,cfaredo qofshin edhe perberje nga qumeshti i sojes te kene ,brenda tyre fusin edhe perberes te tjere nxites . :sport:

Sic te thashe edhe me pare ... Stop chatting shit !!!!
Edhe soya protein ne laborator perzihet. Loool
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Programe Fitness

Dhjamin e tepert vetem vrapi e shkrin ,ose 2-3 ore palester MMA me instruktor.
Ndersa muskujt e ndertuar me proteina nuk ja sugjeroj njeriu sepse per momentin te ndihmojne menjehere, por efektet ansore shpesh here i kane fatale. Ne shumicen e rasteve godasin zemren sepse jo gjithmone perberesit neper etiketa tregojne te verteten ne lidhje me perzierjen qe mund t'kene.
 
Titulli: Programe Fitness

E perdori ... Sic e shikon edhe efektin ne avatar :p

Une e perziej me dy te bardha vezesh
1 banane, çokollate pluhur ne nje shaker
dhe i pi perpara stervitjes, me raste i fus dhe nje doze proteine lol
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Programe Fitness

Une e perziej me dy te bardha vezesh
1 banane, çokollate pluhur ne nje shaker
dhe i pi perpara stervitjes, me raste i fus dhe nje doze proteine lol

Perfekt mix!!! :)

Prandaj te shkelqen c*ca edhe Ty , nga perdorimi i soya :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Programe Fitness

aman kur beni fitnes se gjith diten ketu rrini lol

Shiko ti Endrrra e bukur,se ne Fv palestron trurin,dhe kjo eshte me e rendesishme se Fiziku ahhahaha :p .
Mendja e shendosh ne nje trup te dhjamosur!!
s"ka gje jeton ajo dhe ne trupa te tille :p ahhahahaha
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Titulli: Programe Fitness

Per te hequr kile, inkorporo HIIT training tek rutina jote, meqe lexova me siper qe do me humb kile.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Programe Fitness

Nese don te humbasesh kg , kujdes ushqimin ( Dieten) ... eshte e pabesueshme ne fakt se sa pak kalori i nevojitet trupit te njeriut qe te funksionoje.... Abuzojme me ushqimin dhe veten tone. Catch ur mind, and win over.
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Programe Fitness

Gerti atr qe the ti e lexova dhe mu duk mire por problemi eshte se sbejm dot vrap 2-3 here ne dite pasi kemi pune e detyrime te tjera + un e shikoj palestren me teper si aktivitet fizik per qef dhe pse realisht doja ti hiqja nja 7-8kg per tu ber i dobet ne normalitet.

Provoje i her se e gje kohen. Plus qe do bohesh tip atleti dhe do jesh gjith energji dhe gjith uri gjith diten.
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Programe Fitness

une sbej ushtrime pasi nuk jam tip sportive...por kujdesem te mos ha :D dhe te eci :p
 

Zana1

Braveheart
No one keeps up with fitness here ... especially males . :dylbi:
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Une personalisht bej ushtrime per vithet dhe kofshet.
Dmth shikoja ushtrime ne youtube,nuk shkoja ne palester.
Sa per ushqime haj cte me hahet.
Duhen ca tule:p:D
 

Zana1

Braveheart
Nuk funksionon kshu sic thuan ti , Natta . Te sygjeroj me mire qe mos u lodh kot me ushtrimet, por kontrollo ushqimin... shikon me shume resultat kshu.

Ushtrimet duhet te shoqerohen me dieten/ushqimin e duhur... perndryshe Nuk funksionon.


Tulet duhen ne vendin e duhur : )
 

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
Nga pervoja ime vetjake, më kryesori është ushqimi.
Kam provuar të bie në peshë me stërvitje, ose duke ngrënë më pak, e mënyra e dytë ka dhënë më shumë rezultat.
Hani pak e sakte, e kilet ikin vetë.
Por një kombinim I të dyjave, sjell rezultat dhe më të shpejtë.
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Regjimi ushqimor eshte shume i rendesishem...aktiviteti fizik gjithashtu...

per mua per tu ndjere shendetshem dhe ne forme...eshte absolut noti...ecja vrapi...por notin nuk do ta largoja per asgje ne bote...

per tu ndjere mire shpirterisht/menderisht...sugjeroj meditimin...

nuk jane te pakta rastet kur degjoj si ka mundesi qe je kaq pozitive? apo nuk merzitesh ndonjehere ti?...

sigurisht...nese ka patur nje njeri qe ishte melaknolike/dramatike isha une hahahahaha...por me meditimin mesova se duke qare dhe u ankuar nuk zgjidhe asgje...vecse humbet ditet e tua kot...

nese do ta provoni medimitin do te me jepni te drejte....

sheh vetem anen e mire te gjerave...dhe jo cektesine e tyre...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Nje trup i rregullt dhe sportiv ka lezet.
Jam kundra dietave ekstreme ose nje programi strikt te renduar sportiv.
PErsonalisht perkujdesem qe trupi im te jete ne forme.
Por as s"kam bere kurre dieta ,apo sport te renduar me ore te gjata.
Jam munduar gjithnje te ha shendetshem,dhe me mase,te kordinoj ecjen ,notin veres, shpesh vrapin ne park pranveres vjeshtes.
Mbi te gjitha me rendesi te ndihemi mire ne cdo "numer" trupi.
Harmonin mes nesh dhe botes dhe ne vektorin "UNE dhe UNE" e sigurte eshte qe se sjelle balanci i kileve ne proporcion me gjatesine trupore tonen. :)
 

Zana1

Braveheart
C’do gje varet me rezultatin qe deshiron Dhe kohen ... qe te arrish rezultat .

Dietat sportive zakonisht jane te shendetshme , pasi Han aq Sa I duhet trupit dhe shendetshem . Ndersa oret e gjata jane zakonisht per sportistet , te cilet e kane si nje pune te zakonshme qe kemi ne ... pra pshm 6-8 ore ne dite stervitje.

Noti per mendimin tim, Nuk eshte edhe aq sport I lehte Sa me te shkruar ... sepse duhet te besh te pakten 45min 1ore non stop , 4-5 here ne jave , qe te arrish rezultat ... plus dieten sigurisht .
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Shiko,Zana ke te drejte.
E kam bere vete ne kete menyre qe te shendoshem pak.
Kam pasur rezultat.
Por,do ta kem parasysh dieten qe me keshillove:D:)
 

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
Regjimi ushqimor eshte shume i rendesishem...aktiviteti fizik gjithashtu...

per mua per tu ndjere shendetshem dhe ne forme...eshte absolut noti...ecja vrapi...por notin nuk do ta largoja per asgje ne bote...

per tu ndjere mire shpirterisht/menderisht...sugjeroj meditimin...

nuk jane te pakta rastet kur degjoj si ka mundesi qe je kaq pozitive? apo nuk merzitesh ndonjehere ti?...

sigurisht...nese ka patur nje njeri qe ishte melaknolike/dramatike isha une hahahahaha...por me meditimin mesova se duke qare dhe u ankuar nuk zgjidhe asgje...vecse humbet ditet e tua kot...

nese do ta provoni medimitin do te me jepni te drejte....

sheh vetem anen e mire te gjerave...dhe jo cektesine e tyre...

Meditim eshte mendimi/të menduarit. Nuk ka fjale shqipe meditim, eshte thjesht ngaterrese e anglishtfolesve dhe vjen nga meditation.

Sidoqofte, shoh shumë që merren me nje lloj sporti aziatik, qe rrine ulur dhe mendojne. Per kete e ke fjalen besoj?

Jam kureshtar të di, çfare mendohet në këtë lloj sporti?
 
Top