Diskutime rreth kriptovalutave ( Crypto )

LoSsT

VIP
V.I.P
Pershendetje anetare te Forumitvirtual.
Do kisha deshire ashtu sic edhe ne shum forume te tjere te kishim diskutime apo info rreth asaj qe un mendoj do jete e ardhmja e ekonomise botrore, pra kriptovalutave sic i themi ne shqip ose ( Crypto ) sic njihet ne mbare boten.

Mund te japim mendime, ndonje analize nese e shikoni aresyeshme sipas nivelit te informacionit qe kemi, pa hyre ne analiza apo grafiqe shum teknike, nese do shihet e aresyeshme apo ka interes, mund te hapim nje tjeter teme me gjera te tilla.

Gjiithashtu do ishte gjthashtu e vyeshme nese do kishim deshmi personale te portofoleve tona, menyrave se si i kemi investuar, gabimet qe kemi bere apo strategji te caktuara qe kemi zgjedhur te cilat mund te kene rezultuar te suksesshme ose jo.

Me poshte po shtoj pak informacion baze rreth kriptovalutave sa per info bazike, nese ekziston nje teme e tille mund edhe ti fshini dhe te leni paragrafet qe i perkasin diiskutimit te temes.

Diskutim te mbare


023f0000-0aff-0242-ec66-08d98a31246c.jpg

ÇFARË SAKTËSISHT ËSHTË KRIPTOVALUTA?​

Kriptovaluta është para digjitale, e decentralizuar, e bazuar në teknologjinë “blockchain” (shqip: blloqe zinxhir). Mund të keni dëgjuar tashmë për versionet më të popullarizuara, Bitcoin dhe Ethereum, por ekzistojnë mbi 5.000 kriptovaluta të ndryshme në qarkullim, sipas uebsajtit për monitorimin e tregut të kriptovalutave, CoinLore.
Kriptovalutat mund të përdoren për të blerë mallra dhe shërbime të zakonshme, ndonëse shumë njerëz investojnë në to, ashtu sikurse në pasuri të tjera, siç janë aksionet apo metalet e çmueshme. Përderisa kriptovaluta është një lloj i ri dhe interesant i pasurisë, blerja e saj mund të jetë e rrezikshme, pasi duhet të bëni hulumtime të konsiderueshme për ta kuptuar mënyrën se si funksionon secili sistem.

SI FUNKSIONON KRIPTOVALUTA?​

Kriptovaluta është mjet shkëmbimi, i cili është digjital, i koduar dhe i decentralizuar. Ndryshe nga euroja apo dollari amerikan, nuk ekziston një autoritet qendror që menaxhon dhe ruan vlerën e një kriptovalute. Këto detyra janë të shpërndara gjerësisht mes përdoruesve të një kriptovalute, nëpërmjet internetit. Bitcoin ishte kriptovaluta e parë, e propozuar nga Satoshi Nakamoto, në një dokument të vitit 2008, të titulluar “Bitcoin: Sistem elektronik, pa ndërmjetësues, i parasë së gatshme”.
Nakamoto e përshkroi projektin si “një sistem elektronik pagesash, i bazuar në dëshmi kriptografike, në vend të besimit”.
Kjo dëshmi kriptografike vjen në formë të transaksioneve, të cilat verifikohen dhe regjistrohen në formën e një programi, të quajtur “blockchain”.
 
Di qe @ZHIGO sikur kishte patur eksperience me keto gjera. Sikur e kam lexuar dmth ne nje teme tjeter. sjam e sigurte
 
Po bej nje hyrje si fillim qe pak la lidhje direkte me temen, por indirekte ka..
Para 20 vitesh shumica e shteteve Europiane kaluan nga valuta e tyre autonome* ne ate te centralizuar* qe ne ate kohe e quanin Euro*
E cfare ndodhi ?? Asgje ne forme siperfaqesore, por thelle thelle e bukur e embel te gjitha shtetet humben sovranitetin e monedhes se tyre, dhe nuk kaluan as 5 vite e filluan te tregojne fyryren reale te Euros, e BCE dhe atyre qe e kontrollojne! (Sa per info, Banka Qenderore Europiane seshte asgje me shume se nje Aktivitet Privat, Firme, Partita Iva, etj etj, sekrete me ligj te parlamentit europian qe shtyp leter* e ta shet ne EURO) nejse te kalojme te crypto..
Sot flitet per monedhe digitale dhe nga BCE crypto* qe vec crypto nuk jane, por dhe nje monedhe qe Agenda30 dhe Great Reset e kane te planifikuar nga Davos&CO.
Leku real duhet te hiqet deri ne 2030, eshte e shkruar po askush se lexon e fantazojne...
Ne Gjermani nuk ka me Kartmonedhe 500 euro, por dhe nese ke sti thyejne pothuajse askund, ne Itali nuk e thyen dot edhe nese vete ne Banke(vec nese ben pagesa, i vetmi rast) Kartmonedha 200Euro po ashtu, dhe besomeni qe i kam provuar vete, seshte konspiracion*.
Crypto eshte reklama diversive e lekut digital zyrtar, qe BCE e ka te firmosur me kohe.
Imagjinoni qe Binance ne Itali, ste lejon te perdoresh me app pa e lidhur ate me Spid- qe eshte kontrolli digitali i te gjitha te dhenave tua ne ate shtet dhe normalisht pjelle e Bill Gates qekur bleu % e Poste Italiane..
Pra me pak fjale Crypto seshte asgje tjeter vec reklama inverse e Fuqive kontrolluese, te njejtat qe printojne leter e ne si dele punojme gjithe muajin per to, e falenderojme dhe Zotin madje.
 
Po bej nje hyrje si fillim qe pak la lidhje direkte me temen, por indirekte ka..
Para 20 vitesh shumica e shteteve Europiane kaluan nga valuta e tyre autonome* ne ate te centralizuar* qe ne ate kohe e quanin Euro*
E cfare ndodhi ?? Asgje ne forme siperfaqesore, por thelle thelle e bukur e embel te gjitha shtetet humben sovranitetin e monedhes se tyre, dhe nuk kaluan as 5 vite e filluan te tregojne fyryren reale te Euros, e BCE dhe atyre qe e kontrollojne! (Sa per info, Banka Qenderore Europiane seshte asgje me shume se nje Aktivitet Privat, Firme, Partita Iva, etj etj, sekrete me ligj te parlamentit europian qe shtyp leter* e ta shet ne EURO) nejse te kalojme te crypto..
Sot flitet per monedhe digitale dhe nga BCE crypto* qe vec crypto nuk jane, por dhe nje monedhe qe Agenda30 dhe Great Reset e kane te planifikuar nga Davos&CO.
Leku real duhet te hiqet deri ne 2030, eshte e shkruar po askush se lexon e fantazojne...
Ne Gjermani nuk ka me Kartmonedhe 500 euro, por dhe nese ke sti thyejne pothuajse askund, ne Itali nuk e thyen dot edhe nese vete ne Banke(vec nese ben pagesa, i vetmi rast) Kartmonedha 200Euro po ashtu, dhe besomeni qe i kam provuar vete, seshte konspiracion*.
Crypto eshte reklama diversive e lekut digital zyrtar, qe BCE e ka te firmosur me kohe.
Imagjinoni qe Binance ne Itali, ste lejon te perdoresh me app pa e lidhur ate me Spid- qe eshte kontrolli digitali i te gjitha te dhenave tua ne ate shtet dhe normalisht pjelle e Bill Gates qekur bleu % e Poste Italiane..
Pra me pak fjale Crypto seshte asgje tjeter vec reklama inverse e Fuqive kontrolluese, te njejtat qe printojne leter e ne si dele punojme gjithe muajin per to, e falenderojme dhe Zotin madje.

Ne fakt ky sistem lindi per te qene i decentralizuar, pa mundesi kontrolli te atyre qe sot menaxhojne sistemet bankare etj, megjithate koha do tregoj se si do shkojne gjerat ne te ardhmen edhe pse ndaj te njejtin mendim se do behet e pamundur qe te vihet ne kontroll cdo gje qe ka te beje me ate qe leviz boten ( parate ).
Megjithate mendoj qe do kete gjithesesi kanale te decentralizuara ne crypto qe do i sherbejne asaj per te cilen cryptot linden.
Sa i perket asaj qe shprehe me lart rreth BCE po ju sjell nje video shum funny dhe shum interesante.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Ne fakt ky sistem lindi per te qene i decentralizuar, pa mundesi kontrolli te atyre qe sot menaxhojne sistemet bankare etj, megjithate koha do tregoj se si do shkojne gjerat ne te ardhmen edhe pse ndaj te njejtin mendim se do behet e pamundur qe te vihet ne kontroll cdo gje qe ka te beje me ate qe leviz boten ( parate ).
Megjithate mendoj qe do kete gjithesesi kanale te decentralizuara ne crypto qe do i sherbejne asaj per te cilen cryptot linden.
Sa i perket asaj qe shprehe me lart rreth BCE po ju sjell nje video shum funny dhe shum interesante.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Do doja shume te ishte "decentralizuar" po vete fjala eshte si grep.
Besome e njoh mire kte kapitullin e crypto, qe nga mining, deri te procedurat e kthimit te tyre ne "valute zyrtare"
Isha dhe une optimist dukur, por duke u rritur e pare jeten reale, pashe qe nuk ka asgje ne kte bote qe nuk eshte e kontrolluar!!
Une vec nje gje do sygjeroja me ate injorancen time, kush ka leke,crypto etc.ti investoje te Ari, Gjaku i Perendive;)
 
Do doja shume te ishte "decentralizuar" po vete fjala eshte si grep.
Besome e njoh mire kte kapitullin e crypto, qe nga mining, deri te procedurat e kthimit te tyre ne "valute zyrtare"
Isha dhe une optimist dukur, por duke u rritur e pare jeten reale, pashe qe nuk ka asgje ne kte bote qe nuk eshte e kontrolluar!!
Une vec nje gje do sygjeroja me ate injorancen time, kush ka leke,crypto etc.ti investoje te Ari, Gjaku i Perendive;)
Sigurisht, Ari eshte nje investim i mire...
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 4 28.6%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 7 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 2 14.3%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 1 7.1%
Back
Top