10 disavantazhet e Partisë Demokratike për zgjedhjet 2021, krahasuar me 2017

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Themelues

10 disavantazhet e Partisë Demokratike për zgjedhjet 2021, krahasuar me 2017​

Kreshnik Spahiu​

1602524213376.png

Zgjedhjet parlamentare po afrojnë, por ato asgjë nuk do ndryshojnë! Kodi i ri elektoral forcon edhe më shumë establishmentin e vjetër politik dhe mbyll çdo mundësi për alternativat e reja politike sepse përjashtoinë listat e hapura për partitë e reja.
Zgjedhjet e reja parlamentare 2021 nuk garantojnë as rotacion dhe as evolucion por thjesht stanjacion.
Partia Demokratike po përsërit gabimet e 2017 dhe nuk ka arritur të plotësoj asnjë parakusht për garantimin e zgjedhjeve të lira dhe barabarta.

Ajo është nënshtruar 10 herë më keq se 2017 dhe kanë disa disavantazhe në raport me zgjedhjet e kaluara:
- Në 2017 kishte një qeveri teknike, ndesa në 2021 një qeveri socialiste.
- Në 2017 policinë e kontrrollonte PD-ja (Dritan Demiraj) dhe jo Sandër Lleshi

- Në 2017 drejtsinë e kontrrollonte Gazmend Bardhi si Ministër Drejtësie dhe jo PS-ja
Në 2017 KQZ drejtohej nga opozita (Klement Zguri) dhe jo nga socialistët

- N? 2017 financat i menanxhonte PD dhe jo PS.

- Në 2017 LSI-ja nuk kërkonte 42 deputet në listat e PD por garonre më vehte. Në bazë të Ligjit të Ri elektoral, nëse opozita do hyj në zgjedhje me një listë atëhere në 140 emra, 42 i takojnë LSI sipas rezultatit zgjedhjeve. Nëse PD nuk i fut në lista atehere LSI del më vehte.

- Në 2017 marrëveshja u garantua nga zv/sekretari amerikan i shtetit, ndersa në 2021 garant del Gjiknuri dhe Bylykbashi.

- Në 2017 nuk kishte përçarje për emra kandidatësh dhe thyreje kutish votimi në celular e partisë ku nga 6000 kandidat do kualifikohen vetëm 60 dhe 5940 do mbeten të pakënaqur dhe “armiq”.

- Në 2017 Partia Demokratike garoi me logon e saj, ndersa ne 2021 logo e PD nuk do figuroj në fleten e votimit sepse i duhet te ketë logon e opozites bashkuar.

- Në 2017 Partia Demokratike drejtonte 18 bashki, Vorë, Kamëz, Shkoder, Kukes, Tropoj, Lezhë, Pogradec, Përmet..etj, ndërsa në 2021 janë 100% bashkive socialiste.

- Në 2017 Partia Demokratike hynte në zgjedhje pas 3 muajsh protestat të përditshme, ndësa në 2021 po hyn pas 2 vjetësh pas asnjë fryme protestash dhe gjumi letargjik.

- Pas një nate të gjatë negociatash në 2017, Kryetari i opozitës Basha tha: “MeRamën është arritur marrëveshja për zgjidhjen e krizës sipas paketës MacAllister Plus të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara. Marrëveshja është arritur në favor të PD me garanci amerikane”. Në 2020 s’ka marr asgje nga marrveshja me Ramën apo me amerikanët.

Pavarësisht kushteve të favorshme për PD, ajo pati humbjen më të thellë në historinë e saj me vetëm 40 deputet. DMTH: Asaj i duhen edhe 31 deputet plus që të marri pushtetin.

Demokratët janë verbuar dhe s’duan të lexojnë apo kuptojnë gabimet e zgjedhjeve të kaluara. Ata i kanë thelluar d?shtimet dhe janë mbytur n? stuhinë para elektorale dhe luftën brenda vetes me listat.

Aq shumë mllef dhe urrjetje kanë brenda llojit saj, aq sa luftuan dhe eleminuan nga kreu i KQZ, ish zv/kryeministrin e Berishës (Ilir Rusmalin) dhe votuan ish-mininstrin e Edi Ramës (Ilirjan Celibashin)
Demokratët urrejnë cdo kënd brenda vehtes. Në listat e deputetve nuk gjen asnjë nga 385 themeluesit e PD të 12 dhjetor 1990.

Lërini të shqyejnë njëri-tjetrin për lista dhe do më kujtoni në 26 Prill: “Një popull që harron gabimet dhe të kaluarën, është i detyruar ta përsëris historinë”


g.shqip
 
Aman, hedh lajme te ketij, pls, nuk ia vlen. Besome, e njoh nga afer, se çfar sahanlepiresi eshte, nuk ka konkurent.
 

“Një popull që harron gabimet dhe të kaluarën, është i detyruar ta përsëris historinë”


g.shqip
Dhe ne fakt 30 vitet e fundit i japin teresisht te drejte ketij sepse nje here popullit ja ka fut pd-ja , pastaj ps-ja, kur nuk mundeshin t'ja fusnin vetem nje here e ndihmoi like floriri pd-ne t'ja fuse popullit me kollaj e me rende pastaj ndihmoi ps-ne.


Upssss se harrova....tani pd dhe ps po mundohen t'ja fusin popullit si gjithmone por kete here duan t'ja fusin likes te dy bashke.
 
Dhe ne fakt 30 vitet e fundit i japin teresisht te drejte ketij sepse nje here popullit ja ka fut pd-ja , pastaj ps-ja, kur nuk mundeshin t'ja fusnin vetem nje here e ndihmoi like floriri pd-ne t'ja fuse popullit me kollaj e me rende pastaj ndihmoi ps-ne.


Upssss se harrova....tani pd dhe ps po mundohen t'ja fusin popullit si gjithmone por kete here duan t'ja fusin likes te dy bashke.
Iliri dhe Monika jane nana e te zezave. ahahahahahahhahaa
 
Mos u shqetesoni se kush i'a fut kujt. Do vi dita qe SPAK do u'a fusi te gjitheve atyre qe ia kane futur kombit. Dhe me thelle nga te gjithe do i'a fusi Lulzim Bashes qe ka firmosur tradhetine kombetare me marreveshjen e detit.
 
Shkrim mediokër
 
O Kreshnik, komunistet do fitojne prape, njelloj si keto 30 vitet e fundit.

Komuniste te kamufluar apo komuniste te mohuar njelloj eshte, komunistet do fitojne!

E dini kush ka qene parimi kryesor i sistemit komunist per asgjesimin e "armiqve"?

Ka qene-
"Kush nuk eshte me ne eshte automatikisht kunder nesh"
Sepse komunistet mendonin dhe vepronin ne emer te popullit dhe sipas tyre kushdo tjeter qe e mendonte ndryshe nuk ishte perfaqesues i popullit.

Komunistet nuk pranonin mendimin ndryshe, nuk pranonin as qe mund te kishte komuniste qe mund ta mendonin ndryshe prej tyre.

Ju kujton gje ky parim???
He, sforcohuni pak, po pak fare......
Pikerisht, keto 30 vitet e fundit ne shoqerine shqiptare ka mbreteruar i njejti parim-Kush nuk eshte me mua eshte kunder meje!!!
Dhe kete parim me fjale e vepra e zbatojne me shume ata qe e konsiderojne veten antikomuniste!
Faktet flasin vete, veprat po ashtu, keshtu qe rrini te qete sepse komunistet do fitojne fatkeqesisht perseri!
 
Mos u shqetesoni se kush i'a fut kujt. Do vi dita qe SPAK do u'a fusi te gjitheve atyre qe ia kane futur kombit. Dhe me thelle nga te gjithe do i'a fusi Lulzim Bashes qe ka firmosur tradhetine kombetare me marreveshjen e detit.
Shiko se kjo kthehet ne boomerang. Po kape lulin terheq edin... kshu qe jan te paprekshem
 
Shiko se kjo kthehet ne boomerang. Po kape lulin terheq edin... kshu qe jan te paprekshem

Nese Edi hedh firm sic hodhi Luli, le te jene shok qelie. Por per momentin eshte vetem firma e Lulit te tradhetia kombetare.
 
O Kreshnik, komunistet do fitojne prape, njelloj si keto 30 vitet e fundit.

Komuniste te kamufluar apo komuniste te mohuar njelloj eshte, komunistet do fitojne!

E dini kush ka qene parimi kryesor i sistemit komunist per asgjesimin e "armiqve"?

Ka qene-
"Kush nuk eshte me ne eshte automatikisht kunder nesh"
Sepse komunistet mendonin dhe vepronin ne emer te popullit dhe sipas tyre kushdo tjeter qe e mendonte ndryshe nuk ishte perfaqesues i popullit.

Komunistet nuk pranonin mendimin ndryshe, nuk pranonin as qe mund te kishte komuniste qe mund ta mendonin ndryshe prej tyre.

Ju kujton gje ky parim???
He, sforcohuni pak, po pak fare......
Pikerisht, keto 30 vitet e fundit ne shoqerine shqiptare ka mbreteruar i njejti parim-Kush nuk eshte me mua eshte kunder meje!!!
Dhe kete parim me fjale e vepra e zbatojne me shume ata qe e konsiderojne veten antikomuniste!
Faktet flasin vete, veprat po ashtu, keshtu qe rrini te qete sepse komunistet do fitojne fatkeqesisht perseri!
Edhe lufta ka perca e sundo por ka pjelle fitimtare ama :p lool
 
Pse mo ke aleanca kuq e zi nuk e shaje :p
Aman se me iku Moni i qe te me fshije postimet, por mbi dy jave ne çader mu luste, po ti nuk e ke idene qe ta coja Doktorin tek dy tavolinat qe kishin keta, edhe gabimisht ne turme e dergova pa dashje, o zot o zot, ca neveritje, gati nuk po ja ... duke ju servilos. Prandaj eshte nje lepires shume i rendomte, me i keq se Lorenc Vangjeli kur mbaron emisioni ????
 
Darius ka te drejt per nje gje: Kreshnik Spahiu ka treguar shume karakter te paqendrueshem. E filloi karrieren politike duke pretenduar armiqesi me Berishen. Edi nuk i dha kushte te mira per aleance (mospajtim per numrin e deputeteve ne list), dhe nuk arriti asgje me forcat e veta. Pastaj i'u lepi saliut duke shkuar te cadra e famshme. Hengri edhe nje grusht atje. Ndersa tani eshte perseri kunder Saliut. Hajde merre vesh kete njeri...
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 2 25.0%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 5 62.5%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 1 12.5%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 0 0.0%
Back
Top