Ndihme nje keshille ligjore

Hostel

Anëtar i Nderuar
Kam nje probolem me nje kontrat pune ketu ne shqiperi me duhet nje person qe mund te me japi informacione te detajuara per rastin kush ka mundesi te shkruaj qe te shpjegoj dhe rastin konkret.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Duhet te shkruash rastin njeher qe te te them une nese te ndihmoj dot sepse vet ne pune dhe me kontrate pune jam kshuqe rregullat e kontrates sime i di ,ndoshta i kemi te ngjashme
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Neni 143 per largim nga puna kam 8 muaj qe punoj aty per rregull sa kohe para duhet te me lajmerojn???
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Sipas atij neni duhet te te njoftojne 1 muaj me perpara.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Pavaresisht arsyes qe mund te ken??
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Shpresoj te mos kesh vrare njeri. Shaka :p

Perjashtim mund te bej ndonje keqperdorim apo demtim i qellimshem i kompanise. Perndryshe per largimin nga performanca e dobet, reduktimi i punetoreve etj., duhet te lajmerohesh 1 muaj me perpara (sepse ti ke punuar 6+ muaj) si dhe te kompensohesh per ate periudhe.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ok un po largohem sepse ju kundervura eperorve por gjithcka po maskohet si nje performance e dobet pra dmth un duhet te isha njoftuar 1 muaj para dhe nese ndjek rruge ligjore marr cdo te drejte te mundeshme?
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Une ne kontrate e kam 12 muaj dhe pasi mbaron ky afat me largojnë. Nese duan te me largojnë me perpara do me lajmërojnë 30 dite para por nese duan te me largojnë per shkelje rregullave te punes mund ta bejne kur te duan duke me paguar 15 dite rroge nga momenti qe me largojnë (quhet afat i mjaftueshëm per te gjetur nje pune tjeter)
 

WxP

Antarë i Respektuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Kontrata cfare afati ka ? Periudh prove Duhet te lajmerohesh 15 deri ne 30 dite perpara nese eshte subjekt privat duhet te jet parashikuar... Nese jo duhet te mbushesh 1 vit per te perfituar statusin e nenpunesit civil!
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ok un po largohem sepse ju kundervura eperorve por gjithcka po maskohet si nje performance e dobet pra dmth un duhet te isha njoftuar 1 muaj para dhe nese ndjek rruge ligjore marr cdo te drejte te mundeshme?

Ne kete rast eshte dashur te te njoftojne 1 muaj me perpara. Nese nuk e kane bere ndiq rruget ligjore. Ne shqiperi mund te ndodhe cdo gje, por ne nje vend tjeter ti do ta fitoje rastin pa problem, besoj.

Sa me perpara te lajmeruan ty?
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

WxP kontrata eshte me afat kohor te pacaktuar dhe punoj ne subjekt privat
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Sot per te merkuren qe te me thone o firmos doreheqjen ose ke 5 dite per te rritur performancen
 

Hostel

Anëtar i Nderuar

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ne rast se ofron doreheqje te kane premtuar ndonje kompensim? psh page per 3 muaj?

p.s. Thjeshte me intereson sepse eshte nje loje qe e bejne bankat ne Kosove prej kohesh.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ne rast se ofron doreheqje te kane premtuar ndonje kompensim?

p.s. Thjeshte me intereson sepse eshte nje loje qe e bejne bankat ne Kosove prej kohesh.

Jo thjesht thon te ndihmon per te gjetur pune qe te mos shkruajne tek libreza i pushuar nga puna
 

WxP

Antarë i Respektuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Mos i hy kot valleve te gjygjeve pasi e ka shume kollaj te bej nje shkrese sikur te ka lajmeruar por ke refuzuar firmosjen e shkreses! Gjygjet do te zvarrisin me vite dhe fundja sdo fitosh as gje dhe sikur ta fitosh gjyqin ti mer leket avokati dhe gjygjtari. Ajo qe te sygjeroj une qe duhet te arrishe te maresh dorheqen e jo perjashtimin nga puna pasi vlen me shume ne librezen e punes! Te uroj gjithe te mirat dhe suksese.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Mos i hy kot valleve te gjygjeve pasi e ka shume kollaj te bej nje shkrese sikur te ka lajmeruar por ke refuzuar firmosjen e shkreses! Gjygjet do te zvarrisin me vite dhe fundja sdo fitosh as gje dhe sikur ta fitosh gjyqin ti mer leket avokati dhe gjygjtari. Ajo qe te sygjeroj une qe duhet te arrishe te maresh dorheqen e jo perjashtimin nga puna pasi vlen me shume ne librezen e punes! Te uroj gjithe te mirat dhe suksese.

Kam deshmitare sa te dua une aty brenda qe sme kane komunikuar asgje as ketu e as para nje muaji ideja eshte kjo te drejten e kam une apo ato ne kete rast konkret??
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Jo thjesht thon te ndihmon per te gjetur pune qe te mos shkruajne tek libreza i pushuar nga puna

Aha. Nese me degjon mua nuk jep doreheqje.
Thuaju se do ta rrisesh performancen sipas mundesive. Qe do ta besh me te miren dmth.

Kam pershtypjen se ai/ajo qe do te te largoj nga puna e ka edhe dike tjeter siper te cilit/es duhet ti jap llogari. Ose nese eshte vet pronari, i frikesohet ndonje kontesti gjyqesor.

Mendimi im.
 

WxP

Antarë i Respektuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Po mir shife si tdush shum her e drejta nuk gjendet varet nga motivi qe te vejne ne largim.
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ok un po largohem sepse ju kundervura eperorve por gjithcka po maskohet si nje performance e dobet pra dmth un duhet te isha njoftuar 1 muaj para dhe nese ndjek rruge ligjore marr cdo te drejte te mundeshme?

Jo ne kete rast per performance te dobet nuk vlen njoftimi.Nuk rinovohet me kontrata.Mos kerko te gjendet e drejta ne Shqiperi. Nese duan te te largojne do e gjejne menyren me te mire per ta.Per mendimin tim jep doreheqjen arsyeja ke gjetur pune me te mire se ajo mos prano qe performanca jote ishte e dobet dhe mos lejo te te pushojne per kete arsye.Mos harro tju thuash dhe per ditet e lejeve qe te takojne sipas kodit te punes.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ne rast se kontrata eshte e hapur pra pa afat kohezgjatje duhet te te njoftojne 30 dite para , te njejten duhet te besh e ti ne rast se do te shkeputesh kontraten.
Ne rast se punodhenesi veren shkelje apo mos realizim te detyrave , harku kohor 30 dite nuk merret parasysh .
Fakti qe ata perdorin pikerisht kete teze mbi ty , (performancen) ath nuk kane arsye te te njoftojne 30 dite para, thjesht shkeputjen do e bejne 30 dite pas.

Me 8 muaj pune qe ke nuk pefiton asnje gjysem page , por tregohu i zgjuar dhe perfito te pakten 3 pagat qe mund te te takojne ne rast shkurtimi vendi pune.
Perfitimi eshte ne baze te arsyes qe ata vendosin, nese firmos doreheqje nuk perfiton asgje, nese firmosin shkurtim vendimi pune perfiton 3 rroga, dhe nese firmosin heqje per performance te dobet serisht nuk pefiton asgje.

ceshtjen ligjore nese nuk ke argumenta te forta se Objektivat e kompanise i ke arritur (pra hedh poshte pretendimin e tyre per performance te dobet),pasi ti duhet ti dish kush jane objektivat vs KPI, ath mos ju fut fare gjyqeve sepse e ke ceshtjen te humbur. Nese ke argumenta mund te perfitosh edhe deri ne 12 paga.

kete ta them duke u nisur nga eksperienca te ngjashme ne kompani te medha..ku punonjesit te hequr ne menyre te padrejte kane perfituar kete qe po them.

shnet e fat
 
Top