Një grua si Kleopatra, shpenzoi një pasuri për të fituar një bast

1631689037243.png

Ajo është shfaqur në dhjetëra filma të Hollivudit dhe dhjetëra libra, nga biografitë në romanet historike. Gjithmonë e bukur, gjithmonë ekzotike dhe gjithmonë me dekorime të panumërta që zbukurojnë flokët e saj dhe me qepallat e zeza karakteristike që është një nga tiparet e saj kryesore të saj, Kleopatra, ka arritur një lloj “pavdekësie”.


Pra, më shumë se 1.500 vjet para mbretërimit të Elizabetës së I-rë të Anglisë, Kleopatra, një anëtare e dinastisë së famshme Ptolemeu, vërtetoi se gratë ishin të afta të sundonin kombet dhe se ata mund ta bënin këtë me inteligjencë, hir dhe ndonjëherë edhe me barbarizëm.

Një natë, sipas legjendës, Kleopatra vuri bast me Marc Antonio se ajo mund të shpenzonte 10 milionë sesterce (monedhë e lashtë romake), në paratë e sotme nga 10 në 20 milionë dollarë, në një vakt të vetëm.

Kështu ajo i kërkoi stafit që të shërbente një vakt shumë të thjeshtë dhe më pas kërkoi një gotë uthull. Sipas NBC, ajo hoqi njërin nga vathët e saj dhe hoqi gurin që ai kishte brenda. Ajo e hodhi atë në uthull dhe ishte e kënaqur ta shihte se si lundronte dhe shpërbëhej. Pastaj uthullën e piu nga gota, duke provuar si për Marc Antonion, ashtu edhe për veten se ajo ishte e aftë të bënte pothuajse gjithçka për të fituar qoftë edhe një bast.

Shkrimtari romak Plini Plaku, në fakt, kishte shkruar se është perla më e madhe në të gjithë historinë, duke e përshkruar atë si “një vepër të admirueshme dhe vërtet unike të natyrës”.

Sidoqoftë, historianët modernë shfaqen më skeptikë në lidhje me faktin dhe nëse ai ishte shkencërisht i vlefshëm derisa të testohej përfundimisht teoria dhe të zbatohej në praktikë. Testi konfirmoi se uthulla në të vërtetë shpërndan karbonatin e kalciumit në një margaritar, por ndoshta do të duhej më shumë se një ditë që i gjithë guri të zhdukej.


Pamfleti.net
 
Kjo i përdredhi te dy. Çesarin dhe Markun ??
Çezarin per arsye politike, Marku ja hiqte petllen asaj?

Per mua mbetet nje nga femrat me interesante te historise boterore.
Kur punoja ne Turqi shkova ne Pamukale posaçerisht per ta pare dhe per tu lare ne kroin e Kleopatres.
Sipas legjendes aty ishte takuar me Mark Aurelin dhe ne fakt ishte nje pellg i madh ku temperatura e ujit qendronte konstante gjate gjithe vitit, 40°.

Imagjino ndjesine time kur u futa aty??
 

Lauri

Anunnak
"Sipas asaj që thonë, bukuria e saj nuk ishte në vetvete krejtësisht e pakrahasueshme dhe as e tillë që të godiste dike me shikim të parë. Por biseda e sajë kishte një bukuri të parezistueshme. Dhe nga njëra anë pamja e sajë, së bashku me joshjen e zërit, nga ana tjetër karakteri, i cili përshkonte në mënyrë të pashpjegueshme çdo akt të sajë kur takonte dikë, përbënin një thumbim, që zhytej në zemër.
I ëmbël ishte tingulli i zërit të sajë kur fliste. Gjuha, si një instrument muzikor me shumë tela, kthehej lehtësisht në mbështjellje të çdo gjuhë që donte të fliste."
IMG_20220905_193836.jpg
(Plutarku, përshkrimi i Kleopatrës)
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Që i bie se vathët e saj kishin vlerë prej 20 milion $? 😁
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Aty u takove për herë të parë edhe me @Vajza ? ?
ua lot prej sysh lool

kjo nje dhe ai momenti kur thote levi u lava te pellgu ujit atje. serio? po uje o njeri. loollool
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Vras mendjen vazhdimisht: Pse s'me ben pershypje asgje aman... Kam filluar te shqetesohem!
 
Top