FOTO/ 30 femrat më të bukura në historinë e njerëzimit

Jetmira

V.I.P
MipsNFiF.jpg

Një pjesë prej tyre janë në moshë të thyer, por që e ruajnë ende hijeshinë. Një pjesë prej tyre janë larguar nga kjo jetë. Por bukuria e tyre do të mbetet në përjetësi.
Bëhet fjalë për ikonat e bukurisë femërore që me talentin dhe hijeshinë e tyre bënë për vete ekranet e kinemave të çdo vendi të botë.
Këto janë 30 aktore më të bukura në historinë e njerëzimit në fotografi bardhezi.

1. Grace Kelly
th?id=OIP.mMwCE18aOK6VMWzjfRV9EgHaIx&pid=15.jpg
Grace la gjurmë në historinë e njerëzimit, si ikonë e modës , kinematografisë, por dhe e bukurisë – madje, fytyra e saj konsiderohet si një prej fytyrave më të përkryera femrërore.
Gjatë ditëve të festivalit të filmit në Kanë më 1955, ajo u njoh me princin Ranier III të Monakos dhe një vit më vonë, Princi i propozoi të martoheshin. Aktorja Kelly, i cila sapo kishte marrë një ofertë kontrate prej 28 milionë dollarësh për filma nga Hollywoodi, heq dorë nga karriera filmike, u martua dhe për 25 vjet u njoh si Princesha Grace e Monakos. Vdiq në vitin 1982 në një aksident.
grace-kelly.jpeg


2. Claudia Cardinale
Claudia përshkruhet si një prej femrave më të bukura italiane të të gjitha kohëve.
2.-Claudia-Cardinale.jpg


3. Brigitte Bardot
Francezja mahnitëse , dikur modele e famshme, që u shndërrua në ikonë të kinematografisë – dikur njihej si femra më e bukuri të pakrahasueshme
3.-Brigitte-Bardot.jpg


4. Elizabeth Taylor
Bukuroshja me sy karakteristikë që dikur kishte pushtuar Hollywoodin. Mjafton të thuhet, e martuar tetë herë me shtatë meshkuj të ndryshëm
4.-Elizabeth-Taylor.jpg


5. Sophia Loren
Fituesja e çmimit akademik Oscar, sot njihet si një prej femrave me të bukura në historinë e njerëzimit
5.-Sophia-Loren.jpg


6. Ornella Muti
Bukuroshja italiane çdo herë është radhitur në mesin e femrave më të bukura në botë
6.-Ornella-Muti.jpg

7. Anna Karina
Danezja Anna Karina ishte seks-simboli i viteve të ’60-të, e njohur sidomos për bukurinë e syve të saj
7.-Anna-Karina.jpg

8. Audrey Hepburn
Ikonë e modës, kinematografisë dhe filantrope, Audrey njihet edhe si ndër aktoret e rralla që ka fituar të gjitha çmimet e mundshme të kinematografisë
8.-Audrey-Hepburn.jpg

9. Susan Peters
Susan pati një ngritje të shpejtë në karrierë, por nuk mundi të ballafaqohej me famën e saj, kështu që vdiq e re në moshën 31 vjeçe
9.-Susan-Peters.jpg

10. Jane Seymour
Bukuria e Janet është vërejtur që në rininë e saj, kur e angazhua në filmin James Bond, “Live and Let Die”
10.-Jane-Seymour.jpg


11. Natalie Wood
Aktore me prejardhje ruse që bëri emër në Hollywood, por që ka vdekur në rrethana të dyshimta
11.-Natalie-Wood.jpg

12. Marilyn Monroe
A kemi nevojë të shkruajmë diçka për bionden e famshme, apo për femrën që njihet si seks simboli i të gjitha kohërave?
12.-Marilyn-Monroe.jpg

13. Anita Ekberg
Fama e saj kishte nisi në vitin 1950, kur ishte ishte zgjedhur Miss Suedia.
13.-Anita-Ekberg.jpg

14. Ava Gardner
Aktorja më e famshme brune – e ndjekur nga shumë skandale gjatë jetës së saj – të cilat thuhet se kanë lindur për shkak të bukurisë së saj.
14.-Ava-Gardner.jpg


15. Lauren Bacall
Diva e kinematografisë dhe e bukurisë që njihet për lidhjet/martesat e saj me meshkujt me të famshëm të Hollywoodit
15.-Lauren-Bacall.jpg


16. Gene Tierney
Aktore e famshme e viteve të ’40-të, ’50-të që mahnitse me bukurinë e saj
16.-Gene-Tierney.jpg


17. Adriana Benetti
Në mesin e shumë përshkrimeve për bukurinë e saj, veçojmë: Duket sikur ka ardhur nga Parajsa
17.-Adriana-Benetti.jpg


18. Leslie Caron
Balerinë franceze që la gjurmë në kinematografinë botërore. Ajo është paraqitur në mbi 45 filma
18.-Leslie-Caron.jpg

19. Joan Bennet
Nëse dikush ka arritur të tregonte se duhanpirja është seksi, atëherë Joan nuk kishte konkurrencë.
19.-Joan-Bennet.jpg


20. Paulette Goddard
Paulette ishte një sirenë e vërtetë – që me shikimin e saj sikur pushtonte detërat
20.-Paulette-Goddard.jpg

21. Ingrid Bergman
Me pak fjalë e kanë përshkruar si femra me bukuri magjepsëse
21.-Ingrid-Bergman.jpg


22. Marlene Dietrich
Balerinë, aktore, bukuroshe, çka mund të kërkohej më shumë prej aktores me prejardhje gjermane Marlene– që njihet si aktorja më e paguar e kinematografisë
22.-Marlene-Dietrich.jpg


23. Vivien Leigh
E njihur si aktore e përkryer, por dhe për bukurinë e saj.
23.-Vivien-Leigh.jpg


24. Monica Bellucci
Për ikonën e bukurisë mesdhetare komentet janë të tepërta.
Black_and_White_Monica_Bellucci_1.jpg

25. Marيa Félix
Konsiderohet si fytyra më e bukur që ka njohur ndonjëherë në histori kinematografia meksikane.
25.-Mar%C3%ADa-F%C3%A9lix.jpg


26. Capucine
E lindur në Francë, Capucine njihet si një prej modeleve dhe aktoreve më të famshme të viteve të ’60-të.
26.-Capucine.jpg


27. Maureen O’Hara
Aktorja flokëkuqe me prejardhje nga Irlanda, O’Hara konsiderohet si një prej femrave më tërheqëse në botën e kinematografisë.
27.-Maureen-O%E2%80%99Hara.jpg


28. Barbara Brylska
Aktorja kontraverse Brylska (1941), konsiderohet si femra më e bukur polake e të gjitha kohërave.
28.-Barbara-Brylska.jpg


29. Yulia Borisova
Yulia Borisova(1925), aktore e njohur ruse e Teatrit Akademik “Yevgeny Vakhtangov”.
29.-Yulia-Borisova.jpg


30- Michelle Marie Pfeiffer
a6eb183e02c34ea34e8c5c27f8d7d2a6.jpg
 
Top