Klubi i Librit ne FV!

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Hellooo hello friends!
Screenshot_20211202-132322_Chrome.jpg
Meqe shume vete ketu u pelqen te lexojne, si thoni te bejme 1 grup kush deshiron dhe te trajtojme cdo muaj 1 liber ose kapituj te tij sipas kohes. Pra zgjidhet libri. lexohet dhe pas 1 muaji personi qe e ka sugjeruar do ngreje disa pyetje/pika rreth te cilit ne do diskutojme.

Qe te mos behemi lemsh etapat do jene te tilla.

1- Te shprehe deshiren ketu kush deshiron te jete pjese e klubit! (qe te kemi idene sa behemi)
2- Cdo muaj 1 anetar do beje zgjedhjen(qe te mos harxhojme kohe duke diskutuar jo po kete liber jo po ate)
3- Personi qe e zgjedh ngren dhe 5 pika kryesore qe do diskutojme. ose e leme dhe te lire(cfare na ka bere pershtypje) Plus do te siguroje librin ne pdf per ata qe nuk e kane. 😄 (website-i i libgen mund te na ndihmoje.)
4-Diskutohet ne fund ne 1 teme te posacme!

e keshtu me radhe

Tani tek kjo tema do zgjidhim piken 1 si fillim.

Kush eshte per Po?!
 
Temë mjaft e bukur, por kam shumë libra shkencor për t’i lexuar 😬
Do ju ndjek me kënaqësi 😘
 
Hellooo hello friends!
Shiko fotografinë 1934756
Meqe shume vete ketu u pelqen te lexojne, si thoni te bejme 1 grup kush deshiron dhe te trajtojme cdo muaj 1 liber ose kapituj te tij sipas kohes. Pra zgjidhet libri. lexohet dhe pas 1 muaji personi qe e ka sugjeruar do ngreje disa pyetje/pika rreth te cilit ne do diskutojme.

Qe te mos behemi lemsh etapat do jene te tilla.

1- Te shprehe deshiren ketu kush deshiron te jete pjese e klubit! (qe te kemi idene sa behemi)
2- Cdo muaj 1 anetar do beje zgjedhjen(qe te mos harxhojme kohe duke diskutuar jo po kete liber jo po ate)
3- Personi qe e zgjedh ngren dhe 5 pika kryesore qe do diskutojme. ose e leme dhe te lire(cfare na ka bere pershtypje) Plus do te siguroje librin ne pdf per ata qe nuk e kane. 😄 (website-i i libgen mund te na ndihmoje.)
4-Diskutohet ne fund ne 1 teme te posacme!

e keshtu me radhe

Tani tek kjo tema do zgjidhim piken 1 si fillim.

Kush eshte per Po?!
Po re

Sa eshte consultancy fee ne ket rast? :p
 
Mi tu.
 
Shume teme e bukur Soulin,une do ju lexoj! Do ju ndjek me knaqesi ne librat qe do sillni si telelexuese. 🤗🤗
 
Pervec libgen keni edhe kete

Nuk premtoj dot per pjesmarjen se shume busy.
Faleminderit Bledi! Kurdo qe te kesh mundesi. Mund te ndodhe dhe qe libri mund ta kesh lexuar si dihet :) Fundja, sipas mundesise se nuk eshte e thene ta lexojme te gjithin. haha :)
 
Une ?? Po une nga dola, apo per te prishur syrin🤣🤣🤣
 
Une ?? Po une nga dola, apo per te prishur syrin🤣🤣🤣
Ty te futa vete, edhe mendo cfare libri do sugjerosh se ti do jesh i pari :D
Mendoj se dhe @LeVoyageur s'do i thote jo kesaj gjeje! keshtuqe po te listoj edhe ty okkk leviiiii.. ku jeee?? hahaha
 
263537917_461412072084091_2355370218420881711_n.jpg
 
Ty te futa vete, edhe mendo cfare libri do sugjerosh se ti do jesh i pari :D
Mendoj se dhe @LeVoyageur s'do i thote jo kesaj gjeje! keshtuqe po te listoj edhe ty okkk leviiiii.. ku jeee?? hahaha
Ca do bej une moj??? I pari??? Une jam gjithmone ne banken e fundit se jam i gjate🤣😅😅
 
Un @Soulmind ke nje ide fantastike 🥰

Ideja është shumë e njohur në botë dhe njihet si "reading circle", pra një grup njerëzish që lexojnë të njëjtin libër dhe pastaj e diskutojnë.
Më pëlqen si ide dhe mund të merrja pjesë edhe unë, por më ka rënë dëshira për libra, sidomos në këto kohë të pandemisë e pasigurisë.
Në qoftë se doni disa ide shtesë se si mund ta zhvilloni sa më mirë këtë rreth leximi, mund t'i lexoni këtu

 
Ideja është shumë e njohur në botë dhe njihet si "reading circle", pra një grup njerëzish që lexojnë të njëjtin libër dhe pastaj e diskutojnë.
Më pëlqen si ide dhe mund të merrja pjesë edhe unë, por më ka rënë dëshira për libra, sidomos në këto kohë të pandemisë e pasigurisë.
Në qoftë se doni disa ide shtesë se si mund ta zhvilloni sa më mirë këtë rreth leximi, mund t'i lexoni këtu

Normal qe njihet Behgjeti se nuk tha njeri qe u shpik ketu ne FV. por me siguri elektra e ka qe ide e mire qe u soll edhe ne FV.

Une them provoje te jesh dhe ti pjese. Nuk eshte e thene qe tna maree shume kohe. ☺
 
Normal qe njihet Behgjeti se nuk tha njeri qe u shpik ketu ne FV. por me siguri elektra e ka qe ide e mire qe u soll edhe ne FV.

Une them provoje te jesh dhe ti pjese. Nuk eshte e thene qe tna maree shume kohe. ☺
Mbase, por nga komentet m'u krijua përshtypja se nuk njihej.

Mund ta provoja dhe unë, mirëpo ka disa pengesa. Në çfarë gjuhe do të jetë libri? Po të zgjidhej në gjuhë të huaj, do të kishte një rivalitet të madh mes anglishtes dhe italishtes, pse jo dhe gjermanishtes, frëngjishtes, greqishtes e turqishtes.

Një gjuhë e ndërmjetme që do ta zbuste rivalitetin, do të kishte qenë shqipja, por ata që jetojnë jashtë Shqipërisë jo të gjithë kanë mundësi t'i gjejnë këta libra. Vetëm nëse zgjidhet ndonjë libër nga interneti.
 
Mbase, por nga komentet m'u krijua përshtypja se nuk njihej.

Mund ta provoja dhe unë, mirëpo ka disa pengesa. Në çfarë gjuhe do të jetë libri? Po të zgjidhej në gjuhë të huaj, do të kishte një rivalitet të madh mes anglishtes dhe italishtes, pse jo dhe gjermanishtes, frëngjishtes, greqishtes e turqishtes.

Një gjuhë e ndërmjetme që do ta zbuste rivalitetin, do të kishte qenë shqipja, por ata që jetojnë jashtë Shqipërisë jo të gjithë kanë mundësi t'i gjejnë këta libra. Vetëm nëse zgjidhet ndonjë libër nga interneti.
Ideja fillestare ishte per te kuptuar sa veta mund te behemi. Gjuha do jete ose shqip ose anglisht (asnje gjuhe tjeter), ose, nese dikush e ka ne gjuhe tjeter librin le ta lexoje ne cfare gjuhe do ama diskutimi do jete ne shqip pastaj. Ideja eshte qe te henen po ashtu, 3 veta nga ne do sugjerojne 1 liber te cilin do na e sigurojne ne PDF te gjitheve :) Ky eshte kushti ne menyre qe te gjithe te arrijme ta lexojme.

Pengesat do i heqim pa merak. Ja keshtu bashkarisht! :D Mjafton deshira e mire per te bashkepunuar!
Chill bro!
 
Po të jetë shqip dhe në format PDF, në rregull.

Unë do bëja edhe një sugjerim tjetër për librin.
Do të ishte mirë që libri të mos jetë voluminoz, me shumë faqe. Gjithmonë më kanë pëlqyer tregimet, ose novelat e shkurtra, ku përmblidhet thelbi, jo romanet e stërgjatura me qindra faqe.

Mund të fillojmë me ndonjë tregim, e pastaj shohim si do të shkojë.
 
Mbase, por nga komentet m'u krijua përshtypja se nuk njihej.

Mund ta provoja dhe unë, mirëpo ka disa pengesa. Në çfarë gjuhe do të jetë libri? Po të zgjidhej në gjuhë të huaj, do të kishte një rivalitet të madh mes anglishtes dhe italishtes, pse jo dhe gjermanishtes, frëngjishtes, greqishtes e turqishtes.

Një gjuhë e ndërmjetme që do ta zbuste rivalitetin, do të kishte qenë shqipja, por ata që jetojnë jashtë Shqipërisë jo të gjithë kanë mundësi t'i gjejnë këta libra. Vetëm nëse zgjidhet ndonjë libër nga interneti.

Behgjet ti lexoje ne cdo gjuhe qe ke deshire, mjafton qe komentet dhe analiza letrare qe do diskutohet tek kjo teme te shkruhen ne gjuhen shqipe.
 
Aaa per keto skam kohe mos kerko shume tani lool lool
po cke pra. na sjell insta pa lidhje. rri mi goc ktu me germa ne fv :p hahaha
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 4 28.6%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 7 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 2 14.3%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 1 7.1%
Back
Top