Nano: Fitore e paparë e së majtës. Rezultati, nxjerrje dufi

WxP

Staf në FV.AL
TIRANE- Ish-kryetari i Partisë Socialiste, Fatos Nano “bekon” fitoren e së majtës së bashkuar duke e cilësuar “të paparë” triumfin e saj në zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit. Sipas tij, rezultati ishte pasojë e një nxjerrje dufi e lëngate e të gjithë shoqërisë. Në prononcimin e tij ekzkluziv për “Gazeta Shqiptare”, Nano ka bërë thirrje që tashmë ky mandat duhet përdorur për t’iu kthyer qetësinë shpirtërore të gjithëve. “Fitore e paparë! Një nxjerrje dufi e lëngate e gjithë shoqërisë! Tani ky mandat i rëndë duhet merituar duke u kthyer qetësinë shpirtërore të gjithëve! Kjo fillon nga ekonomia dhe nga njerëzit në nevojë! Uroj që e majta e bashkuar ta bëjë detyrën në mënyrë altruiste”, - është shprehur Nano. Në mesazhin e tij drejtuar socialistëve vetëm pak ditë para mbajtjes së zgjedhjeve, ish-kryeministri u tha: “Qëllofshi në shënjestër!”.

Ndërsa më herët, gjatë një interviste për një të përditshme ai u shpreh se “mbetem i bindur se socialistët e stërvitur në 22 vjet pluralizëm i kanë të gjitha kapacitetet, politike dhe profesionale, për ta normalizuar situatën në Shqipëri”. Nano sqaroi se “me gjithë aspiratat dhe dëshirat e shumicës së të majtëve për të regjistruar listën apo emrin Nano në zgjedhjet parlamentare të 2013-s, e përsëris, se beteja ime nuk është për pushtet personal dhe kjo që bëj është shprehje e një altruizmi politik në dobi të së majtës, që s’ka të bëjë fare me të nesërmen time politike”, - u shpreh ishkryeministri. Ndërsa duke folur për mënyrën se si u hartuan listat e kandidatëve për zgjedhje dhe mungesës së debatit në këtë proces, Nano atakoi figura të rëndësishme në PS me një histori 20- vjeçare. Sipas tij, hartimi i listave në PS u bë përmes “teknologjisë të hiles së orës së fundit”, ndërsa “emrat me përvojë politike 20-vjeçare që nga Gramoz Ruçi, Pandeli Majko e Bashkim Fino e të tjerë, paradoksalisht sillen si kufoma politike që gëlltisin pilula të helmatisura që do të kenë efekte shumë negative më 23 qershor, kur publiku dhe militantët do t’i nxjerrin si jashtëqitje”. Duke krahasuar përzgjedhjen e listave për kandidatë gjatë kohës që drejtonte ai PS dhe tani, Nano tha se shikonte një ndryshim si “nata me ditën”, pasi ato nuk bëheshin të fshehta, ndërsa sot ato, për shkak dhe të sistemit zgjedhor të listave të mbyllura, janë atribut vetëm i kryetarit.
(m.a/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
 

Attachments

 • 000.jpg
  000.jpg
  26.5 KB · Shikime: 95

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top