Larja e fytyrës, 10 gabimet më të zakonshme që bëjmë

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Larja e fytyrës, 10 gabimet më të zakonshme që bëjmë

facewash_700.jpg


Së paku me sa duket, sepse në realitet një gjest shumë banal është bërë ndonjëherë në mënyrë të gabuar, duke irrituar lëkurën deri në atë pikë sa e bën atë shumë të thatë (ose tepër me vaj) ose të shkaktojë puçrra dhe të mbivendosë lëkurën. Të gjitha problemet që mund të shmangen duke mësuar të njohim këto 10 gabime të bëra zakonisht kur lajmë fytyrën, në mënyrë që të mos përsëriten përsëri (dhe kështu të japin lehtësim në lëkurë).

1. Zgjedhja e një produkti të papërshtatshëm Pastruesi i duhur duhet të heqë plotësisht përbërjen dhe papastërtitë pa privuar lëkurën nga vajrat natyrale. “Kjo është arsyeja pse është mirë të zgjidhni një produkt që nuk është shumë agresiv – shpjegon Profesor Antonino Di Pietro, dermatolog dhe drejtor i Institutit Dermoclinico të Milanos – domethënë që nuk e zhdukë tepër lëkurën, duke eliminuar filmin e lipideve të ujit dhe sebum të nevojshme dhe krijon një pengesë që përshkon ujin në lëkurë dhe i mban qelizat e sipërfaqes së lëkurës më të afërta me njëra-tjetrën”.

2. Larja e fytyrës shumë shpesh Përveç rasteve të veçanta (p.sh., nëse përdorni diell dhe përbërjen ose djersën shumë), larja më shumë se dy herë në ditë mund të përfundojë duke irrituar lëkurën, duke e bërë atë paradoksalisht edhe më të yndyrshme. Për këtë arsye ndonjëherë është e përshtatshme të kaloni takimin e mbrëmjes me detergjentin, duke e zëvendësuar atë me ujë të thjeshtë të vakët për të dhënë një pushim në lëkurë.

3. Të gabosh me temperaturën e ujit. Një vend i përhapur, por i gabuar, konsiston në atë se uji i ngrohtë hap poret dhe se i ftohti i mbyll ato. Në të vërtetë, poret nuk e kanë këtë aftësi të hapur dhe të ngushtë dhe madje edhe nëse uji i nxehtë mund të ketë një efekt të këndshëm në lëkurë, “përdorimi i tij në lidhje me një produkt pastrues ka të ngjarë të” shpërndajë “sebumin,” paralajmëron Di Pietro , e cila nuk është rastësisht e rekomanduar për të përdorur gjithmonë ujë të vakët, i cili pastron butësisht por në mënyrë efektive.

4. Ta ekzagjerosh me eksfoliantin. Shtresimi i lëkurës sigurisht që është një zakon i mirë për ta çliruar atë nga qelizat e ngordhura, por nuk duhet ta ekzagjeroni: në mënyrë të lirë pastrimet natyrore (bazuar në acide frutash) që duhet të aplikohen me gishta në vend të një pëlhure për të mos tërhequr shumë lëkurën dhe të përdoret jo më shumë se 2-3 herë në javë.

5. Mos shpëlarja mirë e fytyrës (ose mos e bëni fare) Për të përshpejtuar operacionin sepse në mëngjes ju jeni me vonesë apo, anasjelltas, në mbrëmje jeni shumë të lodhur, ajo kurrë nuk është e mençur, sepse duke bërë kështu që do të largohet nga mbetjet e produktit dhe bllokon poret dhe than lëkurën tuaj. “Lëkura është mësuar me ujin – gjithmonë thotë Di Pietro – kështu që unë jam gjithmonë në favor të shumtë me shpëlarje, gjest por në fund të fundit duket të jetë pak ‘harruar, duke i kushtuar vëmendje në veçanti në nofullave dhe hundës, të cilat janë në përgjithësi vendet më të harruara”.

6. Përdorimi i produkteve që përmbajnë irritues ose bëjnë shumë shkumë. ثshtë gjithmonë e këshillueshme që të lexoni me kujdes etiketat e produkteve të pastrimit, duke u kujdesur për të lënë, ku ata janë ato që përmbajnë parfume, ngjyra dhe prezervativë sintetikë të tilla si Parabens. “Por, një rritje e shkumës nuk është një shenjë e mirë – paralajmëron dermatologu – sepse kjo do të thotë se produkti përmban shumë substance dhe, për këtë arsye, përdorimi i saj përfundon duke e bërë lëkurën më të thatë, ndoshta duke shkaktuar irritim ose reaksione alergjike.”

7. Pastrimi i tepërt me peshqir. Ka nga ata që kanë tendencë të fshijnë peshqirën në fytyrë si një copë letër zmerile, të bindur në këtë mënyrë për të pastruar lëkurën më në tërësi. “Në të vërtetë, duhet të thani fytyrën me një peshqir të butë dhe jo ta fshini – këshillon Di Pietro – për të parandaluar lëkurën, duke humbur sebumin në thellësi, dehidratet dhe humbjen e elasticitetit, duke ekspozuar ndaj rrudhave”.

8. Shtyrja e aplikimit me krem hidratues Pasi lëkura është plotësisht e thatë, bëhet e vështirë për krem hidratues ose serum për të arritur shtresat e tij më të thella dhe fytyra duket aq e yndyrshme dhe ngjitëse. Një disavantazh por i shmangshëm duke aplikuar produktin hidratues menjëherë pas pastrimit, kur lëkura është ende e lagur, në mënyrë që të maksimizohet thithja e përbërësve aktivë.

9. Shpenzoni një pasuri për një detergjent. ثshtë më mirë të zgjedhësh një detergjent themelor, i cili përmban përbërës të thjeshtë dhe natyralë, dhe të investojë pak euro më shumë për produktet që ofrojnë përfitime më afatgjata. “Në këtë rast, sera që përmban Fospidin, një përbërës aktiv që studimet e kohëve të fundit kanë identifikuar si ilaçi më i mirë nga pikëpamja shkencore për rigjenerimin qelizor – sugjeron Di Pietro – sepse shfrytëzon vetitë e glucosamine, një sheqer të veçantë, është ideal që, në mënyrën e duhur, e rregullon shkëmbimin e informacionit midis qelizave dhe fosfolipideve, të cilat ndihmojnë në forcimin e lëkurës dhe rigjenerimin e saj “.

10. Mos e konsideroni vajin si produkt pastrimi Demonizuar për një kohë të gjatë, sepse ata janë akuzuar për pengimin e poreve, kohët e fundit ekspertët po bëjnë në të vërtetë ri-vlerësimin e përdorimit të vajrave të pastrimit për të gjitha llojet e lëkurës, madje edhe ata që kanë tendencë për puçrra. Natyrisht ju duhet të zgjidhni vajin e duhur (duke filluar nga kerneli i bajames ose kajsi deri në luledielli), duke u kujdesur ta matni në fytyrë dhe ta hiqni me kujdes me një leckë të butë të lagur më parë në ujë të ngrohtë.

(gazeta-Shqip.com)
 
Top