Koha per Solarium

SuRiAnA

Anëtar i Nderuar
Kohet e fundit solariumi eshte nder temat qe fliten me teper. Shume njerez mendojne se ngjyra bronx e lekures te tregon me te bukur dhe me te gjalle. Keta njerez kane te drejte por para se te bejme njelekure te tille eshte mire te kujtojme disa rregulla.
Para se gjithash gjatesia dhe numri i seancave eshte shume i rendesishem.
8-10 minuta jane te mjaftueshme ne seancen e pare.Ne cdo seance koha e rrezatimit rritet me nga 5 minuta deri ne 20 minuta maksimumi. Por fatkeqesisht as qendrat e solariumit dhe as klientet nuk i japin rendesine e duhur ketij fakti.
1.jpgJu lutemi te keni kujdes keto gjera:

1- Mos hyni me teper se 3 here ne jave ne solarium
2-Mos hyni dy here brenda dites
3-Patjeter pastroni makiazhin para se te futeni
4-Mos hyni me lente ne solarium

Po te keni kujdes keto gjera solariumi jo vetem qe i jep lekures tuaj nje bronxim te shendetshem por ben dhe rritjen e sintezen te vitamines D, e cila forcon kockat tuaja dhe zvogelon dhimbjet e belit dhe te qafes.

Solariumi ne 12 pyetje :

1.A eshte i rrezikshem per shendetin?

Po te zbatojme rregullat nuk eshte aspak i rrezikshem per shendetin.

2.Cila eshte prova me e rendesishme qe nuk eshte i rrezikshem?
Te gjitha firmat qe shesin aparate te tille duhet te jene sipas te normave te caktuara nga CE dhe DIN, organizata qe pengojne shitjen e mallrave ne Bashkimin Europian dhe Bote.

3.A ka ne shtetin tone nje institucion qe i kontrollon?

Per momentin nuk jemi te informuar ne ka apo jo nje institucion te tille ne shqiperi.

4.Cili eshte ndryshimi i solariumit me diellin?

Ndryshimi me i rendesishem eshte filtri qe ndodhet brenda aparatit te solariumit, ndryshe nga shtresa e ozonit nga e cila mund te depertojne rreze qe kane efekt kancerogjen.

5.A ta than lekuren solariumi?

Ne qofte se futesh me teper se duhet patjeter qe ka nje efekt te tille.

6.Para se te futemi ne solarium cfare ka rendesi?
Tubat duhen te jene te rinj , duhet te kete sistem ajrosjeje me filter dhe te jete e dezinfektueshme…

7.Sa minuta duhet te rrime brenda?

Ne qofte se futesh per here te pare ose ke kohe qe nuk je futur gjithashtu duke patur parasysh perberjen e lekures mund te rrish nga 5 deri ne 10 min. Por nqs je mesuar me solariumin koha qe mund te rrish nuk duhet ti kaloje 20 min.

2.jpg
.
Sa seanca mund te futemi gjithsej?
Kjo varet nga perberja e lekures.Por ne etapen e pare nuk duhet te kaloje 6-7 seanca.Pastaj duke u futur here pas here mund te ruani ngjyren.

9.Cfare duhet te bejme para se te futemi ne solarium?
Duhet te pastroni nga lekura juaj makiazhin si dhe cdo gje e ngjashme me parfumin ose deodorantin, gjithashtu duhet te hiqni lentet n.q.s perdorni te tilla.

10.A mund t`i mbajme syte hapur ne solarium?
Jo. Ju duhet te perdorni patjeter syzet e pershtatshme per solarium.

11.Cilat jane avantazhet e solariumit?

Duku u futur ne menyre te rregullt solariumi ju ndihmon te mbani ne menyre te balancuar raportin e yndyrnave ne trup, te ndihmoje ne tharjen e pucrave dhe gjithashtu te zvogeloje dhimbjet e belit dhe qafes. Duke rritur sintezen e vitamines D ne trup zvogelon shkrirjen e kockave ne trup. 12.Cfare duhet te kemi parasysh pas solariumit?Duhet te pini uje sa me shume dhe te perdorni gjithashtu njomes per fytyren dhe trupin. Ne kete menyre mund te keni nje bronxim me te gjate.Nuk duhet perdorni parfume dhe/ ose te ngjashme menjehere pas solariumit.
6.jpg

mjekèsia.net
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Aq ne mode eshte ky trend sa edhe plakat ju kan sulur:ciaoo:
 

Attachments

  • plaka ne solarium.jpg
    plaka ne solarium.jpg
    29.7 KB · Shikime: 65

braziljania

Anëtar i Nderuar
une sjam dakort fare per rrezet solar....ato duke qene se jane rreze i shfaqin pas nje fare kohe efektet anesore.me mir nje e nxire e lehte ne plazh se sa ato!!!!!!!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
jooooooooooooooooooooooooo thuajni JO SOLARIUT NQS NUK DONI KARCINOM LEKURE!!!
JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
mendoj per raste te vecanta mire eshte per nje drryshim te vogel.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
suriana jam per nje JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOkilometrike sepse i shof ca budallacka qe pr te pasur 30 dite ngjyre ne lekure e vene ne rezik ate
e di sa sensibile eshte lekura...mjeku thot ruhu nga rezet e djellit qe jan naturale...jo me te hysh ti ne ultraviolce se te tha ty truri se je me sexy ashu
nje kancer ne trup sdurohet...cone dhe ne vdekje...

mos me ve te te ve ketu disa raste qe kan vdekur tamam nga solariumi!

te jet per mua ...ta mbyllja kete temen me 30 kyca!!!!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
1.A eshte i rrezikshem per shendetin?
Po te zbatojme rregullat nuk eshte aspak i rrezikshem per shendetin.
jo hic i rezikshme cte thone dhe kta

se ke iden se sa me nxefin kto...sepse me kujtohet njera qe do martohej mbas 2 ditesh dhe mendoj qe do ishte me nuse e bukur e nxir...e ca beri ndejti 10 min ne nje solar 10 ne tjetrin deri sa u dogj e tora...dhe ne vend ta martonin e varosen:mad:@@@@@@@
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
e di qe e ke mire tu per kete kremin e vet nxirjes.
 

SuRiAnA

Anëtar i Nderuar
suriana jam per nje JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOkilometrike sepse i shof ca budallacka qe pr te pasur 30 dite ngjyre ne lekure e vene ne rezik ate
e di sa sensibile eshte lekura...mjeku thot ruhu nga rezet e djellit qe jan naturale...jo me te hysh ti ne ultraviolce se te tha ty truri se je me sexy ashu
nje kancer ne trup sdurohet...cone dhe ne vdekje...

mos me ve te te ve ketu disa raste qe kan vdekur tamam nga solariumi!

te jet per mua ...ta mbyllja kete temen me 30 kyca!!!!

O zemra mbylle po deshee...mua mu duk interesant artikulli dhe e solla..personalisht nuk kam bere dhe nuk kam menden te bej..per shum arsye dhe per 1arsye me te madhe..personale
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
kremat mua me duken budallek se sbejne gje....
pastaj djellin mund ta perdorni mes ores 9-12 e nga mbasditja 4-7....
pse ca ka? falas eshte...eshte nje nxirje natyrale me e bukur

ps: sta mbyll temen se te kam xhan:p bej shaka skam aryse pse ta mbyll:)
 

inushja2

preshevare
sweetzzinna , ti ke te drejte qe kundershton plus qe sjell dhe fakte
Po ajo nusja qe thua ti, nga nje solarium te tjetri e qe deshti se sben te mari ngjyre per nje dit ..normale qe do ta pesonte

Personalisht e praktikoj, jo per tu duk me seksy apo thjesht per ngjyre, por ngaqe ngjyren e lekures e kam shume te bardhe , dhe po te bej plazh pa ber solar ca seanca digjem keq sado kremera te perdor e kujdes te kem

Ksaj radhe bera 5 seanca nje ne jave dhe mora nje ngjyre kafe te lehte me perpara dhe isha shume OK ne plazh pastaj ...
Gjithcka duhet te perdoret me mend..se po abuzove do abuzuoj me ty pastaj !
 

baby-angel

Thpilt
ble krem vetenxires..per ne diell..me mir se ti besh gropen vetes me ato solaret.........!

Une sjam dakort as me kremrat "vetenxires". Eshte e njejta gje, si me solarium, si me krem, ndoshta te e dyta i sheh me shpejte efektet anesore por gjths edhe kremi gje jonatyrale eshte..

Une jam PRO per natyralen, madje dhe ate me kujdes..;)
l
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
larg meje qoft...ma mir kshtu si kadavere po rri:D, fatkeqsisht kjo ngjyra e detit nuk zgjat shum dhe oki e pranoj qe keq pak m'vjen veq solarium sdu kurr hiq hiq, jo..more sikur mu kon pul, e pjekne gati per mjam:D..amon sikur me hy n'furrLOL..
 

*deliza*

VIP
V.I.P
dhe une nuk e pelqej solariumin....gjithsesi artikulli shume interesant per ata qe bejne solariumin
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
@ innushi....ajo ishte nje fakt qe mua me tronditi kur e digjova...patjeter qe vete e pati fajin...sthash gje une...ama e coj ne vdekje....

per ty i ke provuar kremat me Faktor proctection+30?

gjithsesi une me solarium...e kam si krime.....
 

inushja2

preshevare
sweetzzinna , te nxihem me kremra se kam provu.. thjesht sme pelqen

Kurse per solarium ... as se vras mendjen , mjafton qe sdo dal e bardhe fare ne plazh ( ta shpif..) nuk do digjem e sdo kem temperatur e do mund te flej rehat dhe ngjyren e fitoj shpejt dhe pa vuajtje :p

Se paske provu ti te " digjesh " ..pa do e adhuroje solariumin pastaj lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
jo nuk me kuptove per ca kremrash e kam fjalen...
kremart qe te protezhojne kundra djegjes....te cilat kan faktore te ndryshme ka me +5 +10 dhe me e forta qe perdoreet dhe tek femijet qe e kan lekuren dhe me sesnsibile se tonen..eshte +30 ose +35...per kete te thoja qe duhet te provosh...

une se kam provuar djegjen thua?
vitin e kaluar kam ndejt 2 dite ne krevat nga qe u dogja keq...e me e keqja ishte qe zgjeja reahat se nga te kthehesha me dhimte....


ps: preferoj tja shpif ter
plazhit duke qene e bardhe si bora...se sa te perdor solar:D
 

inushja2

preshevare
Mi sjell tezja nga jasht gjithmon kremrat, me iden se andej jan me cilsore ...po eshte e kot ... posu bera si ngjyre domate njeher LOL skaloj dot ne kafe ...

Mua me pelqen, ose me "pergjigjet" shume...sdi ca t them tjeter ..
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
okey...secili e di vete

ama pa skuqje ske si te nxihesh..se sdo behesh zezake me njex...:p


ps: po pate rast te flasesh me noj dermatollog noj x pyete dhe per kete pune:)
 

inushja2

preshevare
ohu sweet ... sikur te rri e ti degjoj se ca flasin( edhe pse t verteta)... i bie qe as ne diell te mos dal fare ..rrezet e diellit poashtu perbejn rrezik ..sic e dim t gjith

P.S jam i cik "thyrse rregullash une, mbase mund t jet kjo.. " :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
jo moj nga ora 13-16 ri ne hije pastaj bej sa plazh te duash....


se di pse dua te te ndryshoj mendjen ty :D
 

eldi

trafikante
dhe nje mikja ime e perdor solarin ,gjithmon para se te reklamohet ne plazh, pasi dhe ajo eshte e bardhe. une per veten gjithmone kam qene kundra saj, edhe pse nganjeher me kthehej mendja qe ta bej, por prap nuk e kam bere. pastaj ngjyra fitohet me kalimin e kohes, dhe une kam qene shum e bardhe dhe digjesha sa here shkoja ne plazh, por lekura ka fitu imunitet mesa shoh dhe sdo me dit me per rreze dielli, pasi kur e frekuenton plazhin rregullisht dhe lekura merr nje ngjyre te lezetshme.
 

inushja2

preshevare
po eldi mire e ke ti, "kur e frekuenton plazhin vazhdimisht thua" po neve qe na duhen ore te tera per te arrit "te plazhi" si tja bejm ?

Apo iu referove vetem atyre qe jetojn buze detit ?
 
Top