Fotot e rralla të Tiranës

17211970_10155092865148684_8255179277077301403_o-1024x702-1.jpg

Nga ‘hoteli’ turk në qendër, tek shqiponja gjigande me dy krerë…!​Nga “Hoteli” turk në qendër, siç është emërtuar në kartolinën përkatëse një prej haneve diku në qendër, sheshi me lulishten në mes godinave të ministrive ku qëndron monumenti i Ismail Qemalit me shqiponjën gjigande me dy krerë.

Memorie.al publikon disa foto të rralla të kryeqytetit shqiptar, Tiranë, që i përkasin gjysmës së parë të shekullit të kaluar, nga viti 1900 deri në vitin 1943.

Nga “Hoteli” turk në qendër, siç është emërtuar në kartolinën përkatëse një prej haneve diku në qendër, sheshi me lulishten në mes godinave të ministrive ku qëndron monumenti i Ismail Qemalit me shqiponjën gjigande me dy krerë, rruga e Elbasanit te ‘Pallati Mbretëror’ (‘Pallati i Brigadave’), godina e Bankës Kombëtare me rrugën para saj që është duke u ndërtuar, e deri tek godinat publike dhe qendra e Tiranës me dyqanet lluksoze me tenda, tregun fshatar, Xhaminë e Et’hem Beut, minaren dhe Kullën e Sahatit, automjetet luksoze të markave të fundit të parkuara në krah të xhamisë, etj.

Tirane-xhamia-640x407.jpgtirana-dite-feste-1.jpgPlani-rregullues-italian-i-Tiranes-1939-1943-1-640x595.jpgtirane_pallati_i_oficerave_rrethimi_i_parkut-655x375-1-640x366.jpgNje-hotel-turk-ne-Tirane-1-1-640x446.jpgTirane-640x413.jpgTirana-e-viteve-20-8-640x426.jpgtirane_rruga_gjeneral_tellini-640x371.jpgtirane_shtepia_e_oficerave-655x375-1-640x366.jpg

Si dhe dy harta me planin rregullues të kryeqytetit për periudhën 1939 – 1943, të bërë nga arkitektët italianë.

Marrë nga “Memorie.al”
 
Nuk e kuptoj pse zgjodhen kete batak katund per tu bere kryeqytet kur ne ate kohe qytete si Korca Durresi dhe Shkodra ishin shume here me te bukura dhe me njerez te shkolluar.
 
Redaktimi i fundit:
Nuk e kuptoj pse zgjodhen kete batak katund per tu bere kryeqytet kur ne ate kohe qytete si Korca dhe Shkodra ishin shume here me te bukura dhe me njerez te shkolluar.
Vetem dhe thjeshte prej pozicionit gjeografik, asgje me shume.
Korcen e ka pretenduar gjithmone greku, Shkodren malazezi dhe serbi, Durresin italiani.
Nese do mbetej nje vend ku ndoshta nuk do pushtohej e pretendohej ishte Tirana ose aty perreth.
 
Nuk e kuptoj pse zgjodhen kete batak katund per tu bere kryeqytet kur ne ate kohe qytete si Korca Durresi dhe Shkodra ishin shume here me te bukura dhe me njerez te shkolluar.

Katund e kaluar katundit ka qene..

E kam lexuar diku qe nese Shqiperia nuk do copetohej nga fuqite e medha, per kryeqender do kishte Shkupin..
 
Top