Deklarata bombë e John Bolton: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi”

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve. Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar. “Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi i tokave, janë liderat e Kosovës dhe Serbisë që e kanë kërkuar” ka thënë ai me zë dhe figurë .Bolton në intervistën ku ka folur edhe për librin e tijtë ri kundër Trump, ka pranuar edhe se kjo ide kundërshtohej nga disa vende europiane, por ka theksuar ai nëse dy vendet arrinin marëveshjen, vështirë se dikush do të kishte forcë ti dilte kundër.
lg.php
“Ju doni të më thoni mua se nëse Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje, pjesë e së cilës është shkëmbimi i territoreve, pjesa tjetër e Evropës do të thotë ‘jo, jo, kjo është e papranueshme, ne do ta hedhim poshtë këtë dakordësi që ju keni arritur!’. Për mua kjo gjë [qëndrimi kundër i Evropës] ishte i papranueshëm”, tha Bolton.

Në fakt, ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, nuk pohoi asgjë më shumë sesa ajo që pati thënë në 24 gusht 2018, në Kiev. I pyetur nga Radio Free Europe në një konferencë për shtyp, Bolton pohoi se SHBA-të nuk do ta pengojnë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë edhe nëse ajo përfshin shkëmbimin e territoreve. “Unë mendoj se ka shenja të reja se të dyja qeveritë shumë qetësishst mund të kenë vullnetin për të negociuar mbi këtë. Politika jonë, politika e SHBA-ve është se nuk do ta pengojë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë edhe nëse ajo përfshin shkëmbimin e territoreve.”

Dhe që nga ajo kohë të gjithë atyre që kanë kundërshtuar këtë dill si në Prishtinë si në Berlin u është shitur fabula se kjo qe një ide amerikane prandaj duhej pranuar. Ky është një shanc që mund të jepet një herë në një shekull, e komentoi atë kryeministri shqiptar Edi Rama.

Por ndërsa në Ballkan plani shitej si amerikan, i dërguari special i Trump, Grenell tha se s’kishte dëgjuar kurë për të. Pak kohë më pas ai ndryshoi mendim dhe ia la fajin Boltonit për idenë e ndryshimit të kufijve. Ai deklaroi në Fax News se: “Për momentin jam në një situatë jo të mirë për shkak të asaj që krijoi John Bolton, i cili mendonte ndryshe nga presidenti Trump në raport me Kosovën dhe Serbinë. Mua më është dashur te luftoj gjatë gjithë kohës me thashethemet për shkëmbim territoresh, por kjo nuk ka qenë në asnjë mënyrë politikë e Trump. Të dyja palët thonë se kjo u është thënë nga Bolton”.

Tani John Bolton foli në vetën e parë. Ai nuk mbrojti as obsionin se ky qe një plan amerikan dhe as mohoi se ka pasur një projekt për ndryshim kufijsh. Ai thjeshtë e pranoi atë, por ama duke treguar edhe ideatorët e projektit: Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiçi që me sa duket kishin rënë që më parë dakord sëbashku.

©Lapsi.al


Shiko fotografinë 1746571
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Kur e mendon thelle thelle shkembimi territoreve nuk eshte ide e keqe, por Shqiptaret sakrifikojne shume me shume se serbet ne kte shkembim.
Mos ishin minierat ne mitrovice dhe liqeni ujmanit shkembimi me presheven dhe medvegje do ishte shume kuptim plote sepse kshu ashu Kosova ska dhe ndoshta sdo kete kurre kontroll tplote mbi 150 mije shkije te mitrovices dhe vetem probleme kane per ti sjell shtetit te Kosoves. Por kurrsesi smund te sakrifikohen minierat dhe Ujmani per presheven dhe medvegje. Do ishte vetvrasje per ekonomine dhe energjine e Kosoves.
 
Kur e mendon thelle thelle shkembimi territoreve nuk eshte ide e keqe, por Shqiptaret sakrifikojne shume me shume se serbet ne kte shkembim.
Mos ishin minierat ne mitrovice dhe liqeni ujmanit shkembimi me presheven dhe medvegje do ishte shume kuptim plote sepse kshu ashu Kosova ska dhe ndoshta sdo kete kurre kontroll tplote mbi 150 mije shkije te mitrovices dhe vetem probleme kane per ti sjell shtetit te Kosoves. Por kurrsesi smund te sakrifikohen minierat dhe Ujmani per presheven dhe medvegje. Do ishte vetvrasje per ekonomine dhe energjine e Kosoves.

Ke te drejte jam shume dakort por ndonjehere duhet kompromis per te arritur dicka me madhore sic eshte bashkimi i trojeve shqiptare pershembull. Kemi ne shqiperi resource natyrore si pasuri minerale ashtu dhe gaz dhe nafte dhe kur vjen puna industria jone 0. Pra puna nuk eshte te kesh por te dish si ti shfrytezosh ato qe ke.

Puc bro miss u.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ke te drejte jam shume dakort por ndonjehere duhet kompromis per te arritur dicka me madhore sic eshte bashkimi i trojeve shqiptare pershembull. Kemi ne shqiperi resource natyrore si pasuri minerale ashtu dhe gaz dhe nafte dhe kur vjen puna industria jone 0. Pra puna nuk eshte te kesh por te dish si ti shfrytezosh ato qe ke.

Puc bro miss u.

Agree,
Trojet duhet t'bashkohen, dhe ne duhet t'jemi t'gatcem t'sakrifikojme, por se di pse veriu mitrovices me duket sakrifice shume e madhe.
Yes industrine e kemi zero, por me mire zero sesa ti japesh serbise nje miniere qe prodhimin vjetor te mineraleve e ka rreth 600 mije ton.

Ps. Ke humb fare, ngele nplazh ?. Miss u too ?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ke te drejte jam shume dakort por ndonjehere duhet kompromis per te arritur dicka me madhore sic eshte bashkimi i trojeve shqiptare pershembull. Kemi ne shqiperi resource natyrore si pasuri minerale ashtu dhe gaz dhe nafte dhe kur vjen puna industria jone 0. Pra puna nuk eshte te kesh por te dish si ti shfrytezosh ato qe ke.

Puc bro miss u.
Une e shoh sbehet te zgjedhesh midis djalit dhe vajzes

Te mbajme kete qe na u dha tani
Ndoshta ne te ardhme edhe ajo pjese qe tani e ka serbia me shpresa bashkohet prape me ne


Smundes te shkembesh janinen me korcen te greku
Njesoj edhe me serbin, po shkemben token tende me tenden.

Larg shkembimit territorial ashtu si edhe mareveshjen me detin me greqin.
Nuk duhet te njohim percaktimet e te haujve ne token tone.
 
Agree,
Trojet duhet t'bashkohen, dhe ne duhet t'jemi t'gatcem t'sakrifikojme, por se di pse veriu mitrovices me duket sakrifice shume e madhe.
Yes industrine e kemi zero, por me mire zero sesa ti japesh serbise nje miniere qe prodhimin vjetor te mineraleve e ka rreth 600 mije ton.

Ps. Ke humb fare, ngele nplazh ?. Miss u too ?
Pune bro, puna me turizmin puna me e bukur ne bote bthw :)

Minierat kryesore ne Kosove
Minierat e Plumb-Zinkut Trepce
Miniera e Belloberdo
Miniera e Artanes
Miniera e Hajvalise,
Kishnicedhe Badovcit
Minierat e Ferronikelit, Minierat e Magnezitit (Strezovc dhe Golesh), Miniera e Mergeleve Sharr Cem-Hani i Elezit Miniera e Kromit (Deve-Gjakove) dhe Miniera e Boksiteve Kline

Te gjitha keto nje total prodhimi rezervat e resurseve minerale kryesore linjiti me 12.5 miliarde ton, plumbi dhe zinku 59 milione tone, nikeli 13 milione ton, boksitet 2.7 milionë ton, magnezitet 4.1 milion ton. Pra minus 600 mije ton ne vit shumezim 100 vjet shfrytezim qe permende ti kshu behen llogarite bro hiq 1 qime mba skalpin e kokes dmth lol

Pa permend ketu burimet e minierave te shqiperise ....
 
Une e shoh sbehet te zgjedhesh midis djalit dhe vajzes

Te mbajme kete qe na u dha tani
Ndoshta ne te ardhme edhe ajo pjese qe tani e ka serbia me shpresa bashkohet prape me ne


Smundes te shkembesh janinen me korcen te greku
Njesoj edhe me serbin, po shkemben token tende me tenden.

Larg shkembimit territorial ashtu si edhe mareveshjen me detin me greqin.
Nuk duhet te njohim percaktimet e te haujve ne token tone.
Shif mos ngaterojme patriotizmin me globalizmin dhe tregtine dhe marveshjen e lire :) eshte me teper komplekse se aq sa permend ti ne postimin tend

Gjithesesi une jam nje diplomate dhe tregtare e mire por nuk diskutohet dhe vendin tim e dua. Por sme duhet vendi im i varfer, nese pasuroj popullin dhe shtetin tim do me respektojne me shume faktori nderkombetar ;)

Ndjese per shprehjen shkurt me 100 ide me 300 km/ore ne koken time lol
 
Redaktimi i fundit:

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Shif mos ngaterojme patriotizmin me globalizmin dhe tregtine dhe marveshjen e lire :) eshte me teper komplekse se aq sa permend ti ne postimin tend

Gjithesesi une jam nje diplomate dhe tregare e mire por nuk diskutohet dhe vendin tim e dua. Por sme duhet vendi im i varfer, nese pasuroj popullin dhe shtetin tim do me respektojne me shume faktori nderkombetar ;)

Ndjese per shprehjen shkurt me 100 ide me 300 km/ore ne koken time lol
Si mendon per taksen ndaj Serbise?


Te kuptoj une ty
Por kur ti bie dakort me cfare percaktojn te huajt atehere ti jep doreheqje nga cfare eshte e jotja.


Mund te kerkosh tokat e tua e padrejtesin qe na eshte bere shekuj me pare e prape mund te behesh shtet i forte dhe te besh tregti me te fqinjt.

Shiko izraelitet (miqesia e forte me shba-n luan rol kryesor) te paktuptimte ne pretendimet e tyre terrotoriale dhe prape se prape duan te zgjerojn shtetin e tyre,e prape se prape bejne tregti me fqinjt e jane shtet i zhvilluar.


Shqiperise edhe sikur ti jepen te gjitha vilajetet prape shtet i ngordhur ka per te qene. Sepse varet te kush e drejton shtetin, Shqiperine e kane qeveritur,gomaret, te dobetit, kriminelet, etj....fuqia e zhvillimi varet te kush drejton vendin.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Prisja me shume nga ty lol
...te thash seriozish me kane rene baterite sot. Deti i terbuar edhe njerezit ne det. I fundit qe nxorra ishte nga Dibra, edhe me thonte kur po e nxirrja: aman me shpeto, mos me lesho, do martohem ne Gusht ?? kur e nxorra ne breg i thash: pas marteses do me mallkosh qe te shpetova ????
 
Top