17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po ca po qe e vertet bravo ... po ca thoni o ju mbyllte e mendjes .... vari lesht ishalla si del nami neper bote se do na uli reputacionin per gangsterizem ne shqipetareve ky
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po ca po qe e vertet bravo ... po ca thoni o ju mbyllte e mendjes .... vari lesht ishalla si del nami neper bote se do na uli reputacionin per gangsterizem ne shqipetareve ky

ah se harrova te shtoj .... ky mortja po vazhdoj keshtu do ke 20 gjuhe te ndrushme per te folur me veten
 

genci_p

Antarë
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Keta lloj njerezish jane pak jashte orbite. kjo i ben te ndryshme nga njerzit normale. nese nje njeri i zakonshem ka atesi te esoj 3-4-5 gjuhe keta patjeter dine me shume. Une njeoh dike qe di mire 6 gjuhe dhe nuk eshte gjeni aspak. Dikur kam lexuar per ate qe quhet mesimi krahasues. Psh gjuhet neolatine kane ngjashmeri me njera tjetren dhe nese ne psh kemi lehtesi te mesojme spanjishtem me shpejt meqe njohi italishten, imagjinoni se c'ben mendja e nje gjeniu qe punon 10 fish me shpej dhe ka nje hardisc 10 here me te madh se i njeriut te zakonshem. Gjithsesi gjithmone gjenite kane qene objekt studimi i shkences dhe mbeten kuriozitet ende. pastaj, c'gjeni do te ishin nese do i kuptonim thelle ne normalet.

Pershendetje
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Nga trendelin:

E veshtir me duket qe dikush te pervetesoj 20 gjuhe per dy vjet!
Mund ti njohi pak, por ti flasi rrjedhshem duke mesuar vec teorin e lexuar ne libra me duket akoma e me e veshtir!
Pastaj sinqerisht, per sa i zgjuar te jete ky djali, nese eshte gjeni, ska perse ta kaloj gjithe jeten e tij te re mbi libra!! Shoqeria luan nje role fondamentale ne formimin e karakterit, e te jetuarit si ne bunker i izoluar nga bota gjithe diten e naten mbi libra me siguri nuk te ndihmon te dish te perballosh jeten, per sa i zgjuar te jesh a gjuhe te huaja te dish!!
_______
___________

Arsyetim i drejte,si per te paren,por me shume per te dyten.
E vertete ne shkolle mesohen te gjitha pervec asaj sesi te jetohet jeta.
 

PAZUZU

Dark Knight
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Ermelinda Hoxhaj

Djalë i urtë dhe kur komunikon me të kupton se është shumë fjalëpak. Pyetjeve u përgjigjet shumë shkurt, çdo fjali që thotë e mat disa herë. Kështu mund të portretizohet më pak fjalë 17- vjeçari Marius اano, nxënës i vitit të tretë në gjimnazin "Petro Nini". Por ajo që e bën të veçantë Mariusin të duket si një gjeni, është fakti se ai ka arritur të studiojë 20 gjuhë të huaja. Nëse një moshatari të tij të rrijë mbi libra do i dukej e mërzitshme, për atë është krejt e kundërta. Kohën, ai në asnjë mënyrë nuk e kalon kot, gjatë gjithë ditës ai është duke studiuar. "Librat janë miqtë e mi më të mirë. Nuk kam asnjëherë kohë të lirë, pasi gjatë gjithë kohës lexoj", - tregon Mariusi. Ai është krejt ndryshe nga moshatarët e tij; nuk ka shkuar asnjëherë në Pub, nuk e kalon kohën në bare dhe shpeshherë lexon edhe në autobus. Dëshirën për të studiuar gjuhë të huaja ai e ka pasur që i vogël. Në klasë të gjashtë atij i kishte rënë në dorë një fjalorth shqip-italisht dhe pa e ditur askush, ai kishte filluar që ta mësonte vetë italishten. Kur një ditë fare rastësisht nëna e vet e kishte parë, ai kishte treguar se po mësonte italisht sepse donte që një ditë të shkonte të studionte në Itali, pasi atje kishte dhe dajat e tij. Mariusi ka filluar të studiojë gjuhë të huaja në moshën 14-vjeçare dhe ka mundur që për dy vjet të mbrojë 20 gjuhë të huaja. Por edhe pse ai di kaq shumë gjuhë, nuk arrin dot që të bëjë një diferencë se cila prej tyre është më e bukur, pasi për të gjuhët e botës janë të bukura njëlloj. Dëshira e Mariusit është që gjatë kohës që studion në gjimnaz t'i jepet mundësia të ndjekë edhe universitetin. Por edhe pse në shumë vende të tjera të botës talentet përkrahen, në vendin tonë një gjë e tillë nuk është e mundur. Pasi prindërit e tij, për t'i plotësuar dëshirën kanë bërë disa herë kërkesë në Ministrinë e Arsimit, në mënyrë që Mariusit si një talent i rrallë, t'i jepej shansi të ndiqte universitetin ende pa mbaruar gjimnazin. Por edhe pas shumë kërkesave që ata kanë bërë, nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga Ministria e Arsimit. Ndërkohë që edhe në periudhën e komunizmit talente të tilla mbështeteshin, shembulli më konkret ishte rasti i Lisandër Saraçit, i cili edhe pse ishte në klasën e 6-të, ishte regjistruar në Fakultetin e Matematikës.
po..i besoj..ne qofte se e kolon kohen vetem ne libra eshte dhe i vertete ky fakt....jeta te meson qe..asgje nuk eshte e pamundur sepse cdo gje eshte e mundur...pastaj te mesosh eshte gjeja me e bukur dhe e dhjesht qe mund te beje nje njeri...bravo i qofte...do tme pelqente dhe tme jepej mundesia ti jepja doren..
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Vetem numeri eshte shume i cuditshem 20 gjuhe smesohen rrjedhshem dhe te jesh vetem 17 vjec eshte shume e cuditshme. Por nuk eshte e cuditshme qe te mesosh me shume gjuhe, kam vete gocen e tezes ajo eshte 21 tani dhe di 7 gjuhe dhe po meson arabisht tani :) cdo gje eshte e mundur
 

korado

President
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Vetem numeri eshte shume i cuditshem 20 gjuhe smesohen rrjedhshem dhe te jesh vetem 17 vjec eshte shume e cuditshme. Por nuk eshte e cuditshme qe te mesosh me shume gjuhe, kam vete gocen e tezes ajo eshte 21 tani dhe di 7 gjuhe dhe po meson arabisht tani cdo gje eshte e mundur

I lumte,per veten e vet e ka.Une 3 gjuhe dhe mezi po i msoj!
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po seshte ndonje e pa munduar 4 gjuhe di une , po smund te them i di te gjitha ujiiiiiiiii
 

korado

President
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Edhe une 4 kam deshire,por me duket shume e veshtire tia arrij.
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Nuk qenka ndonje gje e madhe se te dishe 20 gjuhe do te thote qe i ke thene trurit Pirdhu ne 20 menyra
Sa gjuhe mendoni se dinin Enrico Fermi, Openhaimeri, Nokola Tesla, Albert Ainshajni?
Mjaftonte 1 per ta per te zbuluar tere UNIVERSIN.
Se mos del qe ky njezeteshi ka 4 ne Matematike.
Pastaj cfare do ky te Petronini, aty vetem skandale dalin.......
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Pastaj qe te mesohet nje gjuhe e huaj nevojiten maksimumi 3 muaj tek nje shtet i HUAJ per nje person nen mesataren e Inteligjences (Bart Simpson e mesoj per 45 dite Frengjishten)
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Pastaj qe te mesohet nje gjuhe e huaj nevojiten maksimumi 3 muaj tek nje shtet i HUAJ per nje person nen mesataren e Inteligjences (Bart Simpson e mesoj per 45 dite Frengjishten)

E ke pare edhe ti kete pjesen ku e shkembejne me nje djale shqipetare qe ishte spiun ne fund?
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

E ke pare edhe ti kete pjesen ku e shkembejne me nje djale shqipetare qe ishte spiun ne fund?

Ca thu tie, ajo pjese eshte legjende.
Hera e pare qe Amerikanet flasin Shqip e duket kot Fare.
Prove e gjalle qe kush ka me shume shkronja i meshon me lehte Gjuhete tjera. :dance::dance::dance:
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

i lumte cdo gje eshte e arritshme ...99% pune 1% talent
 

korado

President
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

i lumte cdo gje eshte e arritshme ...99% pune 1% talent

Fjale me vend!
 

Blloku

IMBA
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Ne Shqiperi po te japesh leke mund te mbrosh edhe 40 gjuhe brenda vitit, duke hyre keshtu ne Guinness. Njerezit atje po e mbarojne Juridikun per nje muaj e gjys. :D
 

°° T@No °°

Lei E La Mia Vita
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

e vertet qe ka shum gjuh ne bote ma si gjuha e nenes nuk asht asnje gju ne bote
 

korcarka91

Antar Aktiv
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Mua personalisht me duket pak e pabesueshme por edhe mund te jete e vertet gjithsesi bravo cunit.
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

E ke pare edhe ti kete pjesen ku e shkembejne me nje djale shqipetare qe ishte spiun ne fund?

vertet ka nje episod ku shkembehet bart me nje shqiptar????te lutem tregoma!!
me ne mesazh te lutem nese e din titullin e episodit anglisht!!
 

korabi7

Antarë
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

vertet ka nje episod ku shkembehet bart me nje shqiptar????te lutem tregoma!!
me ne mesazh te lutem nese e din titullin e episodit anglisht!!
:)

Agim Hoxha e ka emrin ai studenti tek Simpsons.. ...po ne fund doli agjent ..poor Hommer e donte me shum se djalin e tij Bart.....ps sa per temen me te vertet djal i talentuar ..i lumt dhe zoti ja beft mbar...
 

AbSSoLuT

Antar Aktiv
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po sna tha Mariusi se kush ishin ato 20 gjuhet se ? Lol
Po dy prej gjuheve i di une! Shqip & Cobanshe ,me siguri, Anglisht,Italisht,Frangjisht,Gjermanisht,Spanjisht ... hmmmm po prit mer :S Pse i Ka 20 Gjuhe Bota??? :S:eek:hh:
 

nice_rimi

Antarë
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

duhet te mburrem me nje djal shqiptar qe e kan trojet shqiptare,une nuk e kam pa ne tv po kisha pas shum deshir qe ta shihja a ka naj mundesi ne cilin tv..pershendtje nga shteti i kosoves(prizrenasi)
 

klandestini

1. Vlora
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

jo o vella, ste falim neve per mbrojtje !!! ne mbrohim nga 13 e 20 gjuhe, s'jemi si bota.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

mua sme duket ndonje cudi e madhe kjo. pastaj varet se cfare kuptohet me termin" di 20 gjuhe"
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

i lumte keti quni po ti jape vetes te mesoje me shume
 

Fierak_usa

Aop tek #shqiperia
NUK E BESOJ fare me duket genjeshter nk ka shance ne bote edhte sikur te ishte per 10 vjet edhe jo dy vjet sepse jan shume shume shume 20 edhe nk mendoj qe bota ka 20 gjuhe. E para artikulli eshte shume pa detaja thot 20 gjuhe po se ca jan keto 20 gjuhe nk na i thot. E dy kushe e mori ne test kete qe e kuptuan qe di 20 gjuhe??/ CA do te thot me di 20 gjuhe qe i flet rrethjesh pa gabime edhe po te pyesesh neser munde te perkthej nje "essay" nga nje gjuhe ne tjeteren apo di te thot te dua ne 20 gjuhe edhe quhen 20 gjuhe?? Sepse kam takuar shume shqitpar qe kan mesuar anglisht ne shqiperi edhe jan me te mire se neve qe jetojm ketej per te shkruajtur por kur ja vjen fjala per te folur nk ka burr nene ti kuptoj. Me duket genjeshter me brire do isha shume i cuditur sikur te dite nje gjuhe rredhshem si shqip jo me 20.
 

Fierak_usa

Aop tek #shqiperia
Ca thu tie, ajo pjese eshte legjende.
Hera e pare qe Amerikanet flasin Shqip e duket kot Fare.
Prove e gjalle qe kush ka me shume shkronja i meshon me lehte Gjuhete tjera. :dance::dance::dance:

Ke shume te drejt qe eshte shqip kote edhe keto vitet e fundit eshte shtuar shume shume fare ne usa sidmos me ts shows edhe me filmin si The Taking of Pelham 123 taken, inside man por prap me zi kuptohet edhe nk tingellon si shqipe e bukur
 
Top