Cfare na `dhuron` mosha?

Tek lexova nje citim qe pare,me erdhi ne mendje dhe ideja e kesaj teme.

Me veten u futa ne lumin e thelle te mendimeve te kohes, qe kame lene pas,te asaj qe prese.
Tek udhtova me metrazh te shkurter dhe te shpejte,kuptova qe une pervec se jam e dashuruar me kohen,i perulem asaj ,per formen se si na ben me te qendrueshem,me large pames me tolerant.
Kete ua vertetoj une,nese me lejoni qe te marre veten si moster modeste te nje jete njerzore tek udhtone ne kohe.
Duke u rritur,kupton se sa vlere ka koha,se sa i kushtueshem eshte qofte dhe nje minut.
Duke u rritur meson se sa e rendesishme je ti per veten tende ,dhe pse jo dhe per boten.
Tani ndoshta jo per boten e madhe plote dykembsha te pafund,por per boten qe ti krijove rreth vetes ne keto vite jete.
Aty ndalon,mbushesh fryme , kthehesh nga qielli per ta falenderuar c`do segment,ndjesi,copez dhe bashke veprim te universit,qe na jep mundesine te bejme kete udhtim ne hapsiren e ti.
Shikon dashurine qe te rrethon,ajo cfare ti munde te mbjellesh,e ujit e kujdese dhe kupton qe ajo eshte bota jote.
Duke u rritur meson se si vitet qe ikin jane pasuia e jote e patundshme ,te shkruara ne shpirt, perqafon kohen tende perseri per te falenderuar qe te dha mundesine te jesh udhetari i saj.

Tani pas keti frymzimi momental timit,me thoni ju te nderuar anetare,ju cfare ju mesoj,dhuroj koha qe iken dhe nderron fletet perpara syve tane, ne nepermjet saje ndryshojme, rritemi dhe arkivojme vetveten tone ne dojse kujtimesh. :))
 
lereee,keshtu eshtee.dalim nga keto pjese erresire ,se kur hy shume hutohem. ahahhahahahahahah
Un mendoj qe ajo pjese eshte me e bukura, me e pafajshmja ku ato marrin cdo gje nga mamesia, njohin tingujt e zerit te saj kur i ledhaton dhe u flet bie nje shok mjek me ka thene qe ka pare edhe reagim te embrionit (te formuar mire) kur degjonte melodie e nanes tek i fliste.....a ka me mrekulli se kjo ?
 
Un mendoj qe ajo pjese eshte me e bukura, me e pafajshmja ku ato marrin cdo gje nga mamesia, njohin tngujt e zerit te saj kur i ledhaton dhe u flet bie nje shok mjek me ka thene qe ka pare edhe reagim te embrionit (te formuar mire) kur degjonte melodie e nanes tek i fliste.....a ka me mrekulli se kjo ?
Me kujtove nje moment shume te vecante te jetes sime. dhe pse jashte teme tani po e them.
Gjate shtatezanis kisha disa kompozime pianoje qe i degjoja shpesh, i vija ne youtube,por njeren nder to e kisha shume per zemer.
im bir erdhi ne jete,filloj te rritet ,ishte diku 7-8 vjec,s`do e harroj kurre,ai luante me lodrat e ti,(cilsoj qe pasi lindi nuk degjoja shume kompozime te qeta dhe sidomos ato kompozime, nder vite nuk ju rikthehesha shume atyre pjesve.)
une ne pc kerkoja muzike,dhe gjeta njerin nga kompozimet qe une degjoja shumee gjate shtatezanise,e degjoj pak dhe klikoj nje tjeter e nderroj,ai nderpret lojen dhe me thote mamiii ktheje ate.
E habitur kthehem e shoh ,i them e ke fjalen per muziken e pianos qe sapo nderrova?
-me thote po,seriozisht i them? Po mami me thote.
Ja ktheva,ai vazhdoj te luaj,nderkohe qe degjonte,fytyra e ti kishte nje shkelqim nje hare nje tip ndjesie te pashpjegueshme.
Qe te them drejten nuk i bie ndonje instrumenti,dhe ne ate kohe degjonte muzike per femije ose ritmike,sic degjon dhe tani llojin e moshatarve te ti.
Aty vertetova se sa e forte eshte lidhja e shtatezanise mes nenes dhe femijes.
Nuk kisha me piken e dyshimit,qe ai kompozim ishte kompozimi i jone kur ai ishte ne barkun tim dhe une e therrisja ne emer qe ne muajin e 6-te te shtatezanise,duke i folur rreth gjerave qe me pelqenin apo doja ti thoja. :))
 
Me kujtove nje moment shume te vecante te jetes sime. dhe pse jashte teme tani po e them.
Gjate shtatezanis kisha disa kompozime pianoje qe i degjoja shpesh, i vija ne youtube,por njeren nder to e kisha shume per zemer.
im bir erdhi ne jete,filloj te rritet ,ishte diku 7-8 vjec,s`do e harroj kurre,ai luante me lodrat e ti,(cilsoj qe pasi lindi nuk degjoja shume kompozime te qeta dhe sidomos ato kompozime, nder vite nuk ju rikthehesha shume atyre pjesve.)
une ne pc kerkoja muzike,dhe gjeta njerin nga kompozimet qe une degjoja shumee gjate shtatezanise,e degjoj pak dhe klikoj nje tjeter e nderroj,ai nderpret lojen dhe me thote mamiii ktheje ate.
E habitur kthehem e shoh ,i them e ke fjalen per muziken e pianos qe sapo nderrova?
-me thote po,seriozisht i them? Po mami me thote.
Ja ktheva,ai vazhdoj te luaj,nderkohe qe degjonte,fytyra e ti kishte nje shkelqim nje hare nje tip ndjesie te pashpjegueshme.
Qe te them drejten nuk i bie ndonje instrumenti,dhe ne ate kohe degjonte muzike per femije ose ritmike,sic degjon dhe tani llojin e moshatarve te ti.
Aty vertetova se sa e forte eshte lidhja e shtatezanise mes nenes dhe femijes.
Nuk kisha me piken e dyshimit,qe ai kompozim ishte kompozimi i jone kur ai ishte ne barkun tim dhe une e therrisja ne emer qe ne muajin e 6-te te shtatezanise,duke i folur rreth gjerave qe me pelqenin apo doja ti thoja. :))
Jo me kot bera lidhjen me ate thenien time qe jue e nenvizuat e kishte te bente me tingulin. Tingulli thone ka krijuar gjithesine dhe do te ishte e pa mundur po te mos bente kaq shum pak kur vjen fjala per njeriun dhe frutin e tij.

Djalin e pac me jete e me shendet. Ndofta brenda tij do te jete e ngjizur deshra per muziken e cila ja laton karakterin dhe shpritn duke e bere me te bukur.
 
Po të krahasoj veten dikur me tani,jam shum ndryshe.
Dikur nuk e kisha problem se bëja skena apo të zihesha me të tjerët.
Tani jam më e duruar më e heshtur.
Pse të gënjej më kan dalur edhe ca thinja,e pak rrudha por nuk jam e mërzitur për kto🤗🤗.
Diçka që nuk e ndryshoj dot,jan mimikat e fytyrës.
Nëse nuk më pëlqen diçka,nuk flas me gojë.
Mjafton të shohësh fytyrën time në ato çaste.
Di të them që jam e lumtur për maturinë time.
Edhe nëse dikush më grric,i them vetes se nuk ja vlen të bësh nivelin tënd me çdo lloj njeriu.
 
Me ka dhene e me jep cdo dite
Me dha dashurine
Me dha mundesine e te qenit nene
Me dha me sh deshire per dijen
Me dha me sh momente te bukura
Me dha me shume shoqeri
Me dha me shume pune
Me dha me sh pergjegjesi
Me dha me sh durim
 
Mezi po pres të rritem
See You Tomorrow Love GIF by Bounce
 
Kujtime nostalgji
A te mbahet mend kur shkonim atje
Po filani burr i mir ...Ehh cfar gru zonj ka pas 😀
Ehh kur ishim te vegjel
Po koha gjimnazit? Lemeri 🤣

....
 
Top