KQZ shpall listën zyrtare të deputetëve/ Zbuloni të gjithë emrat që futen në Kuvend

KQZ shpall listën zyrtare të deputetëve/ Zbuloni të gjithë emrat që futen në Kuvend​

1619784911607.png
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet paraprake për emrat e kandidatëve për deputetë që do të ulen në Kuvendin e Shqipërisë për 4 vitet e ardhshme.
Partia Socialiste siguroi 74 mandate, Partia Demokratike 59, Lëvizja Socialiste për Integrim 4 dhe Partia Social Demokrate 3 mandate.

Në radhët e socialistëve ishin 2 deputetë që thyen pragun e votave duke lënë jashtë kolegët e tyre që ishin renditur më lart në listë, Fatmir Xhafaj dhe Ornaldo Rakipi. Ndërsa në radhët e demokratëve ishte Luçiano Boçi që theu herësin duke fituar një vend në Parlament.
KQZ pritet ta miratojë të hënën rezultat përfundimtar të zgjedhjeve së bashku me votat e partive politike dhe të votave preferenciale të kandidatëve.

Qarku Berat
PD

Tomor Alizoti
Kasëm Mahmutaj

PS
Hatixhe Konomi
Bardhyl Kollçaku
Fadil Nasufi
Nasip Naço
Blendi Klosi

Qarku Dibër

PD

Xhelal Mziu 9
Kreshnik Çollaku
Dhurata Tyli(Çupi)

PS
Lavdrim Krrashi
Aurora Mara

Qarku Durrës

PD

Edi Paloka
Agron Duka
Merita Bakiu
Oerd Bylykbashi
Ferdinant Xhaferaj
Andia Ulliri

PS
Milva Ekonomi
Alban Xhelili
Jurgis Çyrbja
Klodiana Spahiu
Ilir Ndraxhi
Rrahman Rraja
Lefter Koka
Edi Rama

Qarku Elbasan

PD

Gazment Bardhi
Flutura Açka
Lefter Gështenja
Dashnor Sula
Zheni Gjergji
Luçiano Boçi

PS
Evis Kushi
Klevis Xhoxhi
Besion Ajazi
Dasantila Tahiraj
Saimir Hasalla
Florenc Spaho
Luan Duzha
Taulant Balla

Qarku Gjirokastër

PD


Tritan Shehu

PS
Mirela Kumbaro (Furxhi)
Laert Duraj
Bledar Çuçi

Qarku Korçë

PD


Edmond Spaho

Sorina Koti

Ervin Salianji

Bledjon Nallbati

Seladin Jakupllari

PS

Enslemvera Zake

Blerina Gjylameti

Ilirian Pendavinji

Ilir Topi

Olta Xhaçka

Niko Peleshi

Qarku Kukës

PD


Flamur Hoxha
Isuf Çelaj

PS
Gerta Duraku

Qarku Lezhë

PD


Mark Marku

Agron Gjekmarkaj

Lindita Metaliaj

Kastriot Piroli

PS

Lindita Nikolla

Eduard Ndreca

Shpresa Marnoj

Qarku Shkodër

PSD


Tom Doshi

Gledis Çeliku

LSI

Agron Çela

PD

Helidon Bushati

Emilja Koliqi

Ramadan Likaj

Greta Bardeli

Zef Hila

PS

Edona Bilali

Paulin Sterkaj

Benet Beci

Qarku Tiranë

PSD


Tom Doshi

LSI

Monika Kryemadhi

Erisa Xhixho

PD

Lulzim Basha

Jorida Tabaku

Alfred Rushaj

Albana Vokshi

Sali Berisha

Agron Shehaj

Fatmir Mediu

Grida Duma

Shpëtim Idrizi

Belind Këlliçi

Vangjel Dule

Mesila Doda

Dashamir Shehi

Flamur Noka

Orjola Pampuri

PS

Luljeta Bozo

Najada Çomo

Ogerta Manastirliu

Arben Ahmetaj

Ulsi Manja

Etilda Gjonaj

Arben Pëllumbi

Elisa Spiropali

Belinda Balluku

Toni Gogu

Etjen Xhafaj

Ermonela Valikaj

Xhemal Qefalia

Klotilda Bushka

Alqi Bllako

Eduard Shalsi

Fatmir Xhafaj

Ornaldo Rakipi

Qarku Vlorë

PD


Bujar Leskaj

Ina Zhupa

Fation Veizaj

Arbi Agalliu

Pranvera Resulaj

Anduel Tahiraj

PS

Vullnet Sinaj

Anila Denaj

Niko Kuri

Ilir Metaj

Damian Gjiknuri

Edi Rama

Qarku Fier

LSI 1 mandat


Monika Kryemadhi ( Nëse pranon mandatin në Tiranë, futet Kejdi Mehmetaj)

PD 6 mandate

Enkelejd Alibeaj

Eralda Bano(Tase)

Saimir Korreshi

Luan Baçi

Nustret Avdulla

Ilda DhoriPS 9 mandate

Erion Braçe

Petro Koçi

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj

Antoneta Dhima

Bujar çela

Ismet Beqiraj

Tatiana Piro

Gramoz Ruçi
g.shqip
 
Sistem koti. jane futur me qindra vota e jane lene jashte ato me mijra, Lol.

Mua me ka pas pelqyr sistemi me pare ku kandidonin kandidatet me njeri tjetrin, secili ne zonen e vet.

Nje gje ndryshe kete vit ka qene PS qe vendos emra te rinj ne krye te listave,(nderkohe qe duhet e kunderta se a ke punu 8 vjet, duhet te te gjykojne tani per keto 8 vjet me kandidatet pergjegjes) dhe PD qe vendos po emrat e vjeter (kur supozohej te fuste fryme te re). Me vjen tmerrsisht keq qe Agim Baci nuk u fut ne parlament.
 
Top