Nuk ka më privatësi për shqiptarët, numrat e telefonit e bisedat e 500 mijë qytetarëve përfundojnë në treg, eksperti i sigurisë jep alarmin...

E**A**

Antarë i Respektuar
Numrat e telefonit dhe bisedat e kryera nga rreth 500 mijë përdorues shqiptarë të WhatsAppit, janë tashmë në shitje në darkweb.

Eksperti i sigurisë Ervin Karamuço ka bërë me dije se ky akt është një tjetër dëm katastrofik i privatësisë.

“506 mijë shqiptarëve, përdoruar të aplikacionit WhatsApp, po ju shiten në darkweb të gjitha komunikimet që kryer gjatë vitit të kaluar. Një tjetër dëm katastriofik i privatësisë…”, shkroi ai në një postim në Facebook.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që shqiptarëve u dalin të dhënat nga hakerimet e kryera, duke përfshirë të dhënat mbi pagat, targat dhe kartat e identitetit.

25d0f4c3-f8ff-483c-b3f9-e83d0bc4796f-716x1536.jpg
 

Lauri

Anunnak
Bisnes i të ardhmes, të keshë dhe të përdorësh dhënat e përsonave. N cel e-mail adresa të tjera..
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Është fiksu Marku me Metaverse dhe ja ka var Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp.
Përdoruesit e WhatsApp dhe Messenger po kalojnë në Telgram.
whatappin deri tani se nderroj me telegram asnjehere. 😁
 

E**A**

Antarë i Respektuar
S`ka pike privatesie sot me rrjetet.
E vetmja privatesi eshte mos ti perdoresh.

Ky projekti është më kompleks sa duket. Në pamje të parë duket si lojë për argëtim por në të vërtetë edhe mbledh të dhëna, mbledh të dhëna se si secili nga ne reagon ndaj situatave të ndryshme që vijnë të papritura në formën e lojës përfshirë edhe si reagojmë me gjuhën e trupit. Mbase kjo është arësyeja pse të gjithë po e luftojnë kaq fort me Apple në krye.

 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ky projekti është më kompleks sa duket. Në pamje të parë duket si lojë për argëtim por në të vërtetë edhe mbledh të dhëna, mbledh të dhëna se si secili nga ne reagon ndaj situatave të ndryshme që vijnë të papritura në formën e lojës përfshirë edhe si reagojmë me gjuhën e trupit. Mbase kjo është arësyeja pse të gjithë po e luftojnë kaq fort me Apple në krye.


Po shikoja qe pare nje emision me baze psikollogjine dhe sjelljet njerzore ne nje kanal televiziv ketu.
Dhe nder te tjera cilsohej se si prototipe ne social mendia behen shembull,se si mendiat ndikojne ne mardhenien qe kemi me veten tone.
Dhe perfundimi ishte qe,per arsye perfitimesh ,marketingu etj etj,keto prototipe qe behen shembull per shume kend apo ndikojne ne perditshmerine apo rinin qe tashme konsumojne shume kohe ne media,
nuk shihen si problematik dhe te demshem,por automatikisht behen te pranuar nga shoqeria dhe nje shembull pse jo per tu ndjekur.
Nejse me pas tratojnte se si ne duhet te punojme me veten dhe te kuptojme veten.
thelbi ngelet gjithnje tek,pyetja ndaj vetvetes sone;
PErse kjo?
Perse kjo duhet te behet,apo ta ndjek etj etj.
Ishte mjaft interesant dhe thelbesor si emision.
 

Lindiii

Antarë i Respektuar
Fat i madh që ne cel nuk coj asnje dokument bankar , bisedat jane pa zarar , keshtu hudhi uje!flas per vendin ku jetoj jo ne vendin e lindjes!
 
Top