Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!

Dhe cfare ka per te qeshur ketu ? Apo rastesisht fillove t'qeshesh me monitor.
 
Pe: Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Dhe cfare ka per te qeshur ketu ? Apo rastesisht fillove t'qeshesh me monitor.

Loverboy,..po te te shpjegoj une se pse qesha kur e shkrujta do zihemii deri neser ne debat fetar,..ndaj nuk me pelqejn replikat fetare,..
por me lejo te shtoj thjeshte qe ,njeriu duhet te jetoje te luftoje dhe te veproj per realizimin e vetevetes,..sa te jete gjalle dhe kete duhet ta bej ne forme sa me individuale dhe unike,..dhe jo duke ndjek citate e postulata fetare,..(me fale qe shprehem keshtu,..se me sa kam lexuar ketu neper postimet ne forum,. ti je nje besimtar i devotshem,.une nuk kame asgje kundrejt besimtarve ,.thjeshte nuk rri dote pa shpreh mendimet e mija,.ashtu sic une i mendoj dhe pake me intereson ne te tjeret i gjykojne te drejta apo te gabuara..),.
 
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Jo jo, s'dua t'zihem as une. Thjesht, une u nisa nga vetvetja ndoshta, nuk qeshem me besimin e dikujt, andaj edhe mu duk jo e drejt menyre qe qeshe ti, thjesht pa-arsye.
 
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

....Besimi eshte shpirteror, dhe eshte e veshtire te diskutosh apo te vesh ne dyshim nje gje te tille perpara personave qe besojne fort ne fe, per te respektuar besimin e tjetrit dhe personin ne fjale....nuk mendoj se eshte ceshtje intelekti...por them se nje fenomen i tille ndodh me njerez qe preferojne , ose jane te prirur drejte te rese ,shkences inovacionit...te prirur te explorojne, te hedhin ide te reja ,qe mundohen ta kuptojne boten nga nje tjeter kendveshtrim...dhe kjo per nje arsye shume te thjeshte, sepse te gjitha besimet fetare nuk bazohen ne te dhena te sakta shkencore, por vetem ne hamendje dhe gojdhena popullore ( qe edhe po te jene te verteta , nuk jane te provuara shkencerishte ) ....por , po te ishte e vertete , do te ishte vertete shume bukur ( te pakten do te provonte qe njeriu eshte vertete nje qenie intelligjente....dhe jo nje turme qe genjehet vetem me perralla ).....Por besimi mendoj une se lindi nga nje nevoje e njeriut per te qene i pavdekshem, ose te pakten i ruan vetes dyshimin ne nje "jete" me te mire pas vdekjes, kjo e ndihmon te jetoje me mire, duke menduar se nje fuqi e mbinatyrshme, mendon per te, dhe se nje dite do te shkoje ne parajse ku do ti shpaguhen te gjitha vuajtjet qe ka hequr gjate jetes.....Ndersa njerezit qe nuk besojne ne fe...e shikojne boten ashtu sic eshte ne te vertete...
 
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

sbesoj se esht e vertet :( njeriun inteligjent e ben jeta dhe jo mosbesimi ne Zot
 
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

po dhe ndodh kjo se e mbajne pak hunden perpjete te zgjuarit lol
Po i zgjuar i vertete eshte ai qe e di se para Zotit kot me bo si i forte:p..
 
... seç mè erdhi ndermend A. Einstein

" Kur mè pyesin per eksistencen e Zotit , gjithmonè hesht e mendoj ., Paska akoma njerez qè mendojnè se vijnè nga majmuni !
 
Besimi eshte i mire per aqe kohe sa nuk na largon nga realiteti i logjikes,..duke na udhtuar neper bote fantazie te deshperuara duke kerkuar miresin dhe shperblimin e miresis shpirterore njerzore,..neper ligjerata profetesh e hoxhallaresh,..qe skan pase me cfare merren e jane vetepunsuar duke shitur filozofin mesjetare deri ne kohet moderne ne te cilat jetoim,.duke i then njerzimit thjeshte ate qe deshirojne te degjojn:,.."Vdis dhe mos u merzit se do ngjallesh,..te keqit ti do i pagushe vec po nuk vdeke,..:p:p,..te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!Shiko keshtu nuk thojne hoxhollaret tane.... keto jane fjalet tua... jo te tjeterkujt. :D


Tek ne besojmë: Zoti ështe Një, Ai na sheh kudo qe jemi... çfaredo që ben mir apo keq, ate do ta gjejsh heret apo vonë. Ekziston bota tjeter, kur pergjigjesh per veprat tua, ne te cilat denohesh apo shpeblehesh....
Ja pra :)
 

Sa kam qesh kur lexova keto komente njera pas tjetres, bukur te kombinuara :DHera pare qe e lexoj kete gje...Si besoj ketyre gjerave pasi si besove si nuk besove ste ben as me te mencur as me te trashe...Inteligjenca eshte dicka me vete me bidjen fetare..Inteligjenca eshte ajo pjese e diturise te cilen ti di ta perpunosh e ta shfaqesh shume bukur..Ndersa feja eshte thjesht nje bindje shpirterore qe ndjehet ska me te mbushur mendje,injektim apo ndonje lavazh apo operacion truri...Inteligjenca dhe feja i shoh si dy gjera te dnryshme,ska lidhje ky studim thjesht marrezira...


Pjesë e diturisë?
Inteligjenca është aftësi!


Po eshte aftesia,per te mesuar dhe per te shprehur kete dije...
 
Te thuash gjithcka eshte rastesi sme duket aq inteligjente. Ateizmi eshte thjeshte nje trend. Dicka histerike.
 
Nuk ka asgje misterioze k'tu ... thjeshte nje bosht ne atmosfere , qe perpunon ciklin.

Ashtu sikurse pshm kur shikojme nje rezervuar , duke u thare para syve tane... nderkohe qe realisht nuk e kapim dot processin.

Mundohu ta kuptosh si dicka e tille... ( prb tek ne eshte mendja/truri) ky eshte nje prb i madh, qe sjell edhe shqetesimet/pasojat ... ku ne k'te rast ndodhin para syve tane, dicka tragjike dhe tronditese per njerezimin.
 
Sa sh i pengo njerezit besimi ne Zot aq sa shpikin dhe studime te tilla, Lol. Ndekrohe qe baballaret e shkences s'kan mohuar asnjeher Zotin.

Gjthss, Nuk ka gje le te mos jemi inteligjente aq sa ata qe nuk besojne. Mjafton inteligjenca mesatare qe kam dhe qe me kaq pak kam arrit me kuptuar se Po, Zot Ka.
gurusuruz!
 
Me fal po ne çmenyre e mate ti inteligjencen e papes Giovani Paolo Secondo?? I ke bere personalisht ndonje test IQ?

Mos harro se nje nder njerzit me inteligjent ne bote ka qene nje ateist si Albert Ainjshtajn, per te mos permendur shume e shume te tjere qe i kane sjelle kesaj bote dhe njerzimt me shume sesa Papa dhe fete!! :)

Nuk qe i ateist;

Albert Einstein's religious views have been widely studied and often misunderstood.[1] Albert Einstein stated that he believed in the pantheistic God of Baruch Spinoza.[2] He did not believe in a personal God who concerns himself with fates and actions of human beings, a view which he described as naïve.[3] He clarified however that, "I am not an atheist",[4] preferring to call himself an agnostic,[5] or a "religious nonbeliever."[3] Einstein also stated he did not believe in life after death, adding "one life is enough for me."[6] He was closely involved in his lifetime with several humanist groups.[7][8]

Wikipedia
 
Un mendoj qe eshte e kunderta. Ato te cilet kan pritje te mos besojne jane njerzit te paisur me dije te pa dobishme.
 
Un mendoj qe eshte e kunderta. Ato te cilet kan pritje te mos besojne jane njerzit te paisur me dije te pa dobishme.
Pse kshu zak?
Edhe ai/ajo mund te thote kte gje per ty .

Ska te bej religion me dijet e dobishme ose anasjelltas .
 
  • Më pëlqen
Reactions: Zak
Sa sh i pengo njerezit besimi ne Zot aq sa shpikin dhe studime te tilla, Lol. Ndekrohe qe baballaret e shkences s'kan mohuar asnjeher Zotin.

Gjthss, Nuk ka gje le te mos jemi inteligjente aq sa ata qe nuk besojne. Mjafton inteligjenca mesatare qe kam dhe qe me kaq pak kam arrit me kuptuar se Po, Zot Ka.

woman-juggling-joypixels.gif
 
Pse kshu zak?
Edhe ai/ajo mund te thote kte gje per ty .

Ska te bej religion me dijet e dobishme ose anasjelltas .
te kesh dije per gjera te pa vlera psh rreth ufove kjo te konfuzon ose rreth qytetrimeve te humbura te mbytura etj gjith kto informacione te konfuzojn
 
te kesh dije per gjera te pa vlera psh rreth ufove kjo te konfuzon ose rreth qytetrimeve te humbura te mbytura etj gjith kto informacione te konfuzojn
Dicka qe mund te jet me vlere per ty per dike nuk Eshte . Si i bje tani ?
Un jam e mendimit qe duhet ta pranojme dhe degjojme/lexojme ne rastin ton si jemi non?
Ce keni kte mani te kundershtoni kedo 🤷‍♀️
 
Dicka qe mund te jet me vlere per ty per dike nuk Eshte . Si i bje tani ?
Un jam e mendimit qe duhet ta pranojme dhe degjojme/lexojme ne rastin ton si jemi non?
Ce keni kte mani te kundershtoni kedo 🤷‍♀️
a tham kush jan njerzit qe kan prirje te mos besojn ne zot ? dhe un thash qe jan njerzit me dije te pa dobishme se sa me shum lexon per ufo aq me shum fiksohesh dhe ku do te coj leximi i thell per ufot ca do fitosh? ca dobie ke prej asaj dije ?
 
Përndryshe ky " profesor" paska nxjerr dhe publikime të tilla, ku gjoja se paska gjetur se " meshkujt kanë nivel më të lartë të inteligjencës se femrat".
 
a tham kush jan njerzit qe kan prirje te mos besojn ne zot ? dhe un thash qe jan njerzit me dije te pa dobishme se sa me shum lexon per ufo aq me shum fiksohesh dhe ku do te coj leximi i thell per ufot ca do fitosh? ca dobie ke prej asaj dije ?
Ti the me lart qe njerzit studiojne per ufo e objecte te humbura . Dicka qe per ty nuk Eshte interesante .
Un e gjej shume interesante pshemull. Do thuash Pse?
Sepse me pelqen te mesoj per cdo gje qe ka len gjurme . Cdo gjurme Eshte histori . E historia Eshte kulture .
´
Pra ?
 
Ti the me lart qe njerzit studiojne per ufo e objecte te humbura . Dicka qe per ty nuk Eshte interesante .
Un e gjej shume interesante pshemull. Do thuash Pse?
Sepse me pelqen te mesoj per cdo gje qe ka len gjurme . Cdo gjurme Eshte histori . E historia Eshte kulture .
´
Pra ?
ndodh qe ti ke me shum dije per ufot se sa per zotin dhe dalim ne konkluzjonin qe ato qe kan dije te pa dobishme dhe qe bjen ndesh me Zotin skan si e besojn prirje te jen ateist.
 
ndodh qe ti ke me shum dije per ufot se sa per zotin dhe dalim ne konkluzjonin qe ato qe kan dije te pa dobishme dhe qe bjen ndesh me Zotin skan si e besojn prirje te jen ateist.
Komplet pa lidhje kjo qe flet.
Cdo gje qe ndodh ..ndodh se Eshte vullnet i Zotit non?!
Edhe njeriu ka nevoj per dije . Te mesoje mbi cdo gje . Nuk mund te jetosh gjithe jeten duke lexu kuran&bibel e te shohesh YouTube !

As zoti vet nuk do ishte dakort te ngelim injorante 😁
 
Back
Top