Përse vajzat mësojnë më mirë sesa djemtë?

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
E vërteta është se të gjitha stafet shkencore, ata që zhvillojnë shkencën në botë, janë meshkuj.

Kështu që ne kemi veprat, ju keni fjalët. Ju jeni më të afta me fjalë.. :p

shiko tani pa dasht me ul piket gjinis suaj ne lidhje me postet drejtuese qe tek ato psikollogjike,shkencore,dhunuese neper kohra e histori ndaj femres kjo e fundit.

Neuronet nuk jane shume ceshtje gjinie ,se sa ceshtje barazie kushtesh .
Cfare dua te them me kete?
duke qene qe bota per shekuj me rradhe ka jetuar ne nje shoqeri me hije maskiliste dhe femra eshte trajtuar si seksi i dobet,dhe gjithashtu si familjarja dhe sherbyesja e femijes burrit,normalisht qe meshujt kane pas privilegjin e te qenurit me ne afersi te mudnesis,kalitjes dhe kapjes se shanceve per me tej.
Ne lidhje me fushat afruese te punesimit,ok per mua eshte e kuptueshme qe nena natyre ka bere zgjidhjen e saj,si nga fiziku mes ketyre dy gjinive ashtu dhe pershtatjes ne jete.
cka do te thote qe disa pune apo objektiva jane femrore,sic dhe disa tjera jane te natyres mashkullore.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Unë të thashe ta linim debatin, por ti qenke nga ato qe do të thuash fjalën e fundit.
Ishe ti që u nevrikose, tek postimi 23.
Lum ju që jeni më të zonjat. Të shkretët meshkuj arkitektë shqiptarë, që do t'i sfidosh ti.
Ti do t'i bësh projektet 10 e nga 10 përnjëherësh, kurse ata mezi do ta mbarojnë 1.
Tani do të zhvillohet Shqipëria.

Sinqerisht po me vinka keq qe harxhova ato minuta me replika me ju. Vertetova qe ke kuptuar 0 ne cdo gje qe kam shkruar dhe i ke lexuar ne nje kontekst komplet ndryshe nga c'kam dashur une te percjell. Plus qe u fute vete ne debat pa te ftuar kush. Une thjesht thash mendimin tim.
Sa per mua , c'pune kam une me Shqiperine;). S'di c'eshte kjo mani per ta cuar debatin ne kaq personale, por gjthss. Me siguri ju e kuptoni e une nuk arrij dot. Klm ne vazhdim!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Mu kujtua dhe nje arsye tjeter. Ndoshta lidhet dhe me numrin e popullsise pse jo. Aty thote qe studimi eshte bere ne Britani dhe nurmi i regjistruara vajza eshte me i madh. Pra jo se vajzat jane me siperiore e djemte me inferiore, ;). Britain mesadi une ka nr popullsie me te madhe femra. Ndoshtaaa.. mos u merzisni ju eeee.. ndoshtaaaa... une thjesht hedh hipoteza :p

p.s. O pipell, flitet per SASI jo per GJENI!
p.s2. Aki kerkohesh ne kete teme :p
 

Jetmira

V.I.P
Nuk ka të bëj kjo, ndoshta në shkoll të mesme apo fillore ndodh të mësojn femrat më shum se meshkujt
Po në Universitet ndodh e kundërta.
Pak vajza arrijn të msojn, pasi shumica kan dëshir të bëjn jet qefi.
 

Bukowski

Gjumash
Sepse kur ishte koha per te kryer detyrat dhe ushtrimet ne klase, isha i pari qe shkoja te luaja top dhe ua lija fletoret shoqeve. :D
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Sepse harxhojne me shume se gjysmen e dites qe te memorizojne mesimet... lol
 

Zana1

Braveheart
E vertete... por ama ne fund kur martohen me to, balancohet Zhenia... kshuqe, rrini te qete. Plotesojne njeri tjetrin. loool
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Nuk mendoj se ka te beje gjinia shume...tek te mesuarit...

vajzat mund te jene me teper te zonjat te mbajne mend...por me te sukseshem (pergjithsisht) jane meshkujt....
 

Monique

With or Without u
Ne vendin e mc donalds mbase....ktu te thajne piten femrat per mesime lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
E ne jau thajme piten si ne mesime edhe ne jeten e perditshme… :p :p
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
dembel hesapi!
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Sepse nuk e kane mendjen per aguridhe…. ;) lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Sdi sa here e kam thene e rithene,dija ska gjini.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
s'di pse m'eshte perkthy ne english faqja... dhe komentet dalin super funny me autotranslate. Lol.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
E po kjo dihet me koh mo!!

Zoti meshkujve ju dha forcen femrave zgjuarsin
Cfar ti besh !keq ju ra po keshtu i madhi pat vendos.
 

Eruljan

Anëtar i ri
Sepse gocat Jane te zjuara edhe e kan mendjen ke mesimet.kurse ne djemt e kemi mendjen ke gocat sa e bukur kjo sa e mir dhe iken mesimet dhe shkolla mbaroji dhe Femra del e zjuar ahhahahah
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Se truri i tyre mban shume mend budallalliqet. LOL
 
Sondazhet gjithmone perpiqen ti ndajne te mirat ose te keqiat mes gjinive,nderkohe qe gjinia ne te tilla raste eshte shume relative.
Absolut eshte fakti qe cdo gje ka td beje me njeriun si individ si karakter pa marre parasysh ciles gjinie i perket.

PS-Sa per info....stilistet me te mire ne bote, kuzhinieret, parukieret etj, jane meshkuj ose feshkuj , pak rendesi ka kjo :)
Pra jua kalojme edhe aty ku ju duhet te jeni te parat.
Natyrisht edhe kjo eshte relative :p


 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Tani po te nisem si femer them mesojne femrat,por po te nisem si nene,ku ke me te zgjuar se tim bir.Driten e syve te mi. ahhahahahahahaha.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Per te mesu me mire sot mesojn ata qe din ti thone JO rrjeteve sociale, whatsapprave, forumeve...perndryshe ka too many distractions.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Per te mesu me mire sot mesojn ata qe din ti thone JO rrjeteve sociale, whatsapprave, forumeve...perndryshe ka too many distractions.
Dmth ti e une qe duam te marrim licencat stop ketyre gjonave lol..:p
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Nk ka tboje fare gjinia, ata/o qe e kane mendjen tek msimi e kane.
 

ZHIGO

Stumblin' in
V.I.P
Nk ka tboje fare gjinia, ata/o qe e kane mendjen tek msimi e kane.

Po mi lal, po kuj ti thush...nk te merr vesh njeri ashtu si e ke shkrujt ti :p

sa dobët paske qen ne gjuh shqipe mi yll :emoji_stuck_out_tongue_winking_eye:

jo se kemi qen ne me mir jo, se qe ne klas te dyte na zunën hallet, na zuni matemotikofobia :LOL:
 
  • Haha
Reactions: NGU

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Po mi lal, po kuj ti thush...nk te merr vesh njeri ashtu si e ke shkrujt ti :p

sa dobët paske qen ne gjuh shqipe mi yll :emoji_stuck_out_tongue_winking_eye:

jo se kemi qen ne me mir jo, se qe ne klas te dyte na zunën hallet, na zuni matemotikofobia :LOL:
Un dobet? Traft ajo pike pra ku mi ke -ë-jat tek “qen” , “klas”. :p E shume e shume gabime tjera:p
 

ltea

Anëtar i ri
meshkujt duke qene me grykes [deshmuar kjo ne te kaluaren e hershme kur adami smundi te rezistoj nje molle me sa duket sditi as te ha mollen u be me gryken ndryshe nga femrat] e keshtu qe fitoi durimi,,,
faren per te rritur nje qenie qe do sillte pasardhes e derdhi duke " pemnetruar" ne trupin e femres dhe qe ajo qe u permbajt e duroi nje tjeter mrekulli te lodhshme por
 
Top