Cigarja dhe alkooli

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
jo nuk pi as duhan as alkool, drog edhe ma hiç. Po të kisha mundësi do t'i zhdukja nga faqja e dheut që të dyja.

Per alkoolin te ndihmoj edhe un ta fshijme nga faqja e dheut, ndersa cigaren mos ma nguc, ani mo me ma zhduk, dije qe zhdukesh edhe ti bashk me te :p
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ej ej ej, ju qe dashkeni te zhdukni alkoolin, ma do mendja s'keni provuar ndonjehere vere te kuqe te bere nga njeriu, me rrush te shtypur me kembe. Atehere do ta kuptoni qe ato profesoret e Harvard qe thane qe nje gote vere ne dite te zgjat jeten kishin te drejte.
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Ej ej ej, ju qe dashkeni te zhdukni alkoolin, ma do mendja s'keni provuar ndonjehere vere te kuqe te bere nga njeriu, me rrush te shtypur me kembe. Atehere do ta kuptoni qe ato profesoret e Harvard qe thane qe nje gote vere ne dite te zgjat jeten kishin te drejte.

pse pervec njeriut ...kane filluar edhe kafshet te bejne vere ?
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Ej ej ej, ju qe dashkeni te zhdukni alkoolin, ma do mendja s'keni provuar ndonjehere vere te kuqe te bere nga njeriu, me rrush te shtypur me kembe. Atehere do ta kuptoni qe ato profesoret e Harvard qe thane qe nje gote vere ne dite te zgjat jeten kishin te drejte.

Babi im ben vere te kuqe e te bardhe vete ne shtepi,por nuk e shtypim me kembe rrushin.:D :D Kemi vite qe bejme vere ne shtepi,dhe eshte pija ime e preferuar.Sidomos vera musht...Mmmmmmmmm sa e mire.

Duhanin edhe sikur ta hiqnin mire do benin,se ne fund vetem djegje parash eshte.Por veren jo...
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Babi im ben vere te kuqe e te bardhe vete ne shtepi,por nuk e shtypim me kembe rrushin.:D :D Kemi vite qe bejme vere ne shtepi,dhe eshte pija ime e preferuar.Sidomos vera musht...Mmmmmmmmm sa e mire.

Duhanin edhe sikur ta hiqnin mire do benin,se ne fund vetem djegje parash eshte.Por veren jo...

Ben shume shtrenjte ajo e shtypur me kembe, sepse thone sikur shijohet kujdesi i njeriut qe eshte marre per ta bere ate vere. Mbase eshte ne mendjen tone, por edhe une e shijoj pasionin e njeriut ne veren e bere me kembe. Babi i shoqes time te ngushte na "furnizon" me vere te bere natyralisht cdo sezon, sepse e ben vete, dhe e shtyp me kembe, dhe me te vertete qe eshte shume shume shume me e mire se sa nje shishe vere $50 e blere ne dyqan. Ironikja eshte se ne Shqiperi ai se bente kete gje...por kur njeriu qenka i distancuar nga prodhimet e bera ekskluzivikisht nga njeriu e kupton vleren e tyre.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Ben shume shtrenjte ajo e shtypur me kembe, sepse thone sikur shijohet kujdesi i njeriut qe eshte marre per ta bere ate vere. Mbase eshte ne mendjen tone, por edhe une e shijoj pasionin e njeriut ne veren e bere me kembe. Babi i shoqes time te ngushte na "furnizon" me vere te bere natyralisht cdo sezon, sepse e ben vete, dhe e shtyp me kembe, dhe me te vertete qe eshte shume shume shume me e mire se sa nje shishe vere $50 e blere ne dyqan. Ironikja eshte se ne Shqiperi ai se bente kete gje...por kur njeriu qenka i distancuar nga prodhimet e bera ekskluzivikisht nga njeriu e kupton vleren e tyre.

Ne se shtypim me kembe se nuk kemi sasi te medha rrushi.Max 5 kuintal ben babi,dhe e shtypim me dore ose me makine.Por te siguroj qe eshte shume e mire edhe kjo e babushit time.Nuk i hedh asnje ilaç babi per te mbajtur veren,mundesisht dhe rrushin e blen tek njerezit qe e di qe nuk perdorin kimikate per kultivimin e rrushit.Te them vetem qe une kur vete ne Shqiperi,ne çdo vakt mbaroj nje shishe vere vetem.:) :)
Mezi po pres te shkoj serish ne shtepi se edhe kete vit ka bere veren,pastaj te shoqeruar me mish te pjekur ne hell....mmmmmmm...
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Asnjeren, dhe se kam ne plane...ndonjeher ti perdor...
 

Gjermoni

Antar Internacional
Birra pi si perdit cigaren kisha 1 jav qe spija tani e ndeza 1 se po me iken trruri keq fare :(
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
cigaren e kam n`vend t`bukes LOLLOL
pi rreth 1 pakete ne dite,lloji paketes varet nga xhepi:D edhe per alkol t`thy n`mes:) tu fillu nga birra,vera kuqe,Vodka e preferuara imja e tgjitha me rradh..se kursej per as1 arsye n`bote:)
jan pjes e pandashme e ditve t`mija :p
 

Loverboy

A pretty face can never trick me

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Babi im ben vere te kuqe e te bardhe vete ne shtepi,por nuk e shtypim me kembe rrushin.:D :D Kemi vite qe bejme vere ne shtepi,dhe eshte pija ime e preferuar.Sidomos vera musht...Mmmmmmmmm sa e mire.

Duhanin edhe sikur ta hiqnin mire do benin,se ne fund vetem djegje parash eshte.Por veren jo...
Mushti me pelqen dhe mua, pastaj ka dhe vlere mjeksore...eshte i rekomaduar nje 500 ml mbas qe ke dhuruar gjak...stimulon prodhimin e rruazave te gjakut...

Per pijet e tjera alkoolike, mund te jetoj sh mire dhe pa to... e per duhan...fshije fare nga faqja tokes
 

Lendi1

Antarë
Cigaren e kom pi e kom lan qe 1 muj po prap ja kom nis me e pi qa mu ka bo si shprehi kur te hi ne lokal me caffe e kom pi winston edhe mallboro. E alkoholin se perdori veq per raste speciale
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Cigare PO . Alkoolin NCOK .
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Gjashtë efektet negative që jep alkooli në trupin tonë

Alkooli shkakton në trurin e njeriut të paktën 6 efekte negative. Një fakt i tillë pohohet në një studim të realizuar nga dr.Isak Loftus, mjek patolog në Afrikën e Jugut. Sipas tij, efekti i parë është ai i gazit. Pjesa e parë e trupit që preket nga efektet e alkoolit ka të bëjë me zonën ballore të trurit, e cila është përgjegjëse për menaxhimin e vetëkontrollit, vullnetit, aftësisë për mprehtësi dhe vëmendje.

Efekti i dytë është ai i njohur si i fazës së "njollës", e cila është ajo në të cilën aftësitë motorike janë duke u dëmtuar. Kemi të bëjmë me vështirësitë që krijohen në të folur dhe koordinimin e vendimeve.

Efekti i tretë: Dëmtimet vizuale. Ai ka të bëjë konkretisht me problemet që paraqiten në aftësinë e shikueshmërisë së të alkoolizuarit. Kapacitetit të perceptimit vizual të bëhet i kufizuar. Kuptimi i madhësisë së gjërave dhe vizioni periferik bëhet i vështirë. Efekt i katërt: Vjeshtë. Menjëherë pas dëmtimit të vizionit është komprometuar edhe bilanci i ndjesive. Ky hap nis me prekjen e trurit të vogël.

Efekt pestë: Paqëndrueshmëria. Kjo është pikërisht faza ku ne ndihemi shumë të paqëndrueshëm nga vala e alkoolit që depërton në tru, duke na dhënë ndjesi kapitje dhe nisin të vjellat dhe dridhjet.

Efekt i gjashtë: Hija e vdekjes. ثshtë faza përfundimtare, në të cilën qendrat e kontrollit të hedhin në peshqir. Nëse valët alkoolike rrjedhin në tru, atëherë jemi në rrezik për të vdekur. Qendra e kontrollit të frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut janë vështirëisht të menaxhueshme në këtë fazë.

•noa•
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: Cigarja dhe alkooli

alkol .... jo jo jo jo .... jo me .... jam bo lluc fare naten e vitit te ri ... akoma sme ka dal :D
 

Jetmira

V.I.P
Titulli: Cigarja dhe alkooli

cigare pi, jam shum e fiksuar sidomos pas slimsit sa per alookl as emrin mos ja ngjofsha
 
Top