• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kush tha qe Toka është rrumbullaket??

Lauri

Anunnak
BAGDAD, Irak -- "Toka është e rafesht". është ky konfermimi i Fadhel Al-Said, një kerkues astronom iraken. Kete teori ai i ben te ditur nepermjet një programi tv iraken disa muaj me pare. Shkencetari- shkencetar i thenshin- bazohej ne teori te marra ne Ku-ran,dhe besimin e ti te forte ne te.
Kjo teori është shprehur nepermjet një programmi shkencore,ku Fadhel Al-Said ishte ftuar te shpjegonte funksionin e sistemit diellor.Gjate shpjegimit te sistemit doli me teorine e pa besueshme se planeti jone- Toka- është ne forme pjate. Si te mos mjaftonte, kjo absurde teori është shoqeruar me force nga shkencetari qe:”nuk jane te verteva kerkimet dhe fotot e bera nga satelitet. E verteva gjindet vetem ne Ku-ran”. Al-Said vazhdon:”Dielli sillet rreth Tokes sepse është me i vogel se Toka”,etj etj.

Nuk është e para here qe neper tv irakene dalin “skena” te tilla fetare, deri edhe ne programet e femijeve jane te shpeshta.

-Mos me thoni qe........... .çfarë do thoni??
 

Attachments

Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Kur isha i vogel, ne një ode burrash deri sa ata pinin qaj e duhon une bëja hyzmet.
Njeri nga pleqet tha toka është e rrumbullaket dhe gjendet mbi shpinen e një kau (demi), dhe sa here qe demi leviz bishtin dridhet toka. Te tjeret syhapur e degjonin:lexim::lexim:
Si neper dhembe me shpetuan fjalet: Po e hengren mizat demin na mori lumi ne!!!!!!!:lexim::lexim:
Filluan te sharat se une po ndjell kjametin dhe disa shkelma bythes :dance:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ka te drejte "shkencetari" LOL

një tjeter SHEIK kishte dale para disa ditesh ne një emision televiziv satelitor kur pretendonte me te madhe qe femrat duhet te mbulojne njerin sy, per te parandaluar lyerjen e tyre me rimel (mascara). ahahahha

çfarë degjon sot, viti 2008 LOL LOL LOL
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Cdo planet ka orbiten e tij, rrotullohet rreth boshtit te vet. Sa isha ne shkolle fillore, me kujtohet se ne lenden e gjeografise mesonim se dielli është statik dhe nuk sillet rreth boshtit te vet sikurse sillet toka.

Ndersa Zoti i Madheruar thote ne Kur'an:

" Ai është që krijoi natën e ditën, diellin e hënën dhe secili prej tyre noton në orbitë. "(El-Enbija, 33)

Pastaj:

" As dielli nuk mund ta arrijë hënën, e as nata para ditës po secili noton në një galaksion."
(Jasin, 40)

Keshtu ne menyre te qarte është permendur fakti i rendesishëm: ekzistimi i orbitave per Henen dhe Diellin dhe është aluduar ne levizjen e ketyre trupave ne hapesira me ane te levizjes vetjake.

Ekzisitmi i orbites kuptohet veshtire, per arsye se jemi mesuar te konsiderojme se sistemi yne diellor është i organizuar rreth tij. =)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Hey ti,e lexon apo jo temen, apo ti vetem propagande je, mjafton te shtypesh ne tastiere. Mos na ben propagadne edhe tek tema kiss LOL

Lover, pajtohet me "shkencatarin" me siper. lol
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Kur isha i vogel, ne një ode burrash deri sa ata pinin qaj e duhon une bëja hyzmet.
Njeri nga pleqet tha toka është e rrumbullaket dhe gjendet mbi shpinen e një kau (demi), dhe sa here qe demi leviz bishtin dridhet toka. Te tjeret syhapur e degjonin:lexim::lexim:
Si neper dhembe me shpetuan fjalet: Po e hengren mizat demin na mori lumi ne!!!!!!!:lexim::lexim:
Filluan te sharat se une po ndjell kjametin dhe disa shkelma bythes :dance:
LoL edhe une i degjoja keto gjera nga te vjetrit.


Ka te drejte "shkencetari" LOL

një tjeter SHEIK kishte dale para disa ditesh ne një emision televiziv satelitor kur pretendonte me te madhe qe femrat duhet te mbulojne njerin sy, per te parandaluar lyerjen e tyre me rimel (mascara). ahahahha

çfarë degjon sot, viti 2008 LOL LOL LOL
E vrtete Nostra.E kane dhene edhe TV keto ne It.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Kur i jipet mundesia cdo bariu te dali ne tv keshtu edhe ndodhe!

Ai "shkencetari" lexon e nuk mendon. Kjo është kur i padituri flet e dijetaret heshtin.
 

Lauri

Anunnak
Mqs gjeta edhe vidion.Ai nuk është vetmmm.
[ame=http://it.youtube.com/watch?v=7F5kYWceTsI]YouTube - The Earth Is Flat and Much Larger than the Sun[/ame]
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Injorant nuk quhet ai qe nuk di ,por ai qe edhe ate qe di ....,e di gabim !
Dmth kur behet nate ne kthehemi me koke poshte LOL
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Te gjithe kemi shkalle te ndryshme ose nivele te ndryshme te atyre qe kemi thithur nga eksperiencave e brezave te meparshem dhe bashkohor(librat),nga eksperienca jone jetesore,nga aftesite tona personale natyrore dhe te edukuar per te vleresuar,dalluar dhe zgjedhur.
 

Dreamer

Anëtar i ri
BAGDAD, Irak -- "Toka është e rafesht". është ky konfermimi i Fadhel Al-Said, një kerkues astronom iraken. Kete teori ai i ben te ditur nepermjet një programi tv iraken disa muaj me pare. Shkencetari- shkencetar i thenshin- bazohej ne teori te marra ne Ku-ran,dhe besimin e ti te forte ne te.
Kjo teori është shprehur nepermjet një programmi shkencore,ku Fadhel Al-Said ishte ftuar te shpjegonte funksionin e sistemit diellor.Gjate shpjegimit te sistemit doli me teorine e pa besueshme se planeti jone- Toka- është ne forme pjate. Si te mos mjaftonte, kjo absurde teori është shoqeruar me force nga shkencetari qe:”nuk jane te verteva kerkimet dhe fotot e bera nga satelitet. E verteva gjindet vetem ne Ku-ran”. Al-Said vazhdon:”Dielli sillet rreth Tokes sepse është me i vogel se Toka”,etj etj.

Nuk është e para here qe neper tv irakene dalin “skena” te tilla fetare, deri edhe ne programet e femijeve jane te shpeshta.

-Mos me thoni qe........... .çfarë do thoni??
“Astronomë” e “shkencëtarë” si ky janë shfaqur gjatë gjithë historisë e padyshim që do të shfaqen edhe në të ardhmen.
Nuk ka arsye që të gëzohen aq shumë disa këtu që një “shkencëtar” i ka nxjerr këto “teori” sepse ky nuk është qëndrim i fesë Islame.
Islami deri më sot nuk ka pasur kundërthënie me shkencën, as që do të ketë në të ardhmen.
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Dhe un nganjeher , kur pi shum ashtu me duket toka e per mos me shtuar qe nganjeher me duket dhe ne form trekendshe .
 

Lauri

Anunnak
“Astronomë” e “shkencëtarë” si ky janë shfaqur gjatë gjithë historisë e padyshim që do të shfaqen edhe në të ardhmen.
Nuk ka arsye që të gëzohen aq shumë disa këtu që një “shkencëtar” i ka nxjerr këto “teori” sepse ky nuk është qëndrim i fesë Islame.
Islami deri më sot nuk ka pasur kundërthënie me shkencën, as që do të ketë në të ardhmen.
Nuk duhet te preket asnje.Asnje nga ne nuk po thote qe ky është mendimi i fese islame.Jane keta "shkencetare"(mysliman)qe mbeshteten ne kuran.
-ps.Ka disa muaj qe diskutohet ne online, ne te gjith boten.Beni një rreklam ne TV iraken.
 

baby-angel

Thpilt
Nuk mund te gjykohet një bindje (fe) duke u nisur nga një njeri, se ashtu i bie qe te krishteret(prifterinjte) jane te gjithe pedofile, njerezit te gjithe budallenj..e kshu me rradhe.
Nese dikush del thote apo ben dicka, duke thene qe bazohet diku, nuk duhet marre si pike referimi per vleresimin e asaj ku thote ai se bazohet..

Shpresoj ta kem sqaruar sakte ate qe desha te them...Pra një njeri nuk e ben njerezimin, një thenie se ben mendimin, dhe një interpretim se ben teorine. :)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Nuk është as e rrumbullaket toka,është e shtypur ne dy polet e saj..E mbaj mend nga gjeografia....:D :D
 

Humbesi

Anëtar i ri
Kur isha i vogel, ne një ode burrash deri sa ata pinin qaj e duhon une bëja hyzmet.
Njeri nga pleqet tha toka është e rrumbullaket dhe gjendet mbi shpinen e një kau (demi), dhe sa here qe demi leviz bishtin dridhet toka. Te tjeret syhapur e degjonin:lexim::lexim:
Si neper dhembe me shpetuan fjalet: Po e hengren mizat demin na mori lumi ne!!!!!!!:lexim::lexim:
Filluan te sharat se une po ndjell kjametin dhe disa shkelma bythes :dance:
Kjo është histori e vjeter..
 

Dreamer

Anëtar i ri
Nuk duhet te preket asnje.Asnje nga ne nuk po thote qe ky është mendimi i fese islame.
Jooo assesi, nga të marrët dhe marrëzirat nuk prekem kurrë, thjeshtë më dhimbset ky grup i njerëzve!

Jane keta "shkencetare"(mysliman)qe mbeshteten ne kuran.

Mund të na tregosh në cilin varg të Kur’anit është bazuar shkencëtari në fjalë, pasi thua që mbështetet në Kur’an?
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Ketij shkecetarit mos i rente rasti te takohet me ndonji pilot Boingu se ka per te ngren dru sa te kenaqet.Sisas tij pilotet duhet te marin kthesen 180 grade kur te vene tek buza e pjates se rafshte,per te kalu ne anen tjeter.
Kot s'ka dale shprehja "allah..allah"
 

Lauri

Anunnak
Jooo assesi, nga të marrët dhe marrëzirat nuk prekem kurrë, thjeshtë më dhimbset ky grup i njerëzve!
Mund të na tregosh në cilin varg të Kur’anit është bazuar shkencëtari në fjalë, pasi thua që mbështetet në Kur’an?

Temen nuk e nxora nga vidio,por nga një sit tjeter- vidion e gjeta me pas diku tjeter.
Nqs din italisht po e kerkoje dhe dhe ta postoj.E kam perkthyer per cdo fjale,ashtu sikur ishte ndoshta, me pak.
 

Dreamer

Anëtar i ri
[/COLOR]
Temen nuk e nxora nga vidio,por nga një sit tjeter- vidion e gjeta me pas diku tjeter.
Nqs din italisht po e kerkoje dhe dhe ta postoj.E kam perkthyer per cdo fjale,ashtu sikur ishte ndoshta, me pak.
Italisht për fat të keq nuk kuptoj, e ti, po pate pak kohë, të lutem nëse mund të na i sjellësh vetëm numrin e kaptinës e të vargut të Kur’anit në të cilin është bazuar ky, sepse besoj që ka edhe anëtarë tjerë që janë kurioz të dinë nga e ka nxjerr shkencëtari këtë teori.

Do të të ishim falënderues po e bëre këtë!
 

Dreamer

Anëtar i ri
Dreamer,te jesh i sigurt edhe nese nuk e ka thene,neser dikush do ta thote nga ky drejtim.
Pajtohem plotësisht me ty këtu, por kjo mund të ndodh vetëm nga mosdija, përndryshe, kam thënë edhe më herët, Kur’ani assesi nuk mund të bie ndesh me shkencën.
 

Lauri

Anunnak
Italisht për fat të keq nuk kuptoj, e ti, po pate pak kohë, të lutem nëse mund të na i sjellësh vetëm numrin e kaptinës e të vargut të Kur’anit në të cilin është bazuar ky, sepse besoj që ka edhe anëtarë tjerë që janë kurioz të dinë nga e ka nxjerr shkencëtari këtë teori.

Do të të ishim falënderues po e bëre këtë!
Shiko se mua nuk me pelqejne polemikat, aq me teper ata fetare.Dhe nuk e kam hapur kete teme per debat kunder islamit.Por per injorancen e disave qe mbahen si shkencetare dhe aq me keq kur ata fshihen pas fese.
RESPEKTE.

Astronomo iracheno: "La terra è piatta"
Inserito il Lun, 31/03/2008 - 13:16
immagine

BAGDAD, Iraq -- "La terra è piatta". E' questa l'affermazione choh lanciata da Fadhel Al-Said, ricercatore e astronomo iracheno. L'uomo ha reso nota la sua tesi durante una trasmissione andata in onda qualche mese fa su una tv irachena. Lo scienziato ha cercato poi di dar credito alle proprie idee con teorie prese dal Corano.

La dichiarazione è stata mandata in onda durante una trasmissione scientifica, in cui Fadhel Al-Said era stato invitato per spiegare il funzionamento del sistema solare. Durante la spiegazione Al-Said ha esordito con una teoria davvero incredibile: "il nostro pianeta è piatto". Come se non bastasse, questa assurda affermazione è stata sostenuta con forza dall'astronomo, con affermazioni molto semplicistiche.

Per l'uomo infatti, non sono attendibili le ricerche e le foto scattate dai satelliti. La verità si trova nel Corano. Al-Said continua allora con una tesi sorprendente: "Il sole gira intorno alla Terra perchè è più piccolo della Terra".

Non è la prima volta che nelle tv irachene compaiono scene del genere. Qualche mese fa ad esempio fece scalpore un altro filmato: in un programma per bambini un personagguio dei cartoni animati, il topo "Farfur", incitava all'odio verso gli israeliani.Elisabetta Moretti
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Nese ne kuranin e shkruajtur ne ate kohe qe kuptohet ka qene një maj e zhvillimit te botes arabe,te krahasuar me nivelin e asaj kohe themi plot gojen qe kurani i jipte shume zgjidhje nivelit te asaj kohe.Nese ne sot e interpretojme si te na doje qejfi duke then qe me kete shprehje kuptohet kjo dhe me ate shprehjen tjeter' kuptohet ..ajo vetem per t'a mbrojtur ate subjekrivisht nga zhvillimi i shkences..aha ketu un te le...te vazhdosh..
 

Dreamer

Anëtar i ri
Shiko se mua nuk me pelqejne polemikat, aq me teper ata fetare.Dhe nuk e kam hapur kete teme per debat kunder islamit.Por per injorancen e disave qe mbahen si shkencetare dhe aq me keq kur ata fshihen pas fese.
RESPEKTE.

Astronomo iracheno: "La terra è piatta"
Inserito il Lun, 31/03/2008 - 13:16
immagine

BAGDAD, Iraq -- "La terra è piatta". E' questa l'affermazione choh lanciata da Fadhel Al-Said, ricercatore e astronomo iracheno. L'uomo ha reso nota la sua tesi durante una trasmissione andata in onda qualche mese fa su una tv irachena. Lo scienziato ha cercato poi di dar credito alle proprie idee con teorie prese dal Corano.

La dichiarazione è stata mandata in onda durante una trasmissione scientifica, in cui Fadhel Al-Said era stato invitato per spiegare il funzionamento del sistema solare. Durante la spiegazione Al-Said ha esordito con una teoria davvero incredibile: "il nostro pianeta è piatto". Come se non bastasse, questa assurda affermazione è stata sostenuta con forza dall'astronomo, con affermazioni molto semplicistiche.

Per l'uomo infatti, non sono attendibili le ricerche e le foto scattate dai satelliti. La verità si trova nel Corano. Al-Said continua allora con una tesi sorprendente: "Il sole gira intorno alla Terra perchè è più piccolo della Terra".

Non è la prima volta che nelle tv irachene compaiono scene del genere. Qualche mese fa ad esempio fece scalpore un altro filmato: in un programma per bambini un personagguio dei cartoni animati, il topo "Farfur", incitava all'odio verso gli israeliani.Elisabetta Moretti
Lauri, të falënderoj që solle artikullin!
 

Dreamer

Anëtar i ri
Nese ne kuranin e shkruajtur ne ate kohe qe kuptohet ka qene një maj e zhvillimit te botes arabe,te krahasuar me nivelin e asaj kohe themi plot gojen qe kurani i jipte shume zgjidhje nivelit te asaj kohe.Nese ne sot e interpretojme si te na doje qejfi duke then qe me kete shprehje kuptohet kjo dhe me ate shprehjen tjeter' kuptohet ..ajo vetem per t'a mbrojtur ate subjekrivisht nga zhvillimi i shkences..aha ketu un te le...te vazhdosh..
Përgjatë shekujve, besimet e gabuara ishin në konflikt të përhershëm me kuptimet shkencore. Por kjo nuk ka ndodh me Kur’anin. اdo libër i cili konsiderohet që është fjalë e Zotit dhe të cilin do të mund ta konsideronim si Fjalë e Zotit, ajo do të duhej ta dëshmonte veten në çdo kohë.
Njeriu i sotëm që ta pranojë ndonjë mrekulli, ai së pari do ta analizojë dhe verifikojë atë. Kur’ani si Fjalë e Zotit është dëshmuar para 14 shekujsh, bile edhe sot mund të analizohet e edhe në të ardhmen do të jetë ashtu, dhe çdo herë do të dëshmohet si fjalë e Zotit.
Kur’ani është libri i shenjave. Në të janë mbi gjashtëmijë versete, nga të cilat mbi njëmijë janë flasin për shkencën. Kur’ani është për të gjitha kohërat, pra nuk është vjetërsuar.
Nuk po e zgjas më tepër pasi që edhe ashtu kemi dalë nga tema. Nëse të intereson për Kur’anin, hape një temë më vete dhe do të përpiqemi ta analizojmë atë, kështu që çdokush mund të thotë atë që mendon për të. Vetëm në këtë mënyrë çdonjëri prej nesh mund ta shohë Kur’anin nga çdo këndvështrim, pra besimtarët ti shohin gabimet eventuale që mund t'i ketë ai, e ata që nuk i besojnë do të mund ti shohin paragjykimet që kanë për të.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Ah ketu nuk vazhdojem dot ,une kam koceptet e mija te dijeve.Une i konsideroj ato si një siguri relative njohje dhe jo si siguri absolute.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Nuk është as e rrumbullaket toka,është e shtypur ne dy polet e saj..E mbaj mend nga gjeografia....:D :D
Kete do thoja dhe une, por une e mbaj mend nga matematika!! :D
 
Top