Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Nuk ua ze per te madhe fjalorin qe e perdorni gjate debatimeve, perderisa keni bindjen se keni prejardhjen nga majmuni, akoma keni kohe per ta mesuar gjuhen e njerezve, thene me fjale tjera, kulturen e te biseduarit.Ndegjova se ne Japoni andej eshte nje kurs, kishte vende akoma te lira me duket.

O Lover o xhan, pa sqaro me shume pervojat tua te ketij kursi :eek:hh:se si dihet i mbushet mendja te shkoj ndokuj apo mos te suspenduan se je mesuar me suspendime nga shkolla tani me :ciaoo::ciaoo:
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Jam i bindur qe me kete fraz i je drejtuar te gjith majmunave te fese tende meqe je i bindur se ke lindur nga nje shpirt i shenjte fantazmagorik!! Meqense besimi bazohet ne edukaten dhe kulturen e ambientit qe te rrethon, ti dhe majmunet me shpirt fantazmagorik si ty, e ndieni te nevojshme te formuloni nje koncept te fantazmes zot pa kuptuar mekanizmin e funksionimit te trurit dhe sistemit te mendimeve dhe emocioneve tuaja! Dhe pikrisht ne kte pik ju jeni me majmun se vet majmunet pasi ato konceptet e fantazmes zot ne rastin tuaj nuk kane asnje vlere dhe pohimi i vazhdueshem dhe morboz i besimit ne fantazmen-zot eshte tregues i frikes tipike te kafshes !!!!! Me pak fjale ju besimtaret jeni me kafshe se vet kafshet!!! :ciaoo:

ا'te drejte te jepet ty o njeri te flasesh ne kete menyre per nje njeri tjeter? Ndonese ti ke vendosur te jetosh jeten tende ne menyre laike, perse deshiron t'ia mohosh nje tjetri po te njejten te drejte: te zgjedhe drejtimin e jetes se tij vete. Kush ta dha ty kete te drejte? Ndonese sipas teje ekzistojne kontradita dhe sipas interpretimit tend keto kontradita jane absurditete, ty nuk te jepet e drejta te quash dike tjeter kafshe.

Shiko se si ç'do teori tjeter edhe teoria e fese Islame interpretohet dhe si pasoje e interpretimeve po degjojme lloj lloj gjerash. Duhet te te vije zor qe argumenton ne kete menyre. Nuk ofendohet tjetri per t'u dukur me i larte vete.

Nuk arrij te kuptoj perse nuk respektoni besimet dhe mendimet e te tjereve, edhe nqse ju vete nuk jeni dakort.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

O Lover o xhan, pa sqaro me shume pervojat tua te ketij kursi :eek:hh:se si dihet i mbushet mendja te shkoj ndokuj apo mos te suspenduan se je mesuar me suspendime nga shkolla tani me :ciaoo::ciaoo:

Jo kiterr nuk me pranuan mua se i ri, thane kemi nevoje per nje plakush, besoj se te pranojne ty :D:kercim:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Jo kiterr nuk me pranuan mua se i ri, thane kemi nevoje per nje plakush, besoj se te pranojne ty :D:kercim:

Lover, pasi eshte me te njofshem, demek me intervenimin tan po shkoj pe ja kaj belan :ciaoo:T'pershendes Lover. Ma ki borgje ni kafe se qe 1 vjet stkom pa. :gjujpeshk:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

sa interesante jemi ne shqiptare prej tere njerëzimit nuk doli kush qe gjeti kontradikta dhe absurditete ne kuranin fame larte edhe pse aq shume investuan për ketë gjë dhe aq shume kishin prite po te kishin gjete ketë tani na doli bildbergu dhe gjeti ketë. po te dëgjonte dikush tjetër pos neve ketë gjë do ishin gëzuar dhe do të shpërblenin si njeriun e te gjitha kohëve por fatkeqësisht është e kundërta.kjo shitet veç tek ne sepse ne nuk lexojmë por flasim si na e merr mendja.Kërkoni ju kërkoni por nuk do te gjeni e që me shume nuk kuptoni ajo është tjetër gjë.
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Eh po kafshe kafshe por...Cuditem se si ju i ofroni argumente kafsheve, diskutoni me kafshe, u flitni kafsheve, i ofendoni kafshet, cilesi keto te cilat njeriu me plotkuptimin e fjales nuk i ka. Keshtuqe, po pate ndonje kunderargument rreth temes, urdhero. Ne te kunderten qepe gojen, se e kuptoi krejt forumi cfare karakteri ke.

ا'te drejte te jepet ty o njeri te flasesh ne kete menyre per nje njeri tjeter? Ndonese ti ke vendosur te jetosh jeten tende ne menyre laike, perse deshiron t'ia mohosh nje tjetri po te njejten te drejte: te zgjedhe drejtimin e jetes se tij vete. Kush ta dha ty kete te drejte? Ndonese sipas teje ekzistojne kontradita dhe sipas interpretimit tend keto kontradita jane absurditete, ty nuk te jepet e drejta te quash dike tjeter kafshe.

Shiko se si ç'do teori tjeter edhe teoria e fese Islame interpretohet dhe si pasoje e interpretimeve po degjojme lloj lloj gjerash. Duhet te te vije zor qe argumenton ne kete menyre. Nuk ofendohet tjetri per t'u dukur me i larte vete.

Nuk arrij te kuptoj perse nuk respektoni besimet dhe mendimet e te tjereve, edhe nqse ju vete nuk jeni dakort.

Lover, Elushe ju lutem mos u mirrni me llojin e "njeriut" si Bilderberg i cili tërë kohën e kalon duke bërë temat Copy Paste nga forumet tjera. Nuk do të ishte keq sikur adminat t'ja ndërronin nickname në CopyPaste shumë mirë do t'i ishte përshtatur! Njerëzit si ky nuk është çudi pse nuk besojnë në Zot se po ja shikove fytyrën në avatar vërtet të vë në dyshim se a kemi apo jo prejardhje nga majmuni, gjëja më e mirë që mund të bëni është t'i qëndroni larg debatit me ta. Ata e kanë zgjedhur mënyrën e tyre të jetesës edhe sipas tyre Zoti nuk ekziston kta prap merren me të. Edhe pse bëjnë gjoja "ofendime" konsideroni sikur ju ka lehur ndonjë qen edhe ashtu dallimi nuk ekziston :)! Thjesht relaks dhe mos merrni mundim t'i përgjigjeni pyetjeve të tyre me siguri se kanë materje ngjyrë gri në kokë sa të mund të përgjigjen në pyetjet e veta ose le t'ja fusin Google Search ju përgjigjet Darwini :)!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

ne kuran thuhet se njeriu i par ishte ademi,,

pastaj thot,

"Me të vërtetë, Ne e kemi krijuar njeriun prej palcës së baltës, e pastaj, e bëmë atë pikë fare dhe e vumë në një vend të sigurt (mitër).


pra per te krijuar ademin,,, ne rradh te par esht deshur te krijohet mitra sipas kti citatit!!

por mitra esht organ i mbrendshem i njeriut,,,qe nuk funksjonon ne asnje mynyr e vetme,,
ajo per te funksjonuar duhet te jet ne mbrendesi te krijeses qe detyrimisht duhet te ket shpirt,,, dhe me saktesisht duhet te jet nje qenjen femerore,,

a nuk esht kjo kontradikt???

e si mund te vendosesh ne nje vend te sigurt,,(ne miter)

pa krijuar ne rradh te par gjinin femrore dhe femren????
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Eh po kafshe kafshe por...Cuditem se si ju i ofroni argumente kafsheve, diskutoni me kafshe, u flitni kafsheve, i ofendoni kafshet, cilesi keto te cilat njeriu me plotkuptimin e fjales nuk i ka. Keshtuqe, po pate ndonje kunderargument rreth temes, urdhero. Ne te kunderten qepe gojen, se e kuptoi krejt forumi cfare karakteri ke.

:lexim:

Une thjesht kam sjelle realitetin e fakteve dhe realiteti si i tille nuk njeh emocione te asnej lloji (fyerje, prekje ne seder, lendime etj)
REALITETI ESHTE REALITET DHE PIK!!!!
Te te konsiderosh ty kafshe nuk do te thot se eshte fyerje ose ofendim edhe sepse une nuk kam fyer ose ofenduar askend!!!


Problemi yt eshte paftesia jote e te kuptuarit te thelbit te asaj qe shkruhet!
Nje kafsh udhehiqet gjat egzistences se vet nga instikti qe i ka dhene NENA NATYRE (dhe jo qenia fantazmagorike) ndersa nje njeri duke qene nje KAFSHE SUPERIORE ME INTELEKT DHE INTELIGJENCE udhehiqet nga INTELIGJENCA DHE RACIONALITETI qe ne momentin kur lind te cilin e bazon ne pervojen e tij/saj te jetes.
Eshte eksperienca praktike ajo qe te meson te njohesh veten (emocionet dhe aftesite e tua), misteret, dijet e jetes dhe te ben me te afte, me inteligjent etj, dhe nje rol te rendesishem ne kete drejtim e luan familja dhe ambienti qe te rrethon!! Nese ky ambient eshte stimulues atehere dhe aftesite dhe inteligjenca e individit kap majat duke arritur kulmin, ne te kundert ngelet nje SAKAT NE ASPEKTIN E INTELEKTIT DHE INTELIGJENCES qe mund te manipulohet lehte dhe pa probleme nga gjithkush!
Ju besimtaret jeni shembulli me i mire i Sakateve te Intelektit Njerzor pasi ju nuk udhehiqeni as nga ekperienca reale, as nga faktet dhe provat, as nga instikti (si puna e kafshes), ju udhehiqeni nga fantazmat dhe shpikjet fantazmagorike te trurit tuaj delirues qe ne Psikologjine Patologjike njihet me emrin: Shqetesim Obsesiv Kompulsiv, ose me fjale te thjeshta I SEMURE PSIKIK!!

Max Nordau: zoti eshte emri qe njerzit qe ne lashtesi i kane dhene injorances se tyre te perveçme!!!

:ciaoo:
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

ne kuran thuhet se njeriu i par ishte ademi,,

pastaj thot,

"Me të vërtetë, Ne e kemi krijuar njeriun prej palcës së baltës, e pastaj, e bëmë atë pikë fare dhe e vumë në një vend të sigurt (mitër).

pra per te krijuar ademin,,, ne rradh te par esht deshur te krijohet mitra sipas kti citatit!!

por mitra esht organ i mbrendshem i njeriut,,,qe nuk funksjonon ne asnje mynyr e vetme,,
ajo per te funksjonuar duhet te jet ne mbrendesi te krijeses qe detyrimisht duhet te ket shpirt,,, dhe me saktesisht duhet te jet nje qenjen femerore,,

a nuk esht kjo kontradikt???

e si mund te vendosesh ne nje vend te sigurt,,(ne miter)

pa krijuar ne rradh te par gjinin femrore dhe femren????

Nuk eshte fjala aty per njeriun e pare por per njeriun sot, ty e mua e te tjeret pas Ademit. Po te logjokojme nga e merr njeriu ushqimin do ta nxjerrim kuptimin?! Njeriu ushqehet me bime qe dalin nga dheu (balta= dhe+uj) dhe permbajne minerale tokesore, ose me mish kafshesh qe poashtu eshte ushqyer me bime nga toka-dheu. "e pastaj, e bëmë atë pikë fare dhe e vumë në një vend të sigurt" qofte ne miter qofte ne testikuj sepse edhe aty ruhet ne nje temperature konstante- komentet ne kllapa jane njerezore qe do te thot se mund edhe te gabohet ne komentim. Pra nga dheu ushqehet dhe ne organizem nje pjese e caktuar behet fare dhe vendoset ne nje vend te sigurte.
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Wow :eek:hh:
Ende Bilderberg dhe Ilirjam po merren me kërkimin e kontradiktave në Kur’an???
Thonë që ai që ta do të mirën ta thotë të vërtetën në sy...
A nuk po shihni që nuk po ju shkon përdore??? Para se të shërbeheni me kokën e të tjerëve, pse nuk po mundoheni që ta vëni në veprim kokën tuaj, kështu bile do ta arsyetonit peshën që e mbani mbi qafë...

Tash një sugjerim, meqë kjo nuk po ju shkon përdore... pse nuk po provoni të merreni me diçka tjetër... p.sh. me atletikë apo pasi veproni në duet, me boks :grusht3:.

:po:

D.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Wow :eek:hh:
Ende Bilderberg dhe Ilirjam po merren me kërkimin e kontradiktave në Kur’an???
Thonë që ai që ta do të mirën ta thotë të vërtetën në sy...
A nuk po shihni që nuk po ju shkon përdore??? Para se të shërbeheni me kokën e të tjerëve, pse nuk po mundoheni që ta vëni në veprim kokën tuaj, kështu bile do ta arsyetonit peshën që e mbani mbi qafë...

Tash një sugjerim, meqë kjo nuk po ju shkon përdore... pse nuk po provoni të merreni me diçka tjetër... p.sh. me atletikë apo pasi veproni në duet, me boks :grusht3:.:po:

D.


Meqe ty te pelqeka qe e verteta te thuhet ne sy, studimet e fundit gjenetike konfirmojn faktin se rraca arabe (kryesisht te fese mulumane) KANE PRQINDJEN ME TE LARTE NE TE GJITH BOTEN te martesave brenda familjes dhe gjakut farefisnor. Shkencetaret arab te Centre for Arab Genomic Studies, Dubai, United Arab Emirates, thone se nga te tilla lidhje lindin femije te semure me semundje te ndryshme gjenetikisht te trashegueshme perfshih dhe ato pskike.
Siç mund ta kuptosh e kam te pamundur tu besoj prrallave fantazmagorike te shpikura nga njerez gjenetikisht te semure psikik dhe me patente
budallenjsh te trashegueshme!!

Sipas studimit gjenetik dhe Kuocientit te Inteligjences del se arabet kapin nivelet me te ulta madje nuk arrijne dot te kapin as mesataren qe nis nga numri 90. Ne shqiptaret me gjith varferine qe kei jemi ne mesataren 90.

Link i
Kuocientit te Inteligjences: Title

Do isha shum kurioz te dija sesa eshte % e vertet e budallenjve tek arabet musluman dhe se çfare mendimi kane muslumanet shqiptar ne lidhje me keto fakte...
!!!

"Consanguinity and reproductive health among Arabs"


linku i studimit: Reproductive Health | Full text | Consanguinity and reproductive health among Arabs


Abstract

Consanguineous marriages have been practiced since the early existence of modern humans. Until now consanguinity is widely practiced in several global communities with variable rates depending on religion, culture, and geography. Arab populations have a long tradition of consanguinity due to socio-cultural factors. Many Arab countries display some of the highest rates of consanguineous marriages in the world, and specifically first cousin marriages which may reach 25-30% of all marriages. In some countries like Qatar, Yemen, and UAE, consanguinity rates are increasing in the current generation. Research among Arabs and worldwide has indicated that consanguinity could have an effect on some reproductive health parameters such as postnatal mortality and rates of congenital malformations. The association of consanguinity with other reproductive health parameters, such as fertility and fetal wastage, is controversial. The main impact of consanguinity, however, is an increase in the rate of homozygotes for autosomal recessive genetic disorders. Worldwide, known dominant disorders are more numerous than known recessive disorders. However, data on genetic disorders in Arab populations as extracted from the Catalogue of Transmission Genetics in Arabs (CTGA) database indicate a relative abundance of recessive disorders in the region that is clearly associated with the practice of consanguinity.
Schematic representation of consanguineous marriage rates worldwide (adapted from Table 1, references [82], and [139]. Only second-cousin and closer marriages are represented.


Consanguinity and Autosomal Recessive Disorders

In mathematical terms, consanguinity does not alter the allele frequencies of common disorders, but increases the probability of a mating between two individual heterozygotes for the same recessive mutant allele. In this regard, the risk for birth defects in the offspring of first-cousin marriage is expected to increase sharply compared to non-consanguineous marriages particularly for rare autosomal recessive disease genes, because for common recessive conditions, there is a high chance that the abnormal gene may be carried by unrelated spouses and may be expressed in their progeny.
In Arab populations and Diasporas, the deep-rooted norm of consanguineous marriage has been widely accused of being an important factor contributing to the preponderance of autosomal recessive genetic disorders [35,47,72-76]. In many parts of the Arab world, the society is still tribal. This has made the epidemiology of genetic disorders complicated, as many families and tribal groups are descended from a limited number of ancestors and some conditions are confined to specific villages, families, and tribal groups, leading to an unusual burden of genetic diseases in these communities [77]. Thus the extended family structure, commonly present in Arab societies and mostly associated with consanguinity, tends to display unique distribution patterns for genetic diseases that are not present in many other societies. There are disorders that are specifically prevalent among the Arabs, either uniformly or in certain locations, such as Bardet-Biedl syndrome, Meckel-Gruber syndrome, spinal muscular atrophy, osteopetrosis and renal tubular acidosis, Sanjad-Sakati syndrome, and congenital chloride diarrhea [78,79]. In an Arab society, mutation carriers mostly remain concentrated within the extended family and consanguineous marriages increase the probability of expression of autosomal recessive disorders when both mother and father are carriers of the mutation. Sometimes, autosomal recessive genes stay hidden within the family for generations and then show on the surface in a new consanguineous marriage within the family.


Conclusive Remarks

Studies on the association of consanguinity with chromosomal abnormalities such as Down syndrome and association with non-communicable disorders such as diabetes, hypertension, and psychiatric disorders among Arabs are presently non conclusive with the recommendation of performing standardized research in the future. Likewise, studies on the association of consanguinity with traits such as intelligence quotient and stature are scanty among Arabs and results of studies performed in Western countries cannot be applied directly to societies with high consanguinity rates such as the Arab society.Young Arabs contemplating marriage are nowadays seeking a scientifically sound answer to their questions: "Will our children be physically or mentally abnormal if I marry my cousin?" "How can we prevent having abnormal children?"

Me fjale te tjera meqense arabet jane shume budallenj standarted e puth (kuocientit te inteligjences) perendimore nuk mund te aplikohen ne boten arabe pasi nuk kapin as mesataren! :boss:
 
Redaktimi i fundit:

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Meqe ty te pelqeka qe e verteta te thuhet ne sy, studimet e fundit gjenetike konfirmojn faktin se rraca arabe (kryesisht te fese mulumane) KANE PRQINDJEN ME TE LARTE NE TE GJITH BOTEN te martesave brenda familjes dhe gjakut farefisnor. Shkencetaret arab te Centre for Arab Genomic Studies, Dubai, United Arab Emirates, thone se nga te tilla lidhje lindin femije te semure me semundje te ndryshme gjenetikisht te trashegueshme perfshih dhe ato pskike.
Siç mund ta kuptosh e kam te pamundur tu besoj prrallave fantazmagorike te shpikura nga njerez gjenetikisht te semure psikik dhe me patente budallenjsh te trashegueshme!!

Sipas studimit gjenetik dhe Kuocientit te Inteligjences del se arabet kapin nivelet me te ulta madje nuk arrijne dot te kapin as mesataren qe nis nga numri 90. Ne shqiptaret me gjith varferine qe kei jemi ne mesataren 90.

Link i Kuocientit te Inteligjences: Title

Do isha shum kurioz te dija sesa eshte % e vertet e budallenjve tek arabet musluman dhe se çfare mendimi kane muslumanet shqiptar ne lidhje me keto fakte...!!!

"Consanguinity and reproductive health among Arabs"


linku i studimit: Reproductive Health | Full text | Consanguinity and reproductive health among Arabs


Abstract

Consanguineous marriages have been practiced since the early existence of modern humans. Until now consanguinity is widely practiced in several global communities with variable rates depending on religion, culture, and geography. Arab populations have a long tradition of consanguinity due to socio-cultural factors. Many Arab countries display some of the highest rates of consanguineous marriages in the world, and specifically first cousin marriages which may reach 25-30% of all marriages. In some countries like Qatar, Yemen, and UAE, consanguinity rates are increasing in the current generation. Research among Arabs and worldwide has indicated that consanguinity could have an effect on some reproductive health parameters such as postnatal mortality and rates of congenital malformations. The association of consanguinity with other reproductive health parameters, such as fertility and fetal wastage, is controversial. The main impact of consanguinity, however, is an increase in the rate of homozygotes for autosomal recessive genetic disorders. Worldwide, known dominant disorders are more numerous than known recessive disorders. However, data on genetic disorders in Arab populations as extracted from the Catalogue of Transmission Genetics in Arabs (CTGA) database indicate a relative abundance of recessive disorders in the region that is clearly associated with the practice of consanguinity.
Schematic representation of consanguineous marriage rates worldwide (adapted from Table 1, references [82], and [139]. Only second-cousin and closer marriages are represented.


Consanguinity and Autosomal Recessive Disorders

In mathematical terms, consanguinity does not alter the allele frequencies of common disorders, but increases the probability of a mating between two individual heterozygotes for the same recessive mutant allele. In this regard, the risk for birth defects in the offspring of first-cousin marriage is expected to increase sharply compared to non-consanguineous marriages particularly for rare autosomal recessive disease genes, because for common recessive conditions, there is a high chance that the abnormal gene may be carried by unrelated spouses and may be expressed in their progeny.
In Arab populations and Diasporas, the deep-rooted norm of consanguineous marriage has been widely accused of being an important factor contributing to the preponderance of autosomal recessive genetic disorders [35,47,72-76]. In many parts of the Arab world, the society is still tribal. This has made the epidemiology of genetic disorders complicated, as many families and tribal groups are descended from a limited number of ancestors and some conditions are confined to specific villages, families, and tribal groups, leading to an unusual burden of genetic diseases in these communities [77]. Thus the extended family structure, commonly present in Arab societies and mostly associated with consanguinity, tends to display unique distribution patterns for genetic diseases that are not present in many other societies. There are disorders that are specifically prevalent among the Arabs, either uniformly or in certain locations, such as Bardet-Biedl syndrome, Meckel-Gruber syndrome, spinal muscular atrophy, osteopetrosis and renal tubular acidosis, Sanjad-Sakati syndrome, and congenital chloride diarrhea [78,79]. In an Arab society, mutation carriers mostly remain concentrated within the extended family and consanguineous marriages increase the probability of expression of autosomal recessive disorders when both mother and father are carriers of the mutation. Sometimes, autosomal recessive genes stay hidden within the family for generations and then show on the surface in a new consanguineous marriage within the family.


Conclusive Remarks

Studies on the association of consanguinity with chromosomal abnormalities such as Down syndrome and association with non-communicable disorders such as diabetes, hypertension, and psychiatric disorders among Arabs are presently non conclusive with the recommendation of performing standardized research in the future. Likewise, studies on the association of consanguinity with traits such as intelligence quotient and stature are scanty among Arabs and results of studies performed in Western countries cannot be applied directly to societies with high consanguinity rates such as the Arab society.Young Arabs contemplating marriage are nowadays seeking a scientifically sound answer to their questions: "Will our children be physically or mentally abnormal if I marry my cousin?" "How can we prevent having abnormal children?"

Me fjale te tjera meqense arabet jane shume budallenj standarted e puth (kuocientit te inteligjences) perendimore nuk mund te aplikohen ne boten arabe pasi nuk kapin as mesataren!

Të mos ja nis tash me histori, vetëm do të them që vendet e ashtuquajtura krishtere sot janë në një pozitë shumë më të mirë se sa ato myslimane. Dhe shih si qëndrojnë gjërat, kur myslimanët kanë hequr dorë nga feja e tyre kanë përjetuar dekadencë, ndërsa vendet e krishtera kur kanë hequr dorë nga feja e tyre kanë arritur këtu ku janë.

Pasi që fole për arabët, të të tregojë ty Dreamer si kanë vajtur gjërat.
Ne myslimanët besojmë që Muhamedi ishte i dërguar nga Zoti. Besojmë që ishte analfabet dhe nuk kishte dije tjetër përveç asaj që i është dhënë nga Ai, dhe që asgjë nuk mësonte nga njerëzit.
Tash, shumica e arabëve që i përmend ti, mendojnë se mund të kenë dije pa e aktivizuar trurin, ngjashëm si ti, filluan ti imitojnë/kopjojnë të tjerët. Mu për këtë kur ata gjenden në ndonjë situatë jashtë asaj që kanë mësuar/kopjuar nga të tjerët, në sytë e të tjerëve u rriten veshët si nëpër ato filma të vizatuar.

Nuk po kuptoj pse e refuzon propozimin tim që të merresh me ndonjë aktivitet sportiv, jam i sigurt që do të kesh më tepër sukses. Ti mund ta përdorësh veton në propozimin tim, por mbaje në mend që ishte këshillë vëllazërore.

Kur ti i quan përralla këto që i besojmë ne, më kujtohet një ngjarje nga koha e luftës.
Gjatë luftës, derisa plumbat fluturonin në çdo anë, disa kuvendonin për të këqijat e alkoolit dhe njëri prej të pranishmëve thotë:
“E dini, kur nuk ka alkool unë nuk pi. Unë respektoj këtë ndalesë.”
e tjetri ia kthen:
“po valla, edhe vetë e kam pirë derisa nuk e kam ndezuar xhointin e parë, prej atëherë i kam thënë jo alkoolit.”

Shpresoj ta kesh kuptuar çfarë kam dashur të them...

:syze:

D.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Meqe ty te pelqeka qe e verteta te thuhet ne sy, studimet e fundit gjenetike konfirmojn faktin se rraca arabe (kryesisht te fese mulumane) KANE PRQINDJEN ME TE LARTE NE TE GJITH BOTEN te martesave brenda familjes dhe gjakut farefisnor. Shkencetaret arab te Centre for Arab Genomic Studies, Dubai, United Arab Emirates, thone se nga te tilla lidhje lindin femije te semure me semundje te ndryshme gjenetikisht te trashegueshme perfshih dhe ato pskike.
Siç mund ta kuptosh e kam te pamundur tu besoj prrallave fantazmagorike te shpikura nga njerez gjenetikisht te semure psikik dhe me patente
budallenjsh te trashegueshme!!

Sipas studimit gjenetik dhe Kuocientit te Inteligjences del se arabet kapin nivelet me te ulta madje nuk arrijne dot te kapin as mesataren qe nis nga numri 90. Ne shqiptaret me gjith varferine qe kei jemi ne mesataren 90.

Link i
Kuocientit te Inteligjences: Title

Do isha shum kurioz te dija sesa eshte % e vertet e budallenjve tek arabet musluman dhe se çfare mendimi kane muslumanet shqiptar ne lidhje me keto fakte...
!!!

"Consanguinity and reproductive health among Arabs"


linku i studimit: Reproductive Health | Full text | Consanguinity and reproductive health among Arabs


Abstract

Consanguineous marriages have been practiced since the early existence of modern humans. Until now consanguinity is widely practiced in several global communities with variable rates depending on religion, culture, and geography. Arab populations have a long tradition of consanguinity due to socio-cultural factors. Many Arab countries display some of the highest rates of consanguineous marriages in the world, and specifically first cousin marriages which may reach 25-30% of all marriages. In some countries like Qatar, Yemen, and UAE, consanguinity rates are increasing in the current generation. Research among Arabs and worldwide has indicated that consanguinity could have an effect on some reproductive health parameters such as postnatal mortality and rates of congenital malformations. The association of consanguinity with other reproductive health parameters, such as fertility and fetal wastage, is controversial. The main impact of consanguinity, however, is an increase in the rate of homozygotes for autosomal recessive genetic disorders. Worldwide, known dominant disorders are more numerous than known recessive disorders. However, data on genetic disorders in Arab populations as extracted from the Catalogue of Transmission Genetics in Arabs (CTGA) database indicate a relative abundance of recessive disorders in the region that is clearly associated with the practice of consanguinity.
Schematic representation of consanguineous marriage rates worldwide (adapted from Table 1, references [82], and [139]. Only second-cousin and closer marriages are represented.


Consanguinity and Autosomal Recessive Disorders

In mathematical terms, consanguinity does not alter the allele frequencies of common disorders, but increases the probability of a mating between two individual heterozygotes for the same recessive mutant allele. In this regard, the risk for birth defects in the offspring of first-cousin marriage is expected to increase sharply compared to non-consanguineous marriages particularly for rare autosomal recessive disease genes, because for common recessive conditions, there is a high chance that the abnormal gene may be carried by unrelated spouses and may be expressed in their progeny.
In Arab populations and Diasporas, the deep-rooted norm of consanguineous marriage has been widely accused of being an important factor contributing to the preponderance of autosomal recessive genetic disorders [35,47,72-76]. In many parts of the Arab world, the society is still tribal. This has made the epidemiology of genetic disorders complicated, as many families and tribal groups are descended from a limited number of ancestors and some conditions are confined to specific villages, families, and tribal groups, leading to an unusual burden of genetic diseases in these communities [77]. Thus the extended family structure, commonly present in Arab societies and mostly associated with consanguinity, tends to display unique distribution patterns for genetic diseases that are not present in many other societies. There are disorders that are specifically prevalent among the Arabs, either uniformly or in certain locations, such as Bardet-Biedl syndrome, Meckel-Gruber syndrome, spinal muscular atrophy, osteopetrosis and renal tubular acidosis, Sanjad-Sakati syndrome, and congenital chloride diarrhea [78,79]. In an Arab society, mutation carriers mostly remain concentrated within the extended family and consanguineous marriages increase the probability of expression of autosomal recessive disorders when both mother and father are carriers of the mutation. Sometimes, autosomal recessive genes stay hidden within the family for generations and then show on the surface in a new consanguineous marriage within the family.


Conclusive Remarks

Studies on the association of consanguinity with chromosomal abnormalities such as Down syndrome and association with non-communicable disorders such as diabetes, hypertension, and psychiatric disorders among Arabs are presently non conclusive with the recommendation of performing standardized research in the future. Likewise, studies on the association of consanguinity with traits such as intelligence quotient and stature are scanty among Arabs and results of studies performed in Western countries cannot be applied directly to societies with high consanguinity rates such as the Arab society.Young Arabs contemplating marriage are nowadays seeking a scientifically sound answer to their questions: "Will our children be physically or mentally abnormal if I marry my cousin?" "How can we prevent having abnormal children?"

Me fjale te tjera meqense arabet jane shume budallenj standarted e puth (kuocientit te inteligjences) perendimore nuk mund te aplikohen ne boten arabe pasi nuk kapin as mesataren! :boss:

Nuk e di pse i perzin gjonat ti bre djal .

qka ka lidhje ktu feja Islame me " te pa diturit arab " ?

feja Islame s'osht e arabve .

edhe feja Islame njo nder gjonat qe te mson ose fjala qe t'thot osht MESO . pra me mesu tash qka bojn arabt a italiant a kinezt a kush do qoft nese nuk mesojn asgje nuk lidhet ktu me fen Islame .

po me vjen qudi ma shum qe ti me duket ne jeten tonde deri me tani gjithmon po mirresh me te tjeret dhe me veten aspak .

je bo si grat e kqija i thojm na knej qe vetem me te tjeret mirren a kur e shikojn veten jan me keq se me ata qe mirren.
 

Bessy87

Anëtar i ri
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Bilderberg!
Kam lexuar pak nga postimet e tua dhe kam arritur te kuptoj dicka mjaft mire...Nuk te intereson fare se cfare shkruan...por se cili do te jete efekti i tyre!!! Pergezime...ja ke arritur mjaft mire te terheqesh vemendjen e te tjereve qofte edhe duke blasfemuar... E di qe njerez si puna jote, vetes i atribuojne cilesi te tilla si "njeri qe guxon" dhe te tjeret qe mendojne ndryshe nga ty i konsideron "turme injorante qe ka frike te hap syte". Shkodranet thone "Marsh veten me sysh"
Erich Fromm thote "Ekzistenca e Zotit nenkupton faktin qe asnjeri nuk mund te jete Zot, qe asnje individ nuk mund te jete i teredijshem dhe i terefuqishem.Keshtu i vihet nje kufi i prere narcizizmit vetadhurues te njeriut"
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

nje njeri ka thene nqs Zoti nuk egziston i bie qe Muhamedi te jete njeriu me i zgjuar i te gjithe historise se njerzimit sepse Kurani nuk mund te shkruhet nga nje njeri normal, meqe shani arabet, muhamedi cfare ka qene? edhe po te jesh ateist duhet ta pranosh qe arabet paskan dit shume gjera me perpara se perendimoret qe paskan mesatare te larte te inteligjences, dhe per ta myll Islami nuk perfaqeson arabet por robin e Allahut pa dallim rrace
 

KRISTOBYLYKU

Antarë i ri
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

E PARA E PUNES TI NUK E KE LEXUAR TE GJITH LIBRIN E KURANIT.E DYTA JU NUK E KENI IDENE PERSE BEHET FJALE(ALLAHU TE DHENTE DIJE).ZOTI I MADHERUAR THOTE QE E KRIJUAM NJERIUN E PARE NGA BALTA.NGA UJI(SPERME),QE JENI KRIJUAR JU DHE ME PAS JENI BERE GJAK I NGJIZUR N.Q.S KE LEXUAR BIOLOGJI.ZOTI TE UDHEZOFTE.(PERGJIGJE INJORANTE KISHA DEGJUAR POR PYETJE INJORANTE TANI PO DEGJOJ).PERGJIGJEN E GJEN NE FJALET E TUA QE KE THENE:35.Suretu Fatir 11.

---------- Post added at 21:42 ---------- Previous post was at 21:27 ----------

Sipas teje ka zot?kush eshte ai?dhe me pas flasim te dy per te verteten.
 

qendros

Antar Aktiv
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Per ateizmin-ideologji prapanike,demsjellese se cfar demi i ka sjelle njerezimit permes grupeve devijuese, nje video prezentim ne anglisht nga harun jahja,Allahu e shperbleft:
The Collapse of Atheism - Harun Yahya
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

22. Mos u martoni me ato gra me të cilat qenë të martuar prindërit tuaj, me përjashtim të asaj që ka kaluar (para islamizmit) pse ajo ishte turpësi, përbuzje e traditë e shëmtuar.
23. U janë ndaluar juve (të martoheni me): nënat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motës, nënat tuaja që ju kanë dhënë gji, motrat nga gjiri, nënat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat që janë nën kujdesin tuaj e të lindura (prej tjeër babai) nga gratë tuaja me të cilat patët kontakt, e nëse nuk ken pasur kontakt me to (me gratë), atëherë sيka pengesë (të martoheni me ato vajza), dhe (janë të ndaluara) gratë e bijve tuaj që janë të lindjes suaj (jo të bijëve të adoptuar), dhe të bashkoni (përnjeherë në një niqah) dy motra, përpos asaj që ka kaluar. Vërtetë, All-llahu falë shumë, është mëshirues i madh
Kjo nuk eshte sureti i cili ndalon martesat,vetem qe ka haruar te thote dicka per vajzat e xhaxhait ?Te lutem ma gjej se ku ndalohet ne kuran martesa midis dy kusherinjeve te nje gjaku.

IronLeon nuk eshte problemi te kurani problemi eshte te interpretimi i tij qe nuk i behet nje interpretim tamam si eshte por njerezit qe jan edhe te fese mshefen pas kurani me bo gjera qe nuk duhen.

Pajtohem me ty ai qe kryen nje martese brenda lidhjeve te gjakut se meriton te jetoj ,por mos harro nje send se njerezit kan bere qdo gje per ruajtjen e pasurise brenda rredhit familjar sa kan shkelur edhe ligjet qe demek i kan respektuar
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !


fakti qe e zhvlerson ate qe un kam then,,tregon qe esht e vertet ajo qe thash per sa i perket gjuhes shqipe dhe ndjenjes per te,,FATKEQSISHT.


sepse faktet un i kam shkruar,,ne secilin post,,,gjithshka qe shkruaj e bazoj ne fakt te shkruar ne shqip,,dhe fakti jam vet,,tjeter gje esht se ti se beson faktin tim,,por e beson faktin e muhametit,,qe esht PO i shkruar,

pra shkrim per shkrim,,me duket me i bukur dhe me i rendesishem ky shkrimi im,,sepse me ka mua me gjithshka qe me perben si fakt,,te asaj qe un percjell ne c´do veprim qe bej,,ti e lexon nje pjes nga un,,dhe kerkon fakte per ate qe e ke lexuar,,por faktin e ke me vete ne momentin qe e ke lexuar posten time,,,nese do merre dhe nese do leje,

por dhe faktet e muhametit te formuluara ne shkrime kan qen dhe jan,

nese ti merr si shembull nje fakt nga diqka qe ka then muhameti dhe ajo ka dalur ashtu,,dhe ka qen dhe esht e shkruar ne arabisht,

un po ta garantoj ty me jeten time,,,se nuk ka asnje gje qe e ka then muhameti,,qe ate mos te gjesh edhe ne thenje shqiptare,,sigurisht te shprehura ndryshe,,por me nje filozofi qe mbetet aktualitet ne gjitha kohrat,

edhe nese ti me merr si fakt vjetersin dokumentare te egzistences se kuranit,
un po te them ty me plot bindjen,,se ne ato i kemi then e sterthen,,,perpara se te shpikej shkrimi,,,i cili lindi per te pershkruar ato qe ne i thonim me an te veprimeve,,,


Ti jarani jem koke i shkum dom per mend .
Nuk eshte e logjikshme qe te them beso sepse kjo nuk eshte me thenme po eshte me vullnet po te shkruash budallakina veq ty tkam pas.
Jam shqiptar ma patriot se ti nese do me duhej te zgjithja mes fese edhe kombit prape do te zgjithja te jem shqiptar pa fe se nje musliman veq ne kete bote ,por te shkosh aq large sa te thuash KURANI o kopje e shqiptareve kjo mundet me kon vetem xhevahir i joti .

NO COMENT
 
Top