• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Disa fjalë për atdheun...

krutonja

Anëtar Aktiv
Atdheu është mbase, para se gjithash, gjuha. ~ Rozhe Marten dy Gar

Atdheu është vendi ku roberohet shpirti. ~ Volteri

Atdheu nuk do dashuri te cunguar; ai qe nuk ben gjithcka per te nuk ben asgje; ai qe nuk i jep gjithcka atij, i ka mohuar gjithcka. ~ Berne

Dashuria per atdheun është mbi te gjitha dashurite. ~ Virgjili

Atdheu nuk mund te harrohet. Nuk ka semundje me fisnike se malli per atdheun. ~Haman

Vendi i huaj nuk te behet atdhe. ~ Gete

Ne atdhe njeriu ka edhe te kaluar edhe te ardhme. Ne vend te huaj ka vetem te tashme. ~ Hirshfeld

Patriotizmi i vertete nuk është ai qe kerkohet dhe mburret ne castet solemne, por ai qe cdo dite e cdo ore kujdeset pa u lodhur per te miren e pergjithshme dhe nuk mburret me kete. ~ Graf'

Qe te jesh internacionalist duhet separi te kesh një atdhe. ~ Dyamel

Memedhene e duam jo se është i madh, por sepse është i yni. ~ Seneka, i riu.

Ne qofte se arti nuk ka atdhe, artistet kane. ~ Sen-San

Vetem ne vend te huaj njeh bukurine e gjuhes amtare, vetematje ndjen c'është memedheu. ~ Frajtag
 
Last edited by a moderator:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
atdheu im është piccola america
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Vendi i huaj nuk te behet atdhe. ~ Gete

mmmmm
 

loyalx

Muslim
Atdheu i sotem nuk është me i djeshmi.
Merxhan Avdyli

Atdheu është atdhe, bile edhe atehere kur te vret.
Mitrush Kuteli

Vendlindja është vetem një, si nena.
Valentina Sara.

Ne dhe te huaj sharron kur nuk ta merr mendja.
Skender Drini

Kujt i takon virtyti, atij i takon atdheu.
Mikel Maruli

Atdheu duhet jo pse është i madh por pse është i yni.
Abdyl Frasheri.

Memedheru qane per trima e burra, por jo per qyqare e tradhetare.
Hasan Prishtina

Atdheun sa e do, aq edhe e mbrone.
Idriz Seferi

Po te shkoj une, do te kete Shqiperi. Po te mos shkoj s'ka Shqiperi.
Themistokli Germenji

Atdheu është sikur familja vleren ia dime vetem atehere kur e humbim.
Shaban Murat Jashari


B.P.
 

sec_l

NJERI I THJESHT
Kush ka vdekur per atdhe , nuk ka vdekur por ka rilindur ( Shqiptare )

Jetoni per shqiperi dhe vdisni per te ( N.Frasheri )

Dashuria per atdhe është topi qe shkaterron kalane me te forta dhe kalaja qe mund tu qendroj topave me te fort .( S.Frasheri )

Nuk vlen asgje te dashurosh , nese vajtimi i vendit tend nuk prek zemren tende . ( Elyari )

Mos pyet se çdo te beje atdheu per ty , pyet me gezim çmund te besh ti per te ( Kenedi)

Me mire te jetosh keq ne atdhe , se sa mire ne vend te huaj ( Indiane )

një dimer ne atdhe është me i embel se një qinde pranvera ne dhe te huaj (Greke)

Ne qofte se deshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj , shkoni ne te huajin ( Berne )

Nuk e braktis atdheu njerin , por njeriu atdhene ( Bloku )


është kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe ! edhe me kenaqesi është te jetosh per te ( Horaci )


Edhe me i merituari i ka me shume borxh atdheut ,sesa atdheu atij ( Burkhardi )

Kush nuk i takon atdheut te vet , nuk i takon as njerezimit (Bjelinski)
 

sec_l

NJERI I THJESHT
Atdheu është si familja : vleren ja njohim vetem ateher kur e humbim ( Floberi )

Nuk jam i sigurt se a mund ti dua ne jete dy gra , por jame i sigurte se nuk mund te dua dy atdhe ( Stendali )

Tymi ne atdhe është me i mire se zjarri ne dhe te huaj (Greke )

Njeriu kur lind per veten e vet,por per atdheun ( Ciceroni )


O, kurre mos u lodh per ndihmen qe i jep atdheut ( Euripidi )

Te vdesesh per atdhe kjo është pune mbreterish ( Volteri )
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Guri i rende ne vend te vet. Populli shqiptar
 

mirela

DODONA hajmali
një thenie qe me pelqen shume:
mos shiko se cben atdheu per ty
por shiko se cben ti per atdheun

shume e bukur si shprehje
Po ku te lene ne atdheun tone te besh gje per te Te marrin herzin e te mbysin fare deri sa te vdesesh nga fukaralleku
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Disa shprehje mbi Atdheun

Jetoni për Shqipëri dhe vdisni për të.

N.Frashëri


Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t'u qëndrojë topave më të fortë.
S.Frashëri


Nuk vlen asgjë të dashurosh, nëse vajtimi i vendit tënd nuk prek zemrën tënde.
Elyari


Mos pyet se ç'do të bëjë atdheu për ty, pyet me gëzim ç'mund të bësh ti për të.
J.F.Kenedi


Më mirë të jetosh keq ne atdhe, se sa mirë e në vend të huaj.
Indiane


Një dimër në atdhe është më i ëmbël se njëqind pranvera në dhe të huaj.
Greke


Në qoftë se dëshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni në të huajin.
Berne


Nuk e braktis atdheu njerinë, por njeriu atdheun.
Bloku


ثshtë kënaqësi dhe nder të vdesësh për atdhe! Edhe më kënaqësi është të jetosh për të.
Horaci


Edhe më i merituari i ka më shumë borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi


Kush nuk i takon atdheut të vet, nuk i takon as njerëzimit.
Bjelinski


Atdheu është si familja: vlerën ia njohim vetëm atëherë kur e humbim.
Floberi


Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua në jetë dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali


Tymi në atdhe është më i mirë, se sa zjarri në dhe të huaj.
Greke


Njeriu nuk lind për veten e vet, por për atdheun.
Ciceroni


O, kurrë mos u lodh për ndihmën që i jep atdheut.
Euripidi


Të vdesësh për atdhe, kjo është punë mbretërish.
Volteri


Nuk ka këshillë më të keqe nga ajo që të shtyn të mohosh kombin tënd.
N.Veqilharxhi
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Disa fjalë për atdheun...

... Pa atdhe të jesh, do të thotë vuajtje....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Nuk ia vlen asgjë të dashurosh, nëse vajtimi i vendit tënd nuk prek zemrën tënde.


 

Vvetoni

Larguar
E dua jetën dhe gratë, të gjitha ia fal atdheut.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Liria njerëzore nuk është çështje private, dhe ajo nuk është asgjë, nëse nuk është edhe çështje private...

Prandaj, kurrë mos u lodh për ndihmën që i jep atdheut...
 

Odeon

Relax
Nacionalizmi i thekur është streha e fundit e maskarejve.

Toka është atdheu im dhe jo flamuret dhe gjuhet.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
ثshtë kënaqësi të vdesësh për ATDHE...por edhe më kënaqësi është Tث JETOSH PثR Tث... -<<
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Një nënë nuk na ka bër, po një VEND kemi të tërë....


// thenie nga Berati//
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Mos pyet se ç'do të bëj atdheu për ty, por pyet me gëzim veten: ç'mund të bësh ti për atë?

Kennedy
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Ca me thon o lal, ka ngel me u bo kamikaz me sakrifiku me shpetu gjith njerzit tjere nga kupola-Mafiozo Parlamentare
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Nuk ka këshillë më të keqe se ajo që të shtyn të mohosh kombin tënd.

Naum Veqilharxhi
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Per ty atdheeeeeeee
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Atdhe, në qoftë se edhe një mijë herë bie, provo të ngrihesh edhe një herë.


Leo Ce
 

Violinisti

Anëtar i ri
Asnje koment i hajrit ketu...D

Guri i rëndë në vend të vet
 

Zana1

Braveheart
Te veteqeverisurit nga pleqte e fshatit është karakteristika, shenja me e shquar e jetes sociale te kombit shqiptar. (Vepra 3, f. 243).
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
O atdhe i dashur shume tu rriten leshte po spate shkume cit. Berberi
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Kush nuk i takon atdheut të vet, nuk i takon as njerëzimit....

/Bellinski/
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Ata që mendojnë dhe thonë se sduhet te luftohet per atdhe, atyre dua tiu them:

A po pritni momentin, qe ta paguani shtepinë tuaj, kopshtin tuaj, truallin tuaj - armiqëve tuaj?


Po kjo do ndodh natyrisht, sepse nese ju toleroni, do iu vije armiku ne vendin tuaj, dhe pa zgjidhje ju te beni çfarë do ai. Pra nese ju s`luftoni per kenaqesine tuaj, ku ne ate grup (te kenaqesise) hyn atdheu.... ateher do jeni te deshtuar.Jetesa
 
Top