sociale

 1. Soulmind

  Mrekullitë e panjohura të botës

  Ore i ka hack-uar njeri adresen Evit apo si esht puna? lol Evoo gjalle qenke ti? :P
 2. Loyalty

  Cfare i ndodh trupit nese heqim sheqernat dhe karboidratet?

  Heqja e sheqernave dhe karboidrateve per 1 muaj nga dieta jone eshte dhurata me e madhe qe mund t'i bejme vetes dhe shendetit tone. Miresia qe mund te perfitojme eshte verte e shumte, si nga ana fizike dhe ajo mendore sepse karboidratet e rafinuara kane nje impakt te madh ne mendjen tone. Ndersa...
 3. NeVertiti

  Dashuria, 10 arsye të mira për të zgjedhur një grua të rritur

  Dashuria, 10 arsye të mira për të zgjedhur një grua të rritur Shkrimtari francez, Yann Moix, deklaroi se pesëdhjetëvjeçaret për të janë të padukshme, por ka shumë që mendojnë ndryshe: ja përse Një det polemikash dhe një imazh që nuk del aq mirë: kjo është ajo që ndodhi me Yann Moix pas...
 4. NeVertiti

  Studimi: Bërja e dhuratave i bën njerëzit më të lumtur se marrja e tyre

  Studimi: Bërja e dhuratave i bën njerëzit më të lumtur se marrja e tyre Dy psikologë amerikanë kanë treguar se dhënia e dhuratave na bën më të lumtur se marrja e tyre. Gëzimi për të dhuruar diçka zgjat më shumë se sa marrja e dhuratës. Me fjalë të tjera, për të parë dikë që me gëzim...
 5. NeVertiti

  10 CIKLET / Kjo është arsyeja pse çdo 7 vite, ndryshon kursi i jetës sonë

  10 CIKLET / Kjo është arsyeja pse çdo 7 vite, ndryshon kursi i jetës sonë اdo shtatë vjet, të gjitha qelizat e trupit tonë rinovohen. Në fund të vitit të shtatë, gjithçka ndryshon tek ne, ashtu si stinët. Linja e jetës fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen. Pas 70 vjetësh, cikli është i...
 6. NeVertiti

  Ekzistojnë dy mënyra për të qënë i lumtur në këtë jetë: Njëra është të bëhesh idiot,

  “Ekzistojnë dy mënyra për të qënë i lumtur në këtë jetë: Njëra është të bëhesh idiot, dhe tjetra serioz” 10 fraza nga Sigmund Freud Në 23 shtator të 1939 vdes Sigmund Freud-i, mjek, neurolog dhe babai i psikoanalizës. Lindi në 6 Maj 1856. Le ta kujtojmë me 10 nga frazat e tij më...
 7. NeVertiti

  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja çfarë tregon studimi i fundit!

  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja çfarë tregon studimi i fundit! Nëse nuk i lani duart shpesh, atëherë bëni një gabim shumë të madh. Në fakt, kjo praktikë e thjeshtë na mbron nga viruset dhe bakteret. Studimet shkencore japin këshilla të shumta mbi efektet e larjes së duarve, mbi...
 8. NeVertiti

  Rumiu, 35 aforizma dehëse

  Heshtja është gjuha e Zotit. Gjithçka tjetër është përkthim i keq! Rumiu, 35 aforizma “dehëse” Emri i tij i vërtetë është Jalal ad-Din Muhammad Rumi (1207-1273), i njohur edhe si Mavlana (Mjeshtri) Jalal ud din Balkhi, për shkak të vendlindjes së tij në Balkh të Persisë. Por ata që e...
 9. NeVertiti

  10 gjërat që duhet të bësh, nëse personi që do vuan nga ankthi…

  10 gjërat që duhet të bësh, nëse personi që do vuan nga ankthi… ثshtë e lehtë të duash dikë kur gjithçka shkon mirë, por jo gjithmonë do të jetë kështu. Nëse personi që do, fillon të vuajë nga ankthi, atëherë mbaji parasysh hapat e mëposhtëm për t’i kaluar këto kohë të vështira bashkë...
 10. Jetmira

  Nga fuqia psikike, tek vdekja dhe intuita. Ja tetë fenomene të mistershme

  Shkenca ka fuqinë të shfrytëzojë energjinë, t’i lejojë njerëzit të fluturojnë, të ndihmojë në kurimin e sëmundjeve dhe të shpjegojë shumë rreth botës. Por, edhe pse është e mrekullueshme dhe e dobishme, shkenca nuk mund të shpjegojë gjithçka. Shkencëtarët mund të mos e zbulojnë kurrë se si ka...
 11. Jetmira

  Aftësia për të parashikuar të ardhmen ekziston te çdo njeri

  Parashikimi i fatit apo aftësia për të paralajmëruar diçka që do të ndodhë janë fjalë që na bëjnë menjëherë të mendojmë për histori të lashta me orakuj dhe fallxhorë, por në realitet ato janë koncepte që me kalimin e kohës kanë nxitur kuriozitetin dhe hulumtimin e komunitetit shkencor...
 12. NeVertiti

  Koha e nxirjes, disa këshilla për të shmangur djegiet nga dielli

  Koha e nxirjes, disa këshilla për të shmangur djegiet nga dielli Vera është koha e duhur për nxirje, por ekspozimi në diell, është gjithashtu vendimtar për rritjen e eshtrave, sidomos te fëmijët, pasi stimulon prodhimin e vitaminës D. Rreziqet, sidoqoftë, po mbesin, në mungesë të...
 13. NeVertiti

  Bregdeti i Vlorës “pushtohet” nga rusët

  Bregdeti i Vlorës “pushtohet” nga rusët Edhe pse ende në qershor, të shumtë janë turistët që zgjedhin bregdetin e Vlorës për të kaluar pushimet. Një pjesë e mirë e tyre janë rusë. Sipas operatorëve turistikë, cdo ditë në Vlorë vijnë rreth 250 pushues rusë dhe disa hotele, por edhe...
 14. Jetmira

  Mund të shkëlqeni edhe pa make up. 9 rregullat që duhet të dini

  Vajzat natyrale kanë qenë gjithmonë shumë të pëlqyera. Edhe pse shumë prej tyre shpenzojnë shumë para e kohë të duken bukur, mjafton vetëm ujë e sapun dhe do të duken akoma më bukur. Më poshtë do të ndiqni disa prej rregullave për t’u dukur sa më bukur edhe pa make up. Bëjini vetullat...
 15. NeVertiti

  5 mësime jete për njerëzit e ndjeshëm

  5 mësime jete për njerëzit e ndjeshëm Njerëzit e ndjeshëm kanë një natyrë bujare. Ata shpenzojnë shumë kohë dhe energji për të tjerët dhe shpesh harrojnë të shqetësohen për nevojat e veta. Kjo gjë i çon drejt të ndjerit konfuz nga ndikimet e jashtme dhe i bën të paaftë të plotësojnë...
 16. NeVertiti

  Shqiptarët punojnë më shumë se qytetarët europianë

  Shqiptarët punojnë më shumë se qytetarët europianë Sipas një sondazhi të Komisionit Europian shqiptarët qëndrojnë në punë më shumë se sa qytetarët e tjerë të Europës, 40 orë është mesatarja e javës së punës në shtetet europiane, ndërsa në Shqipëri punohet 48 orë në javë. Serbët dhe...
 17. NeVertiti

  VIDEO/ Pamje të rralla, kur trupat britanike u futën në Prishtinë

  VIDEO/ Pamje të rralla, kur trupat britanike u futën në Prishtinë Pamje të rralla filmika janë realizuar nga Televizioni i Katalonisë TV3, kur trupat britanike hyjnë në Prishtinë me 12 qershor 1999, shkruan FMimages.org Televizioni “TV3” tregon tërheqjen e ushtrisë dhe...
 18. Darius

  Rama dhe Bushati i dhurojne Greqise...

  Ministri grek i Mbrojtjes: Do zgjerojmë ujërat tona territoriale dhe shfrytëzimin e pasurisë nënujore Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka bere nje deklarate te forte qe ka ngjallur shume reagime. Ai ka deklaruar se Greqia së shpejti do të zgjerojë hapesiren e ujerave te veta...
 19. NeVertiti

  Agjensitë turistike lëshojnë alarmin: Duhet të pastrojmë më shumë

  Agjensitë turistike lëshojnë alarmin: Duhet të pastrojmë më shumë Agjencitë turistike lëshojnë alarmin se situata kaotike me plehrat dhe papastërtitë në zonat bregdetare mund të dëmtojnë rëndë të ardhmen e turizmit dhe ekonominë e Shqipërisë “Një vend turistik nuk mund të jetë i...
 20. NeVertiti

  Statusi i minatorit, protestë poshtë zyrës së Ramës: Mbani premtimin!

  Përpara Kryeministrisë në Tiranë janë grumbulluar sot dhjetëra minatorë të dalë në pension nga e gjithë Shqipëria, të cilët po protestojnë duke kërkuar të drejtat e tyre dhe votimin e Statusit të Minatorit, i cili ende mbahet peng duke mos u hedhur për votim në Kuvend. Policia e kryeqytetit...
Top