‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezin kufitar

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezin kufitar’

forcasddd_11484474345.png


Siç u pa, treni i cili u nis nga Beogradi drejt Mitrovicës së Veriut në Kosovë, është ndalur në qytetin serb Rashkë, siç kane raportuar edhe mediat serbe Treni është kthyer, por duket se nuk janë kthyer forcat serbe. Sipas “Presheva Jonë” këto 48 orët e fundit mbi 2 mije forca serbe kanë zbarkuar në brezin kufitar me një makineri të rëndë luftarake.

Burime të agjencisë se lajmeve “Presheva Jonë” në terren kanë mësuar se kufiri Serb i -Kosovë prej 117 km nga karadaku i Preshevës (Mucibabë) deri ne Medvegjë (Mutivode) pothuajse është blinduar nga forca të mëdha serbe.

Sipas dëshmitarëve, në Preshevë drejt Mucibabes dhe në Bujanoc drejt Konculit (Dheut te Bardhe ) orët e fundit kanë lëvizur qindra makina ushtarake luftarake te forcave serbe, si xhipa, kamion, pizgauer..drejt kufirit me Kosovën.

Bëhet fjalë këtu për mbi dy mijë trupa, te përqendruar kryesisht ne bazën ushtarake te Livadhi i Sherit, mbi Presheve, afër kufirit me Gjilanin dhe ne ish-bazen ushtarake te UCPMB-së ne Dobrosin.

Ne këto vendbanime shqiptare ne kufi me Kosovën me shtimin e lëvizjeve te forcave serbe ne të gjitha anët edhe paniku dhe frika është shtuar tek banorët e këtyre fshatrave ne brezin kufitar sidomos tek blegtorët dhe fëmijët qe ndjekin mësimet ne orët e hershme te mëngjesit apo kur kthehen ne mbrëmje. Lidhur me këtë dyndje te madhe te forcave serbe ne vendbanimet shqiptare ne Lugine, liderët e Preshevës ende nuk kane dalë me ndonjë reagim apo te japin shpjegime se çfarë po ndodh.

Mobilizimi i forcave serbe dhe zbarkimi i tyre drejt kufirit me Kosovën vjen menjëherë pas deklaratave kërcënuese te Vuçiç drejtuar Kosovës me një lutje te fundit drejtuar shqiptareve qe “askënd nuk do ta tolerojmë të vrasë serbet” (“Poslednja molba Albancima, nikome nevemo dozvoliti da ubija Srbe“).

Në fakt kjo deklaratë s’është e para e Vucicit nëse kujtojmë atë te vitit 1995 kur kishte thënë se “për një serb të vrarë, Serbia do të vriste 100 muslimanë!”

VEا KثSAJ EDHE DEKLARATA E RADHثS E VUاIا SE “NUK MUNDI TA BESOJث SE KOSOVA PA PYETUR AS NATO-N, DثRGOI ROSU-N Nث VERI” NثNKUPTON SE MUND TE NDODHث GJITHاKA EDHE FORCAT SERBE TE FUTEN NE KOSOVث NE EMثR Tث “MBROJTJES Sث POPULLATثS SERBE NE PROVINCث” ME ARSYETIMIN SE EDHE “SHQIPTARثT NUK PYETEN ASKثND Qث NXORثN FORCAT E VETA DREJT KUFIRIT..”

Ndryshe kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në një konferencë të jashtëzakonshme me gazetarë, tha se vendimi për të ndalur trenin në Rashkë ka qenë i tij me qëllim siç tha “shmangien e konfliktit”. Sipas tij “Prishtina ka dërguar 18 autoblinda në veri të Kosovës, me qëllim që të krijohet konflikt.”

Treni laraman me flamuj e freska ortodokse është vlerësuar si njëri nga provokimet e radhës të Serbisë, pas murit, kodit të, telefonisë, car dushanëve, flamujve serb ne Gracanice dhe Veri…


b;thealbanian
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Aty te brezi kufitar le te rrine dej sa te lodhen. Edhe treni u kthy aty.

Ne cdo gje tjeter ne jemi te gatshem dhe nuk do rrim duarkryq :snob:
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Aty te brezi kufitar le te rrine dej sa te lodhen. Edhe treni u kthy aty.

Ne cdo gje tjeter ne jemi te gatshem dhe nuk do rrim duarkryq :snob:

ishalla ska me lufte ...
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Si u përgatit Policia e Kosovës për të ndaluar trenin serb


Lajmi se një tren serb po i afrohej kufirit të Kosovës, mobilizoi policinë e vendit. Treni rus me afishe, ikona krishtare dhe mbishkrime kundër shtetit të Kosovës u nis nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës.

Në gjendje gatishmërie për gjithçka pjestarë të Policisë së Kosovës nga shumë njësi u nisen drejt pikë kalimit me Serbinë në Jarinje, nga ku pritej të hynte treni i mbushur me serb pa lejen e autoriteteve kosovare. E këtë operacion e përcolli gjatë gjithë kohës Klan Kosova.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

ishalla ska me lufte ...

Absolutisht qe nuk ka asnje lufte te mire por ka luftera te drejta keshtu qe per lufte te drejte ne duhet te jemi te pergaditur gjithmone.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Sa te kete xhihadist Siria, ne nuk trembemi nga Serbia.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Ekziston ndonje marreveshje midis Kosoves dhe Serbise ne lidhje me udhetimim hekurudhor qe thote qe lejohen trenat te hyjne ne territorin e Kosoves? Nqfse jo, atehere me te drejte cdo veprim qe eshte kercenim per sovranitetin e vendit duhet ndaluar.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Ne mitrovice qeverisin serbet. Qeveria e kosoves eshte kot, plot serb gabel turq.... nuk komandon dot as atje ku nuk ka serb se mbizotrojne turqit.
 

ricky_ch

******
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Sa te kete xhihadist Siria, ne nuk trembemi nga Serbia.


Siç po e shoh , si gjithmonë ke nevojë për ndihmë:

Kompas.jpg

...shpresoj të të ndihmojë ta gjejsh rrugën!
 

Attachments

  • Kompas.jpg
    Kompas.jpg
    293.4 KB · Shikime: 0
  • Kompas.jpg
    Kompas.jpg
    293.4 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

ishalla ska me lufte ...
oj moter e dashur nese esht prap [una per lufte kosova djem te te mire une i dhash tre axhallare kosoves nese esht puna e jap familje kur vjen ptyje per kosove
 

Lauri

Anunnak
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Me sa duket ju duhet ju nje busull.
Po te terhiqen forcat internazionale nga kosova Serbia del ne Kukes me tanksa.

PS. Ti mendon qe ishin forcat e kosoves ata qe kthyen trenin mbrapsh? Une kam nje dyshim jo te vogel.
 

legjenda

Tetova
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

kosova nuk esht ajo e viteve 90 kosova ka armatim tanke krejt
 

legjenda

Tetova
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Me sa duket ju duhet ju nje busull.
Po te terhiqen forcat internazionale nga kosova Serbia del ne Kukes me tanksa.

PS. Ti mendon qe ishin forcat e kosoves ata qe kthyen trenin mbrapsh? Une kam nje dyshim jo te vogel.

qka e zen kosove i nderuar lauri vet policia e kosove e ndaloj treni nuk esht ajo serbie e vjeter
 

legjenda

Tetova
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Ish-Kryeministri dhe deputeti i PS Pandeli Majko ka reaguar pas deklaratave të Presidentit të Serbisë që tha se është gati të dërgojë ushtrinë në Kosovë.

Në një status në Facebook, Majko ka provokuar kreun e shtetit serb duke thënë se shqiptarët janë më të aftë në luftë se sa në paqe.

Megjithatë, ka shtuar deputeti socialist, bisedimet dhe dialogu janë e vetmja rrugë për të zgjidhur problemet mes dy vendeve.

Reagimi i Pandeli Majkos:

Serbia nëpërmjet deklarimeve të presidentit të saj ka deklaruar se “do të dërgojë ushtrinë” në Kosovë.

Një deklarim i tillë ka kohë që nuk dëgjohet nga politika serbe. Kjo mënyrë sjellje pati pasojë gjakosjen e rajonit dhe dërgoi në Gjykatën e Hagës lidershipin e Beogradit.

Të thuash dhe të bësh, janë dy gjëra të ndryshme në politikë. Historia ja ka dhënë serbëve dhe shqiptarëve mësimet e saj.

Dialogu është opsion i zgjidhjeve europiane dhe ka raport me të vërtetën e paqes që duan kombet në rajon. Kjo e vërtetë fton gjakftohtësinë të kuptojë. Politikan nuk të bën lufta. E kundërta është e vërtetë.

Trim nuk të bëjnë deklaratat e luftes. Kjo është po aq e vërtetë sa fakti se një tren nuk bëhet kishë me piktura fetare.

Të kuptuarit e luftës është akt dhe jo deklaratë. Kjo do pak mencuri në të kuptuar, e cila kombit serb, si rregull, nuk i ka munguar.
Për më tepër, shqiptarët kanë një të metë kombëtare. Ata janë më të aftë në luftë se sa në paqe. Sigurisht.
auto_Pandeli-Majko1484496723.jpg
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

dikur p.majko me pelqente shume .. flas ne citet e para qe hyri ne politike ... gjithesesi ka vite qe se ndjek me por ja edhe ky shkrimi (edhe pse un svletesoj sh ato qe llomotitin ne fb e faqe edhe pse kuptoj qe jan pike kyqe njohje e interpretimi prezantimi dhe deklarimi) tregon zgjuarsine e tije..
tani me te vertet ngjan se shume shtete jan trasformuar ne bombla gazi ku nje femije i vogel apo nje provokim i madh eshte gati te hap rruginetin e si gjithmone ato "te medhejte" kan kunjat e shkrepses te ndezur e sipas interesit po hedhin ne ere 1000 njerez e shekuj histori arritje apo kulture...
me pelqej nje fjali e majkos.. ne jemi me te afte ne lufte...
 

ricky_ch

******
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Me sa duket ju duhet ju nje busull.
Po te terhiqen forcat internazionale nga kosova Serbia del ne Kukes me tanksa.

PS. Ti mendon qe ishin forcat e kosoves ata qe kthyen trenin mbrapsh? Une kam nje dyshim jo te vogel.

Ore zotëri,

nuk është me rëndësi kush e kthehu trenin, me rëndësi është të gjejsh rrugën tënde!
Kupton? - Sa për ne as Kosova nuk do të ishte lirë, andaj nuk e dij çfarë dëshiron
të zbulosh? - Amerikën?


Nuk e kuptoj atë papjekurinë dhe joseriozitetin tënd.
Busollën e ke për muxhahedinët. Ke arësye ta lidhësh çdo temë
me ta?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Ekziston ndonje marreveshje midis Kosoves dhe Serbise ne lidhje me udhetimim hekurudhor qe thote qe lejohen trenat te hyjne ne territorin e Kosoves? Nqfse jo, atehere me te drejte cdo veprim qe eshte kercenim per sovranitetin e vendit duhet ndaluar.

Ne mitrovice qeverisin serbet. Qeveria e kosoves eshte kot, plot serb gabel turq.... nuk komandon dot as atje ku nuk ka serb se mbizotrojne turqit.

Nigjojeni plakun se jam i zanun me situaten keto kohe e nuk kam kohe shume :snob:

Legally@ ne mes Kosoves dhe Serbise ka autobuse si dhe tren per udhetar dhe mallra qe qarkullon madje qarkulluan edhe sot por natyra e ketij treni ishte ndryshe.
Ky tren si linje e re duhej te mirrte leje ne institucionet e Kosoves dhe ky jo vetem qe nuk e beri por ishte ngjyrosur me reklama Kosova eshte Serbi, me plot ikona te kishave serbe dhe plot gjera tjera fyese per shqiptaret andaj ju refuzua hyrja me plot te drejte.

Lauri@ ne disa raste je shume emocional. Qeveria e Kosoves si shtet i ri ka probleme megjithate po avancon nga viti ne vit. Ne Mitrovicen veriore dhe ate pjese eshte e vertete qe qeverisin serbet por ka edhe shqiptar ne proporcion me popullaten. E verteta eshte se cdo dite e me shume po integrohen dhe po punojne me ligje te Kosoves si komunat, policia, doganat etj.
Ne muajt e fundit po punohet ne integrimin e gjyqesorit. Ne muajin korrik hapem nje kokurs per te punesuar 200 serb dhe konkuruan diku 3000 veta.

Ne funde te dhjetorit, personalisht, une pergadita dokumentacionin e gjyqtareve serb dhe i dergova per dekretim te Presidenti i Republikes. Shume shpejt do dekretohen dhe do fillojne pune gjyqtar dhe prokuror serb e shqiptar ne ate pjese. Kryetari i gjykates do jete serb e Kryeprokurori shqiptar. Te gjithe do punojne me ligje te Kosoves.

Kaq per momentin.
 

dangerous

* * * *
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Sa lehtè eshtè te shkruajm keshtu para munitorit ...

Deshiroj qè tè mos perseritet njè luftè ,.

Sido qoftè Kosava duhet te jetè shumè vigjilente ndajê provokimeve Serbe .

...nuk i zihet besa serbit e po ashtu as turkut .
 
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Si perfundim u lejua treni me kalu ne KS?
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
V.I.P
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Une pata fatin te lind Shqipetar, kusherinjt e pare i kam nga Kosova.


JEMI GATI!!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Nje gje eshte e sigurte, nese nuk do te ishte "presioni" nderkombetar, Serbia do ishte futur me kohe ne Kosove.

Darius
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Nje gje eshte e sigurte, nese nuk do te ishte "presioni" nderkombetar, Serbia do ishte futur me kohe ne Kosove.

Darius-Me nga dale,
me nga dale,
kur i thua,
ato fjale,
...

"Nje gje eshte e sigurte, nese nuk do te ishte "presioni" nderkombetar, Shqiperia do ishte futur me kohe ne Iliri."

-More
veshe
more
djale?
 
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Russia prap deshiron tia mat pulsin perendimoreve ne Kosove sic po shifet ! E ne te gjoret kurban te tyre prap ! Po nje gje di me ia thane ne ukrahinas nuk jemi ! Zoti e beft hajr
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Russia prap deshiron tia mat pulsin perendimoreve ne Kosove sic po shifet ! E ne te gjoret kurban te tyre prap ! Po nje gje di me ia thane ne ukrahinas nuk jemi ! Zoti e beft hajr

Meqenese ukrahinas nuk "je", nuk na the se cfare "JE" mo mahmut!
-Se SHQIPTARI nuk e ka zakon e tradite e kulture e trashegimi qe te qahet, por qe t'i dali balle cdo lloj problemi dhe vecse balle s'i keni bere problemit (cdo here) por qaheni si ato turkurrvat, mire mo mahmut i gjori ti?

-Ik shko ne Turqi se ka Gjergj Kastriota per Shqiperi dhe jo mahmutasaqivica.

 
Redaktimi i fundit:

Abisi

larguar
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Ministria e Mbrojtës e Serbisë duket që kësaj radhe e ka seriozisht. Në një afishe e cila po shpërndahet prej dje në çdo shtëpi e banesë, dokument zyrtar lëshuar nga Ministria e Mbrojtës, të cilën Gazeta Blic ka arritur ta sigurojë, Qeveria e Serbisë ka filluar të ftojë serbët për mobilizim ushtarak.


Në ftesë mes tjerash thuhet: “Thirrje e Përgjithshme për regjistrim në Listën Ushtarake Në bazë të Nenit 15 të Ligjit për Shërbimin Ushtarak, të punës dhe obligimit për punësim e obligim material dhe Nenit 4, paragrafit 3 të Rregullores për kryerjen e shërbimit ushtarak për punësim e obligim material i ftojmë të gjithë të meshkujt e moshës madhore, shtetas të Republikës së Serbisë, të lindur në vitin 1999, dhe ata më të moshuar të cilët nuk e kanë kryer evidentimin në listat ushtarake që të lajmërohen në Qendrën e Ministrisë së Mbrojtjes për Vetëmbrojtje Lokale Nga Stari Trg Në Rrugën Makedonska 42Dhoma nr. 85 a Që të lajmërohen për regjistrim në Listat Ushtarake…

“Pastaj në ftesën në fjalë thuhet që të gjithë shtetasit e Serbisë duhet të sjellin me vete edhe Letërnjoftimet kurse po kështu njoftohet që Regjistrimi fillon nga data 16.1. deri me datën 28.2.2017 nga ora 9:00 deri në ora 15:00″. Kjo ftesë e Serbisë, vjen pas një varg provokimesh që shteti Serbia ia ka bërë Kosovës, duke nisur nga ndërtimi i murit në veri të vendit, pastaj ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj në Francë, bazuar në një fletëarrest të Serbisë dhe së fundmi me trenin rus, raporton GazetaBlic.com. Ftesën e plotë në gjuhën serbe mund ta gjeni më poshtë:

b_1484726580-218373.jpg

Balkanweb.com
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Ministria e Mbrojtës e Serbisë duket që kësaj radhe e ka seriozisht. Në një afishe e cila po shpërndahet prej dje në çdo shtëpi e banesë, dokument zyrtar lëshuar nga Ministria e Mbrojtës, të cilën Gazeta Blic ka arritur ta sigurojë, Qeveria e Serbisë ka filluar të ftojë serbët për mobilizim ushtarak.


Në ftesë mes tjerash thuhet: “Thirrje e Përgjithshme për regjistrim në Listën Ushtarake Në bazë të Nenit 15 të Ligjit për Shërbimin Ushtarak, të punës dhe obligimit për punësim e obligim material dhe Nenit 4, paragrafit 3 të Rregullores për kryerjen e shërbimit ushtarak për punësim e obligim material i ftojmë të gjithë të meshkujt e moshës madhore, shtetas të Republikës së Serbisë, të lindur në vitin 1999, dhe ata më të moshuar të cilët nuk e kanë kryer evidentimin në listat ushtarake që të lajmërohen në Qendrën e Ministrisë së Mbrojtjes për Vetëmbrojtje Lokale Nga Stari Trg Në Rrugën Makedonska 42Dhoma nr. 85 a Që të lajmërohen për regjistrim në Listat Ushtarake…

“Pastaj në ftesën në fjalë thuhet që të gjithë shtetasit e Serbisë duhet të sjellin me vete edhe Letërnjoftimet kurse po kështu njoftohet që Regjistrimi fillon nga data 16.1. deri me datën 28.2.2017 nga ora 9:00 deri në ora 15:00″. Kjo ftesë e Serbisë, vjen pas një varg provokimesh që shteti Serbia ia ka bërë Kosovës, duke nisur nga ndërtimi i murit në veri të vendit, pastaj ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj në Francë, bazuar në një fletëarrest të Serbisë dhe së fundmi me trenin rus, raporton GazetaBlic.com. Ftesën e plotë në gjuhën serbe mund ta gjeni më poshtë:

Shiko fotografinë 29272

Balkanweb.com


-Kjo nuk thote asgje!
-Mobilizimi ushtarak eshte thjeshte sulm psikologjik, "ose kthehu me turkun ose te vrava" sipas SERBISE.
-Me keto lloj por&esh zgerdhin dhembet turku...


E dini mo Shqiptare se:


Pavaresia e Shqiperise eshte deklaruar me 1878 prej Lidhjes se Prizrenit.

Turqia, tallte menderen.

Shtetet Ballkanike (Greqia dhe Serbia), u "frikesuan" nga kerkesa e Pavaresise Shqiptare dhe nisen luften (2 lufta Ballkanike) kunder Turqise ne menyre qe te arrinin para se te shpallej Pavaresia e Shqiperise dhe te mund ta copetonin Shqiperine edhe pse keto deshironin ta zhduknin Shqiperine.

Turqia, tallte menderen.

Me vonese u pranua Pavaresia e Shqiperise, atehere kur as Fuqite e Medha nuk dinin cfare te benin sipas ligjit luftarak dhe drejtesise.

Turqia, tallte menderen.

KUR SHQIPTARI T'JU Q* NGA E PARA, DO TA SHIKONI MIRE TALLJEN E MENDERES.


...nuk na sulmon as Serbia, as Greqia dhe as kush tjeter, VONESA TE BASHKOHEMI - AJO NA SULMON.
 
Titulli: ‘Forcat serbe bëhen gati të futen në Kosovë, 2 mijë trupa zbarkojnë në brezi

Meqenese ukrahinas nuk "je", nuk na the se cfare "JE" mo mahmut!
-Se SHQIPTARI nuk e ka zakon e tradite e kulture e trashegimi qe te qahet, por qe t'i dali balle cdo lloj problemi dhe vecse balle s'i keni bere problemit (cdo here) por qaheni si ato turkurrvat, mire mo mahmut i gjori ti?

-Ik shko ne Turqi se ka Gjergj Kastriota per Shqiperi dhe jo mahmutasaqivica.

Mbase tu dhimbsen sllavet e keqinje shko ik ti ne Serrbi e Rusi , seppse ketu Mahmuti eshte zotri i ketyre trojeve .Muslimanet jane shumice absolute ne tokat shqiptare , Ortodoksia si puna e juaj jane minoritet .
 
Top