Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Sinqerisht keto muhabetet shpesh behen cope-cope dhe e ke te bashkosh copezat per te ndertuar nje imazh, ama jane ca gjera qe vertete te turbullojne imazhet dhe te thena ne menyren e tyre kam pershtypjen se perbejne ngaterrese mjaft te madhe.

Pra, nga keto shkrime, logjika (e atyre qe keqkuptojne shkrimet) del ne rezultatin se mjekesia thjeshte eshte biznes dhe kjo eshte nga gjerat me injorante qe ka shpikur Ateizmi. Pra, mjekesia eshte nje genjeshter e kulluar sepse fatet e miletit jane ne duar te zotit.

Pra, mjeku prane teje, qe ka bere gjithe ato vite shkolle e specializime, ka bere kot dhe te merr leket kot, sepse ai eshte thjeshte nje figure mantelbardhe qe lirisht munde te quhet spektator i ngjarjeve qe per ty jane shkruar nga dikush tjeter dhe kan per tu zhvilluar ne ty. Pra ai kot flet e kot mundohet sepse me ty ka per te ndodhur ajo qe dikush ta ka rezervuar si surprize.

Pra, njerez, po ju ra tulla ne koke, po pesuat ndeshje dhe keni humbur shume gjak, apo po ju ka ndodhur ndonje e pa bere dhe ju duhet ndihme kot beni shpenzime koti. E vetmja gje qe ju duhet te beni eshte ajo; Ngrini duart lart e cirreni ne kup qielli sepse: Se shpeton apo jo, kjo varet nga ty si njeri, personalisht.

:paqe::paqe::paqe:


ahahhahahahahahahahha mjeksin e ka shpik ateizmi !!!!!!!!!! hahahahhah je ne terezi o kiterr apo tka deh alkoholi se ramazani nuk besoj qe tka kap !!!!!!!!!!! khuuuuuuuuuuuuu
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Te jesh i lire,ashtu sic te llind prindi,,eshte dhurat nga prindi(zotin nuk e shof ketu) biles i shtrengoj doren doktorrit(shkences)
qe me ore te tera operacionesh,shpeton nje jete,(dhe nje fetar falenderon zotin dhe jo mjekun!) per punen e lodhshme qe ben!

Ne keto tema nuk me pelqen me te komentoj,kjo gje duket shum bajate tani,sepse ateistet ''gjykohen''

Ps./Zoterinj fetar,UNE JAM ATEIST I LIRE..
prindi kur me ka lindur nuk me ka pagezuar etj
por me ka thene,,zgjidh ate qe ben per ty(kur u rrita). Kjo dmth liri absolute!
une besoj ne shkenc,ai eshte libri qe shkruaj une,cdo dite,dhe jo nje liber qe zdihet kush e ka shkruar,ka qene tape apo jo,apo per ca interesi e ka bere!
une jetoj sot dhe jam i lire,nga gjithcka pik..


Ne fakt, perpara se te dilje ne keto konkluzione beje mire te shikoje nga kam shkruar, e ca kam cituar e ca kam nenvizuar.
Postimi im u be si pasoj te

biles i shtrengoj doren doktorrit(shkences)
qe me ore te tera operacionesh,shpeton nje jete,(dhe nje fetar falenderon zotin dhe jo mjekun!) per punen e lodhshme qe ben!

dhe thash qe

Ne fakt mjeksia ka limitat e veta.
Gje qe eshte me se e vertet. Nuk do shume mundim te kuptohet. Nqs nuk do i kishte, sot sdo kishim me njerez te semure, e as njerez qe vdesin nga keto semundje. Kjo nuk dmthn qe nqs mjeksia ka limita, nuk duhet te kurohemi, dhe te mos provojme gjithcka eshte e mundur.Sinqerisht keto muhabetet shpesh behen cope-cope dhe e ke te bashkosh copezat per te ndertuar nje imazh, ama jane ca gjera qe vertete te turbullojne imazhet dhe te thena ne menyren e tyre kam pershtypjen se perbejne ngaterrese mjaft te madhe.
Mund te nxjeresh fjalet nga konteksti e ti japesh cfare drejtimi te duash ti, ska asnje problem, por kjo nuk dmthn qe do marin sensin qe do ti, vetem se do ti!

Pra, nga keto shkrime, logjika (e atyre qe keqkuptojne shkrimet) del ne rezultatin se mjekesia thjeshte eshte biznes dhe kjo eshte nga gjerat me injorante qe ka shpikur Ateizmi. Pra, mjekesia eshte nje genjeshter e kulluar sepse fatet e miletit jane ne duar te zotit.
Nuk e di se nga e nxore kete, sepse une skam permend "MOS SHKONI TEK DOKTORI, PRISNI NE SHTEPI , DERI SA O TE BEHENI MIRE, OSE TE KALONI NE BOTEN TJETER, SEPSE DOKTORI SKA ME CA TJU NDIHMOJ"


Pra, mjeku prane teje, qe ka bere gjithe ato vite shkolle e specializime, ka bere kot dhe te merr leket kot, sepse ai eshte thjeshte nje figure mantelbardhe qe lirisht munde te quhet spektator i ngjarjeve qe per ty jane shkruar nga dikush tjeter dhe kan per tu zhvilluar ne ty. Pra ai kot flet e kot mundohet sepse me ty ka per te ndodhur ajo qe dikush ta ka rezervuar si surprize.
Doktori ben aq sa mundet SI NJERI, me ato qe ka ne dispozicion ( se mbase ne spitalin e Vlores nuk ka te njejtat mundesi me ato qe ka ai ne spitalin e Milanos, se ska aparature, ilace, specializim, apo te tjera). PRA BEN SA MUNDET! Me aq sa ka mesuar nga shkenca, me eksperiencen qe ka, ai nderhyn per te te NDIHMUAR. Por kjo ndihme, varet nga ty si njeri si e pranon - me ate organizem qe ke, me ate fuqi ke per te luftuar semundjen, me ato mangesi qe ke - psh ke nje defekt enzimatik (se di nqs sot ne bote ka spitale aq te zhvilluara e me buxhet aq te madhe sa te mund te kerkoj te gjitha difektet (enzimatike, apo lloji tjeter) qe ekzistojne- ose me mire ato qe njohim e mund ti kerkojme).
Organizmi i njeriut nuk eshte standard, sado mundohet shkenca ta vej ne te njejten linje, ja qe ka raste qe prishin "regullin". Ka njerez qe nuk reagojne sic duhet tek i njejti trajtim. Prandaj dhe eshte gjithcka ne doren e individit, ke opsionet ne dispozicion- varet nqs mundesh ti perdoresh.
Edhe po, ka te semure, kur i ben gjithcka eshte e mundur (edhe ske me asgje ne dore) tek te cilet nuk te mbtete gje tjeter pervec se te presesh, dhe behesh spektator i luftes tij me jeten! Ti i ofron ca mundesh, nqs ka fuqi- mbijeton.

Pra, njerez, po ju ra tulla ne koke, po pesuat ndeshje dhe keni humbur shume gjak, apo po ju ka ndodhur ndonje e pa bere dhe ju duhet ndihme kot beni shpenzime koti. E vetmja gje qe ju duhet te beni eshte ajo; Ngrini duart lart e cirreni ne kup qielli sepse: Se shpeton apo jo, kjo varet nga ty si njeri, personalisht.

:paqe::paqe::paqe:
Shembujt e mij kishin nje qellim, qe mund te ndodhin gjera qe nuk mund te paraprihen sado e zhvilluar eshte shkenca. Se sa te arish ti ne spital, apo se sa te te arij ambulanca ke vdekur (se te ra tulla ne koke, humbe vetedijen, re ne shkall, vrave trurin e vogel, bere hemoragji-mbete ne vend; ose se te cpoj bleta ne mes te fushes, ti ke alergji, bere shok anafilaktik, e mbete prap aty).


Por mqs ti e con ne kete ekstrem, po ta perseris, nuk kam thene asgjekundi MOS SHKONI TE MJEKOHENI se sa po humbni kohen kot, e prisni frymen e shenjte te vij tju mari!

Edhe si perfundim, CDO GJE VARET NGA NJERIU, me ndihmen e mjekut nje njeri mund te mbijetoj apo jo. Mjeku, nuk mund te hyj brenda njeriut, ti bej ti funksionojne proceset e te mbijetoj. Mjeku mund te bej pjesen e tij, te japi ndihmen qe mundet, dhe njeriu mos mbijetoj.
Nqs do ishte ashtu, qe cdo gje do mund te kurohej me shkence, sot sdo kishim me te vdekur, ose me mire thene sdo kishim me te vdekur nga semundjet, por nga pleqeria....(Mqs shkenca akoma se ka stopuar kete proces!).
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

sweetzina mos e bej dhe ti si kristofor kolombo
qe vajti ne amerik dhe i quajti AUtoktonet INdian
vetem pse e dinte qe ishte ne indi:p hahahah mos me zhgenje
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Shembujt e mij kishin nje qellim, qe mund te ndodhin gjera qe nuk mund te paraprihen sado e zhvilluar eshte shkenca. Se sa te arish ti ne spital, apo se sa te te arij ambulanca ke vdekur (se te ra tulla ne koke, humbe vetedijen, re ne shkall, vrave trurin e vogel, bere hemoragji-mbete ne vend; ose se te cpoj bleta ne mes te fushes, ti ke alergji, bere shok anafilaktik, e mbete prap aty).


Por mqs ti e con ne kete ekstrem, po ta perseris, nuk kam thene asgjekundi MOS SHKONI TE MJEKOHENI se sa po humbni kohen kot, e prisni frymen e shenjte te vij tju mari!

Edhe si perfundim, CDO GJE VARET NGA NJERIU, me ndihmen e mjekut nje njeri mund te mbijetoj apo jo. Mjeku, nuk mund te hyj brenda njeriut, ti bej ti funksionojne proceset e te mbijetoj. Mjeku mund te bej pjesen e tij, te japi ndihmen qe mundet, dhe njeriu mos mbijetoj.

Nqs do ishte ashtu, qe cdo gje do mund te kurohej me shkence, sot sdo kishim me te vdekur, ose me mire thene sdo kishim me te vdekur nga semundjet, por nga pleqeria....(Mqs shkenca akoma se ka stopuar kete proces!).

Aha, ne baze te ca shembujve ekstrem, ne njefar menyre ke relativizuar rolin dhe rendesin e mjekut dhe mjekesise ne jeten e qenieve njerzore ne ditet e sotme.

Une mundem me te dhene edhe shembuj me banal. Aktualisht kemi rastin e semundjes se rriqerave ne Kosove. Njerezit qe pickohen nga rriqerat dhe ikun menjehere te mjeku gjejne sherimin e menjehershem por ka te tille qe nuk vajne te mjeku per dy jave dhe pastaj auuuuuuuuuuu mjekesia nuk beri gje. Kemi raste edhe tjera me banale por ky nuk eshte problem i mjekut dhe i mjekesise.

Pra, te gjithe e dijme se ka raste ekstreme ku trupi i njeriut nuk reagon ndaj intervenimeve, kemi raste kur perkunder mjekesise dhe te pamundures perkunder se semundja eshte e pa sherueshme, njeriu sherohet. Megjithate nuk matet mjekesia me raste ekstreme ngase mjeket me punen e tyre sot kane bere te mundur dhe bejne te mundur cdo dite shpetimin e mijera jeteve. Pra kjo nuk varet nga deshira jone, por varet nga mundesite dhe nga shpejtesia apo koha e intervenimit.

Mjekesia ka levizur dhe cdo dite po levize ne drejtim te shpetimit te mijera e miliona jeteve cdo dite andaj nga rastet ekstreme nuk munde te relativizohet dhe minimizohet roli i saj.
 
Per t'ju riktyer temes...

Une konsideroj se agnostiket, ateistet dhe te ngjashmit jane te moralshem, sepse besojne ne nje vlere te tille. Kurse fetaret jane te moralshem per shkak te frikes nga denimi ne boten tjeter. Pra moraliteti i te pareve eshte zgjedhje racionale, kurse i te dyteve eshte si rrjedhoje e frikes nga denimi!

Mirepo, historia me e re ka treguar se njeriu gjithnje ka nevoje per Zot, nese jo ate si qenie hyjnore, atehere do ta krijoje nje te tille nga bota materiale. Komunizmi sovjetik, apo edhe ai i revolucionit kulturor te Maos kane krijuar "hyjni" te tilla nga udheheqesia komuniste: Stalini, Mao, Enveri, etj.

Mirulexofshim!
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Duke lexuar gjithe cfare jane shkruar mund te ve ne bisede dhe dicka tjeter
A do egzzistonin ateistet nqs nuk do kishte besimtar?
Se cdo fe ka ne qender nje zot,vertet me shume ndryshime ,por e quan dicka te padiskutushme qe egziston
Ateismi cfare ben? Thjesht beson se ky zot ne forma te ndryshme nuk egziston,por qe ta thuash kete duhet te
pranosh qe egziston per te tjeret
Te njejten rruge arsyetimi mund te ndjekesh edhe per te shpjeguar moralin
 
Redaktimi i fundit:
Pe: Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Kur është ndërtuar automjeti, shyqyr që janë ndërtuar
edhe rrugët, se përndryshe shoferat do të kishin gjetur rrugë,
por së pari do t'ishin bërë llom!
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Aha, ne baze te ca shembujve ekstrem, ne njefar menyre ke relativizuar rolin dhe rendesin e mjekut dhe mjekesise ne jeten e qenieve njerzore ne ditet e sotme.

Une mundem me te dhene edhe shembuj me banal. Aktualisht kemi rastin e semundjes se rriqerave ne Kosove. Njerezit qe pickohen nga rriqerat dhe ikun menjehere te mjeku gjejne sherimin e menjehershem por ka te tille qe nuk vajne te mjeku per dy jave dhe pastaj auuuuuuuuuuu mjekesia nuk beri gje. Kemi raste edhe tjera me banale por ky nuk eshte problem i mjekut dhe i mjekesise.

Pra, te gjithe e dijme se ka raste ekstreme ku trupi i njeriut nuk reagon ndaj intervenimeve, kemi raste kur perkunder mjekesise dhe te pamundures perkunder se semundja eshte e pa sherueshme, njeriu sherohet. Megjithate nuk matet mjekesia me raste ekstreme ngase mjeket me punen e tyre sot kane bere te mundur dhe bejne te mundur cdo dite shpetimin e mijera jeteve. Pra kjo nuk varet nga deshira jone, por varet nga mundesite dhe nga shpejtesia apo koha e intervenimit.

Mjekesia ka levizur dhe cdo dite po levize ne drejtim te shpetimit te mijera e miliona jeteve cdo dite andaj nga rastet ekstreme nuk munde te relativizohet dhe minimizohet roli i saj.

Do ishte absurde dhe paradoksale qe UNE mos vlersoja punen e doktoreve, rolin e mjeksise ne ritjen e cilesise te jetes, sic dhe zhvillimin e shkences ( e jo vetem ne fushen e mjeksise, por ne te gjitha fushat qe po ben hapa dite per dite!).
Nuk kam relativizuar rolin e doktorit, kam pasqyruar nje realitet. Nuk kam thene "mos kini besim tek doktori, mos kerkoni ndihme, mos u kuroni/trajtoni se perfundimi eshte i njejti". Kam thene qe "doktori mund te bej aq sa ka mundesi, aq sa varet nga ai, i limituar nga kondita njerzore." e mund te shtoj sic dhe nga mjetet qe ka ne dispozicion. Besoj qe eshte me se e qarte idea qe doktori implikohet me gjithe fuqine qe ka per sherimin e te semurit, dhe jo qe lidh duart kryq e pret te kaloj dita.

Rastet e mia "ekstreme" nuk jane dhe aq ekstreme, sepse ndodhin ne cdo cep qyteti, shteti, bote.... Cdo veper mjeksore ka nje rezik komplikimesh/vdekje me te vogel ose me te madhe, ne varesi te problemit shendetsor, por kjo % ekziston, ska rendesi se eshte 0.0001% apo 15%. E tek ajo 0.0001% qe duket shume e vogel, 1 person ne 10000 do pesoj dicka. Ske nga ta dish kush do jete rasti "ekstrem", edhe pse tendenca eshte "nuk mund te me ndodhi mua kjo...". E ketu nuk eshte faji doktorit, sepse ai e beri punen e tij, trajtoj semundjen ne menyren qe thone guidat ne baze te te semurit qe kishte, dhe ja qe i semuri nuk mbijetoj.

Ps: Per rriqerat mund te diskutojme ne nje teme te vecant.
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Muslimante vin e hapin tema provokuse tek ateizmi !!!!!!!!!! Kye veprim eshte imoral psh , E shikon qe e shpjegojme shume mire
moralin , por kujt tja shpjegom thuaj !!!!! Asnjeher nuk kam hapur tema provokuse te muslimanet as tek te krishteret , pastaj flisni per
moral !!!!! Ju mos me ju fol goja ju flet prapanica .
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Artikulli eshte nga autori i krishter, s'ka t'beje me provokimin asgje, liroje veten nga islamofobia se eshte vone, do mbetesh zgjuar deri nmengjes lool. N'fakt, pajtohem plotesisht me autorin, ngase ia ka vene kapakun kesaj ceshtje.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 9 32.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 9 32.1%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 10.7%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 2 7.1%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 7.1%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 10.7%
Back
Top