Nëse Palestina është arabe pse nuk përmendet asnjëherë në Kuran Palestina, por vetëm Izraeli?

Unë kam vëllezër të krishterët, siç ke ti myslimanët. Nuk kam punë të urrej izraelitët se për atë punë padrejtësi më bëjnë edhe shqiptarët mua, e prapë nuk i urrej as shqiptarët këtu ku jetoj 😉
Po nese ato te vrasin ato qe ti po thu i kam vellezer dhe ti thu i du shum prap atehere pun per ty.
 
Po nese ato te vrasin ato qe ti po thu i kam vellezer dhe ti thu i du shum prap atehere pun per ty.
Po pse i vrasin të krishterët ? Më trego një rast dhe rrethanat se si u vra një i krishterë nga shteti izraelit ngaqë ishte i krishterë ?

Ka ndonjë ligj shteti Izraelit për të vrarë të krishterë ? :unsure: As ligj për të vrarë myslimanë nuk ka 🤨
 
Po pse i vrasin të krishterët ? Më trego një rast dhe rrethanat se si u vra një i krishterë nga shteti izraelit ngaqë ishte i krishterë ?

Ka ndonjë ligj shteti Izraelit për të vrarë të krishterë ? :unsure: As ligj për të vrarë myslimanë nuk ka 🤨
Pse.ti kujto qe u duhe ligje per ti vra ? Thjesht duan ti spastrojne muslimanet dhe krishteret na jeruzalemi ? ( jo ato qe.jan jews tamam por kto qe jan zionist ) pasi perpara ardhjes se ktyre te tre fete shkonin mire.
 
Pse.ti kujto qe u duhe ligje per ti vra ? Thjesht duan ti spastrojne muslimanet dhe krishteret na jeruzalemi ? ( jo ato qe.jan jews tamam por kto qe jan zionist ) pasi perpara ardhjes se ktyre te tre fete shkonin mire.
Unë nuk dua të vritet askush dhe besoj tek drejtësia e shtetit izraelit i cili është shtet demokratik e nuk është diktaturë apo teokraci , diktaturë fetare që vriten e persekutohen njerëzit kot.

Po të ishte që nuk besoja tek ligjet unë duhet të kisha kap armët e të bëja kryengritje në Shqipëri kundër shtetit pse është i korruptuar e pse bën padrejtësira. Por njerëzit bëjnë kompromis dhe jetojnë brenda normave të shoqërisë . Po duroj unë korrupsion e padrejtësi Shqipërie , e nuk po duron një i krishterë padrejtësi nga Izraeli.

Por një gjë ta kesh parasysh. padrejtësi siç shkakton sheriati me sistem mesjetar kamzhikësh, policie fetare, hanxharësh që presin duar e gjymtyrë, që presin koka. Ekzekutime me gurë.

Pra këto janë tmerre që i kam parë nga feja juaj, me gjithë respektin!
 
Unë nuk dua të vritet askush dhe besoj tek drejtësia e shtetit izraelit i cili është shtet demokratik e nuk është diktaturë apo teokraci , diktaturë fetare që vriten e persekutohen njerëzit kot.

Po të ishte që nuk besoja tek ligjet unë duhet të kisha kap armët e të bëja kryengritje në Shqipëri kundër shtetit pse është i korruptuar e pse bën padrejtësira. Por njerëzit bëjnë kompromis dhe jetojnë brenda normave të shoqërisë . Po duroj unë korrupsion e padrejtësi Shqipërie , e nuk po duron një i krishterë padrejtësi nga Izraeli.

Por një gjë ta kesh parasysh. padrejtësi siç shkakton sheriati me sistem mesjetar kamzhikësh, policie fetare, hanxharësh që presin duar e gjymtyrë, që presin koka. Ekzekutime me gurë.

Pra këto janë tmerre që i kam parë nga feja juaj, me gjithë respektin!
Drejtesia e israelit 🤣🤣🤣🤣
 
  • Haha
Reactions: NGU
Loay Alshareef, një influencues mysliman i mediave sociale nga Emiratet e Bashkuara Arabe:

Në Ditën e Jerusalemit, do të doja t'u kujtoja besimtarëve muslimanë se as Profeti Muhamed dhe as shokët e tij nuk e konsideronin Jeruzalemin si të shenjtë ose (Haram حرم), duke e rezervuar këtë nderim vetëm për Mekën dhe Medinën.

As Profeti dhe as shokët e tij nuk e quajtën atë "Jerusalem" apo as "Al-Kuds"; ata i referoheshin asaj me emrin e zakonshëm romak latin "Aelia Capitolina" (مدينة إيلياء), i zgjedhur nga romakët kur dëbuan hebrenjtë nga Izraeli dhe e quajtën vendin "Palestinë" pasi u quajt "Judea".

Megjithatë, profetët izraelitë hebrenj si Mbreti David, të cilin ne e nderojmë e i lavdërojmë dhe madje i vëmë emrin e tyre fëmijëve (ironokisht), ata e themeluan Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit 3,000 vjet më parë kur Davidi u bë Mbreti i Izraelit.
 
Loay Alshareef, një influencues mysliman i mediave sociale nga Emiratet e Bashkuara Arabe:

Në Ditën e Jerusalemit, do të doja t'u kujtoja besimtarëve muslimanë se as Profeti Muhamed dhe as shokët e tij nuk e konsideronin Jeruzalemin si të shenjtë ose (Haram حرم), duke e rezervuar këtë nderim vetëm për Mekën dhe Medinën.

As Profeti dhe as shokët e tij nuk e quajtën atë "Jerusalem" apo as "Al-Kuds"; ata i referoheshin asaj me emrin e zakonshëm romak latin "Aelia Capitolina" (مدينة إيلياء), i zgjedhur nga romakët kur dëbuan hebrenjtë nga Izraeli dhe e quajtën vendin "Palestinë" pasi u quajt "Judea".

Megjithatë, profetët izraelitë hebrenj si Mbreti David, të cilin ne e nderojmë e i lavdërojmë dhe madje i vëmë emrin e tyre fëmijëve (ironokisht), ata e themeluan Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit 3,000 vjet më parë kur Davidi u bë Mbreti i Izraelit.
Me keto kerkime qe ben ne google, dhe pak do e bindesh google qe Arabia ska ekzistu najher 🤣
 
Me keto kerkime qe ben ne google, dhe pak do e bindesh google qe Arabia ska ekzistu najher 🤣
Flit budalliqe e qesh me to :giggle: lool
 
Emri Palestina vjen nga emri philistine, sipas Katicic keta philistinet kane qene me origjine prej Balkanit, nashta Ilir , ka pas edhe fisi Ilir me emrin 'Pirustae'. Pra keta kan pas mundesi me pas kane proto-Ilir keta philistinet. Keta philistinet kane qene indo evropian nga balkani para do mij vjet kane ardh ne palestine Edhe sipas adna apo linja mashkullore do shqiptar dalin ne linjen e njejt me do palestinez, shiko ketu ne yfull qe i vertetojn keto levizje: R-Y209555 YTree ...

Kjo eshte linje Indo Evropiane qe lidhet me levizjet indo evropianet nga stepat e ukraines edhe proto-Ilir ... as vet nuk e kisha besu .... wtf ? lool
 
Emri Palestina vjen nga emri philistine, sipas Katicic keta philistinet kane qene me origjine prej Balkanit, nashta Ilir , ka pas edhe fisi Ilir me emrin 'Pirustae'. Pra keta kan pas mundesi me pas kane proto-Ilir keta philistinet. Keta philistinet kane qene indo evropian nga balkani para do mij vjet kane ardh ne palestine Edhe sipas adna apo linja mashkullore do shqiptar dalin ne linjen e njejt me do palestinez, shiko ketu ne yfull qe i vertetojn keto levizje: R-Y209555 YTree ...

Kjo eshte linje Indo Evropiane qe lidhet me levizjet indo evropianet nga stepat e ukraines edhe proto-Ilir ... as vet nuk e kisha besu .... wtf ? lool
Shume e vertete, banuesit e Filistines sotme ishin "tanet" dhe ne Bibel eshte e cituar madje Goliath* nga vendi i Gat* quhej i tille se ne ate vend ishin te gjithe te gjate e thote Bibla vete.. me shqip se kaq..!!
 
E kam ipyetje unë këtu; Nëse Shqipëria është e shqiptarëve pse nuk përmendet asiher në Kuran apo në Bibël?!


😝😝
Ne cdo popull kan zbritur profet Neve na i kan djeg librat e lashte ne nuk dim asgje per te kaluaren tone ktu hapen mbetje arkeologjike te rendesis se larte dhe nuk dihet se kujt fisi ose mbreti i Perket. Kurani ka zbrit per gjith njerzimin jo per Arabine por ka zbritur ne Arabi dhe si i tille ska si te flasi per Shqiperine.
 
Per te njejtin motiv qe nuk permendet as Bashkimi Europian.
s'doja ta zgjas shumë pyetjen bro, se e njëjta vlen pse nuk përmendet që Gjermania është e gjermanëve, Austria e austriakëve, Franca e francezëve... etj.
Kisha një diskutim para ca vitesh me një njeri të lexuar, por ishte ateist... E pyeta ç'të shtyn të mohosh që Kurani s'është fjalë e Zotit? Apo më thjeshtë ke gjet ndonjë pjesë e cila është në kontradikt me realitetin? Nëse po, më trego edhe mua... Ai më tha, sikur të ishte fjalë e Zotit, Zoti është i Gjithëdijshëm, nëse është i Gjithëdijshëm atëherë do të duhej ta dinte të ardhmen... Atëherë, pse nuk përmendet në Kuran që duhet të ndalojmë kur semafori bëhet i kuq dhe të ecim kur bëhet i gjelbër...?
Është pyetje absurde pra, that's my point
 
s'doja ta zgjas shumë pyetjen bro, se e njëjta vlen pse nuk përmendet që Gjermania është e gjermanëve, Austria e austriakëve, Franca e francezëve... etj.
Kisha një diskutim para ca vitesh me një njeri të lexuar, por ishte ateist... E pyeta ç'të shtyn të mohosh që Kurani s'është fjalë e Zotit? Apo më thjeshtë ke gjet ndonjë pjesë e cila është në kontradikt me realitetin? Nëse po, më trego edhe mua... Ai më tha, sikur të ishte fjalë e Zotit, Zoti është i Gjithëdijshëm, nëse është i Gjithëdijshëm atëherë do të duhej ta dinte të ardhmen... Atëherë, pse nuk përmendet në Kuran që duhet të ndalojmë kur semafori bëhet i kuq dhe të ecim kur bëhet i gjelbër...?
Është pyetje absurde pra, that's my point
Jo pyetja duhur do ishte a kane nevoje njerezit sot per nje udherrefyes, per nje profet? Apo komunikimi i Zotit me krijesat e veta mbaroi para 1500 vjeteve? Pse duhej te mbaronte gjithcka me Muhamedin? A jane problemet qe kane njerezit sot te njejta me ato te para 1500 vjeteve?
 
E kam ipyetje unë këtu; Nëse Shqipëria është e shqiptarëve pse nuk përmendet asiher në Kuran apo në Bibël?!


😝😝
Sepse kto libra u shkruajten ne nje vend te caktuar, kohe te caktuar dhe permenden vetem fiset qe jetonin ne ato territore ne ate kohe. Prandaj kur i referohemi ktyre shkrimeve duhen vendosur ne kontekst kohor. Ato kane mesazhe universale qe vlejne ne cdo kohe te tipit duaje nenen, baben, mos vrit, mos vidh etj etj. Por kur vjen puna per te ndare pasurine per shembull, une se ndaj dot sic thote Kurani por do e ndaj sipas ligjeve te vendit ku jetoj.
 

Konkursi Letërsisë

  • 1-Brenga ime dashuri

    Votat: 7 41.2%
  • 2-Botë e mjerë

    Votat: 4 23.5%
  • 3-Shitësja e farave

    Votat: 6 35.3%
Back
Top