Konflikti Ruso-Ukrahinas . Kendveshtrim .

Evropa dhe Amerika jan duke mbeshtetur Ukrahinen per ti bere balle ushtrise se keqorganizuar Ruse ne nje lufte qe te gjithe po e quajm si veper te Putinit .
Dhe shqiptaret me sy mbyllur dhe pa e menduar gjate ndjekin si delet bariun linjen e NATOS kunder Rusis dhe ne mbeshtetje te ukrahines , madje per çudi hedhin paralele me luften e Kosoves duke pohuar se Rusia po ben ne Ukrahin si Serbia ne Kosove !!!!!
Ku e mbeshtesin nje krahasim te tille !!
Me llogjiken time te krahasimit me ngjan krejt ndryshe .
Dy krahina ukrahinase me shumice ruse kan vetshpallur pavarsin nga Ukrahina ,
dhe ukrahina jo vetem nuk i njeh por ka 8 vite qe i bombardon dhe ben genocid dhe kjo me kujton Kosoven nen Serbi e ne kete rast Ukrahina eshte Serbi.
Ne Kosove u desh nderhyrja e NATOS per te ndal agresorin serb sepse nena Shqiperi nuk ishte e zonja te mbronte shpiptaret ne Kosove kurse Rusia po mbron ruset ne Ukrahin dhe kjo me tingellon shume normale dhe legjitime .
Te hapim syte dhe te llogjikojm drejt ,
te leme menjan hipokrizin dhe ti themi Ukrahines te heq dore nga politika te tilla .
Mos valle Putini ka te drejte !!!
A duhet shqyrtuar me vemendje ky kendveshtrim nga Evropa dhe ne !
Putin mund te jete i keq por kjo sdo te thote qe nuk ka asnjehere te drejte .
 
Unë kam kohë që i ndjek lajmet rregullisht prej vitesh, jo se kam ndonjë interes, thjesht punoj në kompjuter dhe i ndjek për kalim kohe.

Unë e shoh ndryshe nga ti.

Putin është i sëmurë ndaj pushtetit si shumica e pushtetarëve në vendet e lindjes si edhe në Shqipëri që për 30 vjet rrotullohen të njëjtat emra dhe fytyra dhe mbetet vetëm të zgjedhim për të keqen më të vogël, secili sipas mendimit të vet. Putini ndjeti dy mandate prresident, një mandat kryeministër dhe president vuri Medvedev, shokun e tij të ngushtë, pastaj u bë prapë vetë president, e do vazhdojë sa të ketë shëndet...

Kreun e Gazpromit e futi në burg, kreun e opozitës e ka në burg, në Ukrainë ai ish presidenti pro Rus atë Tymoshenko e futi në burg, këtë mendësi kanë ata.

Ukrainasit dhe Rusët që jetojnë në Ukrainë kanë një prespektivë më të mirë në BE sesa Rusi. Rusia si shtet ka një ekonomi të barabartë me Italinë, e ka më të vogël se Uk apo Franca apo Gjermania, as që krahasohet me BE apo me SHBA. Tani imagjino Rusi vs Nato!

Konflikti në Ukrainë nisi me preteksin si një operacion special, vazhdoi me luftën ndaj nazistëve, po vazhdon me pretekse të tjera... Ai thjesht ka gjetur një konflikt të ri për të zhvendosur vëmendjen nga problemet e vërteta të Rusisë dhe të qëndrojë sa më gjatë në pushtet, për të tjerat as që i bëhet vonë fare.
 
Qe Putini eshte nje diktator dhe nje serial killer nuk vinet ne dyshim ,
por kjo nuk do te thote qe ne Ukrahin po ben lufte te padrejt .
Seç kam nje bindje qe po ben nje fufte te drejte dhe nuk duhet penguar
ne operacjonin e tij specjal ne Ukraine .
Kjo ishte ideja ime .
 
Top