Cfare na `dhuron` mosha?

Tek lexova nje citim qe pare,me erdhi ne mendje dhe ideja e kesaj teme.

Me veten u futa ne lumin e thelle te mendimeve te kohes, qe kame lene pas,te asaj qe prese.
Tek udhtova me metrazh te shkurter dhe te shpejte,kuptova qe une pervec se jam e dashuruar me kohen,i perulem asaj ,per formen se si na ben me te qendrueshem,me large pames me tolerant.
Kete ua vertetoj une,nese me lejoni qe te marre veten si moster modeste te nje jete njerzore tek udhtone ne kohe.
Duke u rritur,kupton se sa vlere ka koha,se sa i kushtueshem eshte qofte dhe nje minut.
Duke u rritur meson se sa e rendesishme je ti per veten tende ,dhe pse jo dhe per boten.
Tani ndoshta jo per boten e madhe plote dykembsha te pafund,por per boten qe ti krijove rreth vetes ne keto vite jete.
Aty ndalon,mbushesh fryme , kthehesh nga qielli per ta falenderuar c`do segment,ndjesi,copez dhe bashke veprim te universit,qe na jep mundesine te bejme kete udhtim ne hapsiren e ti.
Shikon dashurine qe te rrethon,ajo cfare ti munde te mbjellesh,e ujit e kujdese dhe kupton qe ajo eshte bota jote.
Duke u rritur meson se si vitet qe ikin jane pasuia e jote e patundshme ,te shkruara ne shpirt, perqafon kohen tende perseri per te falenderuar qe te dha mundesine te jesh udhetari i saj.

Tani pas keti frymzimi momental timit,me thoni ju te nderuar anetare,ju cfare ju mesoj,dhuroj koha qe iken dhe nderron fletet perpara syve tane, ne nepermjet saje ndryshojme, rritemi dhe arkivojme vetveten tone ne dojse kujtimesh. :))
 
Do pres te lexoj komentet e grave se ca do u dhuroje mosha nga 39-49 vjeç 🤪🤪🤣🤣🤣🤣🤣
 
Do pres te lexoj komentet e grave se ca do u dhuroje mosha nga 39-49 vjeç 🤪🤪🤣🤣🤣🤣🤣
frutat e 40 viteve te para! :)) e nese ke fatin te kesh dhe nje familje,shikon lumturine tende tek rritet dhe hap krahet per te dale ne jete!
 
Nejse nuk e kape thelbin e komentit tim
E kapa,dhe ideja me duket ishte tek mosha e tyre,Nje femer e vertete ,(apo mashkull qofte)e vetmja gje qe nuk e shqeteson eshte mosha. Me beso mua per kete.
Cdo qenie njerzore qe numrat e viteve i behen tmerr,ka krize identiteti ne boten e ti/saj te brendshme.
Ne vijme ne kete jete per ta jetuar,shijuar udhtuar dhe ne fund te gjitheve na pet i njejti perfundim.
Ne duhet te jemi krenare per vitet qe kemi mbi shpatullat tona!
 
E kapa,dhe ideja me duket ishte tek mosha e tyre,Nje femer e vertete ,(apo mashkull qofte)e vetmja gje qe nuk e shqeteson eshte mosha. Me beso mua per kete.
Cdo qenie njerzore qe numrat e viteve i behen tmerr,ka krize identiteti ne boten e ti/saj te brendshme.
Ne vijme ne kete jete per ta jetuar,shijuar udhtuar dhe ne fund te gjitheve na pet i njejti perfundim.
Ne duhet te jemi krenare per vitet qe kemi mbi shpatullat tona!
Nejse prape nuk e ke kap thelbin nev
 
Epo,perpjekjen time e bera,per t`ju kuptuar! Mendoj qe kjo ka rendesi!
Jeni i mirepritur ta shtjelloni qe ta kuptojme!
Ska nevoje per shtjellim vec me 1 fjali shpjegohet por po me ban ma shume pershtypje qe po me drejtohesh me “ju” dhe jo me “Ti”
 
Me mua mosha ka ecur pak mbrapsht. Kete po i thoja dikujt sot. Nga nje vajze 13 vjecare qe sillej sikur te kishte 25 vite mbi supe, kam perfunduar ne nje grua "33" vjecare (mund te jem dhe me pak ose me shume:p) qe perjeton moshen e nje 20vjecareje. lool.

Megjithate me moshen njeriu mesonka nje gje shume esenciale: Pavaresine e te qenit vetja.
Me moshen te largohen frikerat, dyshimet, ndrydhjet.
E njeh veten me mire, behesh me tolerante, me easy going, kupton se jeta nuk qenka 33 vjet, por eshte sikur te jete 33 dite.
Mbyll syte dhe te duket se linde dje. Pra, bashke me kujtimet dhe perjetimet e medha qe kalon, ecen paralelisht me ndjesine se fundi po troket avash avash...
Me moshen kam kuptuar se sa shume, po sa shuuuume dashuri mund te mbanka zemra e njeriut. Se dashuria eshte e vetmja gje qe nuk ka limit, s'ka kufi. Sa me shume jep e merr aq me shume nevoje ke per te.
Kam kuptuar se asgje nuk arrihet vetem ne kete jete! Kudo dhe ne cdo moment kemi patur 1 dore qe na eshte shtrire, na ka ngritur, na ka shtyre, na ka rrezuar, nje tjeter na ka ndihmuar te cohemi.
Kam mesuar se e mira nuk humbet asnjehere! Ajo mund te zhytet thone, por nuk mbytet. Dhe po, e mira qe ben njeriut do i kthehet shumefish.
Kam mesuar po ashtu se cdo e keqe qe ben do te te kthehet po ashtu ty mbrapsht! Cdo gjykim qe i ke bere dikujt, do vije dita te besh ti te njejten.
Me moshe kupton te qendrosh larg dramave, te njohesh thelbin e jetes me qarte, te afrohesh me Zotin me shume.
Te vleresosh familjen dhe miqte e vertete me fort!
Une them se mosha te ben nje njeri me te mire ne cdo aspekt. :) Nese ke nje zemer te mire normalisht.
 
Thinja 🤣
e shyqyr akoma..lool

tumblr_m28gpx6Fu21r9extuo1_500.gif
 
Mosha na dhuron eksperiencen e cila ne auditorin e madh te jetes, ngjizet cdo sekonde me pervoje dhe leksione te reja te cilat nuk e kapn dot rritmiken e sprintit te jetes.
Eshte si nje orkester e tere ku timpani, pikolo dhe violinceli nuk denjojne fare te shohin shkopin e dirigjentit tek mba rritmin dhe e kane bere me fjale ndermjet tyre per te rebeluar ndaj tij dhe gjithe britmave te tjera cudiberese.

Na tregon se sa te vegjel jemi perpara madheshtise me te cilen ajo, vete jeta, harmonizon cdo gje mu perpara syve tane dhe ne nuk mundemi ti diktojme qofte nje levizje te saj sepse jemi te shkujdesur e te dhene pas disa detajeve fare ordinere me te cilat duam te zbukurojme e dembelosim vehten por qe jane ne kundershti me vlerat e jetes e ne qefte se, ben vaki edhe kapim ndonje ndryshim, mbetemi si te habitur e perseri vazhdojme programin.....

Mosha na dhuron ate buzeqeshje tek cepi i buzes sa here qe dalojme se edhe pse ne shprit kemi ndaluar diku atje tej neper grazhden e jetes monopateve te rinise, perseri na maturon me pelhuren e saj te bardhe sikur te na tregoje se ngjyra e fisme tashme koha dhe pesha e kujtimeve, nxitimeve dhe gabmeve po na japin ate cka meritojme si nje shpagim.

Ne dikton se gabojme shpesh, bile i perserisim gabimet disa here me nje vetedije magjepsese duke menduar se fati apo edhe zemra do te jene ne paralelizem mes tyre per ti treguar moshes se munden.....por jo, nuk paska qene e thene te jete e mundur dhe prandaj akoma edhe ne kete sekonde un jam i ulur ne auditorin tend o jete (kjo nje bango drase ku kam skalitur e gervishtur marrezite e mia), dhe mesoj prej teje sepse jeta eshte ajo pjese kohore qe mu dedikua te perceptoj dhe enderroj, gjykoj e provoj, gaboj e te mesoj e mesoj pa mbarim.

Mosha ime eshte nje esence hyjnore per te cilen askush nuk ka nevoje per te.
 
Shpesh mendoj nese nje enderr eshte abstraksioni jone real,mos dhe ne jemi abstrksioni i jetes!?
Po nese jemi nje abstaksion i nje abstraksioni endrre?!
Se di!
Ndoshta shpirti jone qe prehet ne instrumentin trup ,nje dite so na beje me dije,ate dite kur ky i fundit te ndahet nga mishi jone.
energjia e ti ndoshta do deshmoje dicka,diku ne nje spekter tjeter rrezje universi.
 
Shpesh mendoj nese nje enderr eshte abstraksioni jone real,mos dhe ne jemi abstrksioni i jetes!?
Po nese jemi nje abstaksion i nje abstraksioni endrre?!
Se di!
Ndoshta shpirti jone qe prehet ne instrumentin trup ,nje dite so na beje me dije,ate dite kur ky i fundit te ndahet nga mishi jone.
energjia e ti ndoshta do deshmoje dicka,diku ne nje spekter tjeter rrezje universi.
Perse mos ta leme te qete kete gjithperfshirje te cilen e shkojme dhe prekim sepse evoluimi i njeqelizorit na ka cuar ne kete perfeksion te natyres ku mundemi jo vetem te perceptojme por edhe ta realizojme perceptimin tone pikerisht ne telajon e madhe te kesaj bote ku frymojme.

Perse dohet imagjinata jone te kaloje neper trillime abstrakte te diapazoneve te tjera ku 4Dja eshte e vetmja qe njihet sot per sot si difragma me kuptimplote e paraqitjes se levizjes ne bosht ?

A nuk eshte endrra nje shkreptime fantazie qe vete truri yne prodhoi nen efektin e nje tingulli te trurit?
 
Perse mos ta leme te qete kete gjithperfshirje te cilen e shkojme dhe prekim sepse evoluimi i njeqelizorit na ka cuar ne kete perfeksion te natyres ku mundemi jo vetem te perceptojme por edhe ta realizojme perceptimin tone pikerisht ne telajon e madhe te kesaj bote ku frymojme.

Perse dohet imagjinata jone te kaloje neper trillime abstrakte te diapazoneve te tjera ku 4Dja eshte e vetmja qe njihet sot per sot si difragma me kuptimplote e paraqitjes se levizjes ne bosht ?

A nuk eshte endrra nje shkreptime fantazie qe vete truri yne prodhoi nen efektin e nje tingulli te trurit?
ky i fundit nga erdhi ama!?
Po e drejte jemi nje qenie pothuajse e perkryer sidomos truri jone.
Por ja qe pikerisht truri te ben ti kalosh te gjitha, dhe te kerkosh fazen tjeter!?
Ka momente qe vete toka ngjan kaq e vockel,bashke me `buberrecat` e saj te skalitur ne formen me te mire te mundshme per te qene banues te tokes.
Dhe pse kesaj te fundit nuk i sillemi me respektin e duhur ne fakt.
 
Mosha me dhuroi nje vlere e me dedikoi ti fal dashurise e te bej per te cdo gje.
Me mesoi se eshte gjeja me sublime per te cilen me duhej te sakrifikoja dinjitetin dhe te shkel edhe mbi cdo princip timin per hater te saj dhe tekave apo edhe cinizmit poshterues,
Mosha me mesoi ti dedikohem me cka kam e ta kem gjeneratorin e cdo gjeje qe me perbente dhe likuidin e cdo qelize timen.

Me la pa mesuar se atj tej neper xhungel ka njerez qe nuk e vleresojne ate e qe prapa shpines tende bejne shum gjera. Karakteret e tyre tinzare nuk e lejon apo e duan miresine dhe dedikimin, kuk vleresojne energjine e bukur dhe dashurine qe ti u jep.
Ka plot qe nuk e vleresojne miresine dhe bujarine, bile te behen edhe armiq.....
Prandaj edhe mosha na dhuron rrudha, ne ve nota ne shprit, e te vlreson pa zemer.
 
ky i fundit nga erdhi ama!?
Po e drejte jemi nje qenie pothuajse e perkryer sidomos truri jone.
Por ja qe pikerisht truri te ben ti kalosh te gjitha, dhe te kerkosh fazen tjeter!?
Ka momente qe vete toka ngjan kaq e vockel,bashke me `buberrecat` e saj te skalitur ne formen me te mire te mundshme per te qene banues te tokes.
Dhe pse kesaj te fundit nuk i sillemi me respektin e duhur ne fakt.
Athere duhet te pranojme qe truri yne eshte shum me i avancuar sesa realiteti me te cilin ai thith e percepton por nuk e shpreh kete kur jemi te vetedjshem?
 
Edhe mundet.
Dhe shkencrisht dihet qe truri jone njihet vetem ne nje % te vogel se si vepron.
E pranoj por truri nuk lind apo formohet duke mare data apo te dhena qe me perpara. Me sa di un qe sdi asgje, truri formohet dhe mbledh te dhena me se shumti qe ne muajt e apre te lidjes e me pas kur fillon e percepton i rritet kapaciteti si per te menduar por edhe te fantazoje.
 
E pranoj por truri nuk lind apo formohet duke mare data apo te dhena qe me perpara. Me sa di un qe sdi asgje, truri formohet dhe mbledh te dhena me se shumti qe ne muajt e apre te lidjes e me pas kur fillon e percepton i rritet kapaciteti si per te menduar por edhe te fantazoje.
lereee,keshtu eshtee.dalim nga keto pjese erresire ,se kur hy shume hutohem. ahahhahahahahahah
 
Top